Powrót do Low Tech

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Powrót do Low Tech

Postautor: nsp » 4 sierpnia 20, 11:47

Witam. Jakiś czas temu wróciłem do akwarystyki. Niestety pierwszy raz mam takiego pecha ze wszystkim co może się stać w akwarium. Na chwilę obecną opanowałem (po ok. roku od restartu) prawie wszystko co niedomagało w akwarium. Ucierpiały na tym rośliny i rybki.

Chciałbym jeszcze raz i myślę, że ostatni zrobić restart i podejść do tematu LT. Sprzęt jaki posiadam to:
Szkło - 54L 60x30x30
Filtr - 2x Aquael Pat Mini
Grzałka - jakaś wiekowa Tetra 75W
Oświetlenie - belka ledowa Aquael Leddy Slim Sunny 10W
Parametry - woda na pewno twarda, bo zostawia dużo białego osadu na ścianach szkła (do tego w łazience kamień na armaturze to stały gość), pH nie mierzę, temp. ~25*C

Z roślin zostały mi, "parę listków" kryptokoryny i żabienicy, jeżeli nie odbiją do połowy sierpnia, zapewne wylecą, aby nie przenieść ew. pozostałości po glonach.
Z ryb została, jedna Pielęgnica Ramireza (po ponownym starcie chce dokupić jedną lub dwie sztuki), dwa samce Gupika Endlera, które docelowo wylądują w krewetkarium (które w miarę ma się dobrze).

Co do samego LT. Jeżeli dobrze pamiętam. Najzwyklejsza ziemia ogrodowa, ok. 3 cm warstwa, odsunięta od ścianek akwarium, na nią jakaś siatka, budowlana albo coś w tym stylu i docelowo najzwyklejszy, żwirek.
Tyle pamiętam z podstaw. Teraz chcę zacząć pytania. Zadam je w punktach, co by nie powstało masło maślane :)

1. Czy obecne filtry, nadadzą się do LT? Wolałbym zostawić jeden, ew. mam możliwość zakupienia filtra kaskadowego Ataman HF-0600, dzięki niemu zyskam więcej miejsca w akwarium.
2. Czy obecne oświetlenie, będzie odpowiednie do LT? Czy nie jest za słabe, lub za mocne.
3. Na te pytanie, w sumie mogę sam sobie odpowiedzieć. Jakie rośliny, z niedużymi wymaganiami, a szybko rosnące. Bardziej chodzi mi tu o zdanie kogoś, kto ma doświadczenie w roślinach do LT. Myślałem nad:
-Rotala rotundifolia colorata
-Cabomba sp.
-Hygrophila lacustris
-Sagittaria subulata
-Cryptocoryne wendtii green
- i na pewno coś jeszcze bym znalazł, ew. może Wy coś doradzicie
4. Obsada akwarium. Wiem, że w LT nie może być zbyt dużo ryb. Biotopu nie planuję, więc celowałbym w coś co się dogada z Ramirezkami. Myślałem nad:
- 2x Pielęgnica Ramireza
- 4x Kirysek Panda
- 10x jakaś rybka ławicowa. Neon Innesa raczej by odpadł, z powodu wysokiej temp. Razbora Klinowa, Bystrzyk Amandy?
5. Jak to jest z tymi podmianami w rezultacie? Czyszczeniem filtra? Im więcej czytam w necie i oglądam filmików na YT, tym bardziej głupieje. Większość pisze/mówi, że uzupełnia tylko odparowaną wodę i jedna podmiana do 50% raz w roku, ale o filtracji nie wspominają. Gdzieś czytałem, że można raz w tygodniu podmienić parę litrów wody, aby przepłukać gąbkę filtra.

Mam nadzieję, że miarę zrozumiale napisałem i uda mi się wyjść wreszcie na prostą :)

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Powrót do Low Tech

Postautor: jurkin » 4 sierpnia 20, 13:15

Witaj,
Ja daje siatkę do moskitiery, ma drobne oczka, ziemię dobrze jest wymieszać z gliną, do kupienia w sklepie wedkarskim. Żwirek polecam gradacji 0,8 - 1,5 nie grubszy.
1. Dobry pomysł, tylko dołóż do akwael fzn 2, filtr nie do zajechania, i spokojnie uciągnie takie lt na originalnych gąbkach.
2. Ja bym światło wymienił na wersję plant, a jeszcze lepiej na swietluwke grolux sylwanii.
3. Na start roślin dużo, ile tylko się da, wybierz malowymagajace rośliny, niektóre padną inne będą rosły. Ciężko doradzić konkretne gatunki bo co rośnie u mnie nie koniecznie będzie u kogoś, i na odwrót.
4. Obsadę dobierz do wody jaka będzie, chociaż orientacyjnie gh i pH no i temperatura. Liczba i wielkość ryb które podałeś to max
5. Ja nie podmieniam, dolewam odparowaną tylko że czystą RO. W LT też trzeba czas od czasu wypłukać filtr czy zebrać syfek z dna, ale robi się to bardzo rzadko, w zasadzie jeżeli w akwarium wszystko gra to nie ma czego tam łapy pchać ;)

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Powrót do Low Tech

Postautor: nsp » 4 sierpnia 20, 21:11

jurkin dzięki za pierwsze wskazówki :)


Pozwolę sobie, wstawić mój post na jeszcze jedno forum akwarystyczne, aby uzyskać większą liczbę porad. Myślę, że nie będzie problemu. Więc jakby ktoś spotkał ten sam wpis co ten, ale pod innym nickiem, to ja :)

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Powrót do Low Tech

Postautor: nsp » 24 sierpnia 20, 13:04

Zdecydowaliśmy z żoną, aby odpuścić sobie akwarium roślinne. Żonie podobają się pyszczaki saulosi, więc postanowiłem postawić akwarium z biotopem Malawi. A że akwarium za jakiś czas ma stanąć w salonie i nie tylko ja się będę w nie patrzył, więc pozwoliłem wybrać żonie przyszłe ryby i pokazać jak takie akwaria wyglądają. Ze starego sprzętu zostaje przerobiona szafka, pat mini i belka oświetleniowa. Na obecną chwile osprzęt itp. przedstawiają się tak:
Szkło - 200 L 100x40x50h
Filtracja:
- AQUAEL TURBO FILTER 1000, na chwilę obecną jako starter, później jako cyrkulacja/mechaniak wspomagający.
- w tym tygodniu powstanie hydroponika. Jako zasilanie, posłuży mi PAT Mini, o dziwo daję rade podnosić wodę i nie muszę się bać, że woda nie zdąży odpływać do akwa i nastąpi przelanie. Do doświetlenia roślin posłuży mi stara belka oświetleniowa. Keramzyt jako podłoże dla roślin i zastanawiam się czy na dno doniczki, pod keramzyt wsypać jakąś ceramikę, co wspomoże filtrację biologiczną.
- docelowo jakiś kubełek, ale póki co nie mam pomysłu czego szukać i jak go zagospodarować
Grzałka - AQUAEL Comfort Zone Gold 200 W
Oświetlenie - Pokrywa Wromak 100x40, świetlówki T8 2x30 W
Podłoże - Piasek kwarcowy Kreisel z Castoramy
Dekoracja - 18 kg jakiegoś kamienia, Kryptokoryna

Akwarium postawione i zalane 19.08.2020. Testy na NH3, NO2, NO3 i pH zakupie dopiero po wypłacie. Przy tym akwarium nie chcę bawić się we wróżbitę Macieja i zgadywać czy po 2 tygodniach cały cykl dojrzewania się zakończył, czy jeszcze potrzeba mu tydzień lub dwa.

Poniżej parę zdjęć akwa. Przepraszam za bałagan wokół akwarium

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości