zmiana na morskie

kocur75
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 8 września 07, 17:59
Lokalizacja: wwa

zmiana na morskie

Postautor: kocur75 » 1 września 08, 11:59

akwa mam 190/55/75 szkło 15 mm- aktualnie słonawowodne, ale mysle o zmianie:
mam jedna listwe na T5 teraz.

jak to ugryzc, to znaczy ile skaly, propozycje cyrkulacji, odpieniaczy - konkretne modele pod tą wielkość poproszę,

co do oświetlenia to wersja soft czyli dla miękkich i rybek:) aquamedica zdaje sie robi takie sprytne lampy że są żarniki i t5 w jednej obudowie......wolalbym na samych T5 chyba, jak się da przy tej wysokości bo mniej ciepła i mniej parowania i mniejsze zużycie prądu, ale czekam na sugestie. generalnie górę mam zabudowaną do sufitu więc miejsce jest.


no i jakiś zestawik rybek i korali mniej wymagajacych...,żeby rybki nie żarły korali itd. chciałbym też żeby krewetki mogły tam być.


co do finansów to taki średni poziom.

mam 2 eheimy professional 3 te największe 1700l/h aktualnie, ale to sie nie nada chyba?

jezu nie na tej zakładce wrzuciłem, admin przenieś pliss. sorry
Przeniosłem, widzę starania co do pisowni, to się chwali ale zwracaj na to baczną uwagę. Tomek83
Ostatnio zmieniony 1 września 08, 14:06 przez kocur75, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: zmiana na morskie

Postautor: Marcinus » 1 września 08, 13:00

Akwarium słusznej wielkości ;-) ale finansowo będzie to sporo kosztowało.

1. Skała:

nie mniej niż 150kg, optymalnie 150-200kg

2. SUMP

musisz koniecznie w takim litrażu zrobić sumpa, bez niego nie widzę przyszłości dla takiego litrażu, w sumpie wstawisz grzałki, odpieniacz i zrobisz sobie refugium a jak już trochę nabierzesz wprawy to DSB. Eheimy możesz sprzedać, do niczego się nie przydadzą.

3. Odpieniacz

Im większy tym lepszy oczywiście bez przesady, ale taki powiedzmy na akwarium do 1500l by się przydał np.

http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... cts_id=433

jeżeli bedzie mniej zwierzaków to możesz kupić mniejszy np.:

http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... ts_id=1741

4. Światło:

nawet jak bedziesz miał same miękkie to sensownym minimum wydaje być się 500W światła.

możesz kupić gotową lampę np.

http://www.erybka.pl/product_info.php?products_id=2206

lub kleić coś samemu, wyjdzie sporo taniej.

5.Cyrkulacja:

skoro będą tylko miękkie to wystarczy około 20000l/h , polecam dobre pompy Tunze, będą Ci służyły długie lata, w takim baniaku minimum trzy sztuki:

http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... ts_id=1441

Podałem Ci linki do sprzetu z wyższej półki, można oczywiście taniej, ale z czasem i tak gorszy sprzęt zmienisz na lepszy, więc naprawdę nie ma sensu na początku oszczedzać.

6. Sól

najlepsza jest PREIS i ją polecam.

Co do obsady, to na początku oczywiście same korale miękkie, jest ich dużo nie będę wymieniał gatunków bo praktycznie wszystkie pasują znajdziesz je sobie w sklepach itp.
Jeżeli chodzi o ryby, to również standard: hapatus, zebrasoma, błazenki, jakieś babki, chromisy i kilka innych łatwych gatunków.
Krewetki również polecam szczególnie lysmata ambionessis.

kocur75
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 8 września 07, 17:59
Lokalizacja: wwa

Re: zmiana na morskie

Postautor: kocur75 » 1 września 08, 19:31

no więc

2. jasne sump, ale szerokość mogę dać maks 40 cm, długość ze 130/140 cm, żeby zmiescić jakieś inne graty, a wysokość jaką? ze 40 cm,żeby się dało wygodnie korzystać.

3.odpieniacz: a jak wygląda hierarchia marek? takim eheimem odpieniaczy jest? oraz jak to dalej idzie. bo jest ich sporo. u mnie jest tak ze akwarium jest na 90 cm od podlogi, czy ja mogę odpieniacz wrzucić pod akwarium, zewnętrzny chyba tak? czy można użyć 2 mniejszych czy to rzeżba......?

4. światło: tutaj mi dałeś propozycję lampy na 120 cm długiej, ale to mało chyba, co? 150 czy 180 cm? powinno być jeśli gotowiec, czy też żarniki tak dają, że.....? a jak z wentylacją?potrzeba specjalna przy żarnikach? bo nie mam szans takiej zamontować co najwyżej wywietrznik na pokój :) oraz w tych gotowcach żarniki są 250W, a są 150W? bo może 2x150W plus T5 180cm????

5. cyrkulacja, tu tylko drobne pytanie, a dlaczego 3 szt. nie można 1 czy 2 mocniejsze?


pytanie dodatkowe tylko proszę się nie śmiać za głośno, jak jest z glonem przy słonym, to jakoś inaczej działa niż w słodkim? bo mam sporo światła w salonie i aktualnie jest to lekki problem przy zbiorniku słonawym.....a w morskiej żyje coś co zjada glony?

oraz dzięki

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: zmiana na morskie

Postautor: Marcinus » 1 września 08, 19:39

kocur75 pisze:no więc

2. jasne sump, ale szerokość mogę dać maks 40 cm, długość ze 130/140 cm, żeby zmiescić jakieś inne graty, a wysokość jaką? ze 40 cm,żeby się dało wygodnie korzystać.

3.odpieniacz: a jak wygląda hierarchia marek? takim eheimem odpieniaczy jest? oraz jak to dalej idzie. bo jest ich sporo. u mnie jest tak ze akwarium jest na 90 cm od podlogi, czy ja mogę odpieniacz wrzucić pod akwarium, zewnętrzny chyba tak? czy można użyć 2 mniejszych czy to rzeżba......?

4. światło: tutaj mi dałeś propozycję lampy na 120 cm długiej, ale to mało chyba, co? 150 czy 180 cm? powinno być jeśli gotowiec, czy też żarniki tak dają, że.....? a jak z wentylacją?potrzeba specjalna przy żarnikach? bo nie mam szans takiej zamontować co najwyżej wywietrznik na pokój :) oraz w tych gotowcach żarniki są 250W, a są 150W? bo może 2x150W plus T5 180cm????

5. cyrkulacja, tu tylko drobne pytanie, a dlaczego 3 szt. nie można 1 czy 2 mocniejsze?


pytanie dodatkowe tylko proszę się nie śmiać za głośno, jak jest z glonem przy słonym, to jakoś inaczej działa niż w słodkim? bo mam sporo światła w salonie i aktualnie jest to lekki problem przy zbiorniku słonawym.....a w morskiej żyje coś co zjada glony?

oraz dzięki


Ad.2 Na sumpa spokojnie starczy akwarium 300l, wysokość myślę,że 50cm będzie odpowiednia.

Ad.3 Bardzo dobry jest Deltec i jego polecam.

Ad.4 co do swiatła to najlepiej zrobić akwarium odkryte, nie baw sie w żadne pokrywy bo nie dasz sobie rady z chłodzeniem. Wybór lamp jest bardzo duży, ja Ci dałem tylko przykład, przy tej wysokości, ktorą masz głównym żródłem powinno być HQI i do tego ze dwie rury T5.
Żarniki HQI są i 150W i 250W

Ad.5 Jedna nawet bardzo mocna pompa nie zapewni Ci idealnego ruchu wody w całym baniaku, a ruch wody na rafie to podstawa funkcjonowania zwierzaków, dlatego musisz mieć conajmniej 3 pompy po to żeby woda była w ciągłym ruchu.

Glony rozwijają się w słonej wodzie na praktycznie tych samych zasadach co w słodkiej, są oczywiście zwierzaki, które je jedzą np. kraby pustelniki, slimaki turbo i hepatusy.

kocur75
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 8 września 07, 17:59
Lokalizacja: wwa

Re: zmiana na morskie

Postautor: kocur75 » 5 września 08, 12:37

to jeszcze bym poprosił o oszacowanie miesięcznych kosztów utrzymania tego akwarium. założenie już oszacowałem.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: zmiana na morskie

Postautor: Marcinus » 7 września 08, 19:11

kocur75 pisze:to jeszcze bym poprosił o oszacowanie miesięcznych kosztów utrzymania tego akwarium. założenie już oszacowałem.


Nie wiem jak tam cena prądu,ale chyba prąd+sól nie wyjdzie mniej niż 200pln miesięcznie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości