Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Awatar użytkownika
_ola_50
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 26 lutego 19, 13:19

Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: _ola_50 » 26 lutego 19, 13:25

Witam, posiadam 30l akwarium (typowo krewetkarium Aquela) i czerwonego bojownika samca. Mam go od początku lutego 2019 i mam wrażenie że troche tam pusto. Czy są jakieś gatunki ryb które mogłabym tam wpuścić i żeby żyły ze sobą w zgodzie?



(w akwarium znajdują się dwie rośliny większa i mniejsza sztuczne, dwa korzenie, za podłoże służy gruboziarnisty żwirek)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: Anka cyganka » 26 lutego 19, 17:09

Wymiary akwarium( choć po opisie myślę że to kostka) filtracja, jaka woda ? Ogólnie z bojownikami nie wiadomo czy można dorzucić coś czy nie bo to zależy od osobnika jakiego posiadasz i jedyny sposób to sprawdzić czy jest towarzyski czy nie. Jeżeli w akwarium masz dużo kryjówek roślin itp możesz spróbować dac mu jakieś panny ale może być tak że będą bójki i ktoś ucierpi. Zamiast sztucznych roślin włóż coś żywego

Awatar użytkownika
_ola_50
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 26 lutego 19, 13:19

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: _ola_50 » 26 lutego 19, 17:45

Wymiary to 29, 29 i 35 cm wysokości. Akwarium które mam wyposażone jest w grzałke z termostatem i filtr z gąbką i regulowanym napowietrzaniem (?). W najbliższym czasie mam zamiar kupić parę żywych roślin do stworzenia trawnika.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: Hunter » 26 lutego 19, 18:22

Niestety akwarium jest zbyt małe na towarzystwo dla bojownika. Jeśli zostanie sam jeden, to będzie mu tam dobrze. Bojowniki to samotniki. Łączą się w pary tylko na tarło, poza tarłem są agresywne wobec swojego gatunku i często dla innych ryb.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: osama » 27 lutego 19, 07:18

Tak jak Hunter pisał, bojowniki to samotniki. Lubią za to gęstą roślinność. Wywal sztuczne rośliny, zmień podłoże na drobny żwir lub piach, powtykaj kulki gliniano torfowe, posadź proste rośliny. Na trawnik nie nastawiaj się, bo to nie takie proste. Bojownikom napowietrzanie nie jest potrzebne, oddychają powietrzem znad akwarium.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Biniu
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 18 grudnia 18, 16:21

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: Biniu » 28 lutego 19, 12:20

Ja tam się nie zgodzę, że Bojowniki to samotniki. Oczywiście nie jest to ryba stadna, ale do prawidłowego rozwoju i zdrowego życia potrzebuje interakcji zarówno z przedstawicielami swojego gatunku (naturalna potrzeba rozmnażania) jak i innymi (potrzeba stworzenia swojego rewiru, jego obrony, rozładowania agresji). Oczywiście to wszystko musi odbywać się w odpowiednich warunkach, w akwariach o dużych rozmiarach oraz odpowiednio urządzonymi. Dla haremu 2+1 potrzebne jest akwarium o wymiarach minimum 80x40cm z liczną roślinnością, kryjówkami, roślinami pływającymi.

W akwariach małych ryby terytorialne nie mogą stworzyć swojego rewiru, w przypadku obecności innych mieszkańców czują ciągły stres i narasta w nich agresja. Zatem w kostce 30L istnieje duże prawdopodobieństwo, że cokolwiek tam nie umieścisz dodatkowo to będzie to Bojownik próbował prześladować. Oczywiście może być już zmęczony życiem jakie fundują mu ludzie i będzie mu to całkowicie obojętne co tam wrzucisz.

Pozdrawiam
Miłośnik Betta splendensow :)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: Anka cyganka » 28 lutego 19, 12:58

Dokładnie dlatego w 30l jeszcze w kostce to jest dużo większe ryzyko że ktoś ucierpi. Ale możesz wrzucić tam ślimaka np. ampularie która jest ruchliwa i będzie ja bardziej widać jak tego bojownika.

Awatar użytkownika
_ola_50
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 26 lutego 19, 13:19

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: _ola_50 » 1 marca 19, 11:17

Też zastanawiałam się nad ślimakami, ale czy bojek ich nie zje..?

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: Anka cyganka » 1 marca 19, 13:20

Ampulari nie zje bo jest za duża, może jej dokuczac ale przecież ma się gdzie schować.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: Hunter » 1 marca 19, 15:10

Biniu pisze:Ja tam się nie zgodzę, że Bojowniki to samotniki. Oczywiście nie jest to ryba stadna, ale do prawidłowego rozwoju i zdrowego życia potrzebuje interakcji zarówno z przedstawicielami swojego gatunku (naturalna potrzeba rozmnażania) jak i innymi (potrzeba stworzenia swojego rewiru, jego obrony, rozładowania agresji). Oczywiście to wszystko musi odbywać się w odpowiednich warunkach, w akwariach o dużych rozmiarach oraz odpowiednio urządzonymi. Dla haremu 2+1 potrzebne jest akwarium o wymiarach minimum 80x40cm z liczną roślinnością, kryjówkami, roślinami pływającymi.

Możesz się zgadzać bądź nie, ale natury tych ryb nie zmienisz. Bojowniki to samotniki i właśnie po to trzymamy je w haremach 1+2 a nawet 1+3, żeby agresja samca przeniosła się na więcej niż jedną samicę. Trzymane w haremach na ogól nie pływają razem tak jak np pielęgniczki z SA, bojowniki trzymają się razem tylko w trakcie tarła i to całkiem krótko. Samica jest potrzebna tylko do złożenia ikry, a potem :zly2: i tatuś pilnuje ikry ;)

_ola_50, ślimaki to dobry pomysł.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Biniu
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 18 grudnia 18, 16:21

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: Biniu » 1 marca 19, 16:30

Anka cyganka pisze:Ampulari nie zje bo jest za duża, może jej dokuczac ale przecież ma się gdzie schować.


Spokojnie sobie z ampularia poradzi. I w takim małym akwarium nie zdziwi mnie jak prędzej czy później się nią zajmie.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: Anka cyganka » 1 marca 19, 18:10

Bez przesady bojowniki to mało ruchliwe ryby i im hektary do pływania nie są potrzebne choć oczywiście plastikowy kubeczek czy kula to przesada. Ampularia musiałaby chcieć żeby ja zjadł

Biniu
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 18 grudnia 18, 16:21

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: Biniu » 1 marca 19, 19:15

Widzę, że nie masz za dużego pojęcia o tych rybach, jednak jak już wypowiadasz się w takim eksperckim tonie to mogłabyś chociaż zadać sobie trochę trudu i wpisać w googlu Bojownik+Ampularia. Masa rekordów z relacjami jak to Bojek pozbawil czułków Ampilarie, albo wprost rozszarpal ją na strzępy jak Reksio szynkę. W naturze ślimaki to normalny składnik menu Bojowników. W akwarium różnie to bywa, ale zazwyczaj wystarczy 4-5 dniowy post i liczba ślimaków zaczyna drastycznie spadać.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Jakie ryby mogą przebywać z bojownikiem?

Postautor: Anka cyganka » 1 marca 19, 21:48

Biniu pisze:Widzę, że nie masz za dużego pojęcia o tych rybach.

Darujmy sobie mówienie o tym kto jakie ma pojęcie bo to nie o to chodzi, opieram się na własnych doświadczeniach i dla mnie takie rozwiązanie w tym wypadku jest najlepsze.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości