Pokrywa 5cm wysokości

lukasdrugi
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 22 października 06, 18:13

Pokrywa 5cm wysokości

Postautor: lukasdrugi » 22 października 06, 18:17

Czesc, buduje akwarium, wczoraj zrobilem pokrywe i jest niska - 5cm, ale nie mialem mozliwosci zrobic wyzszej. teraz przyszedl czas na oswietlenie i pytanie brzmi:

jakie oswietlenie zamontowac? ile i jakich swietlowek (T5/T8?)

ile cm nad wododa powinno byc zamontowane oswietlenie?

[ Dodano: 2006-10-22, 19:19 ]
hmm zastanawiam sie nad zrobieniem 2 pokrywy ale to ostatecznosc, jaka powinna byc wydokosc pokrywy?


akwa: 66/33 i 40 cm wys

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: Pokrywa 5cm wysokości

Postautor: Jakus » 23 października 06, 08:06

Witam.
Wszystko zależy co ma być w tym akwa, jakie rośliny i czy wogóle one będą. Jeżeli mają tam być rośliny o dużych wymaganiach świetlnych to ja bym zamontował 3 świetlówki T5 o mocy 25W i długości bodajże 55cm, jeżeli jednak nie będzie tam roślin lub będą tylko jakieś mało wymagające to wystarczą dwie takie świetlówki. Odległość od wody dobrze by było żeby była większa (jakieś 10cm) ale sądząc po wysokości pokrywy to raczej tyle miejsca nie masz więc radziłbym zamontować w pokrywie plexi żeby oddzielała świetlówki od bespośredniego kontaktu z wodą. Jeszcze co do świetlówek to będzie mały problem z zamontowaniem w tak niskiej pokrywie stateczników więc może pomyśl nad rozwiązaniem jakie proponuje kolega Rama (układ elektryczny ze świetlówek kompaktowych), a który jest dokładnie opisany w dziale sprzęt.
Pozdrawiam
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Pokrywa 5cm wysokości

Postautor: ciosek » 23 października 06, 14:17

Jakus, ale jezeli kolega zastosuje stateczniki elektroniczne to rownie dobrze moze je umiescic poza akwa (radze nad poziomem wody, aby ich nie pozalewac itp). Poza tym ja radzilbym aby swietowki zamontowac co najwyzej 5 cm nad akwa, ale z tego co wychodzi mi to bedziesz mial ok 3 cm nad woda... dobrze, bo straty beda niewielkie (wbrew pozorom duzo swiatla traci sie jezeli swietlowki sa za wysoko), malym minusem jest grzanie wody... mozna temu zapobiec na kilka sposobow, wiatraki, dziury itp. Jezeli Ci sie to tylko pomiesci to bedzie git.

pozdrawiam

lukasdrugi
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 22 października 06, 18:13

Re: Pokrywa 5cm wysokości

Postautor: lukasdrugi » 23 października 06, 17:28

hmmm rozwazylem pomysl zeby zbudowac 2 pokrywe i bedzie ona miala 12 cm sysokosci z czego 8 cm bedzie poza akwarium, pokrywe robie wieksza niz akwarium na grubosc panelii zastanawiam na czym ma sie ona mocowac, czy na trojkatach/wadratach wycietych z paneli i umieszczonych na rogach czy zamontowac po 1 pasku z paneli szer 1 cm na kazdej sciance?

szklo jest 6mm grube i na jednej wiekszej scianie mam male uszczerbienie.


a tak zeby ie zasmiecac forum nowymi tematami to czy mozna umiescic grzalke kolo filtra w 1 rogu a termometr umiecic po 2 stronie? chodzi mi o oszczednosc miejsca :)

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Pokrywa 5cm wysokości

Postautor: ciosek » 23 października 06, 19:51

ja mam na paskach kątowników PCV (20x20mm) przyklejonych pattexem (S.O.S) i daja rade...

pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości