Piasek w kawarium

mario_kotwica
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 27 stycznia 07, 20:14

Piasek w kawarium

Postautor: mario_kotwica » 13 lutego 07, 19:00

slyszalem od wielu akwarystow z wieloletni stazem ze pod żwir zawsze nalezy klasc 2-4 cm warstwę piasku(najlepiej plazowy),ostatnio spotkalem sie z duzym potepieniem takiej metody urzadzania dna akwarium,jak jest wasze zdanie na ten temat

Awatar użytkownika
madzia_83
Ryba
Ryba
Posty: 375
Rejestracja: 27 grudnia 06, 20:59

Re: Piasek w kawarium

Postautor: madzia_83 » 14 lutego 07, 19:25

Z tego co słyszałam, to piasek nie jest najlepszym podłożem, bo korzenie roślin w nim często gniją; jeśli już, to należy dać go na żwir, ale głowy za to sobie uciąć nie dam :wink:

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Piasek w kawarium

Postautor: artur_89 » 23 lutego 07, 21:22

Moim zdaniem to piasek jest wmiare dobrym podłożem. Posiadam akwa 126l ze żwirkiem drobnoziarnistym i rasną mi w nim nawet te rośliny. Ale z tego co słyszałem piasek jest bardzo dobry dla roślin, sam własnie urządziłem akwa 26 litrów i mam w nim drobniutki piasek, jak jes urządzałem to włożylem rośliny i przycinałem im korzenie na równo, potem jakos je musialem przesadzic znowu (dokupiłem inne roślinki) i zauważyłem ze rośliną już zaczeły rosną korzenie. Więc dlamnie piasek jest OK ale jak to jest to głowy nie dam sobie uciąc.

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Piasek w kawarium

Postautor: ciosek » 23 lutego 07, 21:30

w piasku powstaja beztlenowe strefy, co nie jest zbyt dobre dla akwarium, gdyz mnoża się tam beztlenowe bakterie. Ogolnie sam piasek dla roslin tez nie wydaje mi się najlepszym rozwiazaniem Poza tym jak siei wysypie warstwe pod zwirek to predzej czy pozniej (raczej predzej) zmiesza sie ze żwirem i wyjdzie straszna kapa z tego. Moim zdaniem ciemny żwir, granulacja 2-4 mm, najlepsze rozwiazanie.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Piasek w kawarium

Postautor: Allex » 24 lutego 07, 09:27

ciosek pisze:w piasku powstaja beztlenowe strefy, co nie jest zbyt dobre dla akwarium, gdyz mnoża się tam beztlenowe bakterie. Ogolnie sam piasek dla roslin tez nie wydaje mi się najlepszym rozwiazaniem Poza tym jak siei wysypie warstwe pod zwirek to predzej czy pozniej (raczej predzej) zmiesza sie ze żwirem i wyjdzie straszna kapa z tego.

Zaczynając od końca: drobniejsza frakcja zawsze gromadzi się poniżej grubszej, dlatego nawet przy całkowitym wymieszaniu piasku ze żwirem po pewnym czasie (kilku latach) samoistnie się frakcjonują. Dlatego też zaleca się sypać piasek na spód (a poniżej nawet glinę lub lateryt).

Dla roślin piasek jest bardziej naturalnym podłożem niż żwir, właściwie to preferują nawet jeszcze drobniejsze frakcje. Wystarczy pojechać nad pierwszy lepszy zbiornik wodny i zobaczyć na jakim dnie rośnie najwięcej roślin. Jest słabiej przepuszczalny niż żwir, ale tym samym dłużej i lepiej gromadzi substancje odżywcze i mikroelementy.

Strefy beztlenowe są powszechnym i normalnym zjawiskiem i większość roślin wodnych jest do nich przyzwyczajona. Poprzez korzenie pobierają na przykład powstający w owych strefach CO2. Gnicie korzeni jest spowodowane złym, przeważnie zbyt obfitym, nawożeniem i słabym światłem. Same strefy jako denitryfikatory są nawet pożyteczne. Jeżeli zapewni się dobrą cyrkulację w obrębie zbiornika, dużo światła i rozsądne ilości nawozu to strefy beztlenowe nigdy nie będą problemem.

FISH NEO
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 8 lutego 07, 17:59

Re: Piasek w kawarium

Postautor: FISH NEO » 24 lutego 07, 09:44

Po co się męczyć z piaskiem wystarczy żwirek.

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Piasek w kawarium

Postautor: Allex » 24 lutego 07, 09:59

Sprecyzuj "męczyć".

FISH NEO
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 8 lutego 07, 17:59

Re: Piasek w kawarium

Postautor: FISH NEO » 24 lutego 07, 16:49

Nie potrzebnie go kupować.

iwons
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 23 lutego 07, 17:21
Lokalizacja: Słupsk

Re: Piasek w kawarium

Postautor: iwons » 25 lutego 07, 00:05

Zgadzam się z Alleksem, że piasek jest dobry do akwarium. U mnie na piasku pięknie rośnie zwartka, która jak wiadomo ma bardzo wrażliwe korzenie. Wcześniej, gdy była posadzona w żwirku nie rosła wcale, przez kilka miesięcy. Podsumowujac: piasek jest OK.

bosslolkowy
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 17 lutego 07, 20:58

Re: Piasek w kawarium

Postautor: bosslolkowy » 25 lutego 07, 13:55

tez zastaniawailem sie czy piasek to dobra zecz i z tego co widze poloze go przy wymieniani wody

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości