Apatyczna welonka - jak mogę jej pomóc?

annw
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 28 grudnia 07, 08:26

Apatyczna welonka - jak mogę jej pomóc?

Postautor: annw » 28 grudnia 07, 08:50

Witam. Mam problem z welonką (czerwony kapturek), która od tygodnia jest apatyczna, przestała interesować się jedzeniem i "przeczesywaniem" żwirku, chowa się w roślinach lub siedzi przy dnie. Od czasu do czasu zrobi okrążenie w akwarium. Widać, że jest już osłabiona, nie je. Porusza pyszczkiem trochę wolniej od swojej towarzyszki welonki kometki. Na skórze nie ma zmian, oczy bez wytrzeszczu, odbyt w porządku (przynajmniej do tej pory nic nie zauważyłam), lekko postrzępiona płetwa grzbietowa, trochę opadnięta. Robiłam rybce kąpiel w aqua kali, wczoraj w akryflawinie przez 5h, dodałam do akwarium sól akwarystyczną, wczoraj wlałam mfc 2000. Proszę, poradźcie jak mogę jej pomóc, żeby była taka jak przedtem, czyli żywotna i wszędobylska.
Dodam, że akwarium ma 55l, woda jest podmieniana raz na tydzień, non stop działa filtr i napowietrzanie, jest roślinność, temp. 26 stopni. Obsada rybek to: kometka, 2 ślepce jaskiniowe, 2 molinezje księżycowe, węgorek, sumiki szkliste, 2 kiryski, 2 glonojady. Wszystkim wymienionym rybkom nic nie dolega, są ruchliwe i chętnie zjadają pokarm (suchy i żywy).

konrad93
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 12 listopada 07, 18:26
Lokalizacja: Oborniki

Re: Apatyczna welonka - jak mogę jej pomóc?

Postautor: konrad93 » 28 grudnia 07, 09:41

trochę za gorąco jak dla welona! Obniż do 20*C, a resztę ryb do innego akwa!

Awatar użytkownika
dawid91
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 15 listopada 07, 08:37
Lokalizacja: Sierakowice

Re: Apatyczna welonka - jak mogę jej pomóc?

Postautor: dawid91 » 28 grudnia 07, 09:43

Wedlug mnie to masz żle rybki dobrane.Welonki lubia zimną wode natomiast molinezje cieplejsza.Albo przenieś welonka do innego zbiornika albo oddaj reszte.
54l Dojrzewa

annw
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 28 grudnia 07, 08:26

Re: Apatyczna welonka - jak mogę jej pomóc?

Postautor: annw » 28 grudnia 07, 10:44

Ale welonki od samego początku mam w akwarium (czyli od 5 m-cy) w takiej temp. i jak do tej pory nie szkodziła im ta temp. Zresztą w akwarystycznym sklepie dobierano mi taką obsadę, aby żadnej rybie nie stała się krzywda. W dalszym ciągu nie mam odp. na konkretny problem - co dolega welonce. :-(

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Apatyczna welonka - jak mogę jej pomóc?

Postautor: Tomek83 » 28 grudnia 07, 18:55

W akwarystycznym to mało który sprzedawca jest kompetentny, trzeba samemu najpierw poczytać a następnie kupować ryby. Masz źle dobraną obsadę i totalne przerybienie, założę się, że poziom NO jest przekroczony i ryby się trują po prostu. Welony to ryby zimnowodne, które powinny mieć temperaturę do ok. 22*C! Do tego wymagają dużego zbiornika, minimum to 100l. Reszta ryb nie powinna żyć z welonami, "albo wóz albo przewóz". Ślepce wymagają również większego akwarium i zupełnie innych warunków niż welony, molinezje to ryby stadne, na stadko 4-5 sztuk 80-100l, węgorek to rybka zbyt duża na 50l, dorasta do 35cm dł.! sumiki to rybki stadne, za mały litraż, kiryski to rybki stadne, a na glonojady czyli zapewne zbrojniki niebieskie minimum to 100l. Także jak sama widzisz wszystko jest źle i do poprawy. A szprycowanie ryb coraz to nową chemią im nie pomoże a wręcz odwrotnie...

annw
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 28 grudnia 07, 08:26

Re: Apatyczna welonka - jak mogę jej pomóc?

Postautor: annw » 28 grudnia 07, 23:58

Wciąż nie mam odp. na temat. Na co choruje moja welonka? Jak "przywrócić" ją do życia? Dodam, że obecnie pływa (jeśli można to tak nazwać) w aqua o temp. 20 stopni. Sama.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Apatyczna welonka - jak mogę jej pomóc?

Postautor: Tomek83 » 29 grudnia 07, 00:03

Nie sposób stwierdzić na co choruje ryba. Podwyższ jej nieco temperaturę, zapewnij spokój, i daj do wody na razie tylko sól. Odczekaj i rybę obserwuj, jak to nie pomoże daj lek ale rób to wszystko z głową. A udawanie, że kwestii obsady nie ma...bez komentarza.

izabelka
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 19 stycznia 08, 22:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Apatyczna welonka - jak mogę jej pomóc?

Postautor: izabelka » 26 stycznia 08, 20:42

Hmmm....moze się przejadła.Moja rada to 2 dniowa głodówka(wiem co mówię bo moim systematycznie taka serwuje, a tez mam welony).Obniz troche temp -tak ze 3 stopnie ale nie wiecej(welonka niby ryba zimnolubna ale za niska temperatura tez jej nie sprzyja-staja sie bardziej podatne na plesniawki). Powinno pomoc...

[ Dodano: 2008-01-26, 20:44 ]
aha...czym karmisz welonki?

Kama121
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 14 stycznia 08, 18:54
Lokalizacja: Lubsko

Re: Apatyczna welonka - jak mogę jej pomóc?

Postautor: Kama121 » 27 stycznia 08, 14:59

Też mam taki problem - źle dobrane ryby w akwarium. Też w sklepie mi radzili. Nie wiem teraz co zrobić, bo nie moge mieć dwóch akwa, a 2 welony już zdechły :( Więc nie ufaj sprzedawcy :/

Awatar użytkownika
Gupik09
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 26 stycznia 08, 14:38
Lokalizacja: Nowy-Sącz

Re: Apatyczna welonka - jak mogę jej pomóc?

Postautor: Gupik09 » 27 stycznia 08, 18:36

Moim zdaniem trzeba oddzielić welonkę od innych rybek.Karmić ją więcej razy i pilnować czy zjada.jeżeli wszystko będzie wskazywało na chorobę proszę skierować się do sklepu zoologicznego w którym zakupiono rybki.
Ryby górą!!

izabelka
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 19 stycznia 08, 22:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Apatyczna welonka - jak mogę jej pomóc?

Postautor: izabelka » 27 stycznia 08, 18:56

Oj ...z tym częstszym karmieniem się nie zgodzę..Nawet chora rybka potrafi wcinać jedzenie...Jesli chodzi o welony to wlasnie przejedzenie jest czesta przyczyna chrób u tych rybek, jako że nie mają one umiaru..Ja radzę głodówkę...Sama mam welonki, tak robię i rybcie brykają żwawo po całym akwa...jeszcze nigdy nie były osowiałe..a mam je juz troche czasu...
No chyba,ze rybka widzi pokarm i nic nie chce....wtedy pojawia sie problem....

[ Dodano: 2008-01-27, 19:05 ]
a wlasnie....a co ile zmienasz wode w akwa???moze to cos pomze..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości