50l

chomiczek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 6 marca 07, 14:34

50l

Postautor: chomiczek » 27 marca 08, 15:17

Witam!
Naoglądałma się ostatnio zdjęć morskich akwarii i chciałabym założyć sobie takie akwarium . Mam tylko takie pytanie , czy w akwarium 50l można założyć takie akwarium ?
Domyślam się ,że ilość sprzęty , skała itd. zajęłaby duzo miejsca , więc pewnie pozostałoby jakieś może ze 40l ... A jeżeli można założyć jakieś akwarium to czy jakies morskie rybki do niego wejdą czy jest ono za małe ???

Awatar użytkownika
Mer0vingian
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 14 stycznia 08, 19:17
Lokalizacja: Racibórz

Re: 50l

Postautor: Mer0vingian » 27 marca 08, 15:55

Im miejszy akwen tym trudniej o otrzymanie odpowiednich warunków, tak kazdy ci powie. Sądze ze na rybki moze byc mało miejsca, (pompy, odpieniacz, skała zajmują jednak troche) ale jakies dwie krewetki i kilka korali bedziesz mógł tam trzymac :) Sam mam w planach odpalić 60l słonej wody. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: 50l

Postautor: Marcinus » 27 marca 08, 17:39

chomiczek pisze:Witam!
Naoglądałma się ostatnio zdjęć morskich akwarii i chciałabym założyć sobie takie akwarium . Mam tylko takie pytanie , czy w akwarium 50l można założyć takie akwarium ?
Domyślam się ,że ilość sprzęty , skała itd. zajęłaby duzo miejsca , więc pewnie pozostałoby jakieś może ze 40l ... A jeżeli można założyć jakieś akwarium to czy jakies morskie rybki do niego wejdą czy jest ono za małe ???


Jeżeli masz na zbyciu koło 1000PLN to polecam, radziłbym zacząć od powiedzmy 100l, bo koszty w porównaniu do 50l będą bardzo zbliżone a będzie łatwiej utrzymać i więcej zwierzaków można włożyć.

chomiczek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 6 marca 07, 14:34

Re: 50l

Postautor: chomiczek » 27 marca 08, 19:46

Niestety nie moge mieć większego akwarium ....
Chciałabym mieć tam niedużą ilość skały , korale i jakiegoś ślimaka i to wszystko .
Tylko gubie się w tym całym sprzęcie . Jeżeli możesz Marcinus to proszę doradź mi co jest naprawdę , ale tak naprawde konieczne (sump , filt, odpieniacz) a bez czego moża by się obejść ???
Serdecznie dziękuję za pomoc :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: 50l

Postautor: Marcinus » 27 marca 08, 20:00

chomiczek pisze:Niestety nie moge mieć większego akwarium ....
Chciałabym mieć tam niedużą ilość skały , korale i jakiegoś ślimaka i to wszystko .
Tylko gubie się w tym całym sprzęcie . Jeżeli możesz Marcinus to proszę doradź mi co jest naprawdę , ale tak naprawde konieczne (sump , filt, odpieniacz) a bez czego moża by się obejść ???
Serdecznie dziękuję za pomoc :)


50l.. hmm no trochę mało jak na początek, chociaż ja zaczynałem od 63l i jakoś się udawało to prowadzić.

Potrzebujesz:
8kg żywej skały
pompy cyrkulacyjnej o wydajności około 1000-1500l/h:
http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... ts_id=1459
http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... ts_id=1693
lub maxi jet 1200
http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... cts_id=541
światła ja bym dał dwie świetlówki 24W T5 jedna aktyniczna, druga 10000K [chyba najlepiej kupić świetlówki Aquamedica]
http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... cts_id=469
http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... ts_id=1688
Grzałki 50W
soli KENT:
http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... cts_id=530
hydrometru
http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... ucts_id=53
Filtr RO+DI:
Wystarczy jakiś zestaw z allegro z membraną powiedzmy 50gpd i do tego allegrowy DI z żywicą


Co do odpieniacza to powiedzmy jeśli byłyby tylko korale miękkie, ślimak i krewetka to myśle,że dałoby radę poprowadzić taki baniak bez odpieniacza,ale musisz regularnie podmieniać wodę i nie przesadzać z karmieniem krewetki:)

chomiczek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 6 marca 07, 14:34

Re: 50l

Postautor: chomiczek » 27 marca 08, 20:09

Marcinus pisze:Grzałki 50W


To literówka czy do akwarium potrzebne są dwie grzałki ???

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: 50l

Postautor: Marcinus » 27 marca 08, 20:10

chomiczek pisze:
Marcinus pisze:Grzałki 50W


To literówka czy do akwarium potrzebne są dwie grzałki ???


Chodzi o jedną grzałkę:) sorry

chomiczek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 6 marca 07, 14:34

Re: 50l

Postautor: chomiczek » 27 marca 08, 21:06

Marcinus , odbierz prosze na pw ;-)

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: 50l

Postautor: Wildtom » 29 marca 08, 23:48

Hej

Jako ze panienka jest wieku raczej mlodego to mysle ze problemem wiekszym od wielkosci akwarium jest problem stalego zrodla gotowki na utrzymanie akwa. to troche inaczej niz slodkowodne gdzie jak sie nie ma funduszy to czeka sie az beda i "niech sie dzieje co chce"
tu trzeba regularnie soli, mikroelementow, testow i to dobrej firmy, rachunki za prad tez potrafia dolozyc po kieszeni (moje akwa na przyklad bierze na dobe prawie tyle pradu co cale mieszkanie)

Meczenie Marcinusa powinnas zaczac od pytania "ile kosztuje miesiecznie utrzymanie Twojej solniczki" a dopiero jak bedzie wiadomo ze dasz rade finansowo planowac dalej

Awatar użytkownika
Mer0vingian
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 14 stycznia 08, 19:17
Lokalizacja: Racibórz

Re: 50l

Postautor: Mer0vingian » 3 kwietnia 08, 15:41

A ja sadze ze Pan powyzej sie bardziej przechwala a niz udziela dobrych rad, jednak zanim sie założy należy wszystko 10 razy przemyśleć, porozmawiać moze z rodzicami i dowiedziec sie czy wystarczy nam srodków na (przynajmiej początkowe) prowadzenie akwarium. I radze najpierw skompletowac cały sprzet a dopiero pózniej cokolwiek zalewać.

(Co do poboru prądu to w tych czasach sprzet (cyrkulacja etc) dla akwarium 50l bedzie pobierał go naprawde nie wiele, gorzej z oswietleniem. Sól jest wydatkiem czesto jednorazowym, kupisz gdzies z 5kg a na początek pójdzie 2kg wiec zostanie ci na ok pół roku podmian (10l co 1,5 tyg [?]) podobnie jak mikroelementy i testy)

Awatar użytkownika
rynio
Ryba
Ryba
Posty: 309
Rejestracja: 11 maja 07, 15:27
Lokalizacja: Nowy Dwor mazowiecki

Re: 50l

Postautor: rynio » 3 kwietnia 08, 21:14

A może błazenki :?:

Awatar użytkownika
ŁukaszInterista
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 4 kwietnia 08, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: 50l

Postautor: ŁukaszInterista » 4 kwietnia 08, 19:30

Hej :smile: W tak małym akwarium utrzymanie parametrów jest niezwykle trudne. Czas jaki trzeba poświęcić na pielęgnacje takiego baniaczka, wiedza jaką trzeba posiadać, środki finansowe, to wszystko może zniechęcić wielu zapaleńców. Akwarium morskie to najwyższa szkoła jazdy w akwarystyce. Utrzymanie w zdrowiu w szczególności korali jest trudne. W takim litrażu nie można trzymać ryb, co najwyżej bezkręgowce. Jeśli interesuje cię akwarystyka morska to najpierw przeczytaj jakąś książkę i dwa razy się zastanów. Nie chcę Cię zniechęcać, jeśli masz wystarczająco dużo zapału, chęci, środków finansowych, i chcesz pogłębić swoją wiedzę na ten temat to spróbuj. Podstawa w akwa morskim to wiedza, zapał, i pieniążki. Pozdrawiam :smile:

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: 50l

Postautor: Wildtom » 4 kwietnia 08, 20:58

@Mer0vingian ...skoro odniosles takie wrazenie to przykro mi, nie to bylo moim zamiarem. nigdzie nie pisalem ile wydalem kasy na moje akwarium bo nikomu nic do tego. ba, nawet nie napisalem jaki sprzet mam w srodku zeby nikt sobie bron boze tego nie wyliczyl. pisze tylko, jako ze kolezanka ma dopiero 13 latek, ze potrzeba na to STALEGO zrodla dochodow. i tyle. po prostu znam az za duzo osob ktore zaczely, kupily caly sprzet, zalozyly i zlikwidowaly bo nie wyrabialy finansowo pozniejszych kosztow eksploatacji. i pobor pradu, i ceny mikroelementow i ceny testow itp itp nijak sie maja do akwarystyki slodkowodnej i warto miec to na uwadze.

Awatar użytkownika
Łuki
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 6 kwietnia 08, 12:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: 50l

Postautor: Łuki » 6 kwietnia 08, 12:30

Hej :smile: Potwierdzam całkowicie zdanie Wildtom'a. Akwarystyka morska to naprawdę jest hobby dla fachowców. Początkujący akwarysta może się bardzo rozczarować. Poza tym wielu ludzi po początkowej fascynacji akwarium morskim zaczyna mieć wątpliwości co do dalszego funkcjonowania ich morszczaka. Mój kolega miał przez rok akwa morskie i później je zlikwidował. Powiedział, że ogrom pracy go zniechęcił, nie mówiąc już o kosztach. 50-litrowe akwarium morskie może z powodzeniem utrzymać tylko fachowiec.

Awatar użytkownika
Mer0vingian
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 14 stycznia 08, 19:17
Lokalizacja: Racibórz

Re: 50l

Postautor: Mer0vingian » 7 kwietnia 08, 21:24

@Wildtom nieszkodzi :) miejmy głównie na celu pomoc innym a nie wytykanie sobie błędów także i ja przepraszam :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości