Walka ze ślimakami

Awatar użytkownika
Cądziu
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 24 lutego 06, 22:08
Lokalizacja: Kraków

Walka ze ślimakami

Postautor: Cądziu » 26 maja 07, 17:09

zaczęło sie to tak : zakupiłem nowe roślinki. przez jakiś tydzień dwa wszystko było ok. ale potem zaczęły sie kłopoty(ze ślimakami).zaczęły sie w błyskawicznym czasie rozmnażać po paru dniach było ich bardzo dużo więc postanowiłem coś z tym zrobić. Więc postanowiłem całe wyczyścić wyczyściłem dosłownie wszystko roślinki, ozdoby i wszystko co tam mam. przez pare dni po czyszczeniu można było na co popatrzeć wszyściutko czyściutkie jak nowe, ale tylko przez 3 dni potem pojawił sie znowu ślimaczek oczywiście usunąłem go z aqua. na następny dzień ślimaki były wszędzie. już nie mam do nich nerwów. a morał tej historii jest taki że szukam skutecznego sposobu na pozbycie się ślimaków.
proszę o jakieś rady na te stworzonka
z góry dziekuję
aqua-45l
2xgupik
2xkirysek pstry
1xzbrojnik
1xcudaczek
9xmolinezje różne
4xżałobniczka

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: artur_89 » 26 maja 07, 17:13

Podobno z nimi się nie da wygrać (pomijajać restart, ewentualnie Bocje). Sam nie wiem czy nie będe miał tego problemu w 126l. :/ Mogłeś je wybierać ręcznie, wtedy nie było by ich tak dużo. Chemia odpada. pozdro

Awatar użytkownika
Cądziu
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 24 lutego 06, 22:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: Cądziu » 26 maja 07, 17:23

wybierac recznie to nie na moje aqua mam dużo zakamarków do ktorych slimak latwo sie dostaje a mi to nie przychodzi latwo
:(
aqua-45l
2xgupik
2xkirysek pstry
1xzbrojnik
1xcudaczek
9xmolinezje różne
4xżałobniczka

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: Tomek83 » 26 maja 07, 17:35

Nie ma na nie sposobu, niestety, ja mam ten sam problem, próbowałem już wszystkiego i się ich nie pozbyłem. Pozostało mi się z nimi pogodzić i nadmiar wybierać ręcznie...

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: artur_89 » 26 maja 07, 17:48

Tomek23, nie masz zamiaru zrobić restartu?? Jeśli ja sobie nie poradzę z nimi w moim akwa, to wogóle zrobie taki kocioł, zresztą i tak chce zmienić wytrój i kupić niższe akwarium, więc było by mi na ręke 8) nie no :P pozdro

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: Tomek83 » 26 maja 07, 17:55

Nie, nie mam czasu, siły i pieniędzy na restart. Dla mnie to by była ostateczność, a tak na razie jakoś "współżyję" z tymi zatoczkami i przywykłem... :wink:

Awatar użytkownika
Cądziu
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 24 lutego 06, 22:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: Cądziu » 26 maja 07, 18:08

aqua-45l
2xgupik
2xkirysek pstry
1xzbrojnik
1xcudaczek
9xmolinezje różne
4xżałobniczka

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: Tomek83 » 26 maja 07, 18:14

Cądziu pisze:Tomek123

Aleś mnie postarzał... :wink:
Co do "odkrytego" przez Ciebie sposobu "na marchewkę" jest on znany od x czasu. I przez nas wypróbowany, niestety z mizernym skutkiem. Można wyłapać część dorosłych ślimaków ale nigdy wszystkie. Nie mówiąc o tym, że w akwarium zawsze pozostaną jajka, z których wylęgną się kolejne ślimaki, i tak w kółko. Jednym słowem walka don Kichota z wiatrakami...
Ostatnio zmieniony 26 maja 07, 18:17 przez Tomek83, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: artur_89 » 26 maja 07, 18:17

Cądziu, gdyby to było takie proste. Niech CI Tomek powie, czy jest to takie skuteczne, jak sie pisze. On już próbował wszytskiego. Nie wszystkie ślimaki się na to łapią, z tego co widzę to na tych zdjęciach jest przeważnie błotniarka chyba i tylko pare zatoczków. pozdro

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: Tomek83 » 26 maja 07, 18:18

Dokładnie tak jak napisał Artur(ja dopisałem powyżej).

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: artur_89 » 26 maja 07, 18:27

Jedyny sposób na pozbycie się "potworów z domkami", to trzeba by było siedzieć przy akwarium 24h na dobe i każdego zauważonego ślimaka wyciągać ręcznie :D A jeszcze jeden sposób to karmić ryby tylko w jednym określonym miejscu w akwarium, jakimś rogu, wyłączać wtedy filtracje, aż ryby wszystko zjedzą, śliamki gdzie indziej nie miały by jedzenia oprócz tego rogu akwarium, i przez nic by się tam zebrały a poten wsysaanko węzem, podobno lepiej działa niż marchewka. pozdro

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: Tomek83 » 26 maja 07, 18:34

To i tak na nic Artur, zapominasz o tym, że wszędzie jest pełno jajek, z których wciąż będą wykluwać się młode, a poza tym ślimaki w większości żywią się glonami.

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: Allex » 26 maja 07, 19:18

Cądziu pisze:wybierac recznie to nie na moje aqua mam dużo zakamarków do ktorych slimak latwo sie dostaje a mi to nie przychodzi latwo
:(

Czytam takie i podobne posty w stylu
Nie ma na nie sposobu, niestety, ja mam ten sam problem, próbowałem już wszystkiego i się ich nie pozbyłem.

i dziwię się. Dziwię się, bo sam w 42 l dałem radę w miesiąc pozbyć się całej populacji zatoczków, choć roślin mam multum. Ile ich wyłowiłem nie wiem, przestałem liczyć po 50. Dziwię się też, że w akwarystyce, która jest hobby dla cierpliwych ludzie tak szybko się poddają... :niewiem:

Trochę cierpliwości i nawet w tempie wyławiania kilku ślimaków dziennie można usunąć je z każdego zbiornika o średniej pojemności. Trzeba tylko regularnie ich szukać i moczyć ręce co godzinę. Niestety lenistwo jest ostatnio w modzie... Dla chcącego nic trudnego.

To i tak na nic Artur, zapominasz o tym, że wszędzie jest pełno jajek, z których wciąż będą wykluwać się młode, a poza tym ślimaki w większości żywią się glonami.

Zatoczki osiągają dojrzałość płciową po 3-4 tygodniach. W tym czasie jajek nie znoszą. To właśnie jest problem z wytrwałością.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: Tomek83 » 26 maja 07, 19:36

Wybacz Allex ale mnie cierpliwości nie brak, mam jej nadmiar...I jakoś ze swoich 100l pomimo tysiąca prób i używania różnych sposobów nie mogę się ich pozbyć. Wybieram je ciągle i wszystko na nic. Bez urazy ale proszę mi łaskawie nie insynuować, że mam zatoczki na własne życzenie, bo jestem leniwy i mi się ich nie chce wybierać...

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Walka ze ślimakami

Postautor: Allex » 27 maja 07, 08:29

Sorki, że może tak zabrzmiało, niczego nie chcę insynuować. Wiem jednak, że można pozbyć się ślimaków wybierając je ręcznie i wystarczyć może miesiąc - dwa cykle rozwojowe. Jeżeli wybierzemy większość lub wszystkie dorosłe osobniki to nowych jajek nie przybędzie, a te, które zostały wylęgną się po 2 tygodniach. Dopiero po pewnym czasie zacznie znowu przybywać ślimaków. Znając ich rytm można sobie z nimi poradzić raz na zawsze, z każdego domowego akwarium.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości