Obgryzione płetwy Zbrojnik Niebieski

Pieron
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 24 lutego 23, 21:58

Obgryzione płetwy Zbrojnik Niebieski

Postautor: Pieron » 24 lutego 23, 22:06

 Jest to mój pierwszy post więc witam wszystkich serdecznie.
Zbiornik 100/40/50
Obsada: 
20szt.  neon czerwony 2,5-3,5 cm
5szt.  kirysek pstry 3 cm
7szt.  mieczyk 3-6 cm (+ jeden dodany 5 dni temu) 
2szt.  molinezja 4-5 cm (+ jeden dodany 5 dni temu)
1szt.  samica zbrojnik niebieski 6,5 cm (+ samiec dodany 5 dni temu około 7 cm)
2szt.  bojownik syjamski (para - dodana 5 dni temu)
Zbiornik dojrzały, około 3 lata. Podmianki co około tydzień - dwa 20l z filtra R.O.
   Jakieś dwa tygodnie temu zauważyłem u samicy zbrojnika obgryzione płetwy - ogonową, oraz dwie piersiowe, te bliżej ogona. Płetwy są obgryzione tak, że tkanki miękkiej niema a pręciki są też ruszone ale jeszcze nie zjedzone całkiem. Rybka ta prowadzi raczej skryty tryb życia dla tego nie zauważyłem postępów tego procederu. Po prostu któregoś dnia pojawiła się na szybie jak przykleiłem tabletkę ze spiruliną. Martwicę płetw raczej wykluczam bo wygląda to ewidentnie na obgryzione płetwy. Brak plam czy przebarwień na pozostałych płetwach.  Miałem z tym do czynienia parę lat temu, ale problemem były brzanki sumatrzańskie, które skubały rybki na żywca w dzień. Tym razem jest to jakiś cichy podgryzacz :wink: Jak tylko nadarzy się okazja, postaram się zrobić zdjęcie ryby. 
   Pięć dni temu do zbiornika wpuściłem samca mieczyka, samca molinezji, samca zbrojnika, parę bojowników. Dziś zauważyłem, że ten nowy samiec glonojada ma ponadgryzaną płetwę ogonową. Na razie tylko w górnej i dolnej części. Bojowniki nie ruszone, choć samiec jest na pewno dużo wolniejszy od glonojada to płetwy ma na razie całe.
   Kiryski, mieczyki, molinezje wykluczam bo nie słyszałem, żeby miały takie ciągoty. Bojowniki też ze względu na to, że problem wystąpił już zanim dołączyły do akwarium.
Zostają neonki, są to ryby kąsaczowate, ale uważane za wyjątkowo spokojne. Moje posiadam już ponad rok i kilka jest naprawdę dużych.
   Bardzo proszę o pomoc doświadczonych akwarystów. Może ktoś miał podobny problem z neonami czerwonymi a może u kogoś płetwy obgryzały któreś z pozostałych wyżej wymienionych ryb ( choć raczej nie biorę ich pod uwagę, ale mogę się mylić)
   Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
   Paweł

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości