200 litrów w ścianie między pokojami

afe
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 6 marca 07, 08:48
Lokalizacja: Zielona Góra

200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: afe » 25 marca 07, 17:53

Witam
Założenie akwa troszeczke się przeciągnie z tego względu że muszę najpierw przeprowadzić remont w mieszkaniu. I tak powstał pomysł żeby akwarium wstawić w ścianę działową między pokojami. Z jednej strony szyba akwarium będzie równo ze ścianą, z drugiej będzie stało na specjalnie zbudowanym "podeście". Mam tylko jeden problem a mianowicie tło. Jak dam na tył szyby to zawsze z w jednym z pokoi będzie widać tył tła zamiast rybek. Myślałem aby chociaż na boki szyb dać tło zawsze to jakoś będzie wyglądało. Co mi możecie zaproponować?
200 Litrów w drodze

2 x zbrojnik niebieski
20 x neon inessa
2 x pielęgniczka kakadu ( lub 1+2lub3)
5 x gupik
5 x kirysek
+ 2 krewetki

AquaAlbercik
Narybek
Narybek
Posty: 50
Rejestracja: 16 marca 07, 16:56
Lokalizacja: Tychy

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: AquaAlbercik » 25 marca 07, 18:57

Mam małe pytanko.A po co chcesz naklejać tło,skoro chcesz mieć akwarium między pokojami?Ja myślałem,że chcesz tak zrobić po to,żeby w obu pokojach mieć rybki.Na bocznych ściankach to rozumiem. :)
Aqua 70 litrów
- Neonki czerwone 5 szt
- Przeźroczka 1 szt
- Razbora Espei 1 szt

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: Tomek83 » 25 marca 07, 19:58

Ja bym już tła nie dawał, w ogóle...po co...Gdybym ja miał możliwość posiadania takiego zbiornika to chęcią zapomniałbym o tle.

Awatar użytkownika
anakonda
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 9 marca 07, 19:40
Lokalizacja: Krk

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: anakonda » 25 marca 07, 21:08

Nie no lepiej już nic nie dawaj:) też zawsze chciałam mieć tak akwa ... jednak sie nie da :? najlepiej to zasadź dużo różnych roślinek i innych ozdób to tło będzie zbędne... a po bokach :niewiem: ja bym nie dawała :D wydaje mi się że wyglądało by toszkę sztucznie i zarazem... brzydko :? a tego przecież nie chcemy :lol:
240l :* Czarne Wody

afe
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 6 marca 07, 08:48
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: afe » 25 marca 07, 22:06

Dziękuję wszystim za odpowiedzi i pomoc. Zostaje mi przyrządzenie ładnie akwarium i tego się boję najbardziej, bo chce aby było na prawde ładne i co najważniejsze - żeby ryby dobrze się w nim czuły. Będę informował w tym poście jak się prace posuwają :) Pozdrawiam
200 Litrów w drodze

2 x zbrojnik niebieski
20 x neon inessa
2 x pielęgniczka kakadu ( lub 1+2lub3)
5 x gupik
5 x kirysek
+ 2 krewetki

vidd
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 19 marca 07, 12:10

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: vidd » 26 marca 07, 06:18

Ja tam mam takie niewielkie akwa w ścianie między pokojem a kuchnią, 60 cm długie, i nie mam żadnego tła, byłoby to raczej bez sensu.

Awatar użytkownika
kareena
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 19 marca 07, 01:33

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: kareena » 3 kwietnia 07, 00:47

W takim akwarium moze byc ciężko robić porządki, ale moze zapewnisz sobie miejsce na to :)

Tla bym nie dawala, ale chyba te najwyzsze rosliny musialyby byc na srodku akwarium, a przy brzegach niższe (by od obu stron jakos wygladało ;) ). albo te wieksze tylko po bokach ? Narysuj sobie i sprawdz jak ładniej

PS
jaki bedziesz miec filtr?

afe
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 6 marca 07, 08:48
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: afe » 31 października 08, 14:44

Witajcie po długiej przerwie.
Niestety do tej pory nie udało mi się wykonać tego akwa w ścianie. Sytuacja finansowa zmusiła mnie do wyjazdu za granicę. Teraz jednak wróciłem, odbiłem się nieco finansowo i moje marzenie zaczęło mnie znów gnębić:)
Mam pytanie od którego praktycznie powinienem zacząć ten post: Czy taki litraż może być na 3 piętrzy przy ścianie działowej? I czy np. 300 litrów nie będzie za duże jeżeli chodzi o wytrzymałość stropu? Zaczynam się obawiać że jednak nie. Chciałem wymurować jakąś ala szafkę pod ten baniak.

PS. Myślałem o filtrze jakimś zewnętrznym na razie. Może Tetry 1200.
200 Litrów w drodze

2 x zbrojnik niebieski
20 x neon inessa
2 x pielęgniczka kakadu ( lub 1+2lub3)
5 x gupik
5 x kirysek
+ 2 krewetki

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: Greek » 31 października 08, 19:09

afe pisze:Myślałem o filtrze jakimś zewnętrznym na razie. Może Tetry 1200.


Do 300l będzie OK.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: danielek001 » 2 listopada 08, 20:50

afe pisze:Mam pytanie od którego praktycznie powinienem zacząć ten post: Czy taki litraż może być na 3 piętrzy przy ścianie działowej? I czy np. 300 litrów nie będzie za duże jeżeli chodzi o wytrzymałość stropu? Zaczynam się obawiać że jednak nie. Chciałem wymurować jakąś ala szafkę pod ten baniak.


To jest blok czy dom?
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

freelanc3r
Ryba
Ryba
Posty: 113
Rejestracja: 1 lipca 08, 21:05

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: freelanc3r » 3 listopada 08, 00:58

jak by co drogi kolego,
to ja niedawno stawiałem u siebie podobne akwa
a dokładnie 325L :)
więc jak będzie coś ciebie gnębiło to pisz !

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kalcior
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 26 października 07, 13:56

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: Kalcior » 3 listopada 08, 01:26

Witaj

Jaki to strop ... gdzie znajdują się ściany nośne w stosunku do przyszłego ustawienia akwarium. Jeżeli będziesz miał takie informacje to pisz to na forum. Możesz zrobić jakiś szkic z wymiarami mieszkania. 300 litrów to będzie 300kg samej wody + szkło + szafka + filtry i cały osprzęt .... w budynkach nowo projektowanych w częściach mieszkalnych zakłada się obciążenie użytkowe na strop rzędu 2kN/m2 ze współczynnikiem bezpieczeństwa 1.3 ... czyli akwarium przekracza nam to obciążenie. Jeżeli akwarium ustawisz koło ściany nośnej to powinno być wszystko ok ale to cię nie interesuje bo chcesz mieć akwa między działówkami. Napisz podstawowe info o pomyśle, a spróbujemy je rozwiązać.

Pozdrawiam

afe
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 6 marca 07, 08:48
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: afe » 8 listopada 08, 15:37

Dziękuję za odpowiedź.
Jest to stary blok, mieszkam na 3 piętrze, ostatnim. Wymiary pokoju to około 3,5 na 6 metrów.
Poniżej szkic zrobiony w 1 minutę :)

Obrazek

Czarne strzalki to ułożenie stropy czerwony prostokąt to miejsce na moje akwa a brązowe to okna i wejście do pokoju.

freelanc3r czy Ty masz akwa też pod działową ścianą?

Pozdrawiam
200 Litrów w drodze

2 x zbrojnik niebieski
20 x neon inessa
2 x pielęgniczka kakadu ( lub 1+2lub3)
5 x gupik
5 x kirysek
+ 2 krewetki

Awatar użytkownika
caporegime
Ryba
Ryba
Posty: 498
Rejestracja: 24 września 08, 21:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: caporegime » 8 listopada 08, 16:09

Wiesz, polska norma przewiduje bodajże obciążenie około 200kg/m2, czyli około 50 kg/0,25m2 ( ale na pewno prawdziwe max obciążenie jest większe, nie licząc stary kamienic ;] )

Jeżeli jest to blok mieszkalny wczesno-gierkowski to spokojnie można by nawet z 800l dać na środku pokoju. Tam są grube, zbrojone płyty betonowe z domieszką twardych kamieni. Może samolot uderzyć w taki blok a i tak najwyżej balkony pozdziera ;]

Jeżeli blok z poźniejszego okresu albo nowe budownictwo, to tutaj już można się bać

Ale jak już zrobisz te akwarium to daj fotkę. Sam zawsze coś takiego chciałem mieć w salonie ;]

[edit]
W sumie dopiero teraz o tym pomyślałem, skoro chcesz stawiać akwarium w ścianie, to nie musisz się kompletnie przejmować naciskiem - ustawiasz przecież ciężar podtrzymywany naturalną podporą jaką są ściany poniżej. Pewnym problemem może być już to, że NAD akwarium będziesz mieć ileś tam pięter litej ściany. Istnieje coś takiego jak belka podtrzymująca stosowana w budownictwie w takich przypadkach, koszt koło 1000 zł. Ale wydaje mi się że w przypadku tej wielkości otworu nie będzie problemu... ale inżynierem budownictwa nie jestem ;]
200L:Colisa lalia, Apistogramma cacatoides, Ancistrus cf. cirrhosus, Corydoras aeneus, Corydoras albinos, Otocinclus affinis

afe
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 6 marca 07, 08:48
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: 200 litrów w ścianie między pokojami

Postautor: afe » 8 listopada 08, 18:22

Wyżej już nie mam nikogo poza różnego rodzaju ptactwem które podkarmiam na balkonie ku uciesze mojemu kotu i psu :)
Blok jest stary z 70 lat, ściany murowane a strop prawdopodobnie monolityczny, znaczy wylewany na miejscu, chociaż pewny nie jestem.
Myślałem, aby wstawić jakieś narożniki w otwór po obydwóch stronach ściany.
Jeżeli w końcu uda mi się rozpocząć remont i założyć te akwa to zamierzam umieścić tutaj fotorelację z zakładania, ale to pewnie jeszcze trochę czasu.
200 Litrów w drodze

2 x zbrojnik niebieski
20 x neon inessa
2 x pielęgniczka kakadu ( lub 1+2lub3)
5 x gupik
5 x kirysek
+ 2 krewetki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości