Jak przeliczyć twardość wody ppm na niemieckie n ???

saftex
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 21 września 19, 09:49

Jak przeliczyć twardość wody ppm na niemieckie n ???

Postautor: saftex » 21 września 19, 09:54

Witam. Posiadam miernik TDS-3 który mierzy twardość wody w ppm. Ale gdy próbuje wyszukać jaka twardość powinna być w akwarium to wszędzie jest napisane że : Wodę dzieli się na: bardzo miękką (0-5 n), miękką (5,1-10n), średnio twardą (10,1-20n), twardą (20,1-30) oraz bardzo twardą (powyżej 30n). Moja woda z kranu ma 274 ppm to ile to będzie tych n? W sklepie zoologicznym o ile dobrze pamiętam przy rybkach też jest napisane w n a nie w jakiś ppm... Jak to przeliczyć ??? Wartości które pokazuje mi miernik nic mi nie mówią. Ja już jestem aż tak głupi czy co? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Jak przeliczyć twardość wody ppm na niemieckie n ???

Postautor: pimowo » 21 września 19, 11:16

Robisz pomiary przewodności wody, a mówisz o twardości wody, to są dwie różne rzeczy.
Chcesz wiedzieć jaką masz twardość wody w akwarium czy w kranie to kup test kropelkowy KH/GH
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jak przeliczyć twardość wody ppm na niemieckie n ???

Postautor: Hunter » 21 września 19, 16:53

Na wstępie powinieneś poznać pojęcia:
Ppm (parts per million, czyli "części [czegoś] na milion" ) to jednostka miary (np jak litr, gram, czy *n).
*n to stopnie niemieckie. Czasami możesz spotkać zapis *dH, to też jednostka miary.
Twardość wody to suma jonów wapnia i magnezu zawartych w wodzie (tak dużym w skrócie)
TDS (Total Dissolved Solids) jest pojęciem szerszym od twardości wody. TDS mierzy wszystkie rozpuszczone substancje w wodzie, a na twardość wody składają się tylko jony wapnia i magnezu.

Zatem:
1. TDS może być większe od twardości wody
2. TDS może być równe twardości wody
3. TDS nie może być mniejsze od twardości wody.

TDS można wyrazić w jednostce ppm, np 315 ppm TDS
Twardość wody też można wyrazić w jednostce ppm, np 315 ppm CaCO3
To co jest po "ppm" jest szalenie ważne, choć często w domyśle pomijane, stąd błędy w myśleniu i rozumowaniu początkujących, a czasami nawet zaawansowanych.

ppm TDS, a ppm CaCO3 to całkiem co innego i nie należy ich ze sobą utożsamiać, choć jak już napisałem wyżej czasami można między nimi postawić znak różności.

Skąd pomysł zakupu miernika TDS do mierzenia twardości wody? Pewnie wyczytałeś jakieś bzdury w internecie? ;)

Jeśli chodzi o twardość wody to słusznie zauważyłeś, że w akwarystyce najczęściej operujemy w stopniach niemieckich [*n]. Gdybyś gdzieś kiedyś widział twardość w ppm CaCO3 to możesz ją łatwo zamienić na *n. Wystarczy wynik w ppm CaCO3 podzielić przez 17,86 i wyjdzie w *n :) Np 315 ppm CaCO3 / 17,86 = ~17,5*n
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości