czy lawa wulkaniczna podnosi pH

Bartekomen
Narybek
Narybek
Posty: 50
Rejestracja: 6 maja 06, 21:44
Lokalizacja: Pagorzyna

czy lawa wulkaniczna podnosi pH

Postautor: Bartekomen » 4 kwietnia 07, 17:22

mam małe pytanie,znalazłem na strychu lawe która została mi jeszcze z pierwszego akwarium. a pytanie dotyczy właśnie tej lawy czy ona podnosi pH w akwarium bo mam w niej Palety.
Proszę Was o pomoc.
Pozdr.
Bartekomen!!!!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Kevlar
Ryba
Ryba
Posty: 148
Rejestracja: 20 stycznia 07, 08:13

Re: czy lawa wulkaniczna podnosi pH

Postautor: Kevlar » 4 kwietnia 07, 18:07

Lawa wulkaniczna nie podnosi Ph.
Solniczka 100 litrów + sump 57 litrów. Parka błazenków + kraby + koralowce miękkie.
http://www.karawana.fora.pl http://wdrodzedo.blog.onet.pl/

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: czy lawa wulkaniczna podnosi pH

Postautor: artur_89 » 4 kwietnia 07, 18:19

Lawa nie podnosi PH wody, natomiast piaskowce tak. pozdro

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: czy lawa wulkaniczna podnosi pH

Postautor: Allex » 7 kwietnia 07, 16:09

Ludzie, ludzie, ludzie. Jeżeli macie tylko mgliste pojęcie na temat chemii albo/i geologii to nie dawajcie takich rad.

Zaczynając od tyłu: tylko piaskowce o spoiwie węglanowym albo siarczanowym mogą podnosić pH poprzez uwalnianie jonów Ca i Mg. Reszta (a jest ich multum) nie reaguje z wodą prawie wcale.

Lawa wcale nie jest skałą bezpieczną. Pomijając fakt, że prawie zawsze zawiera pewne ilości różnych siarczków, które w wodzie się utleniają tworząc SO2 (reszta jest chyba jasna...), mogą uwalniać jony metali ciężkich jak ołów, miedź, kadm, niob, molibden i innych. Nawet pierwiastki promieniotwórcze występują w lawach. Do tego dochodzą często spotykane w porowatych skałach pustki wypełnione kalcytem, dolomitem lub innymi węglanami. Większość rozpuszcza się w wodzie zmieniając jej parametry. To, że skała ładnie wygląda nic nie znaczy. Objawy zatrucia u ryb nie muszą się też od razu ujawnić. Z czasem jednak jedna ryba z drugą padnie z niewiadomej przyczyny.

Miejsce skałek wylewnych jest na stożku wulkanu lub w grillu z Castoramy. Bezpieczniej jest wsadzić do akwarium kawałek asfaltu z ulicy niż jakąś lawę niewiadomego pochodzenia.

Awatar użytkownika
Kevlar
Ryba
Ryba
Posty: 148
Rejestracja: 20 stycznia 07, 08:13

Re: czy lawa wulkaniczna podnosi pH

Postautor: Kevlar » 8 kwietnia 07, 05:39

Lawę miałem w akwa przez 2 lata w holendrze i nie widziałem żadnych skutków ubocznych. Zarówno w zachowaniu ryb jak i w testach (Ph, TWw, TWo, NO3, NO2, PO4, CO2, NH3/NH4, Fe - prawie wszystkie Tetry). Może i lawa ma jakiś niekorzystny wpływ na ryby ale ja tego zupełnie nie zauważyłem w zachowaniu ryb a brzanki Titeya momentalnie zamieszkały wśród lawy.
Solniczka 100 litrów + sump 57 litrów. Parka błazenków + kraby + koralowce miękkie.
http://www.karawana.fora.pl http://wdrodzedo.blog.onet.pl/

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: czy lawa wulkaniczna podnosi pH

Postautor: artur_89 » 8 kwietnia 07, 09:05

Nie zawsze musi być czarny scenariusz i nie wszystkie skały wulkaniczne muszą wydzielać jakieś szkodliwe substancje, choć napewno się takie zdażają. pozdro

barus9
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 30 listopada 10, 21:53

Re: czy lawa wulkaniczna podnosi pH

Postautor: barus9 » 3 lutego 12, 11:30

kupiłem kiedyś 2 kawałki lawy w celu obsadzenia ich mchami do krewetkarium.
Przed włożeniem zrobiłem test wsadziłem te 2 kawałki do bańki z wodą kranową ph 7,6 Po tygodniu ph było ponad 8 (brakowało skali) woda w próbówce zrobiła się granatowa.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: czy lawa wulkaniczna podnosi pH

Postautor: Doody » 3 lutego 12, 14:53

Lawa wulkaniczna to jeden z lepszych wkładów filtracyjnych (biologicznych) do filtra zbiornika roślinnego. Być może jest to jakaś "specjalna" odmiana ale nie zauważyłem u siebie wzrostu odczynu ani twardości wody pomimo obecności 6 litrów lawy w kubełku.
440l - Roślinne

tomoff
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 20 marca 16, 15:54

Re: czy lawa wulkaniczna podnosi pH

Postautor: tomoff » 3 kwietnia 16, 17:05

przywiozlem sobie kilka kamykow ze szcztytu Etny
jak najlepiej sprawdzic czy moge je umiescic w zbiorniku :?:
napewno duzo tam bylo siarki


Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: czy lawa wulkaniczna podnosi pH

Postautor: KAMYK32 » 3 kwietnia 16, 18:11

Gratuluję ;-) odkopałeś niezłego kotleta.
Obrazek

A teraz co do podnoszenia ph to najlepiej lawę zalać wodą destylowaną/ro i po 1-2dniach sprawdzić parametry wody.Osobiście tego bym nie wkładał do akwa. ze względu na związki chemiczne które na pewno posiada ta lawa(ewentualnie zlecasz badania wody w której była lawa) -choć sam kiedyś miałem prawie 40kg. w zbiorniku z tym,że nie mam pojęcia skąd była.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości