Plaga glonów

cynik20
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 30 stycznia 19, 20:26

Plaga glonów

Postautor: cynik20 » 24 sierpnia 19, 09:52

Cześć, mam problem z plagą glonów w moim akwarium :/

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Akwarium 112l.
Filtracja: JBL e701 + Aquael FZN-2
Oświetlenie: 2x 16W Aquael RetroFit 6500k; 1x 18W noname z allegro 8500k
Oświetlenie 10-21 z przesunięciami (co pół godziny włącza się 1 lampka i też co pół godziny się wyłącza w celu imitacji zmierzchu i wchodu)
Nawozy: 2ppm potasu dziennie (cztery naciśnięcia pompki :roll: ); makro 2 naciśnięcia, mikro 1 naciśnięcie; carbo 4 naciśnięcia + co2 z bimbrowni na żelatynie (słaba wydajność, w październiku sobie kupie zestaw co2 porządny, na razie jest jak jest :( ); żelazo 10ml na tydzień.
Obsada: Bojownik samiec, 3 gurami mozaikowe, 5 otosków, 16 danio pręgowanych, 6 kirysków spiżowych
Parametry:
Temperatura: 26 stopni
PH: 6,7
NO2: 0
NO3: 30 (podmiana była w środę 21.08, następna pewnie w przyszłą sobotę bo nie bardzo będę miał czas w tym tygodniu)
GH: 5
KH: 5
Skrobię ściany regularnie, przynajmniej raz na 3 dni, ale porastają w takim tempie że szok :/

W środę zmieniłem trochę parametry światła i teraz jest tak:

10-11:30 świeci ten bez nazwy
11:30-13 świeci tylko 1 Aquael (mimo różnicy w watach Aquael świeci wyraźnie mocniej)
13-18 świecą 2 Aquaele
18-19:30 1 Aquael
19:30-21 noname

Po oczyszczeniu wygląda to tak:

Obrazek
Obrazek


Nadal paskudnie :/ Mogę zrobić im 48h zaciemnienia, ale to tylko zabije objawy. Nie wiem już co robię źle. Otoski nie są zainteresowane tym co rośnie na górze, a najbardziej zależy mi na tym, żeby Ludwigia Mini sp. Super Red wróciła do pełni mocy. Był okres, że była aż bordowa i mega mega gęsta. Problemy z glonami zaczęły się po przycięciu. Myślałem, że z czasem znikną, ale ich jest coraz więcej. Wyrywam co bardzie zapuszczone gałązki, ale za chwilę nic nie zostanie. Glony oblazły też Alternanthera reineckii Mini, Alternanthera reineckii Rosanervig i Anubiasa. Limnophila aromatica i Rotala rotundifolia colorata nawet nitki nie mają, Ammania sp. Bonsai i Bacopa caroliniana delikatne ślady glonów, ale nic poważnego.

Co mogę z tym zrobić? Dostaję szału jak wracam z pracy a glonów 2x więcej :/ Myślałem o wpuszczeniu ekipy sprzątającej tj. krewetki amano i ślimaki military helmet, ale trochę za miękka woda. Na kosiarki za małe akwa więc odpadają, z resztą nie wiem czy byłyby zainteresowane pływaniem przy powierzchni.

Z góry dziękuję za wszystkie rady :)

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Plaga glonów

Postautor: zenek_8 » 24 sierpnia 19, 15:49

Przydał by się test na fosfor i potas. NO3-30 sporo, trochę jak w High Tech. Być może za dużo nawozów na taki zbiornik. Dla przykładu mam dwa razy większy zbiornik a podaje jedno kliknięcie potasu dziennie i potas utrzymuje się w granicach 20 ale wszystko zależy od zbiornika, jakości wody, oświetlenia.
Niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony ja się cały czas uczę.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Plaga glonów

Postautor: Hunter » 25 sierpnia 19, 07:35

Daj zdjęcie tej lampy no-name i/lub link do aukcji. Sprawdzimy co to takiego.
Na pewno problemem będzie niedobór CO2, butla byłaby bardzo wskazana. Bimbrownia, nawet ta na żelatynie jest mało wydajna i niestabilna, a akwarium jest relatywnie duże.
NO3 wysokie, odpuść póki co macro aż NO3 nie spadnie do około 15mg/l. Micro też odstaw na co najmniej miesiąc. Dozuj Carbo, Potas i Żelazo.

Zaciemnienie baniaka na 3-4 dobry dobrze zrobi. Za chwilę glonów będzie tyle, że zostanie tylko restart, a póki co jest jeszcze co ratować.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

cynik20
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 30 stycznia 19, 20:26

Re: Plaga glonów

Postautor: cynik20 » 26 sierpnia 19, 08:14

https://archiwum.allegro.pl/oferta/swietlowka-lampa-belka-led-akwarium-70cm-8520-7030-i7644885239.html

Ja wybrałem 8520SMD 8000k. (nie 8500k :oops: )

Mikro i makro zmniejszę. Myślę, że znalazłem powód wysokiego no3. Na dnie za skałą leżało dość duże danio (duże jak na danio :P ) już praktycznie rozpuszczone :/

Zapomniałem dodać, że rośliny rosną jak szalone. Muszę co tydzień usuwać 2/3 Limnobium bo by wszystko zarosło. Szkoda, że glony rosną razem z roślinkami :/ Najgorzej mają się rośliny czerwone i konar. Zielone roślinki mają się nieźle. :? :?:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Plaga glonów

Postautor: Hunter » 26 sierpnia 19, 12:55

Ze światłem niestety nie ma rewelacji. Nadaje się do akwarium ogólnego, albo do akwarium Malawi tak jak jest to zaprezentowane na zdjęciach na aukcji, ale w roślinnym lubią rosnąć glony. Zostań sobie przy dwóch Aquael RetroFit zaciemnij baniak i zastosuj się do powyższych wskazówek. Jeśli sytuacja się nie poprawi to będzie trzeba zainwestować w testy kropelkowe i sprawdzić stężenia PO4, Ca, Mg i Fe.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości