Bąbelki...:/

Awatar użytkownika
Ryba from NySa
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 22 sierpnia 06, 19:20
Lokalizacja: NySa

Bąbelki...:/

Postautor: Ryba from NySa » 30 sierpnia 06, 08:24

Hejka!
Mam mały problem. Mam filtr AQUA SZUT 550l/h wraz z tym "napowietrzaniem", oraz od 2 dni własną bimbrownie.
Gdy dozuję CO2 bąbelki unoszą się na powierzchni w "kupie", a gdy włączyłem filtr bąbelki tlenu także się unoszą, przez długi czas nie pękają.
Czym może to być spowodowane??

Pozdrawiam! 8)

[ Dodano: 2006-08-30, 12:19 ]
Czekam na posty ! :czytaj: :czat:
Pozdrawiam! 8)

Awatar użytkownika
Dolphineq
Ryba
Ryba
Posty: 255
Rejestracja: 25 grudnia 04, 10:01

Re: Bąbelki...:/

Postautor: Dolphineq » 30 sierpnia 06, 12:46

Ryba from NySa : Może już wiesz, a może i nie...Aby nawożenie Co2 miało jakikolwiek sens, potrzebny jest dyfuzor, którego zadaniem jest rozpuszczanie Co2 w wodzie. Bez tego ani rusz. bezpośrednio podawane bąble co2 do wody zawsze będą uciekały w stronę powierzchni. Radzę się zaopatrzyć w jakiś naprawdę dobry dyfuzor.

A po drugie. podając co2 do akwarium, nie włącza się napowietrzania. W taki sposób żadnych rezultatów w podawaniu co2 nie zobaczysz.

Tak to by wyglądało w skrócie. ;)

Pozdrawiam.
112L Morskie
1xpf 1000, 1 x aquszut 750/h, Miniflotor + hailea 2204, 150W HQI, LR 13kg

Awatar użytkownika
Ryba from NySa
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 22 sierpnia 06, 19:20
Lokalizacja: NySa

Re: Bąbelki...:/

Postautor: Ryba from NySa » 30 sierpnia 06, 13:09

Wiwm, wiem, wiem narazie jako dyfuzor służy kamień napowietrzający. Nie używam natleniania gdy Co2 się dozuję.
W tym problem że wszystkie bombelki, i Co2 i O2 utrzumują sie na powierzchni :| nie chcą pęknąć.

Pozdrawiam!8)
Pozdrawiam! 8)

MarcinPoznaniak
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 28 sierpnia 06, 14:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Bąbelki...:/

Postautor: MarcinPoznaniak » 30 sierpnia 06, 14:56

Cześć - im woda jest bardziej miękka, tym napięcie powierzchniowe wody może być wieksze i wtedy bąbelki się utrzymują dłużej. Nie ma się co martwić. Dla pewności zawsze można zrobić test twardości wody - czy aby nie jest ona przesadnie miękka.
Akwarium 160l, filtr RENA XP2, Co2 - butla
Obsada: 13x Neon Czerwony, 4x Żałobniczka, 3x Prystelka, 2xZbrojnik niebieski, 1xPiskorek Sumatrzański, 2x Gurami złote, 1x Prętnik czerwony, 2x Skalar, 1x Kosiarka

DJMaslak
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 21 czerwca 07, 20:35
Lokalizacja: zza winkla NJ, USA

Re: Bąbelki...:/

Postautor: DJMaslak » 25 czerwca 07, 03:00

Ja kiedys uzywalem odwroconego do gory dnem sloiczka do ktorego wlozylem wezyk z "bimbrowni". Sloiczek byl do polowy wypelniony woda i przycisniety kamieniami...
Dwutlenek wegla ma to do siebie ze rozpuszcza sie sam w wodzie i im nizej akwarium jest tym szybciej sie rozpuszcza.
Ma to chyba zwiazek z cisnieniem ale zaobserowalem ze przy powierzchni raczje ciezej to zachodzi.
Kupilem niedawno dyfuzor, taki z silniczkiem ktory umieszcza sie na dnie, wewnatrz obraca sie smigielko wewnatrz pojemnika z mieszanka wody i drutlenku wegla dostarczanego rurka z "bimbrowni". Wyjscie ze zbiorniczka przytkane jest lekko gabka.
Powoduje to powolne i dokladne rozpuszczanie sie dwutlenku wegla w wodzie.
Co do napowietrzania wody w trakcie nawozenia dwutlenkiem, to wszystko zalezy od kilku zasad:

1. Miejsce nawozenia powinno byc przy dnie
2. Powinno byc jak najdalej oddalone od wyjscia filtra oraz kostki napowietrzajacej
3. Powinno sie zastosowac dobry dyfuzor lub jesli dwutlenek wydobywa sie szybko to zastosowac ogranicznik (zaworek na rurce).
4. Mozna tez zastosowac duzy odwrocony do gory dnem (szeroki) sloiczek lub inne naczynie ktore spowoduje kontakt dwutlenku na duzej powierzchni z woda.
Napowietrzanie wody raczej nie zniweluje zawartosci wdutlenku wegla, wrecz przeciwnie, raczej pomoze w mieszaniu wody z nim, jednak falowanie powierzchni wody powoduje szybsze jego uwalnianie z akwarium, tak wiec lepiej skierowac rurki wyjsciowe z filtrow nieco ponad powierzchnie wody w trakcie nawozenia a filtry "wodospadowe" raczej wylaczyc, pamietajac potem o wyczyszczeniu wkladow przed ponownym wlaczeniem.
Akwarium 90 galonow (ok 300l) Filtr Fluval FX5 Swiatlo 2x40W (swietlowki aqua & flora) drobny 2 kolorowy zwirek, 3 skaly, 2 korzenie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości