Twarda woda,bardzo twarda...

jarekt
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 13 września 06, 08:23

Twarda woda,bardzo twarda...

Postautor: jarekt » 18 września 06, 06:44

Mam akwarium 120 litrowe i ostatnio badalem twardosc ogolna wody. Okazalo sie ze mam [glow=darkblue]ponad 30 [/glow] stopni n. Co mam zrobic? sa jakies preparaty? szyszki olchowe nie dzialaja przy tak twardej wodzie a na wode destylowna kasy nie mam-musialbym kupic 12 butelek 5 litrowych... Co radzicie? Chce osiagnac ok.12 stopni n.

i drugie pytanie-mam testy Tetry 5 w 1 - czy ktos wie gdzie znajde w internecie instrukcje do tych testow?

aha-jeszcze jedno-slyszlame ze woda destylowana nie calkowicie miesza sie z wodociagowa i jest "na gorze" przez co szybciej paruje. to prawda?

z gory dzieki za zainteresowanie

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Twarda woda,bardzo twarda...

Postautor: Allex » 18 września 06, 13:39

Wypowiem się co do wody. To prawda, że woda demineralizowana/destylowana jest lżejsza od zwykłej kranówki i o wiele lżejsza od słonej wody. Jednak w akwarium gdzie woda cały czas jest filtrowana, mieszana i wogóle panuje ruch turbulentny, nigdy nie dojdzie do ich odmieszania. To tak jakbyś chciał w herbacie oddzielić wodę od rozpuszczonego cukru. Takie historie, choć teoretycznie prawdziwe, można włożyć między bajki.

Kathinka

Re: Twarda woda,bardzo twarda...

Postautor: Kathinka » 18 września 06, 13:41

Aby aż w takim stopniu zbić twardość pozostaje ci zakup filtra RO, mieszanie z destylką, zabawa z kwasami (choć tu często tw. ogólna pozostaje bez zmian, a obniżeniu ulega tww) lub długie gotowanie. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Wszystkie związane są jednak z dość dużymi kosztami.

Awatar użytkownika
End
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 6 lutego 05, 12:55
Lokalizacja: Węgrów

Re: Twarda woda,bardzo twarda...

Postautor: End » 18 września 06, 14:55

Witam,ja proponuje ci zakup RO.Nie sa juz one tak drogie jak kiedys,mozna je kupic juz za 190zl,tak jak ja zrobilem :) Te 200zł to nie wystraczylo by Ci nawet na destylke na pol roku;)Mam tez dosc twrada wode 23two.A wiec podsumowujac bierz RO np. takie http://allegro.pl/item126763341_osmoza_ ... gwara.html albo hoduj tropheusy;) Pozdr

jarekt
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 13 września 06, 08:23

Re: Twarda woda,bardzo twarda...

Postautor: jarekt » 29 września 06, 13:57

kurcze-dzieki za wszystkie pomysly ale z tego co piszecie to chyba naprawde zostaje mi poki co destylka-niedawno urzadzilem akwa od nowa i kasy w portfelu brak...
pozdry

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości