Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 3 kwietnia 19, 05:27

Spokojnie 50 sadzonek wystarczy
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 11 kwietnia 19, 01:28

Kolejne opóźnienie, tym razem przez uszkodzoną uszczelkę pod głowicą w filtrze, stwierdziłem że lepiej nie ryzykować, zamówić i założyć nową. W filtrach jest 5L lawy, weszła by jeszcze szklanka no ale przysłano mi 5L zamiast zamówionych 6L...

Rośliny już idą więc postaram się jeszcze dziś zalać i posadzić.
Pytanka:
-jaką mocą i ile czasu świecić? W 63L startowałem pełną mocą (0,57W/L) po 5h, w tym do tej pory 2/3 mocy (0,56W/L) również 5h. Jedynie świeciłem Sylvania grolux i 6500K, teraz planuję 6500K i 3000K.
-po zalaniu mam zostawić w spokoju na te 3tygodnie czy podwyższyć od razu stężenie magnezu i potasu, czy może jeszcze któryś pierwiastków, jeśli tak to do jakich stężeń?

Wodę do akwarium leję butelkami 5L więc będę wiedział ile wody w nim jest, można będzie przez to dość dokładnie obliczyć wymagane ilości nawozów.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 11 kwietnia 19, 06:21

slodkie_ciacho pisze:Rośliny już idą więc postaram się jeszcze dziś zalać i posadzić.



Niewygodna kolejność :P Najpierw sadź, potem zalewaj.

slodkie_ciacho pisze:-po zalaniu mam zostawić w spokoju na te 3tygodnie czy podwyższyć od razu stężenie magnezu i potasu, czy może jeszcze któryś pierwiastków, jeśli tak to do jakich stężeń?



Na pewno Mg i K warto od razu ustawić. Problem w tym, że same Mg nie ustawisz, bo Mg należny ustawiać do Ca. Internet podpowiada różne proporcje, ale u mnie praktycznie przy każdym zestawie roślin sprawdza się Ca 40 mg/l, Mg 10 mg/l i K 20-30 mg/l.

Pozostałe parametry też są istotne. Zależy co tam wyjdzie po zalaniu, będzie trzeba dobrać nawożenie.

slodkie_ciacho pisze:Wodę do akwarium leję butelkami 5L więc będę wiedział ile wody w nim jest, można będzie przez to dość dokładnie obliczyć wymagane ilości nawozów.

Ja leję z konewki :p Mam taka dedykowaną do podmian. Wygodnie, nie uronię ani kropli i nie dewastuję podłoża jak przy wlewaniu butelkami/wiadrami.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 12 kwietnia 19, 22:20

Hunter pisze:Problem w tym, że same Mg nie ustawisz, bo Mg należny ustawiać dot.

Znaczy jak ustawić, co znaczy "dot."?

W obiegu 161,5L z czego 154,5 w akwarium.
Niecałe 24h od zalania:
Obrazek
Woda zaczyna się robić mętna. Nie robiłem jeszcze testów bo nie wyrobiłem w dzień, a przy sztucznym świetle obawiam się że mogę coś źle odczytać, jutro zrobię i uzupełnię wspomniany magnez i potas. CO2 też jeszcze szwankuje dlatego dziś tylko jedna świetlówka przez 5h głównie z otwartą pokrywą z powodu sadzenia ostatnich roślin.

Zapomniałem dopytać-czy sterylizator UV włączyć? Przy dojrzewaniu wydaje mi się to niewskazane ale może się mylę.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 13 kwietnia 19, 06:28

slodkie_ciacho pisze:
Hunter pisze:Problem w tym, że same Mg nie ustawisz, bo Mg należny ustawiać dot.

Znaczy jak ustawić, co znaczy "dot."?


miało być "do Ca". Coś mi musiało uciąć zdanie, nie zauważyłem, poprawiłem :)

slodkie_ciacho pisze:Zapomniałem dopytać-czy sterylizator UV włączyć? Przy dojrzewaniu wydaje mi się to niewskazane ale może się mylę.

Dobrze kombinujesz. Raczej jest niewskazany.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 14 kwietnia 19, 02:33

Wyniki przeprowadzonych testów z soboty:
pH: 7
KH: 3
Ca: 35
Mg: 6
GH: 6,3
NO2: <0,01
NO3: 5-10
PO4: 0?
Fe: <0,02
K: <2 (wyraźniej mniej niż ostatnio)

Potas... Założyłem że wynosi te 2mg/L. Wyliczyłem ile muszę dodać nawozu żeby podnieść do 6, dolałem do akwarium, odczekałem aż się wymiesza, zmierzyłem i wynik od razu po tej minucie z instrukcji testu pokazał 5-5,5mg/L. Oznaczało by to że w akwarium był na poziomie 0,5-1mg/L. Następnie podniosłem do 10mg/L. Może za mało według tego co sugerowałeś, ale wszędzie piszą by podnosić powoli i obserwować... Sporo poszło na jedną dawkę, miałeś rację z tym "laniem litrami" heh.

Proporcję Ca:Mg 5:1 wyczytałem z samego testu zoolek. Mg dolałem żeby wyszło 7, jednak nie sprawdzałem już później.
PO4 i Fe testy ledwo wykazały zawartość.

"Jedno naciśniecie pompki zwiększa stężenie" zmierzyłem strzykawką i te 1 naciśnięcie wynosi 1,1ml? Pytam bo jakoś wolę raz zassać strzykawką niż naciskać pompkę 20 razy :wink:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 14 kwietnia 19, 08:07

slodkie_ciacho pisze:"Jedno naciśniecie pompki zwiększa stężenie" zmierzyłem strzykawką i te 1 naciśnięcie wynosi 1,1ml? Pytam bo jakoś wolę raz zassać strzykawką niż naciskać pompkę 20 razy :wink:

Licz 1,3ml ;)
slodkie_ciacho pisze:Proporcję Ca:Mg 5:1 wyczytałem z samego testu zoolek. Mg dolałem żeby wyszło 7, jednak nie sprawdzałem już później.

Różnie piszą, wszystko zależy od konkretnego nasadu roślin. Rośliny mają różne wymagania, jedne lubią miękką inne ciut twardszą wodę. Ja idąc na kompromis staram się utrzymywać 4:1, przy czym nie schodzę z Ca poniżej 40, mam na uwadze, że testy Ca/Mg to Zooleki, więc średnio im ufam :P Wolę więc ustawić Ca wyższe i mieć jakaś zapas.
slodkie_ciacho pisze:Może za mało według tego co sugerowałeś, ale wszędzie piszą by podnosić powoli i obserwować... Sporo poszło na jedną dawkę, miałeś rację z tym "laniem litrami" heh.

Potas raczej można zwiększać gwałtownie, nie jest toksyczny dla zwierząt a jego skoki (nadmiar) nie powodują plag glonów. Zostaw jak jest, najwyżej za tydzień zrobisz podobnie :)
Przy tak niezwykle ubogiej wodzie w potas, niestety pójdzie dużo potasu. W ramach oszczędności możesz ograniczyć podmiany wody póki ryb nie ma do 10-15%.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 19 kwietnia 19, 02:04

Witam.
W poniedziałek chciałem się rozprawić z CO2, odkręcam butlę i... :o
Obrazek
No cóż. Ponowne napełnianie, uszczelnianie, montaż, ostatecznie w środę dopiero podłączyłem.
Ph 6,8, KH 3,5, czyli CO2 około 16, jeszcze troszkę zwiększę. Pytanie czy puszczać przez 24h czy tylko gdy światło? Różne opinie w necie :?
Świecę zgodnie z tym co pisałem świetlówką 6500K i 3000K, od 13 do 17. Nadal widoczne lekkie zmętnienie, przykładając latarkę do akwarium widać pływający delikatny kisiel/chmurę ale nie jest źle.
W poniedziałek z roślin doszedł rogatek sztywny, Heteranthera zosterifolia, kilka listków rzęsy drobnej. Wraz z roślinami dwa dorosłe ślimaki rozdętki, kilka małych, małe zatoczki oraz dorzuciłem z drugiego akwarium dwa świderki, na roślinach była też ikra. Jeszcze żyją :)
Na pewno zaczęła rosnąć Hydrocotyle, rogatek i chyba duży heniek. Rogatek na końcu się przebarwia na czerwono, nie jestem pewien czy były jakoś złamane, ale łodygi dwóch limnophilli się rozpadły, liście ok.
Obrazek

Czyli wychodzi że tego wapnia w kranówce mam na styk, a w akwarium już niedobór... Którym preparatem uzupełnić bo widzę że w blue-line tego pierwiastka nie ma? :P

Właściwie w czwartek był tydzień od zalania, ale podmiany zawsze robię w piątki, czyli wypada dziś-to wymiana 15-20%? :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 19 kwietnia 19, 05:20

Ph 6,8, KH 3,5, czyli CO2 około 16, jeszcze troszkę zwiększę. Pytanie czy puszczać przez 24h czy tylko gdy światło?

Oczywiście, że 24h. Przy Twoim niskim KH podawanie tylko w dzień będzie skutkowało sporymi skokami pH.
slodkie_ciacho pisze:Czyli wychodzi że tego wapnia w kranówce mam na styk, a w akwarium już niedobór... Którym preparatem uzupełnić bo widzę że w blue-line tego pierwiastka nie ma?

Masz na tyle "wyjątkową wodę", że zazwyczaj to Ca w kranie jest w nadmiarze, a Mg brakuje, stąd na rynku po prostu brak środków mineralizujących wodę wyłącznie o Ca. Znajdziesz sporo różnych mineralizatorów, ale będą podnosić zarówno Ca jak i Mg.
Jeśli potrzebujesz samo Ca, to sprawa do ogarnięcia. Jeśli się zdecydujesz to odezwij się na PW. Coś wymyślimy w naszym małym laboratorium chemicznym :)
slodkie_ciacho pisze:Właściwie w czwartek był tydzień od zalania, ale podmiany zawsze robię w piątki, czyli wypada dziś-to wymiana 15-20%?

Wal śmiało kiedy Ci pasuje.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 20 kwietnia 19, 02:09

Podmienione 20%, podniosłem K do 15mg i Mg do 10mg. Co prawda test na Mg robię dopiero 3ci raz, ale zawsze wychodzi mi 6mg. Muszę to sprawdzić jakoś. pH=6,6-6,7, KH po podmianie spadło do 3, czyli CO2 podniosło się nieznacznie, chyba tak zostawię bo KH stopniowo się podnosi więc i stężenie CO2.
Tak swoją drogą to u mnie parowanie 1,5L/24h :D

Hunter pisze:Jeśli potrzebujesz samo Ca, to sprawa do ogarnięcia.

No wydaje mi się że lepiej będzie podnosić samo Ca, bo jeśli nie to niepotrzebnie kupiłem ten nawóz Mg :P

Po podmianie rośliny zaczęły bąbelkować, szczególnie wąkrotka, rogatek na wszystkich końcach robi się różowy, Alternantherę chyba łapią glony (liście głównie na końcach ciemnieją na zielono).

Załóżmy że w akwarium będzie te pH=6,6, w kranie mam 7,2-7,4. Co z podmianami wody gdy będą tam ryby/krewetki? 20% to zbyt mała zmiana pH by zaszkodzić, czy trzeba będzie wodę do podmiany zakwaszać?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 20 kwietnia 19, 16:39

Nie musisz zakwaszać wody. Skok pH będzie minimalny, nie czym się przejmować.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: kodzaj11 » 21 kwietnia 19, 22:18

Hunter pisze:Nie ma potrzeby filtrować wody przez węgiel. Ewentualny chlor sam się z czasem uwalnia.
Miałem krewetkarium na podłożu bazaltowym z wkładami filtracyjnymi z lawy, a nadwyżki krewetek wystawiałem na OLX, więc nie wiem skąd u Ciebie takie domysły? :P Jeśli u Ciebie krewetki się nie mnożyły to doszukuj się przyczyny gdzie indziej (może masz zbyt twardą wodę).



Albo zbyt miękką :D

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 24 kwietnia 19, 03:05

Witam.
Po ostatniej podmianie następnego dnia na alternantherze pojawiły się takie nitki:
Obrazek
Kilka dni później na difformis:
Obrazek
Ogólnie głównie rośliny od dużego heńka w lewo, na żwirku chyba też trochę. Może zbyt duży prąd wody?
Nie bąbelkują już tak mocno.
Natomiast po podmianie zniknął "kisiel", zaczął się pojawiać z powrotem dziś tj. po 4 dniach.

Po tym jak napisałeś żeby nie zakręcać CO2 okazało się że pH spadło w nocy do 6,3 (nie zmniejszałem dawki-2bąble/s, czyli w ciągu tych 4h razem ze światłem woda nie zdążyła się tak nasycać) teraz już jest 6,6-6,7 (i to przy niecałym 1 bąblu/s).

Rozumiem że w tym tygodniu również mam podmienić?

Ślimaczki nadal żyją, jeden świderek częściej wychodzi w dzień ale przy dwóch ślimakach to nie można się tym kierować.

kodzaj11 pisze:
Hunter pisze:Nie ma potrzeby filtrować wody przez węgiel. Ewentualny chlor sam się z czasem uwalnia.
Miałem krewetkarium na podłożu bazaltowym z wkładami filtracyjnymi z lawy, a nadwyżki krewetek wystawiałem na OLX, więc nie wiem skąd u Ciebie takie domysły? :P Jeśli u Ciebie krewetki się nie mnożyły to doszukuj się przyczyny gdzie indziej (może masz zbyt twardą wodę).

Albo zbyt miękką :D

Tego jestem pewien że to była wina żwirku, już jest u siostry w ogródku ;)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 24 kwietnia 19, 05:31

Jeśli nadal KH masz 3,5 to zwiększ podaż CO2 i zjedź z pH na ok 6,5. Glony tego nie lubią ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 28 kwietnia 19, 15:58

Witam.
Wczoraj zrobiłem podmianę 15%. Ca po tym zabiegu już się nie podniosło jak ostatnio i jest na poziomie 35mg.
Wchodząc do pokoju da się wyczuć zapach akwarium, woda nie śmierdzi ale zapach dosyć intensywny. Szkoda że nie kupiłem jeszcze testu na amoniak.
Jutro planuję niestety zajrzeć do kubełka-po starcie akwarium piszczał kilka dni. Po potrząśnięciu standardowo słychać mielone powietrze, przez jakąś chwilę cisza i znowu piszczał. Dzieje się tak po każdym jego wyłączeniu i po dniu cichnie. Przesmaruję oś i wirnik smarem silikonowym, postaram się to zrobić w jak najkrótszym czasie.
Glony nie odpuszczają, a rośliny z tej lewej strony rosną marnie (np rogatek czy heteranthera w porównaniu do prawej). Skieruję deszczownicę równolegle do powierzchni wody? Teraz dmucha w dół pod kątem około 45°.
Chciałem dodać korzeń ale poczekam jeszcze co się będzie działo.
Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości