Moje Akwa...

Awatar użytkownika
MikA
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 16 sierpnia 06, 13:58
Lokalizacja: Leszno

Moje Akwa...

Postautor: MikA » 22 sierpnia 06, 12:52

Witam,

Nie długo chciałbym założy nowe akwarium 112 litrowe. Trochę doświadczenia w akwarystyce mam gdyż w nie pamiętnych czasach miałem 2 akwa :P ale znacznie mniejsze bodajże 25l i 60l. Po głębszym zwerbowaniu tego forum chciałbym się zapytac w szczegolnosci o filtry. Jakiej firmy doradzacie jakie odradzacie i jaki najlepszy jest filtr tzn. wewnętrzny, kaskadowy itp.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Moje Akwa...

Postautor: ciosek » 22 sierpnia 06, 17:42

hmm... jezeli chodzi o filtry to za najlepsze marki uważa się eheima, hagena, tetre, oczywiscie maja swoja cene ale tu akurat placisz za jakosc i pewnego stopnia bezpieczenstwo i niezawodnosc. Wybór filtra jest uzależniony od stanu twojego portfela... oczywiscie od bidy to odpowiedni wewnetrzny turbinowy da radę, lecz zdecydowanie lepszym rozwiazaniem wydaję się kupno kaskady, chociażny ze wzgledu na mozliwosc zastosowania roznych wkladów filtracyjnych, niemal bezglosnego napowietrzania, wiekszej powierzchni filtracyjnej no i to że nie szpeci zbiornika jak filtr wewnetrzny. W ogole najlepszym rozwiazaniem jest zastosowanie filtra zewnetrznego kubełkowego, który oprocz duzego przeplywu posiada o wiele wieksza powierzchnie filtracyjną niz filtry wewnetrzne i kaskadowe.
Wprawdzie sam nie mam... ale z opinii które zaobserwowałem to zrezygnowałbym z kupna filtrów serii FAN gdyz dosc czesto sie zapychaja, ale kaskady FZN są jak najbardziej w porządku jezeli chodzi o produkty Aquael'a.

Awatar użytkownika
MikA
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 16 sierpnia 06, 13:58
Lokalizacja: Leszno

Re: Moje Akwa...

Postautor: MikA » 22 sierpnia 06, 21:55

A filtry firmy Aquael :?:

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: Moje Akwa...

Postautor: Jakus » 24 sierpnia 06, 23:31

ciosek pisze:hmm... jezeli chodzi o filtry to za najlepsze marki uważa się eheima, hagena, tetre,

Ciosek zapomniałeś o JBL...
Wracając do tematu... Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupno filtra zewnętrzengo i tu jak kolega Ciosek wspomniał właśnie ze względu na pojemność filtra. postaram się wytłumaczyć zależność między pojemnością a efektywnością filtrów. Mniej ważne (ale jednak) jest to jaką filtr ma wydajność niż to jaką ma pojemność filtracyjną. Chodzi o to że po pierwsze:
- masz możliwość zastosowania różnych mediów filtracyjnych (w zależności od potrzeb ryb -
jeżeli woda ma być kwaśna to możesz dodać torfu itd.)
- większa pojemność to możliwość zastosowania większej ilości bio mediów ( takich mediów filtracyjnych na których rozwijały się będą bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za rozkład efektów przemiany materii na czynniki pierwsze - czyli przyswajalne dla roślin)
ilość tych bakterii uzależniona jest od powierzchni na której mogą się rozwijać co daje proste równanie: jeżeli z litra bio mediów uzyskujemy 600m2 pow. a filtr kubełkowy ma pojemność ok. 4l to w porównaniu z każdym innym wygrywa.
- i ostatnia rzecz - nie szpeci zbiornika
Niestety są i minusy, czyli cena. Każdy (nawet najtańszy) filtr zewnętrny jest droższy o około 4 rzay niż wewnętrzny i o około 2 razy niż kaskadowy.
Wszystko więc zależy od Ciebie i od twojego portwela.
Pozdrawiam
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Awatar użytkownika
MikA
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 16 sierpnia 06, 13:58
Lokalizacja: Leszno

Re: Moje Akwa...

Postautor: MikA » 25 sierpnia 06, 08:06

No to widze, że cena tego otóż filtra musi by naprawde ciekawa jak ten filtr. :lol: I dzięki za takie wytłumaczenie na pewno wezmę to pod uwagę. A tak jeszcze na marginesie małe pytanko: Jakiej wysokości jest Akwarium (które ma 40 cm wysokości) z pokrywą. Ponieważ będę miał remont w domu więc nie wiem na jakiej wysokości mogę wkręcic kolejną półkę tak abym mógł swobodnie zdjąc pokrywę i nakarmi rybki.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Ren-Ai
Ryba
Ryba
Posty: 435
Rejestracja: 28 stycznia 06, 16:28
Lokalizacja: się biorą dzieci?

Re: Moje Akwa...

Postautor: Ren-Ai » 25 sierpnia 06, 13:44

Zawsze lepiej zrobić zapas (karmnienie itp.), conajmniej 10 cm
za posty z początku 2006 r. nie biorę odpowiedzialności

Awatar użytkownika
MikA
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 16 sierpnia 06, 13:58
Lokalizacja: Leszno

Re: Moje Akwa...

Postautor: MikA » 28 sierpnia 06, 08:18

No czyli jeśli akwa ma 45 cm to półka następna na 55 cm ? Tyle wystarczy

Awatar użytkownika
Ren-Ai
Ryba
Ryba
Posty: 435
Rejestracja: 28 stycznia 06, 16:28
Lokalizacja: się biorą dzieci?

Re: Moje Akwa...

Postautor: Ren-Ai » 28 sierpnia 06, 15:10

To zależy od Twojej ręki. Pomyśl nad pracami w akwa, wyrywaniu roślin, karmieniu ryb itp.
za posty z początku 2006 r. nie biorę odpowiedzialności

Awatar użytkownika
MikA
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 16 sierpnia 06, 13:58
Lokalizacja: Leszno

Re: Moje Akwa...

Postautor: MikA » 29 sierpnia 06, 10:16

OK dzięki za rade. Jakoś to przemyśle, przetrawie i wykonam :P a jak wykonam to wkleje fotki :) Ale prośba dla modów o nie zamykanie tego tematu gdyż jak będę miał jakiś problem czy pytanie to będę pisał tutaj aby nie zaczyna nowego tematu.

Pozdrawiam

gemp
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 28 sierpnia 06, 19:23
Lokalizacja: Będzin

Re: Moje Akwa...

Postautor: gemp » 29 sierpnia 06, 16:02

Ja mam Aqael od wielu lat i jest niezawodne :D
szalona rybka

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Moje Akwa...

Postautor: ciosek » 29 sierpnia 06, 16:30

10 cm to za mało... ledwo włożysz tam rękę, a to nie bedzie przyjemne cały czas ocieranie o górną półkę oraz o szybę akwarium, ta z kolei jezeli trafi się jakas niedoszlifowana może prowadzic do okaleczeń. Myślę że 20 cm to minimum. Trzeba przewidziec, że jak bedziesz grzebac w akwa to na szybie bedziesz opierał biceps, który jest najgrubszą częścia kończyny:). Dużo zależy co bedziesz trzymać na półce nad akwarium... jeżeli beda to chociazby książki to wystapi problem przy zmianie aranżacji jak zechcesz włożyć albo wyjąć jakiś nowy korzeń lub wiekszy kamien. Pamietaj wygoda w pracach przy akwa ponad wszystko :)

Awatar użytkownika
MikA
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 16 sierpnia 06, 13:58
Lokalizacja: Leszno

Re: Moje Akwa...

Postautor: MikA » 30 sierpnia 06, 12:08

No to kolejne pytanie, bo rozwarzam obecnie filtrracje w moim akwa :P Więc filtr kaskadowy. Nie wiem może się myle ale wygląda on tak jakby był zawieszony na ściance akwarium. Więc jeśli będzie pokrywa to nie bedzie to ze sobą jakoś kolidowac? Ma może ktoś taki filtr i mógłby zrobi zdjęcie jak to wygląda? Był bym bardzo wdzieczny ;)

MarcinPoznaniak
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 28 sierpnia 06, 14:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje Akwa...

Postautor: MarcinPoznaniak » 30 sierpnia 06, 12:31

Kaskadowy to dokładnie taki jak mówisz - zawieszony na ściance akwarium. Ja bym jednak zdecydowanie radził filtr zewnętrzny kubełkowy - typu Teretec EX600 lub Fluval 105. Dostaniesz je na Allegro za mniej niż 200zł - wielka wygoda przy czyszczeniu (odłączasz węże z których nie poleci woda), no i estetyka!
Akwarium 160l, filtr RENA XP2, Co2 - butla
Obsada: 13x Neon Czerwony, 4x Żałobniczka, 3x Prystelka, 2xZbrojnik niebieski, 1xPiskorek Sumatrzański, 2x Gurami złote, 1x Prętnik czerwony, 2x Skalar, 1x Kosiarka

Awatar użytkownika
MikA
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 16 sierpnia 06, 13:58
Lokalizacja: Leszno

Re: Moje Akwa...

Postautor: MikA » 31 sierpnia 06, 08:25

Niestety nie mam tak grubego portfela ;)

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Moje Akwa...

Postautor: ciosek » 31 sierpnia 06, 10:10

tak, jest zawieszony na sciance. W pokrywie mozna wyciąć otwór, to żaden problem, niestety później taką cięzko sprzedac :/. ale jezeli sie wytnie odpowiedni otwór to w niczym nie przeszkadza w pracy kaskady.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości