Wyrywane roślinki

mirkow
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 21 kwietnia 07, 16:42
Lokalizacja: Ruda Śląska

Wyrywane roślinki

Postautor: mirkow » 16 lipca 07, 09:43

Witam.Kilkanaście dni temu pojawiły mi się w akwarium ślimaki,Małe zatoczki,wyciąganie ich nic nie dało,chemii nie chciałem stosować więc kupiłem 2 bocje wspaniałe.Bocje poradziły sobie ze ślimakami znakomicie :D .Jednak od jakiegoś czasu każdego ranka moje rośliny pływają na górze akwarium.Czy to może być sprawka bocji poszukujących ślimaków? :niewiem: :niewiem: :niewiem:

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: Dave » 16 lipca 07, 10:49

W moim akwarium bocje niszczą rosliny, robiąc w nich małe otworki. Jednak nigdy nie wyrywaly roślin z podłoza. Jesli masz bardzo delikatne, rosliny gałazkowe, bez porządnego systemu korzeniowego to nawet lekkie pociągniecie ich przez ryby moze je wyrwać.

kasik79
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 4 lipca 07, 09:15

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: kasik79 » 16 lipca 07, 11:46

Mi też roślinki pływały do momentu ukorzenienia. A te wolno rosnące docisnęłam średnimi kamieniami i problem z głowy. A jeśli masz glonojady to stawiam,że to one,a nie bocja robią śmietnik.

mirkow
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 21 kwietnia 07, 16:42
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: mirkow » 16 lipca 07, 12:42

kasik79 pisze:Mi też roślinki pływały do momentu ukorzenienia. A te wolno rosnące docisnęłam średnimi kamieniami i problem z głowy. A jeśli masz glonojady to stawiam,że to one,a nie bocja robią śmietnik.
Glonojady raczej nie,ponieważ problem zaczął się po wprowadzeniu do akwarium bocji

Awatar użytkownika
Franca81
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 451
Rejestracja: 2 lutego 05, 14:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: Franca81 » 16 lipca 07, 13:02

Po pierwsze jakie masz akwa? (bo zapewne bocje sa za duze i sie nie nadaja).
Po drugie - mozliwe ze zwir jest nieodpowiedni dla roslin (jezeli korzenie pozostaly pod zwirem).
Po trzecie napisz wszystko (obsada, nawożenie, oświetlenie, itd). Bo czynników może być wiele...
Po czwarte - bocje nie musza niszczyc roslin. Przyczyna moze byc z powodu wprowadzenia kolejnych ryb (np spowodowanie przerybienia, itp).
Bocje nie należą do niszczycieli... więc nie sądzę by to one były sprawcami.

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: Rama » 16 lipca 07, 13:30

mirkow, nie chcial bys mi pozyczyc na 2 tygodnie tych bocji w tym samym celu co Ty kupiles, czyli do walki z slimakami... Mam za male akwarium zeby kupic, a pozniej nie mam komu ich oddac...
Pozdrawiam.

mirkow
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 21 kwietnia 07, 16:42
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: mirkow » 16 lipca 07, 16:58

Dave pisze:W moim akwarium bocje niszczą rosliny, robiąc w nich małe otworki. Jednak nigdy nie wyrywaly roślin z podłoza. Jesli masz bardzo delikatne, rosliny gałazkowe, bez porządnego systemu korzeniowego to nawet lekkie pociągniecie ich przez ryby moze je wyrwać.
Takie roślinki właśnie mam,tzn.chyba miałem bo przez te codzienne sadzenie strasznie mi zmarniały :(

[ Dodano: 2007-07-16, 18:00 ]
Rama pisze:mirkow, nie chcial bys mi pozyczyc na 2 tygodnie tych bocji w tym samym celu co Ty kupiles, czyli do walki z slimakami... Mam za male akwarium zeby kupic, a pozniej nie mam komu ich oddac...
Pozdrawiam.
Mogę oczywiście pomóc w potrzebie,tylko czy te ciągłe zmiany zbiorników nie wpłyną zle na te wspaniałe rybki?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: Tomek83 » 16 lipca 07, 21:46

mirkow a jaki Ty masz litraż? Bo chciałem Ci przypomnieć, że bocje wspaniałe powinny żyć w stadzie minimum 5-6 sztuk a litraż dla takiego stada to minimum 250-300l...

mirkow
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 21 kwietnia 07, 16:42
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: mirkow » 19 lipca 07, 10:55

Tomek23 pisze:mirkow a jaki Ty masz litraż? Bo chciałem Ci przypomnieć, że bocje wspaniałe powinny żyć w stadzie minimum 5-6 sztuk a litraż dla takiego stada to minimum 250-300l...
240 litrów

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: Tomek83 » 19 lipca 07, 14:56

No to w takim razie proponuję dokupienie jeszcze dwóch sztuk.

Bernik
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 19 lipca 07, 14:56
Lokalizacja: Kolno

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: Bernik » 19 lipca 07, 16:05

Proste to jest! Niektórzy akwaryści uważają ,że bocję posilają się sokami roślin wodnych!
Takie jest i moje zdanie. Bocje to trochę tajemnicze zwierzaki. nie radzę przy wyławianiu dotykać bocji ,bo może ukłuć swoimi ostrymi kolcami! (mi to zrobiła) W nocy można usłyszeć skrzek i jakgdyby pocieranie kamieniem o kamień (zgrzytanie) to sprawka bocji ,którą przestraszyła np. inna ryba. Bocje dobrze wypielęgnowane mogą żyć w samotności tak jak u mnie. (u mnie bocja lubi kiryśnika czarnoplamego) Bocja bardzo ładnie się prezętuję (ja lubię na nią patrzeć ,a mój żółw całe długie dnie spędza w akwarium napełnionym wodą i patrzy się na ryby ,kiedyś daliśmy mu samicę gupika na obiad ,a on się z nią zaprzyjażnił :) głuptasek ;) )
Mam 10lat.
Rybki choduję od 5lat.

Miałem linka do swojego forum ,ale zazdrosnyo forum moderator zabronił mi rozpowszechniania go...

ps. i dał mi uwagę za profil.. (to Tomek coś tam...)

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: Tomek83 » 19 lipca 07, 16:13

Bernik pisze:Niektórzy akwaryści uważają ,że bocję posilają się sokami roślin wodnych!
Takie jest i moje zdanie

Hmmm...ciekawa teoria...a ja myślałem, że bocje są mięsożerne, jak to się człowiek nie zna... :twisted:
Bernik pisze:Bocje dobrze wypielęgnowane mogą żyć w samotności tak jak u mnie

Bzdura! Bocje to ryby stadne i jak sama nazwa wskazuje, muszą żyć w grupie swoich krewniaków, są to ryby socjalne, które do prawidłowego rozwoju psycho-fizycznego potrzebują kontaktów z przedstawicielami swojego gatunku i żadna inna ryba im tego nie zapewni.

Bernik
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 19 lipca 07, 14:56
Lokalizacja: Kolno

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: Bernik » 19 lipca 07, 16:17

Tomek23 pisze:Hmmm...ciekawa teoria...a ja myślałem, że bocje są mięsożerne, jak to się człowiek nie zna... :twisted:

Bzdura! Bocje to ryby stadne i jak sama nazwa wskazuje, muszą żyć w grupie swoich krewniaków, są to ryby socjalne, które do prawidłowego rozwoju psycho-fizycznego potrzebują kontaktów z przedstawicielami swojego gatunku i żadna inna ryba im tego nie zapewni.


tak po pierwsz bocje to ryby stadne i potrzebują przedstawicieli swego gatunku ,ale mojej jak widać zastępuje go sumik...
a po drugie bocje są i owszem mięsożerne ale czasami się odżywiają także pokarmem rożlinnym typu spirulina ,lub roślinki (kto mówi ,że się nie znasz? przecież masz w opisie ,że fascynujesz się rybkami od 12lat ,a ja dopiero od 5 ;) )
Mam 10lat.
Rybki choduję od 5lat.

Miałem linka do swojego forum ,ale zazdrosnyo forum moderator zabronił mi rozpowszechniania go...

ps. i dał mi uwagę za profil.. (to Tomek coś tam...)

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: Tomek83 » 19 lipca 07, 16:24

Bernik pisze:kto mówi ,że się nie znasz? przecież masz w opisie ,że fascynujesz się rybkami od 12lat ,a ja dopiero od 5 Wink )

To była ironia.

Bernik pisze:tak po pierwsz bocje to ryby stadne i potrzebują przedstawicieli swego gatunku ,ale mojej jak widać zastępuje go sumik...

Nie, on jej niczego nie zastępuje, przecież napisałem wyraźnie, że potrzebują towarzystwa swojego gatunku a Ty dalej swoje. Czy to takie trudne do zrozumienia... :evil:

Bernik
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 19 lipca 07, 14:56
Lokalizacja: Kolno

Re: Wyrywane roślinki

Postautor: Bernik » 19 lipca 07, 16:43

ironia czyli inaczej sarkazm...

i 2:
nie aż takie trudne ,ale ja stoję przy swoim!
Mam 10lat.
Rybki choduję od 5lat.

Miałem linka do swojego forum ,ale zazdrosnyo forum moderator zabronił mi rozpowszechniania go...

ps. i dał mi uwagę za profil.. (to Tomek coś tam...)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości