Nowe akwarium - dopracowanie.

blue2108
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 21 sierpnia 17, 22:48

Nowe akwarium - dopracowanie.

Postautor: blue2108 » 29 maja 19, 20:06

A więc zacznijmy od poczatku:

Witam, mam w planach założenie zbiornika o pojemności 126 L o wymiarach 80dł/35szer/45wys.

Po kolei:

Najpierw zamierzałem założyć akwarium na ziemi uniwersalnej czystej od nawozów przykrytej koniecznie piaskiem (z powodu kirysków, ale o tym później), ale doszedłem do wniosków (popartych kilkunastoma opiniami na różnych forach ludzi doświadczonych) że na samym piasku też będzie dobrze, głównie chodzi mi o to, że boję się, kiryski, które chcę mieć, mogłyby się dokopać do ziemi co by skutkowało restartem zbiornika, a tego bym chciał najmniej. Później jednak znalazłem kilka pozytywnych opinii o podłożu dla roslin "JBL manado" więc postanowiłem, że podłoże będzie piaskowe, ale w miejscu gdzie chcę posadzić rośliny wysypę warstwę właśnie tego podłoża.

Plan na akwarium mam konkretny:

Podłoże ok. 6cm, akwarium osadzone roślinami głównie na rogach, obficie ale tylko roślinami które są wysokie, na środek drugiego planu zamierzam poszukać rośliny, która będzie się rozrasać na boki, a nie w górę (z wyglądu jak zwykła paproć), a na pierwszy plan trawnik, oprócz środku pierwszego planu, gdzie planuję zostawić plażę.

Na tylnych rogach akwarium planuję postawić też korzenie (mangrowce) i rurki bambusowe lub łupiny kokosa. Co do roślin jestem naprawdę otwarty na propozycje i chętnie je przemyślę (jednak jeden kąt mam w planach obsadzić nurzańcem, a na powierzchnię puścić pistię lub rzęsę).

Co do obsady i samej wody:

Parametry mojej kranówki:

pH - 7,5

NH3 - 0

po4 - 0

no2 - 0

NO3 - 15

Gh- 19

KH - 16

I już wiem, że jest twarda, zbyt twarda na obsadę jaką sobie wymarzyłem i tu też dostałem podpowiedź, że w akwarium powinna się trochę ustabilizować, ale chciałbym zapytać o wypróbowane i stosowane sposoby zmniejszenia twardości do około 5 zważywszy na warunki optymalne dla gatunków ryb które chciałbym trzymać.

Akwarium planuję wielogatunkowe, chciałbym pomieszać Amerykę płd. z Azją (zdjęcie)

Pytanie brzmi, ile i których ryb mógłbym trzymać w takim akwarium. Chciałbym uniknąć tego, że wszytski ryby będą pływać po środku akwarium a przy powierzchni będzie pustka, dlatego chciałbym też dopytać o ryby powierzchniowe, bardzo podobają mi się szczupieńczyki karłowate i motylkowce ale są to ryby z Afrykańskiego biotopu i ciężko by było utrzymać warunki idealne dla 3 różnych (przynajmniej według mnie). Druga sprawa, to sprawa zmieszania się dwóch gatunków ryb ławicowych (ja chciałbym dwa, ale wolę mieć jeden a więcej, niż taki miszmasz), chyba że ktoś ma doświadczenie z trzymanie dwóch ławic różnych gatunków i jest to pozytywne doświadczenie, z drugiej strony uważam że 80 cm długości to za mało (a na więcej aktualnie nie pozwala mi sytuacja finansowa, oraz szafka pod akwarium (80/60).

Akwarium z tego co wiem wypadało by trzymać w najciemniejszym miejscu zważywszy na dobro ryb i roślin. Ja chciałbym trzymać w rogu pokoju, obok okna, żeby jak najmniej promieni światła bezpośrednio docierało do akwarium, co za tym idzie zmniejszyć szansę na wysyp glonów.

Co do oświetlenia to też liczę na waszą pomoc, aby odpowiednio dobrać je do roślin i ryb jakie chcę mieć.

Filtr i grzałka. Co do grzałki to nie ma się co rozpisywać, 100-150 w z termostatem na potrzebne mi ok. 25*C, co do filtra to zostałem w smutny sposób wprowadzony z błędu (opieram się na poradniku dla początkujących na jednym z forów akwarystycznych), że na 100l akwarium filtr powinien mieć przepustowość na poziomie 500l/h,a ja sądziłem że ilość litrów na godzinę bedize dobra gdy będzie dopasowana do litrażu... Kupiłem filtr i liczę na to, że dokupienie drugiego wystarczy, lub będę zmuszony do zakupu nowego o ile to z litrażem to prawda.

Co do nawożenia roślin nie zamierzam stosować bulti co2, ani bimbrowni. Będę opierał się na Micro i Macro oraz Carbo firmy Blue line. Do obniżenia pH i stosowania bakterii będę stosował preparaty firmy Azoo, obie firmy zostały mi poleconego przez zaufanych akwarystów i w sklepach zoologicznych, ale takich prowadzonych prywatnie, nie w jakichś sieciowkach.

Myślę że wyczerpałem temat, prosiłbym o pomoc co do każdego z podpunktów. Z góry napiszę, że czytałem dużo, opieralem się o poradniki ale nigdzie nie znalazłem obsady, jaką chciałbym mieć (nazwa ryb na zdjęciu pogrubioną czcionką to gatunek na którym najbardziej mi zależy), stąd moje pytanie tu, na forum gdzie wydaje mi się, że mogę liczyć na pomoc ludzi znających się ma rzeczy a nie ludzi zatrudniających się w sieciówkach często nie mających pojęcia na ten temat.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź

blue2108
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 21 sierpnia 17, 22:48

Re: Nowe akwarium - dopracowanie.

Postautor: blue2108 » 29 maja 19, 20:13


Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nowe akwarium - dopracowanie.

Postautor: Hunter » 30 maja 19, 09:16

boję się, kiryski, które chcę mieć, mogłyby się dokopać do ziemi co by skutkowało restartem zbiornika,

Bez obaw. Kiryski nie kopią głęboko. Ziemia pod piaskiem nie przeszkadza.
blue2108 pisze:Później jednak znalazłem kilka pozytywnych opinii o podłożu dla roslin "JBL manado" więc postanowiłem, że podłoże będzie piaskowe, ale w miejscu gdzie chcę posadzić rośliny wysypę warstwę właśnie tego podłoża.

Przecież manado jest jałowe :P To wierzchnia ozdobna warstwa jałowego podłoża. Pod Manado stosuje się Aquabasic (substrat na bazie ziemi), właśnie po to, żeby użyźnić podłoże. No ale jesteś negatywnie nastawiony na substraty pod żwirowe więc pewnie tez odpada :( Samo Manado nie ma sensu. To już zostań przy piasku.
blue2108 pisze:I już wiem, że jest twarda, zbyt twarda na obsadę jaką sobie wymarzyłem i tu też dostałem podpowiedź, że w akwarium powinna się trochę ustabilizować, ale chciałbym zapytać o wypróbowane i stosowane sposoby zmniejszenia twardości do około 5 zważywszy na warunki optymalne dla gatunków ryb które chciałbym trzymać.

Najtaniej i najskuteczniej to zamontować sobie filtr RO na ujęciu wody. Woda przepuszczona przez taki filtr posiada KH i GH bliskie 0. Zatem jak dla Ciebie zmieszanie 3/4 wody RO i 1/4 kranówki da GH ok 5 i KH ok 4.

Nie wiem kto radzi takie głupotki, ale nie licz, że woda która postoi trochę w baniaku "stabilizując się" w magiczny sposób zmiękczy się :) Twardość wody to sumaryczna wartość rozpuszczonych jonów wapnia i magnezu (głównie) w wodzie, więc wapń i magnez cudownie nie "wyparują" ;)

blue2108 pisze:Akwarium planuję wielogatunkowe, chciałbym pomieszać Amerykę płd. z Azją (zdjęcie)

Mega zupa :shock: Nie wiem czy ktoś odważy się przyłożyć do tego rękę :D idziesz w złym kierunku ;)

Proponuję bez zbędnych ceregieli parkę Ramireza, ławicę Amandy a na dno kiryska spiżowego (czy tam "czarnego").
Albo Dario dario, razbora borneańska (to mikrusy, więc jeszcze lepiej espei/klinowa), a na dno piskorek Kuhla.
Musisz doczytać (bo nie pamiętam :lol: ) jak trzyma się Dario, ale chyba w haremach.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

blue2108
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 21 sierpnia 17, 22:48

Re: Nowe akwarium - dopracowanie.

Postautor: blue2108 » 30 maja 19, 10:18

Widocznie nie doczytałem o tym podłożu zbyt dokładnie :l ale tak pisali na forum "... mi rośliny fajnie rosną na jbl manado..."
Pokombinuję z tym filtrem, dzięki.
A z tym zmniejszeniem twardości to coś podejrzewałem że nie spadnie samo do 0 :D ale jemu chyba chodziło o to, że gdy posadzę rośliny i utworzy się jakieś środowisko, to wtedy parametry mogą się zmienić, ale no nie ważne.
Co do zupy, to właśnie nie chciałem przesadzić, ale sądziłem, że jeśli gatunek ma takie same wymagania, wielkością też nie odstają i są usposobione łagodnie, to nie będzie problemem zmieszanie ich. Piskorek odpada, nie podobają mi się te ryby... Tak wiem... Powinienem patrzeć na wymagania ryb i ich dobro a nie co mi się podoba (ale przecież nie chcę łączyć neonów z sumem czerwonopłetwy i okoniem, tylko podobne ryby). No a może 1+3 Dario, ławica neonów zielonych/amandy i 6 kirysków? Chociaż już sam nie wiem, tyle tego jest że ciężko się zdecydować, im więcej ryb widzę tym więcej chce mieć razem :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nowe akwarium - dopracowanie.

Postautor: Hunter » 30 maja 19, 11:12

blue2108 pisze:A z tym zmniejszeniem twardości to coś podejrzewałem że nie spadnie samo do 0 ale jemu chyba chodziło o to, że gdy posadzę rośliny i utworzy się jakieś środowisko, to wtedy parametry mogą się zmienić, ale no nie ważne.

Tak, parametry będą się zmieniać. Głownie NH4, NO2, NO3, pozostałe też.
Ale twardości... co najwyżej to pójdą w górę jeśli piasek, skały bądź inne ozdoby będą się rozpuszczać.
Pod pewnymi warunkami GH i KH może spaść, przy zastosowaniu np podłoża aktywnego.
blue2108 pisze:Widocznie nie doczytałem o tym podłożu zbyt dokładnie :l ale tak pisali na forum "... mi rośliny fajnie rosną na jbl manado..."

To wiadomo. Niemniej jednak nie jest to zasługa składników odżywczych dostarczanych przez manado. Manado jest jak piasek - jałowe.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości