Problemy z GH

FredD
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 22 lutego 21, 23:08

Problemy z GH

Postautor: FredD » 23 lutego 21, 00:04

Witam,

jak w temacie, mam problem z obniżeniem GH, a ponieważ walczę z tym już tydzień i nic to nie daje, to zaczynam szukać pomocnych rad :)
Słowem wyjaśnienia, nie jest to moje pierwsze szkło, ale pierwsze po kilku latach odstawienia, a w zasadzie nie moje tylko teraz to mojego syna. Oczywiście zamiast zrobić coś powyżej 100l, to po ojcowsku, na test założyliśmy 72l - i zasadniczo nie ma tragedii, ale...

Więc do mety. Baniak stoi 4 tygodnie (teraz leci 5), na pusto bez obsady, ma tylko zieleninę. Nic fikuśnego, proste gatunki bez specjalnych wymagań. Na dnie JBLAqua basis plus, na tym żwir 2-4 i tyle - żadnych ozdóbek, dodatków typu kamienie korzenie itp. Po 3 tygodniach wszystkie parametry wody były super, sztywno trzymały - i nagle tydzień temu bum - GH na poziomie 22-24. Od drugiego tygodnia podaję CO2, ale nie dawałem jeszcze żadnego nawozu. Wcześniej parametry wyglądały tak: PH 6,8-6,9, KH 7-8, GH 14. Aktualnie dwa pierwsze są takie same ale GH wywala w kosmos.

Robiłem podmiany, lałem demi lałem osmozę wymieniając na ostro 40% wody, godzinę po podmianie GH 11-12, 8 godzin później 24 :czacha:

Pytanie: co tu może zatwardzać tą wodę, i jak to wyeliminować??? Czy podłoże JBL-a może tak wywalać do słupa jakieś elementy że woda tak fiksuje?

Z dodatkowych informacji - w kuble jest tylko ceramika Sery.

Z góry dziękuję za wszelakie dobre rady.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problemy z GH

Postautor: Arturrro » 23 lutego 21, 06:27

Zrób sobie test. Wlej do osobnego wiadra wodę, która wlewasz do akwarium. Zmierz GH, następnie wrzuć troche tej ceramiki co masz w filtrze. Zmierz GH po paru godzinach. Jeśli wyjdzie Ci wynik taki sam jak sprzed wrzucenia ceramiki to zrób taka samą procedurę ze żwirkiem itd. Na innym forum kiedyś wyczytałem, że właśnie ceramika komuś zatwardzała wodę.

FredD
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 22 lutego 21, 23:08

Re: Problemy z GH

Postautor: FredD » 23 lutego 21, 16:39

Sprawdzone, 2 szklanki z wodą demi wstawione o 8 rano, w jednej żwir w drugiej świeża ceramika - w ceramice zmieniło się lekko pH, bardziej błąd oka, ale GH bez zmian, sprawdzone po 8h.

Sprawdzę jeszcze parę kawałków ceramiki z filtra, bo może się jakoś utlenia franca, sam już nie wiem, na logikę jak by to była ceramika albo żwir, to działo by się źle od początku, a tu się problem pojawił po 3 tygodniach.

Jakieś jeszcze pomysły, sugestie?? :(

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problemy z GH

Postautor: Arturrro » 23 lutego 21, 20:20

Z nieba GH nie podskoczy. Jedyne co może jeszcze podnieść Ci GH to żwir. Są niektóre nawozy, które mogłyby podwyższyć twardość ale jak piszesz nic nie stosujesz. Nie mam pojęcia w czym może tkwić problem. Może ktoś z innych użytkowników coś wykmini

FredD
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 22 lutego 21, 23:08

Re: Problemy z GH

Postautor: FredD » 24 lutego 21, 13:29

No niestety, opcje mi się skończyły, sprawdziłem wszystko od góry do dołu, więc jak nikt inny nie ma jakiejś magicznej koncepcji, to temat można zamknąć.

Zrobię dzisiaj jeszcze jeden manewr, czyli sprawdzę testem JBL, bo może coś się zapaskudziło w teście zooleku. Ktoś mi dzisiaj podpowiedział żeby zrobić porównanie bo może być trafiony.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości