Dziwne zachowanie gupików

Narmer
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 7 lutego 22, 17:04

Dziwne zachowanie gupików

Postautor: Narmer » 8 lutego 22, 16:07

Dzień dobry,
Jestem początkującym akwarystą. Posiadam zbiornik 45l, w którym trzymam 14 rybek: 6 gupików, 4 neony innesa (wiem, że to za mało, ale kupiłem je kiedyś nie mając wiedzy) i 4 otoski. Ostatnio gupiki zaczęły się dziwnie zachowywać. Pływają, a właściwie stoją w miejscu, tuż pod powierzchnią wody. Zachowują się jakby próbowały płynąć pod prąd wody wypływającej z filtra (Aquael Pat Mini), mają też dostęp do bąbelków od napowietrzania. Neony i otoski zachowują się normalnie, więc zakładam, że nie chodzi o brak tlenu. Podmieniłem 10l wody i niestety nic to nie dało. Jednocześnie gupiki są terroryzowane przez jednego samca, który podgryza im ogony, więc początkowo myślałem, że ich zachowanie wynika ze stresu.

Nie robiłem testów wody. Woda, której używam, to "Oaza" z biedronki. Jak się dowiedziałem z innych forów, taka woda wyjściowo ma następujące parametry: NO3 - 10, NO2 - 0, GH>7, KH około 4 lub 5, PH około 7,4.

Akwarium ma dopiero 3 tygodnie. Z niecierpliwości skróciłem dojrzewanie akwarium do 2 tygodni. Dodaję preparat z bakteriami nitryfikacyjnymi BioDigest. W celu ograniczenia rozwoju glonów (niestety już się pojawiły) i jako nawozu używam węgla w płynie. Akwarium jest gęsto obsadzone roślinami, które są jeszcze dość niskie.

plv5
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 8 lutego 22, 23:32

Re: Dziwne zachowanie gupików

Postautor: plv5 » 9 lutego 22, 08:41

Cześć, być może Twoje pawie oczka lubią "wiatr we włosach". Ja bym w tę wodę z biedry nie zawierzał, czort wie co ona tam zawiera. Dla rybek które masz, wystarczy odstana kranówka. - i nie przesadzaj z chemią, być może glony są tego owocem (tej chemii). Na 45l podmiana 10 to za dużo. Podmieniaj regularnie (ja podmieniam co dwa tygodnie) ale np. 10% przy dobrym filtrowaniu. Trzy tygodnie to krótki okres, cierpliwości i mniej chemii.
PS - gupiki to jurne stworzonka, na jednego chłopaka niech będą np. dwie dziewuchy. wtedy będą zachowywać się jak u siebie.

Narmer
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 7 lutego 22, 17:04

Re: Dziwne zachowanie gupików

Postautor: Narmer » 11 lutego 22, 12:58

Właśnie zdechły mi dwa gupiki, więc coś ewidentnie jest nie tak. Zmieniłem ustawienie filtra, teraz rzadziej do niego podpływają, ale i tak zachowują się nietypowo: pływają w kółko tuż pod powierzchnią wody.

i nie przesadzaj z chemią, być może glony są tego owocem (tej chemii).

Co masz na myśli? Czy bakterie to też chemia? Rośliny przyhamowały wzrost, żółkną i mają dziurki w liściach, więc prawdę mówiąc planowałem zakupić więcej nawozów, np. potas czy żelazo.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości