Akwarium 200L, jak rozmieścić filtry.

dejmieno123
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwietnia 19, 13:17

Akwarium 200L, jak rozmieścić filtry.

Postautor: dejmieno123 » 15 kwietnia 19, 13:52

Cześć,

Na wstępie zaznaczam, że jestem początkującym akwarystą i potrzebuję waszej pomocy.

Posiadam zbiornik 200L który dojrzewa od tygodnia. Chciałem się was porawdzić o rozstawienie filtrów w akwarium.

Mam do dyspozycji filtr zewnętrzny IKOLA 450 z deszczownicą lub klasycznym wylotem i filtr wewnętrzny TURBO 750 z dokupioną dużą watą filtracyjną.

Jak najlepiej ułożyć filtry?

Może napiszę jak mam w tej chwili:
- Wlot filtra zewnętrznego znajduje się po lewej stronie w rogu akwarium a wylot jest z deszczownicy która znajduje się na całej tylnej ścianie.

- Filtr wewnętrzny umiejscowiony jest na prawej ściance akwarium z "lufą" skiwerowaną w tafle wody i w lewy przedni róg akwarium.

Mam jeszcze dodatkowe pytania.
- Dzisiaj dokupiłem ten filtr wewnętrzny i widzę, że jest on w stanie spokojnie poruszyć taflę wody, czy to oznacza że deszczownica jest mi już zbędna, lub można ją skrócić na połowe szyby?

- Filtr wewnętrzny turbo 750 ma niezłego kopa i teraz pytanie jaki przepływ powinienem ustawić?

pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium 200L, jak rozmieścić filtry.

Postautor: Hunter » 15 kwietnia 19, 14:04

Ustaw filtry tak, żeby w baniaku nie było pralki, ale żeby też nie było "martwych pól" z zastaną wodą. Kombinuj, to kwestia indywidualna.
Podobnie jest z ustawieniem przepływu filtra i długością deszczownicy, dobierz tak żeby nie było nadmiernej pralki.
Jeśli sam Turbo daje radę z natlenianiem poprzez ruch tafli wody to możesz umieścić deszczownicę Ikoli pod taflą wody, albo wymienić ją na zwykła dysze, kwestia indywidualnego dopasowania.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

dejmieno123
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwietnia 19, 13:17

Re: Akwarium 200L, jak rozmieścić filtry.

Postautor: dejmieno123 » 16 kwietnia 19, 08:10

Ok, to zostawię to w takiej formie jak jest teraz. A czy są jakieś zasady że np. strumienie nie powinny na siebie nachodzić? Teraz mam deszczownice pod taflą wody na tylnej szybie a filtr wewnętrzny na prawej bocznej tak więc oba strumienie na siebie nachodzą.

Przepływ dostosuję też pod rybki bo rozumiem, że taki gurami czy skalar raczej nie lubią mocnych prądów.

Mam też pytanie o filtr biologiczny. Ponieważ zakupiłem sobie mechaniczny filtr wewnętrzny to pomyślałem że może warto by ten zewnętrzny przerobić w pełni na biologa. I pytanie, czy warto i jeśli tak to czy muszę zmienić wkłady w swoim filtre?

Mam filtr z 3 koszyczkami. W górnym koszyczku mam watę pod nią gąbkę. Na środku węgiel ceramiczny i na samym spodzie ceramikę.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium 200L, jak rozmieścić filtry.

Postautor: Hunter » 16 kwietnia 19, 13:36

Mam też pytanie o filtr biologiczny. Ponieważ zakupiłem sobie mechaniczny filtr wewnętrzny to pomyślałem że może warto by ten zewnętrzny przerobić w pełni na biologa. I pytanie, czy warto i jeśli tak to czy muszę zmienić wkłady w swoim filtre?

Jak najbardziej, to logiczne posunięcie.
Czy media filtracyjne należy wymienić to zależy jakie tam posiadasz. Najlepiej i najwygodniej (wg mnie) jest zasypać cały kubełek lawą wulkaniczną, bo to naturalny i wydajny wkład biologiczny a przy tym bardzo tani. Natomiast na rurę zasysającą wodę założyć prefiltr z gąbki, żeby zanieczyszczenia stałe nie zbierały się w kubełku a zatrzymywały się na gąbce. Dzięki temu długie miesiące nie musisz otwierać kubełka, w przeciwieństwie do rozwiązania które obecnie stosujesz tj umieszczenie waty filtracyjnej w środku.

dejmieno123 pisze:Mam filtr z 3 koszyczkami. W górnym koszyczku mam watę pod nią gąbkę. Na środku węgiel ceramiczny i na samym spodzie ceramikę.

Na Twoim miejscu watę bym usunął, gąbkę również i ten podejrzany "węgiel ceramiczny". Nie wiem co to takiego i do czego służy :D Może chodzi o węgiel aktywny, jeśli tak to też jest zbędny i niepotrzebnie zabiera miejsce w kubełku. Warto go zastosować awaryjnie po jakimś leczeniu ryb w celu wchłonięcia resztek leków z wody. Ceramika jeśli już jest to niech zostanie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

dejmieno123
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwietnia 19, 13:17

Re: Akwarium 200L, jak rozmieścić filtry.

Postautor: dejmieno123 » 16 kwietnia 19, 13:59

Na Twoim miejscu watę bym usunął, gąbkę również i ten podejrzany "węgiel ceramiczny".

Literówka, miałem na myśli węgiel aktywny :).

Najlepiej i najwygodniej (wg mnie) jest zasypać cały kubełek lawą wulkaniczną, bo to naturalny i wydajny wkład biologiczny a przy tym bardzo tani.

Masz na myśli żeby wywalić wszystkie koszyczki i cały kubeł na "chama" zasypać lawą, czy wszystkie 3 koszyczki napełnić lawą?

Natomiast na rurę zasysającą wodę założyć prefiltr z gąbki, żeby zanieczyszczenia stałe nie zbierały się w kubełku a zatrzymywały się na gąbce.

Kurcze to ma sens, podoba mi się to rozwiązanie.

Zakupiłem kilka dni temu pudełko ceramiki, nie wiem czy jest jakiś sens łączyć ceramikę z lawą wulkaniczną? Czy lepiej zdecydować się na jedno lub drugie?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium 200L, jak rozmieścić filtry.

Postautor: Hunter » 16 kwietnia 19, 14:23

dejmieno123 pisze:
Najlepiej i najwygodniej (wg mnie) jest zasypać cały kubełek lawą wulkaniczną, bo to naturalny i wydajny wkład biologiczny a przy tym bardzo tani.

Masz na myśli żeby wywalić wszystkie koszyczki i cały kubeł na "chama" zasypać lawą, czy wszystkie 3 koszyczki napełnić lawą?

Oczywiście chodzi o zasypanie koszy lawą :D

dejmieno123 pisze:Zakupiłem kilka dni temu pudełko ceramiki, nie wiem czy jest jakiś sens łączyć ceramikę z lawą wulkaniczną? Czy lepiej zdecydować się na jedno lub drugie?

Spokojnie możesz połączyć. Ceramika i lawa mają podobne funkcje. ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

dejmieno123
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwietnia 19, 13:17

Re: Akwarium 200L, jak rozmieścić filtry.

Postautor: dejmieno123 » 16 kwietnia 19, 19:06

Ok, to filtr już śmiga jako biolog... to znaczy będzie jak się tam coś rozwinie ;).

Na sam dół dałem jedną siateczkę lawy, na środek również siateczkę lawy i w górnym koszyczku rozsypałem ceramikę.

To już chyba wystarczy, żeby filtr śmigał jako biolog?

Mam jeszcze jedno dość głupie pytanie.... jak zmniejszam przepływ w filtrze zewnętrznym to muszę na równo ustawić wlot i wylot? Czy coś się stanie jak wlot będzie na maksa a wylot na połowe?

dejmieno123
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwietnia 19, 13:17

Re: Akwarium 200L, jak rozmieścić filtry.

Postautor: dejmieno123 » 30 kwietnia 19, 12:59

Hej,

Sorka że odkopuję temat, ale mam pytanie.

Mój filtr biologiczny opisany w postach powyżej działa od 16 kwietnia i problem w tym że... nie widzę żadnej różnicy w akwarium :). Wydaje mi się że mógłbym go spokojnie wyłączyć i nie widziałbym żadnej różnicy :). Więc pytanie, czy działanie filtra biologicznego jest zauważalne? Tzn. czy ma wpływ na krystalizacje wody? Czy może działanie biologa można zauważyć tylko badająć stężenie amoniaku i nie jest widoczne "gołym okiem"?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości