Nowożenie CO2

Grzegorz
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 sierpnia 04, 23:08

Nowożenie CO2

Postautor: Grzegorz » 14 września 04, 17:37

Witam
Zakupilem urządzenie do nawożenia CO2 Tetry, bardzo proste tzn butla z dozownikiem. W opisie jest jak dawkowac C02 ale niema wzmianki jak czesto powtarzać te operacje, czy robić to raz dziennie czy moze rzadziej. Prosze o rade bo "fachowcy" w sklepach akwarystycznych podaja rozmaite teorie.
Zbiornik 200l.
Pozdrawiam
Grzegorz

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: Nowożenie CO2

Postautor: Locter » 14 września 04, 17:48

Podstawowa sprawa to ustalenie liczby bąbelków wydobywających sie z dozownika na 1 min. Kiedy ustalisz tą wartość, wtedy dozownik powinien pracować cały czas. Jednak uważaj, jeśli podkręcisz za dużo to rybki mogą tego nie wytrzymać. Ustaw narazie minimalne dozowanie i poczekaj ze 2 tygodnie, zobaczysz czy roślinki coś ruszyły. Jeśli tak się stanie, możesz jeszcze troszeczkę podkręcić, ale jak mówie uważaj na rybki. Jednak twoje akwarium jest dosyć duże więc raczej rybkom nic złego sie nie powinno stać, jeśli trochę przesadzisz z dozowaniem. Popróbuj, poeksperymantuj...
Zresztą zaraz pewnie Ciosek coś napisze, on się na tym lepiej zna ode mnie :D :wink:
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Nowożenie CO2

Postautor: ciosek » 14 września 04, 19:11

hmm... ja w CO2 nie jestem jakis super znawca :) poszedlem na łatwizne i kupilem sobie CO2 Nutrafin costam, to jest do 180 l (mam 240;P) i leci na max... nie ma żadnej przyduchy ani nic nawet w nocy (chodzi dzien i noc), TAk apropos, jezeli chodzi o tego no, czas... to musi chodzic "nontoper dzien w dzien" ;) (no i jeszcze noc rzecz jasna :P). Widze ze masz zbiornik podobny do mojego, ja mam jeden bąbelek na okolo 3 sekundy, ale ty masz napewno inny dyfuzor, wiec nie mam pojecia, chyba ze zaopatrzysz sie w taki z zestawu Nutrafina. Możesz jeszcze włączać lekkie napowietrzanie na noc, bo (jak pewnie wiesz) w dzien roslinki produkuja tlen... a w nocy pobieraja co moze grozic przyducha i smiercią ryb.

P.S jak masz ajkeis pytania do wal i nie krepuj sie ;)

Grzegorz
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 sierpnia 04, 23:08

Nawożenie CO2

Postautor: Grzegorz » 14 września 04, 19:55

Dzieki za podpowiedzi, ustawilem na co 10 sekund zobacze co sie będzie działo z krzaczorami.
Mam pytanko jeszcze odnosnie roślin, czy zdarzylo się Wam kupić rośliny które korzenie miały zawinięte w jakies świństwo typu wata szklana czy jakąś welne mineralną. Ostatnio kupiłem roslinki które mialy w ten sposób zawinięte korzenie i za nic nie idzie tego zdiąć nie uszkadzając korzeni, mam obiekcje żeby posadzić rośliny razem z tą watą.
Pozdrawiam
Grzegorz

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Nowożenie CO2

Postautor: ciosek » 14 września 04, 20:00

Grzegorz, nie przejmuj, w 90% tak jest, JA je delikatnie palcami, nie chce mi sie przewaznie bawic z peseta. oczywiscie slysze nieraz, pykanie urywanych korzonków, no ale przecież się odbiją. Ja mam taką maniere że pod nowo zakupione roślinki wkladam Tabletke SeraFlorenette, i tobie tez to poleca. Rosliny pieknie sie ukorzeniaja później. Podam taka ciekawostke, ostatnio przesadzałem Echinodorusa GreenOcelota to naet upitoliłem połowe korzenia bo był cholernik tak ukorzeniony że niesposób go było zasadzic :) (ale on był przesadzany, a nie nowy ze sklepu, tam nic nie obcinaj, korzenie zredukuja sie troche po wydłubaniu waty ;))

Pozdro

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowożenie CO2

Postautor: Elmo » 16 września 04, 06:10

Witam ;)

Grzegorz pisząc o tym zetawie do co2 masz na mysli "Tetra Co2 Optimat" ??? bo jeżeli tak to dużej kontroli nad dozowaniem tego Co2 się nie ma 8) , to jest poprostu butla niskociśnieniowa z dzwonem .... sam posiadam taki zestaw w 60L i się sprawuje bardzo dobrze , dzwon dyfuzyjny napełniam codziennie rano , roslinki pieknie rosną ....

Grzegorz
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 sierpnia 04, 23:08

Re: Nowożenie CO2

Postautor: Grzegorz » 16 września 04, 21:32

Witam
Elmo zestaw który kupilem zawiera butle z reduktorem (z regulacją) i do tego wszystkiego coś w rodzaju dzwona. Nie pamietam nazwy tego zestawu bo pudlo już wyżuciłem, wiem że firmuje to Tetra. Z dozownika w zależności od podkrecenia regulatora wydobywają się bąbelki Co2. W dozowniku w 1/3 cały czas znajduje sie gaz. Cale te ustrojstwo chodzi non stop. Zauwazyłem ze moje rybki zwłaszcza żyworodki Molinezje i mieczyki zaczeły sie troszke podejżanie zachowywac, pływają przy powierzchni i łapczywie lapią powietrze, coś jest nie tak. narazie wylacze CO2 i zobacze co się będzie dzialo
Pozdrawiam
Grzegorz

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nowożenie CO2

Postautor: Hawk » 16 września 04, 21:39

NIe musisz wylaczac tylko zredukowac ilosc CO2 ktore dostaje sie do wody, bo jak narazie wyglada na to ze maz go za duzo :? Twoje rybki maja obkawy niedotlenienia ... Dlatego tak lapia powietrze
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
kasiaole
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 24 sierpnia 04, 20:26
Lokalizacja: legionowo

Re: Nowożenie CO2

Postautor: kasiaole » 18 września 04, 18:30

odnośnie tematu Co2- czy ma sens stosowanie tego typu nawożenia w akwarium 60l?
kasiaole@o2.pl
Kasiaole
130L, 5neonów inessa, 4 radostomusy,3tertry cesarskie, 4 razbory klinowe,1kiryśnik, 2kiryski panda,2 kiryski spizowe,3 jarzeńce,2 zbrojniki niebieskie,2platki koralowe, 6 gupików, 4 krewetki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 98 gości