Wiele problemów z 35l zbiornikiem

Yeti16
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 1 października 22, 16:03

Wiele problemów z 35l zbiornikiem

Postautor: Yeti16 » 1 października 22, 16:22

Witam, jestem świeżakiem w dziedzinie akwarystyki i mam kilka pytań...
Na wstępnie przepraszam za błędy nazewnictwa jakie z pewnością popełnię przy pisaniu tego posta.

*Akwarium "założone" początkiem czerwca 2022, z tym że założone nie bez powodu w cudzysłowie. Nalana woda, zasypane kamykami, roślinki, rybki tyle... Od tamtego momentu raz wymieniana cała woda z gruntownym czyszczeniem i wyparzaniem wszystkiego... Dlaczego to zrobiłem to już później.

*Litrarz- 35 l - miałem aspiracje na większe jak sobie poradzę z tym maluchem, ale jak widać średnio mi idzie.

*Aktualna obsada:
-4x neon
-2x gupik (samiec + samica, tylko tutaj znam płcie)
-2x otos
-1x bocja (miałem problem ze ślimakami)
-1x glonojad syjamski (wiem że to zbyt duża rybka, ale kobieta w zoologicznym mówiła że to nie będzie dużo większe.. a rośnie jak na drożdżach)

*Wyposażenie:
-świetlówka Aquael Leddy Tube 7W Day&Night, 3 tryby świecenia (białe, białe+niebieskie, niebieskie).
-akwarium (dla jasności) nie z Aquael - dorabiałem uchwyty do świetlówki i mocowałem je do pokrywy.
-Filtr Aquael Fan Mini Plus 30-60l, max 260l/u
-Grzalka noname
-Termometr noname.

*Stosowane preparaty:
-Esklarin (Tropical)
-BactoActive (Tropical)
-AlguMin Plus (Tetra)

*Pokarm:
-IchtioVit płatki (tropical)
-Tabletki dla bocji i glonojada.

*Wyposażenie akwarium:
-Kilka paczek żwirku czarno-białego
-Zamek gipsowy
-A’la pniak gipsowy
-Kilka muszelek
-Na tylnej ścianie tapeta.
-Tymczasowy brak roślinek.

*Dodatkowe wyposażenie:
-Rurka z pompką do ściągania odpadów z dna.
-„Łapka” siaka do odławiania rybek

Czynności które wykonuję:
-Karmienie raz dziennie z rana – szczypta płatków i 1 tabletka.
-Podmiana 1/3 objętości zbiornika raz na 1-2 tygodnie.
-Podmiana za pomocą rurki z pompką – ściąganie wody z dna zbiornika.
-Po podmianie wody suplementacja preparatami zgodnie ze wskazaniami z ulotek.
-W ciągu dnia maksymalnie rozświetlone LEDy, w nocy wyłączone (dlaczego nie światło niebieskie to w pytaniach).
-Przy wpuszczaniu nowych rybek wkładam do akwarium worek, w którym je przynoszę na około 30 min. Następnie rybkę odławiam „łapką”.

No i pora zacząć pytania…
1. W pewnym momencie zaczęła się inwazja ślimaków – kupiłem bocję co mocno zminimalizowało natarcie. Czy mogę zrobić coś więcej?
2. Po około 3 miesiącach od rozpoczęcia przygody roślinki echinodorus zaczęły zmieniać kolor na czerwony, czarnieć i się dosłownie rozpadać. W tym okresie akwarium zaczęło porastać mchem, jakimś zielonym nalotem + kolejna inwazja ślimaków (bocja zdechła kilka dni wcześniej), woda zrobiła się zielona, na ściagach pojawił się zielonkawy brud. Postanowiliśmy wszystko gruntownie wyczyścić, całość wyparzyłem w wodzie z solą, akwarium wymyłem. Czym mogło być to spowodowane?
3. Jakie roślinki są łatwe w uprawie?
4. Czy w samych kamykach/żwirku mogę zasadzić kępki trawy?
5. Jak zapobiegać pojawianiu się mchu z pytania 2? Jest bardzo trudy w doczyszczeniu np. z filtra.
6. Czy rynki karmione są odpowiednią dawką i z odpowiednią częstotliwością?
7. Jak utrzymać zbiornik w czystości? Zawsze mam masę odpadów organicznych na dnie, jak rybki się kotłują to wszystko się unosi i dopiero wtedy widać. Dodam, że rurka z pompką bardzo słabo pochłania to czego chciałbym się pozbyć.
8. Jak często podmieniać wodę i czy robię to w odpowiedni sposób?
9. Czy wy w ogóle praktykujecie całkowite czyszczenie akwarium? Czy może ekosystem sam powinien sobie radzić ze wszystkim?
10. Czy w akwarium nie jest zbyt tłoczno?
11. Słyszałem, że światło niebieskie wspomaga rozwój roślin, czy ten mech z pyt. 2 mógł wystrzelić przez to?
12. W mojej miejscowości na 3 sklepy zoologiczne jest 0 roślinek, czy zakup na Allegro lub w sklepach internetowych jest dobrym rozwiązaniem?
13. Czy przy zakupie roślin lub akcesoriów można poczynić coś żeby zminimalizować prawdopodobieństwo przetransportowania ślimaków do zbiornika?
14. Zauważyłem, że samica gupika skubała z zamku resztę trudnego do usunięcia zielonego osadu. Czy one pomagają w czyszczeniu zbiornika?
15. Czy dla gupików jest jakiś specjalny pokarm?
16. Czy glonojady i np. otosy pomagają w utrzymaniu porządku w akwarium? Chodzi mi o ściany i dno.
17. Od czerwca zdechły mi: 1 bocja, 2 platki, 2 molinezje, 1 neon. Coś z czynności, które opisałem mogło do tego doprowadzić?
18. Filtr mam ustawiony na max. przepływ i mocno bąbel kuje – czy woda może być przetrenowana i powinienem go trochę przykręcić? W tym momencie napowietrzona woda uderza na najodleglejszą ścianę, mikro bąbelki dostają się pod wodę wszędzie je widać, wygląda to tak jakby cały czas drtki małych drobinkek pływały po zbiorniku.
19. Po wymianie wody z pyt. 2 mam wrażenie jakby woda była biaława, lekko przymglona – czym może być to spowodowane? Brakuje jej pełnej przejrzystości.
20. Ile czasu zbiornik po całkowitej wymianie wody potrzebuje żeby dojść do siebie, żeby wykształciło się wszystko co należy?
21. Jak efektywnie czyścić biały osad pojawiający się na wewnętrznych częściach ścian powstający wg. mnie po odparowywaniu wody?
22. Pieśń przyszłości, ale kiedyś chciałbym zamontować zbornik 100l+ i tę 35tkę przerobić na krewetkarium, czy to dobry pomysł? Czy krewetki są łatwe w utrzymaniu?
23. Czy tego glonojada powinienem się pozbyć?

Wszystkie kwestie są dla mnie ważne, ale najważniejsze to jak zapobiec pojawianiu się zielonego nalotu (mchu?), jak zminimalizować ilość syfu na dnie i jak to czyścić (może jest jakiś preparat, który to rozkłada) oraz jakie roślinki zasadzić.


Dołączam zdjęcia – proszę o uwagi, bo domyślam się, że popełniłem wszystkie możliwe błędy. Na 4 zdjęciu widoczny mech, którego wolałbym nie mieć :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dziękuję.

snuffkin78
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 sierpnia 19, 21:12

Re: Wiele problemów z 35l zbiornikiem

Postautor: snuffkin78 » 1 października 22, 19:29

Ech... Aż mi szkoda tych rybek... Ale po kolei:

1. To małe akwarium. W dodatku roślin w zasadzie nie masz, więc wyłapanie tych wariatów to nie powinien być problem. Im bardziej miękka lub kwaśna woda, tym mają trudniej. A tymi gipsowymi dodatkami działasz na ich korzyść.

2. Roślinki, żeby rosnąć, potrzebują makro i mikroelementów. Na samym żwirze to nie ma szans żeby rosło. Jak zaczęły się rozpadać, to nagromadzone związki z liści trafiły do wody - a glony to lubią, bo ten "mech", zielony nalot na szybie, jak i zielonkawy odcień wody, to glony właśnie. Żywią się tym, czego nie zjedzą im rośliny. Daj pod żwir kulki GT, jakiś nawóz w kapsułkach...

3. Potrzebujesz czegoś, co szybko rośnie, np. jakiś nurzaniec, moczarka, chyba rogatek się nada, kryptokoryna (?)

4. Patrz pkt. 2

5. Patrz pkt. 2. Możesz też na filtrze lamę UV zamontować, trochę pomoże.

6. Raz dziennie wystarczy.

7. Jest coś takiego jak odmulacz, najprostsze kupisz po kilkanaście złotych.

8. Tu jest dużo zmiennych i niewiadomych. Ja co ok. 2-3 tygodnie leję jedną czwartą świeżej, odstanej wody, pomiędzy małe podmianki np. destylowaną. Wszystko zależy od obsady i tego, co masz w kranie.

9. Każde akwarium po jakimś czasie potrzebuje restartu, z różnych przyczyn. Ale na pewno nie tak częstych. Nawet rok to jest często :-) Restart robimy wtedy, kiedy mamy sytuację nie do uratowania, albo chcemy zrobić zmianę aranżacji.

10. Wg mnie tak, ale są różne szkoły. Na pewno oddaj zbrojnika - męczysz biedaka.

11. Co do światła - im go więcej, tym szybciej rosną rośliny, a jak nie masz roślin to rosną glony.

12-13. To zawsze jest dobra opcja jeśli się wie, co się kupuje. Rośliny poddaje się kwarantannie, zawsze też możesz kupić in vitro.

14. Nie. Lepiej już jakiegoś pożytecznego ślimaka wpuścić - helmet, neritina, coś sobie pewnie upatrzysz.

15. Kiedyś jak miałem gupiki, to uwielbiały muszki owocówki :-D

16. Tak, żywią się glonami.

17. Oczywiście, masz niestabilne warunki w akwarium. Neonki to kwaśne środowisko, ty masz gips w akwarium...

18. U mnie w 25-litrowym ten sam filtr chodzi na mniej więcej połowie. Przykręć go trochę.

19. Za krótko odstana. Tak minimum to 24h, ale zależy co masz w kranie.

20. Podręcznikowe minimum to 4 tygodnie.

21. Kamień? Nigdy chemią. Skrobak do szyb i woda z octem, ewentualnie kwaskiem cytrynowym.

22. Podobnie jak z rybami - zależy od gatunku, ale RC na początek były ok.

23. Patrz punkt 10.


I czytaj, czytaj, czytaj...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości