Pomoc w prowadzeniu i poprawy parametrów w akwarium.

Lizur97
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 31 grudnia 17, 00:03

Pomoc w prowadzeniu i poprawy parametrów w akwarium.

Postautor: Lizur97 » 24 września 23, 18:21

Dzień dobry, w słowach wstępu chciałbym się przywitać i napisać kilka słów o mojej przygodzie z akwarystyką. Wspomnianym hobby zajmuję się od wielu lat, zawsze miałem w posiadaniu większe lub mniejsze akwarium, jednak zgłębianie się w chemię wody nie było mi nigdy po drodze. Posiadane akwaria w większości cieszyły się jako takim przyrostem roślin, dzięki wiedzy zaciągniętej z forów udawało mi się prowadzić akwaria w miarę bezproblemowo. Z resztą tęsknie za latami gdzie na akwarystycznych forach przesiadywało się całe wieczory, czytało nowe tematy a liczba aktywnych użytkowników sięgała kilkadziesiąt osób jak nie więcej..

Nadszedł moment w którym chciałbym uzupełnić wiedzę o podstawowe parametry wody dlatego przychodzę z prośbą o porady na temat prowadzenia i nawożenia mojego akwarium. Jest to jedynie kostka 27l, jednak planuje coś znacznie większego gdy zrozumiem i opanuje nawożenie.



1. Akwarium: 30x30x30
2. Oświetlenie: Aquael Leddy Tube Sunny 6W- 8h dziennie od 12:00 do 20:00
Aquael Leddy Tube Plant 3W- 3h dziennie od 13:00 do 16:00
3. Pozdłoże: Controlsoil Powder (warstwa 4-5cm) oraz piasek Aquael na przodzie.
4. Brak CO2.
5. Filtr: Seachem TIDAL Filter 35.
6. Parametry ZOOLEK:
GH- 11
KH- 2
PH- 6.6 aczkolwiek trudno mi jest określić barwę (wynik z roztworu 6-8 ph)
NO3- 8
PO4- NIEWYKRYWALNY
K- 22
7. Nawożenie: Tropica Specialized Nutrition (zielona)- jeden/półtora klika raz na tydzień.
8. Woda demineralizowana z Qualdrop i GH One Plant i KH Builder.


Akwarium prowadzi się bez większych problemów. Glony jakie występują w akwarium to w niedużych ilościach nitki oraz okrzemki- do opanowania przy cotygodniowej podmianie ale uważam, że uda mi się je zwalczyć przy wyrównaniu parametrów.
Zdecydowałem się na wodę demi + mineralizator z powodu bardzo twardej wody w moim mieście (GH 28, KH kilkanaście), w poprzedniej aranżacji mieszałem wodę RO z kranem w stosunku 2 do 3 ale nie byłem zadowolony z rezultatów. Z podłożem aktywnym również mam pierwszy raz do czynienia. Testy N P oraz K też są dla mnie czymś nowym. Robiłem je dwukrotnie pierwszy raz w swojej karierze i mam nadzieję, że zrobiłem je zgodnie ze sztuką.

Moje pytania:

1. Używam wody demineralizowanej z mineralizatorami Qualdropa KH i GH. Przygotowuje wodę wg kalkulatora ze strony tzn. GH 8 oraz KH 1.4, jednak wyniki w moim akwarium podają GH 11 oraz KH 2. Czy jest coś co powoduje podwyższanie wartości?

Mam świadomość omyłkowości testów ZOOLKA, nie są one najlepszymi testami, jednak na razie póki nie planuję uprawiać akwarium typu High-tech nie czuje potrzeby wydawania większych pieniędzy na testy. Nie są to testy paskowe więc liczę, że powinny być w mojej sytuacji wystarczające.

2. Chciałbym dowiedzieć się czy podane parametry wody są okej oraz co najlepiej w nich poprawić. Kojarzę stosunek NPK oraz współczynnik Redfielda w teorii. Z mojej wiedzy wynika, że PO4 absorbowane jest przez aktywne podłoże, a K lekko podbite zapewne przez to, że jest zarówno w Qualdropie oraz Tropice. Pytanie do jakich wartości najlepiej dążyć i jakie zrobić pierwsze kroki do korekty parametrów.

https://drive.google.com/file/d/1GO2AcS ... lF5cu/view

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 102 gości