Prośba o pomoc rośliny umierają + gupiki pływają przy t

Elczda
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 30 stycznia 07, 10:41
Lokalizacja: Elbląg

Prośba o pomoc rośliny umierają + gupiki pływają przy t

Postautor: Elczda » 30 stycznia 07, 11:51

Witam wszystkich.Jestem tu nowy akwarystyką zajmuję sie od 2 miesięcy.Chciałbym Was zapytać o kilka spraw i rozwiać kilka wątpliwości.Moje akwarium to 25 lit.z obsadą 7 gupików + glonojad.W pierwszym miesiącu w akwarium wszystko działo się ok ryby bardzo żywe rośliny rosły tez bardzo pięknie.Po ok.30 dniach pojawił się delikatny osad (brązowawy) na roślinach.Pomyślałem że może być to problem z oświetleniem.Wymieniłem standardową żarówkę 25 Watt na żarówkę z białym światłem (marka Philips energooszczedna) moc 25 Watt.(taką informację uzyskałem w sklepie zoologicznym)Musiałem wyjechać i osoba ktora opiekowała się mieszkaniem zapomniała na noc wyłączyć oświetlenia.Po powrocie po 24 godzinach temperatura w akwarium wynosiła 29 stopni.Po otwarciu pokrywy i wyłączeniu oświetlenia temperatura po ok 2 godz.zmalala do ok 26 stopni.I tu mam wrażenie ze od tego momentu coś zaczeło się dziać niedobrego.Rośliny zmarniały w ciągu dosłownie 2 dni.I najważniejsze, ryby zaczeły zachowywać sie dziwnie - cały czas pomimo tego ze teraz utrzymuje temperature ok 25 stopni pływają przy tafli.Bardzo mnie to martwi.W zwiazku z powyzszym czytając to forum podmieniłem ok 30 procent wody.Ale gupiki oprócz jednej samicy dalej zachowują się tak samo.Z akwarium pozbyłem się roślin które tez pomimo tego dziwnego nalotu zaczeły wypuszczać nowe pędy zupełnie zielone??? Bałem sie że mogą zaszkodzić rybom dlatego postanowiłem je usunąc.Pozostały tylko 2 cryptocoryny. Niestety nie posiadam zadnego testera do twardosci wody dlatego od razu o tym pisze.Moze powiecie z doświadczenia czy z tych ryb coś jeszcze bedzie czy takie zachowanie jest naturalne przy tak naglej zmianie temperatury.Wlasnie zastanawiam sie nad obsadą nowymi roslinami i tutaj tez prosze o porade czy w tym momencie jest to dobry pomysl czy nalezy moze poczekac az cala sytuacja sie wyjasni i ew.jakie rosliny polecacie.Dodatkowo powiem ze w akwarium znajduje sie korzen zakupiony w sklepie filtr wewnetrzny i napowietrzacz.Post jest troche dlugi ale mam nadzieje ze wybaczycie.Bardzo prosze o wszelkie rady - troche martwi mnie ta sytuacja.Dziekuje i pozdrawiam

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc rośliny umierają + gupiki pływają przy t

Postautor: A-kara » 30 stycznia 07, 13:07

Sama kiedyś miałam podobną sytuację, gdy posiadałam akwarium 30l. Niestety w takich małych akwariach, często dochodzi do nagromadzenia się związków azotanowych, lub przyduchu ryb. Rośliny przez pierwszy miesiąc maja najbardziej intensywny wzrost, potem "trochę zwalniają". 7 gupików to dobra obsada, ale zbrojnik jest za duży, należy go oddać. Piszesz, że masz pompkę, więc opcję przyduszenia sie ryb wykluczam (tym bardziej, że masz dobra obsade - no oprócz tego glonojada). Rośliny ci zmarniały zapewne dlatego, że nie masz nawożenia, a co2 jest wybijane przez napowietrzacz w akwarium. Mogły ci też podmarnieć od tego świecenia 24 h/ dobe, ale nieznacznie. Podejrzewam, że twoje ryby są chore, stad też to pływanie przy tafli wody (myśle, ze to jakieś pasożyty skrzelowe, ale pewna nie jestem) Brunatny nalot to raczej "syf" który zrobił sie z marniejących roślin. Podmieniłes juz trochę wody, teraz proponuje dać rybom troszke bactopuru, ale uważaj, jest silny.
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Pablo23
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 22 stycznia 07, 10:57
Lokalizacja: Tychy

Re: Prośba o pomoc rośliny umierają + gupiki pływają przy t

Postautor: Pablo23 » 30 stycznia 07, 14:16

mnie też zdażyło się kiedyś, że musiałem oddać pod opiekę moje rybki!! od tamtego czasu nigdy tego nie robię, a jeśli już muszę to jest to osoba, która wie co robić w każdej sytuacji. Może ten nagły wzrost i spadek temp wody spowodowal zmiany?? obserwuj rybki... napisz jak będą jakieś zmiany...powodzenia

Elczda
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 30 stycznia 07, 10:41
Lokalizacja: Elbląg

Re: Prośba o pomoc rośliny umierają + gupiki pływają przy t

Postautor: Elczda » 30 stycznia 07, 14:39

Słuchajcie dziekuje za odpowiedzi dzisiaj pojawie sie w sklepie zoologicznym i popytam jeszcze na miejscu.Mam tylko jeszcze jedno pytanie co z roślinami - czy zaczekac az sytuacja z rybami sie ustabilizuje czy powinienem zakupic nowe i czekac na efekty?
Ogólnie to strasznie zmartwiony jestem.

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc rośliny umierają + gupiki pływają przy t

Postautor: A-kara » 30 stycznia 07, 19:27

Lepiej zaczekaj z roślinami, bo jeśli dokupisz nowe, to mozesz przeniesc z nimi nową chorobę. Lepiej zostaw właczony napowietrzacz, bo teraz rybom trudniej oddychać, a gdy dokupisz roślin to bedzie im jeszcze trudniej (rosliny w nocy produkują co2)
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

skalar11
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 18 grudnia 06, 19:19

Re: Prośba o pomoc rośliny umierają + gupiki pływają przy t

Postautor: skalar11 » 31 stycznia 07, 18:32

Nawet pompka nie pomoże jeśli np.wrzucisz rybą za dużą ilość tabletek .Już ja mam to za sobą ,ale też wykluczam przyduszenie bo by nie żyły.Gupiki często chorują na trudne do wyleczenia i zarażliwe .Więc za wszelką cenę zdrowego odizoluj .Wlej jakiegoś silnego leku.

lukaszg1
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 2 stycznia 07, 20:03
Lokalizacja: Tarnobrzeg

brozowe

Postautor: lukaszg1 » 31 stycznia 07, 22:38

Wtam a ja mam pytanie jak zneutralizowac w wodzie akqa siarke pojawily mi sie na roslinka brzegach takei braozowe uschnete liscie
wysczystalkem ze to przezz siarke mieszkam w miescu gdzie tej siraki kiedys bylo mnustwo al terazz cos tam zostalo ??

Elczda
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 30 stycznia 07, 10:41
Lokalizacja: Elbląg

Re: Prośba o pomoc rośliny umierają + gupiki pływają przy t

Postautor: Elczda » 31 stycznia 07, 23:52

Ok.Kilka uwag po kilku godzinach obserwacji i zastosowaniu pewnych preparatów.Po wizycie w sklepie zoologicznym zaproponowano mi specyfik Nutrafin.Na 25 lit.zaaplikowalem ok 1,5 nakretki.Po ok 5 godzinach 3/4 ryb pływa zupełnie ok.Temperature utrzymuje na poziomie 25 stopni.Mam nadzieje ze sytuacja sie ustabilizowala.Postanowilem ze do konca zrobie wszystko zeby uratowac ryby.Bede staral sie na bierzaco informowac o tym co dzieje sie w zbiorniku.Jeszcze raz dziekuje za porady i wyrozumialosc.Teraz wiem ze warto walczyc do konca.Bo nie jest sztuka postawic akwarium od poczatku ale sztuka jest opanowac sytuacje i wyjsc z niej calo.Pozdrawiam wszystkich.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości