Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 6 marca 19, 12:30

Witam.
Mam problem z mleczną wodą w akwariach, ale może od początku...

Kiedyś miałem fajne akwaria, roślinki rosły że trzeba było przycinać i pozbywać się garściami, gupiki endlera się mnożyły, neony miały tarło. Trwało to 6 lat. Pewnego dnia dokupiłem cierniooczki, po jakimś tygodniu u wszystkich rybek pojawiły się plamki (tak wiem, wpuściłem bez kwarantanny, a gupiki i bystrzyki razem to zła obsada). Zidentyfikowałem jako ospę rybią. Padły mi właściwie wszystkie prócz wspomnianych cierniooczków :D
Zrobiłem restart z dezynfekcją, tak jak do tej pory filtr zaszczepiłem syfkiem z drugiego akwarium. Niestety woda zrobiła się mleczna. Było to akwarium 63L na kaskadzie Atman hf0400, dosłownie 100ml keramzytu i włókniną (a przez tyle lat dawało radę). Wyczytałem że to pierwotniaki i trzeba poprawić filtrację. Jako że zamierzałem zmienić akwarium na 190L i rozłożyć w czasie koszty zakupu sprzętu, kupiłem filtr kubełkowy Atman CF-1000 i na tym jakiś rok akwarium działało w miarę normalnie.
Przyszła pora zmienić akwarium na 190L. Podłoże bazaltowe (sprzedawca zapewniał że nie zmienia parametrów wody), filtr ten co wyżej+gąbka 21x30cm w akwarium (widok od góry):
Obrazek
Obrazek
Miała ona zabezpieczyć przed wciąganiem małych krewetek, w 17L takie rozwiązanie (filtr hamburski) się sprawdza, właściwie nie trzeba czyścić.
I tym razem mleczna woda, próbowałem małych/dużych, rzadkich/częstych podmian, o dziwo rybki w tym żyły. Najlepszy efekt przyniosła podmiana 70% i później coraz mniejsze. W pewnym momencie akwarium wyglądało tak:
Obrazek

Postawiłem też 63L na kaskadzie jako akwarium na kwarantannę-to samo. Tu testowałem czy to wina wkładu filtra, światła, żwirku, korzenia, różne bakterie-wyszło że wina wody, w filtrach galareta, zapychane po 3 dniach. Leję samą zimną kranówkę, z tego co pamiętam to jej parametry jakie mi wychodziły to:
pH=7,5
GH=10
KH=4
NO2, NO3, NH4=0 :D

Sprawę mlecznej wody w 190L rozwiązał sterylizator UV 11W.
Akwarium znowu bez ryb, sterylizator załatwia sprawę, więc jest okazja zmienić bazalt który podnosił KH do 7 stopni i ani rusz, na drobniejszy co nie zmienia parametrów.

Wybrałem czarny żwirek EBI 1-3mm, posadziłem rośliny, włączyłem UV, następnego dnia dodałem bakterii i wyłączyłem na 3 dni UV. Zauważyłem że żwirek zmienia kolor w niektórych miejscach, a po odmulaniu tych miejsc woda śmierdzi-strefy beztlenowe? Szły już do mnie ślimaki świderki więc je wpuściłem po tygodniu, 200 sztuk padło w ciągu 2 tygodni. Tak akwarium wyglądało po obsadzeniu:
Obrazek

A tak po 15dniach:
Obrazek

Jednak wkrótce potem roślinki zaczęły gnić, choć to może wina braku nawozów bo bałem się dodawać gdy było coś nie tak.
Po kilku miesiącach wpuściłem ostatniego bystrzyka i 2 piskorki-padły w ciągu 3dni choć testy kropelkowe ZOOLEKA nie wskazały azotynów/azotanów ani amoniaku (równe 0).

Chciałbym zacząć od początku pod Waszym okiem. Jest to możliwe żebym pisał Wam co zamierzam, a Wy mi wytykali błędy i dawali rady?
Żeby nie było że często robię restarty i jestem niecierpliwy-walka z tym trwa już kilka lat.

Akwarium ma 192L
Filtr: kubełek atman CF-1000, standardowa gąbka+ceramika po brzegi (do koszy wchodzi jakieś 3,25L), teraz planuję dać jeszcze 1L pod kosze (jest tam sporo wolnej przestrzeni, wydaje mi się że lepiej przed gąbką niż w ogóle). Powinien mieć 1400L/h ale w rzeczywistości jak zmierzyłem ma połowę mniej. Usunąłem też wspomnianą gąbkę z akwarium, dokupiłem filtr wewnętrzny Aquael turbo 1500.
Oświetlenie 3x54W:
-Sylvania Grolux 8500K
-Sylvania Luxline 865 6500K
-Sylvania Luxline 830 (świeciłem tylko 6500K i groluxem).
Żwirku jakieś 25L.
Butla CO2

Planowane rośliny (choć ta lista może się zmienić troszkę):
-Hemianthus callitrichoides
-Mchy, dużo mchów
-Ludwigia arcuata
-Alternanthera reineckii mini
-Eleocharis vivipara
-Eleocharis acicularis
-Riccia fluitans wgłębka

Planowana obsada:
-ławica bystrzyka amandy lub którąś z razbor (Kubotai, Borneańską lub Maculata)
-cierniooczki,
-kiryski Pigmeje
-krewetki Amano i Red cherry/Crystal red
-ślimaki świderki, rozdętki i zatoczki.

Żwirek wypłukałem porządnie, resztę umyłem. Stwierdziłem że nie ma sensu wszystkiego dezynfekować bo ostatnio tak zrobiłem i nic to nie dało.
Co jeszcze powinienem zmienić/zrobić?

Różne opinie są na temat testów zooleka, dlatego tym razem planuję kupić zestaw JBL combi oraz stały test CO2, dobry wybór?

Troszkę się rozpisałem, jednak mam nadzieję że ktoś pomoże...
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 6 marca 19, 15:31

To dziwne, że nagle padło 200 ślimaków. Definitywnie wskazuje to na jakieś świństwo w wodzie. Poważnie zastanowiłbym się nad laniem wody przefiltrowanej przez RO.
Różne opinie są na temat testów zooleka, dlatego tym razem planuję kupić zestaw JBL combi oraz stały test CO2, dobry wybór?
JBL tak, ale czy walizka Combi opłaca się? Dużo w niej niepotrzebnych testów i brak tych niezbędnych.
Jeśli ma to być akwarium HT to powinieneś zaopatrzyć się w pH w zakresie 6-7,6, KH, NO3, PO4, Fe, K najlepiej z JBLa, są dokładne. Prócz tego Ca i Mg z Zoolek. To komplet. Jest jeszcze NO2, przydaje się przy dojrzewaniu akwarium, ale potem jest już raczej zbędne.

Pijesz tę sama wodę którą lałeś do baniaka? Masz zainstalowane w domu jakieś filtry/uzdatniacze itp, czy lejesz bezpośrednio z kranu?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 6 marca 19, 21:41

Hunter pisze:Definitywnie wskazuje to na jakieś świństwo w wodzie.

Tylko jakie świństwo np? Co dziwne nie zagrzebywały się w żwirku jak to mają w naturze tylko chodziły na około akwarium. Wyczytałem że to oznacza że w żwirze zachodzą jakieś niedobre procesy, co jak wspomniałem zauważyłem że zmienia kolor w niektórych miejscach.

Tak pijemy tę samą wodę. Mamy jedynie narurowe filtry mechaniczne ze wkładem sznurkowym, jeden na kuchnię, drugi na łazienkę, ale nie wiem ile mają tych mikronów. Instalacja głównie plastikowa więc też nie powinno być problemów.

Mi również zestaw wydawał się nie do końca trafiony dlatego wolałem zapytać, dziękuję.

Sama filtracja jest wystarczająca?

Mógłbym wystartować bez CO2, na łatwiejszych roślinach typu rogatek, limnophila, diformis czy nurzaniec, ale czy to by coś zmieniło?
Zasugerowano mi że roślin było za mało na starcie (dwa kubki 10cm hemianthusa), osobiście wydaje mi się trudne posadzić to gęściej.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 6 marca 19, 22:29

Woda jest doskonałym rozpuszczalników więc mogło to być cokolwiek, co usmiercilo zyjatka. Jak dla mnie to jakieś chemiczne zatrucie, bo co innego mogło wysiec w pień na raz wszystkie ślimaki?
A może to coś z podłoża... Może nie do końca wyczyscicles rośliny z żelu. Teraz to tyko gdybanie.

Mysle ze filtracja będzie ok. IMO zrezygnował bym z ceramiki i zastosował o wiele bardziej wydajna lawę wulkaniczna.

Jeali masz zestaw CO2 to jak najbardziej startuj z CO2. Zawsze to łatwiej, nawet przy roślinach uchodzacych za łatwe w uprawie. Zresztą przy Twoim świetle CO2 jest obowiązkowe. Nie ogarniesz 150w bez dwutlenku ;)

Czy przy poprzednim starcie bylo za mało roślin? Ciężko powiedzieć... Henio mimo że było go dużo to jednak jest drobny i rośnie powoli, a miałeś tam praktycznie samego Henka, więc można przyjąć, że roślin było za mało mimo obsadzenia prawie całego dna ;p

Wystartuj sobie na prostych roślinach a potem ewentualnie wymieniaj je na docelowe. Zawsze to lepiej niż start na samym Henku ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 7 marca 19, 04:03

Jak tak teraz pomyślę to w 63L dawałem przed zaszczepieniem bakteriami choćby na kilka godzin oryginalny wkład (włóknina+węgiel) żeby wchłonął chlor itp, może tu by tak samo zrobić?

Sądziłem że lawa zatwardza wodę, pójdą na tym krewetki (bo np na bazalcie nie mnożyły mi się)?
Zastanawiałem się już wcześniej żeby dać pod żwir np keramzyt (wiem, wypływałby) co poprawiło by cyrkulację i dało dodatkową powierzchnię dla bakterii. Teraz wyczytałem że skałę wulkaniczną również tak niektórzy stosują. Takie porowate i większej gradacji podłoże pod spodem pewnie poprawiłoby filtrację i sprawę ze strefami beztlenowymi?

Z oświetleniem nie będzie większego problemu, świetlówki można włączyć w konfiguracji 1x54W z tyłu, 2x54W-środek i przód, czyli 54W, 108W lub 162W. Przy starcie włączałem 2x54W zaczynając od 5h.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 7 marca 19, 05:56

Nie ma potrzeby filtrować wody przez węgiel. Ewentualny chlor sam się z czasem uwalnia.
Miałem krewetkarium na podłożu bazaltowym z wkładami filtracyjnymi z lawy, a nadwyżki krewetek wystawiałem na OLX, więc nie wiem skąd u Ciebie takie domysły? :P Jeśli u Ciebie krewetki się nie mnożyły to doszukuj się przyczyny gdzie indziej (może masz zbyt twardą wodę).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 7 marca 19, 12:22

No co do bazaltu niestety jestem pewien. Pierw miałem w 17L krewetkarium, nie mnożyły się KH=7 pH 7,6. Zmieniłem na kwarcowy, KH spadło i krewetki ruszyły. Później sprzedawca się upierał że nie zmienia parametrów więc mu zaufałem (bo może tamten był jakiś trefny) i kupiłem do tej 190ki również bazalt-ta sama sytuacja mimo że kupione w innym sklepie. KH spadło po dużej podmianie, ale już następnego dnia było tyle samo.
Z lawą nie miałem jeszcze do czynienia...chyba zaryzykuję :)
No nic, skompletuję wszystko i spróbuję jeszcze raz, Powiedziałem sobie że to ostatnia próba, jak tym razem nie uda się wyprowadzić zbiornika na prostą to zakończę swoją przygodę z akwarystyką bo to bez sensu.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 7 marca 19, 15:54

Nie twierdzę, że bazalt sprzedawany w sklepach jest chemicznie obojętny. Oczywiście wpływa na parametry wody. Kwestia wody jaką wlewasz do baniaka, bo jeśli na starcie wlewasz już twardą, to bazalt tylko pogarsza sprawę.
Druga sprawa to ile tak naprawdę jest bazaltu w żwirku sprzedawanym pod nazwą "bazalt", na temat tej skały jest wiele niedomówień. Widziałem podłoża bazaltowe które z czasem z czarnego robiły się szare, nawet tu u nas na forum były kiedyś zdjęcia - więc to na pewno nie był bazalt :)
Swoją 45l z podpisu na bazalcie startowałem w 2012r, a po 7 latach bazalt nadal jest czarny. Podnosi mi KH i GH o około 1,5-2*n, co jest
praktycznie niezauważalne przy cotygodniowych podmianach. Bazaltu nie kupowałem w sklepie zoologicznym. Podjechałem sobie do pobliskiego składu kamienia i tam kupiłem kilka kg - skąd go mieli; nie wiem :niewiem:

Podobnie jest z lawą wulkaniczną. To zastygła magma, zależy więc z którego wulkanu pochodzi, taki ma skład. Mam sprawdzone źródło, z którego korzystam już kilka lat. Może inne lawy wpływają na parametry - tego nie wiem ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 13 marca 19, 03:06

Witam.
No u mnie kranówka miała KH jakieś 3,5-4°n, akwarium na bazalcie 7°n, czyli mniej więcej by się zgadzało :)
Hunter pisze:Mam sprawdzone źródło, z którego korzystam już kilka lat

Prowadzisz wysyłkę? ;)

Jeszcze pytanko o bakterie-w proszku żeby sypnąć też pod żwir czy w płynie do wody?

Mój plan:
-zbadać kranówkę
-kupić lawę (na All... widzę że są zwykle 5-20mm, wybiorę drobniejszą, łącznie jakieś 5L)
-posadzić rośliny/zalać akwarium (albo odwrotna kolejność bo jakoś wolę sadzić w wodzie)
-zaszczepić bakteriami (chyba że w proszku, to wtedy przed zalaniem)
-zbadać wodę
-kilka ślimaczków (nie paskudzą chyba na tyle by to miało wpływ na stabilność)
-zbadać wodę, jak powiedzmy po miesiącu będzie OK to zacząć zarybiać
Muszę nabić butlę CO2 więc z wystartowaniem jeszcze troszkę mi zejdzie.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 13 marca 19, 14:12

slodkie_ciacho pisze:Jeszcze pytanko o bakterie-w proszku żeby sypnąć też pod żwir czy w płynie do wody?


Eeee zbędny wydatek. Żadne startery bakteryjne nie sa potrzebne. Flora bakteryjna rozwinie się naturalnie bez uzdatniaczy.
slodkie_ciacho pisze:Mój plan:
-zbadać kranówkę
-kupić lawę (na All... widzę że są zwykle 5-20mm, wybiorę drobniejszą, łącznie jakieś 5L)
-posadzić rośliny/zalać akwarium (albo odwrotna kolejność bo jakoś wolę sadzić w wodzie)
-zaszczepić bakteriami (chyba że w proszku, to wtedy przed zalaniem)
-zbadać wodę
-kilka ślimaczków (nie paskudzą chyba na tyle by to miało wpływ na stabilność)
-zbadać wodę, jak powiedzmy po miesiącu będzie OK to zacząć zarybiać
Muszę nabić butlę CO2 więc z wystartowaniem jeszcze troszkę mi zejdzie.


Plan OK, bakterie zbędne.
Zdecydowanie lepiej sadzi się przed zalaniem. Rośliny nie wypływają. Skombinuj sobie spryskiwacz jak do płynu do okien i raz za czasu zmocz chwasty ;)

slodkie_ciacho pisze:
Hunter pisze:Mam sprawdzone źródło, z którego korzystam już kilka lat

Prowadzisz wysyłkę? ;)


Jeśli trzeba to tak, nawet temat jest na forum ;)
viewtopic.php?f=52&t=43792&p=384941#p384941
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 28 marca 19, 18:15

Witam po przerwie.
Parametry wody kranowej:
pH: 7,2
KH: 2,5-3
Ca: 40
Mg: 6
GH: 7
NO2: <0,01
NO3: 1-5
PO4: <0,02
Fe: >0,05<0,1
K: 2-2,5

Czyli według mnie za mało potasu i żelaza, a magnezu dolna granica normy?
Wraz z lawą chciałbym kupić też nawozy Blue-line-które wybrać? Wydaje mi się że mikro+makro+potas ale nie jestem pewien co do żelaza, magnezu i fosforu (bo tego ostatniego to pewnie przybędzie gdy będą rybki). Carbo chyba się nie leje gdy używa się butli CO2?
Proszę o dalsze wskazówki :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 29 marca 19, 05:54

Mg warto trochę podnieść. Jak rośłiny zaczną intensywnie rosnąć to Mg będzie spadać. NO3, PO4, Fe i koniecznie K. Jesteś pewien rzetelności pomiaru K? Jeśli tak, to niestety będziesz musiał go lać litrami :( Podejrzanie niskie jak na kranówkę.
Na ten moment potrzebujesz:
Blue-Line Azot
Blue-Line Fosfor
Blue-Line Potas
Blue-Line Żelazo
Blue-Line Magnez
Za jakiś czas dodatkowo Blue-Line Micro.
Carbo przy CO2 nie jest niezbędne, choć warto czasami mieć pod ręką gdyby się miały pokazać glony nitkowe/krasnorosty.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 29 marca 19, 14:04

Zależy co rozumiesz przez rzetelność pomiaru, pierwszy raz wykonuję ten test, nie mam też porównania do innych więc ufam że pokazuje dobrze. Przebiega on tak:
Po tej minucie mieszania (całkowitym rozpuszczeniu proszku) wlewam całe 15ml i nadal wyraźnie widać krzyżyk:
Obrazek
Więc wychodzi na to że jest go nawet mniej niż te 2mg/l.
Natomiast woda nadal mętnieje, tak że po 5 minutach jest ledwo widoczny:
Obrazek
a niecałe 10min trzeba trochę odlać by było widać (do około 2,5mg/l) i to właściwie ten wynik podałem. Dziś po obejrzeniu filmu instruktażowego na YT dla pewności powtórzyłem test i wyszło to co wczoraj. Test JBL'a, data ważności do 04.2022. A ile zwykle kranówka ma?

A czy NO3, PO4 i Mg nie zastępuje "Blue-Line Macro", czy też chodzi Ci o to by można było "regulować" każdą wartość z osobna?

Wybacz za ilość pytań, jestem trochę dociekliwy :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 1 kwietnia 19, 07:11

Wygląda na to, że dobrze wykonałeś test, choć to bardzo podejrzane żeby kranówka była aż tak uboga w potas.
slodkie_ciacho pisze:A czy NO3, PO4 i Mg nie zastępuje "Blue-Line Macro", czy też chodzi Ci o to by można było "regulować" każdą wartość z osobna?

W uproszczeniu można powiedzieć, że masz rację. Macro to gotowa mieszanina makroelementowa, składa się z azotu w formie NO3, fosforu w formie PO4, potasu (K) i magnezu (Mg), ale przy Twoich dysproporcjach parametrów kranówki na bank będą wwystępować niedobory potasu przy dozowaniu tylko macro.
Masz więc dwie drogi:
1. Zdecydować się podstawowy pakiet Blue-Line Macro + Blue-Line Potas
2. Zdecydować się na rozszerzony pakiet Blue-Line Azot, Fosfor, Potas, Magnez w osobnych butelkach.
Opcja numer dwa może trochę mniej wygodna bo jest więcej butelek, przez co więcej dozowania, ale zaletą jest to, że możesz dobrać dawkowanie precyzyjniej na podstawie wyników pomiarów parametrów wody. Jeśli np czegoś będzie zbyt dużo (a w praktyce parametry wody nie są stałe) to można odstawić/zmniejszyć dawkę. W drugą stronę analogicznie, jeśli będzie niedobór, a w Twoim przypadku na pewno będzie niedobór potasu, to będziesz go mógł dowolnie zwiększać/zmniejszać jeśli zajdzie taka potrzeba.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 3 kwietnia 19, 01:48

Czyli tak jak myślałem :)

Vallisneria Gigantea
Limnophila Sessiliflora
Hygrophila Difformis
Elodea canadensis
Hemianthus micranthemoides
Hydrocotyle leucocephala
Alternanthera reineckii mini
Ile tych roślinek by musiało być, z 50 sadzonek wystarczy?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości