Pytania świeżego wielbiciela solniczki

ozim
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 19 października 08, 14:42
Lokalizacja: Wrocław

Pytania świeżego wielbiciela solniczki

Postautor: ozim » 19 października 08, 15:39

Witam
Jestem całkowitym nowicjuszem jeżeli chodzi o akwarystykę. Od dawna fascynował mnie ten temat.
Noszę się z zamiarem założenia zbiornika ok 700 - 1000 lit.
Ze względu na fakt, iż bardzo cieńko stoję z czasem założenie akwarium chcę zlecić profesjonalnej firmie.
Ponieważ jestem totalnym świeżakiem a wydatek nie jest mały proszę Was o kilka sugestii na ten temat.
Pytania są banalne ale myślę że pomogą wielu osobom które chciałyby założyć takie akwarium:
1. Jak wygladają codzienne obowiązki właściciela takiego zbiornika tj karmienie, sprawdzanie wszystkich właściwości
wody, temperatury ile czasu na to poświęcacie (chodzi o czas przeznaczony na obowiązki a nie ten przeznaczony na oglądanie rybek :)
2. Czy taki litraż dla osoby początkującej nie jest za duży
3. Czy pielęgnacja rybek jest trudna, czy zwierzęta często chorują lub taż padają i czy są mocno podatne na zmiany stężenia
niektórych składników.
4. Jak wyglądają wasze wakacyjne wyjazdy czy musicie zatrudniać rodzinę, znajomych żeby zajęli się zbiornikiem.
5. Może taki zbiornik jest za duży na nowicjusza.
6. Jakie są potencjalne koszty miesięczne utrzymania takiego akwarium.
7. Jak wygląda sprawa wymiany wody, jak utrzymać krystaliczną czystość wody wiadomo że wtedy wrażenia wizualne są najciekawsze.
Piszcie proszę o wszystkim co związane jest Waszymi codziennymi akwarystycznymi problemami.

Patrykolo14
Ryba
Ryba
Posty: 303
Rejestracja: 22 lipca 08, 07:08

Re: Pytania świeżego wielbiciela solniczki

Postautor: Patrykolo14 » 19 października 08, 15:42

Jeżeli nie masz doświadczenia to może założysz akwarium słodkowodne?
Nie wymaga tyle opieki

ozim
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 19 października 08, 14:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytania świeżego wielbiciela solniczki

Postautor: ozim » 19 października 08, 15:48

Myślałem o tym ale jednak na morskie mogę patrzyć się godzinami. Słodkowodne inaczej na mnie działa.
Wcześniej nie miałem warunków ani możliwości żeby sobie takie cudo sprawić.
Dzisiaj mogę sobie na to pozwolić ale bardzo poważnie muszę to przemyśleć.
Dlatego pytam doświadczonych akwarystów o opinie

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytania świeżego wielbiciela solniczki

Postautor: Tomek83 » 19 października 08, 19:07

Popytaj Marcinusa.

ozim
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 19 października 08, 14:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytania świeżego wielbiciela solniczki

Postautor: ozim » 19 października 08, 21:13

Gdzie jest Marcinus !!! ;-)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pytania świeżego wielbiciela solniczki

Postautor: Jaro69 » 19 października 08, 21:25

ozim pisze:Gdzie jest Marcinus !!! ;-)

A tu: http://www.aquaforum.pl/privmsg.php?mode=post&u=420

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytania świeżego wielbiciela solniczki

Postautor: Marcinus » 20 października 08, 19:01

ozim pisze:Witam
Jestem całkowitym nowicjuszem jeżeli chodzi o akwarystykę. Od dawna fascynował mnie ten temat.
Noszę się z zamiarem założenia zbiornika ok 700 - 1000 lit.
Ze względu na fakt, iż bardzo cieńko stoję z czasem założenie akwarium chcę zlecić profesjonalnej firmie.
Ponieważ jestem totalnym świeżakiem a wydatek nie jest mały proszę Was o kilka sugestii na ten temat.
Pytania są banalne ale myślę że pomogą wielu osobom które chciałyby założyć takie akwarium:
1. Jak wygladają codzienne obowiązki właściciela takiego zbiornika tj karmienie, sprawdzanie wszystkich właściwości
wody, temperatury ile czasu na to poświęcacie (chodzi o czas przeznaczony na obowiązki a nie ten przeznaczony na oglądanie rybek :)
2. Czy taki litraż dla osoby początkującej nie jest za duży
3. Czy pielęgnacja rybek jest trudna, czy zwierzęta często chorują lub taż padają i czy są mocno podatne na zmiany stężenia
niektórych składników.
4. Jak wyglądają wasze wakacyjne wyjazdy czy musicie zatrudniać rodzinę, znajomych żeby zajęli się zbiornikiem.
5. Może taki zbiornik jest za duży na nowicjusza.
6. Jakie są potencjalne koszty miesięczne utrzymania takiego akwarium.
7. Jak wygląda sprawa wymiany wody, jak utrzymać krystaliczną czystość wody wiadomo że wtedy wrażenia wizualne są najciekawsze.
Piszcie proszę o wszystkim co związane jest Waszymi codziennymi akwarystycznymi problemami.


1. Codziennie karmisz ryby, raz na kilka dni korale, kontrolujesz parametry itp.
2. Litraż dla Ciebie nie ma znaczenia bo i tak wszystko co najważniejsze będzie robiła firma.
3. Pielegnacją zajmie się firma, więc też nie bardzo Cię to dotyczy, ze zwierzakami jest tak,że jedne są trudne inne są łatwe, wszystko zależy od tego co tam bedzie pływało.
4. Jak jedziesz na dłużej niż tydzień to już wypadałoby żeby ktoś miał akwarium na oku.
5. Skoro nie robisz tego sam to nie jest za duży.
6.Dokładnie Ci nie powiem, bo to zależy od wody, światła itp. ,ale będzie to kilkaset pln miesięcznie.
7. Tym też się zajmie firma, więc raczej nie musisz sobie tym zawracać głowy.

Generalnie na Twoim miejscu załozyłbym sporo mniejszy baniak i zajął się nim samemu, wtedy jest jakaś frajda z jego posiadania,no ale skoro masz mało czasu, więc zostaje Ci niestety wynajęcie kogoś do tego.

ozim
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 19 października 08, 14:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytania świeżego wielbiciela solniczki

Postautor: ozim » 20 października 08, 21:38

Hello Marcinus
Mam prośbę żebyś dokładniej napisał o rzeczach które jak pisałeś zajmie się firma.
W początkowym okresie, zakładam że około trzech czterech miesięcy będą
zajmowali się tym chłopaki z odpowiednią wiedzą.Później sam chciałbym to robić.
Czytałem Twój wątek o zakładaniu akwarium. Niestety z racji mojej pracy nie mam szans nawet żeby
spróbować samemu zrobić jakiś baniaczek.
Od kilku dni czytam forum i nie znalazłem wątku o podobnej tematyce tzn ile czasu poświęcasz swojej solniczce.
Jest to dosyć poważna decyzja dlatego szukam odpowiedzi u was, specjalistów.
Znalazłem na allegro zbiornik 1100 lit. Chłopaki za akwarium z obsadą zawołali 18 tyś zł.
Myślę że nie jest to zła cena. Oczywiście listę zwierzaków i sprzętu który chcą sprzedać prześlę wam do akceptacji :)
Pomysł z mniejszym akwarium jest dla mnie lepszy bo chciałem zrobić zbiornik na zamówienie taki który pasuje mi
w narożniku salonu wtedy wyszłoby ok 700 lit.
Czekam więc nadal na jakieś info jak wyglada pielęgnacja, jakie są problemy z rybami trudniejszymi itd

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytania świeżego wielbiciela solniczki

Postautor: Marcinus » 20 października 08, 22:21

1100l za 18kPLN to mało ;-) ;-) ciekawe jaka to obsada, ile skały, jaki sprzet itp. obawiam się ,że nie będzie to nic fajnego.

Jeżeli masz naprawdę mało czasu to zapomnij o trudnych zwierzakach [rybach i koralach] one wymagają sporo czasu,trzeba karmić, dbać o parametry i generalnie obserwować baniak i szybko reagować na złe zmiany.Potrzeba też dużo wiedzy i doświadczenia.

Jeżeli chodzi o techniczną obsługę akwarium, to pewnie z tym nie będzie większego problemu, bo na światło będziesz miał elektroniczne włączniki, to samo będzie z dolewką wody i chyba z podmianami, czyli wszystko będzie robiło się samo, trzeba to tylko odpowiednio podłączyć.

Łatwe zwierzaki typu błazenki, miękkie korale i niektóre lpsy pewnie utrzymasz nawet z Twoim brakiem czasu, ale niestety na trudniejsze zwierzaki czasu Ci zabraknie, bo w ciagu 4 miesięcy nie nabierzesz tyle doświadczenia i nie zdobędziesz odpowiedniej wiedzy,ale na łatwych zwierzakach też można zrobić ładne akwarium, choć apetyt rośnie w miarę jedzenia i z czasem zachce Ci się twardych korali i piękniejszych ryb, a wtedy już zaczną się schody.

Dla mnie rozwiązanie dla Ciebie jest takie: duży litraż i łatwe zwierzaki, wtedy nad tym zapanujesz.
Jeżeli firma będzie się opiekowała tym na stałe to wtedy duży litraż i trudne zwierzaki.
Wiadomo,że im większy litraż tym łatwiej nad tym wszystkim zapanować i wybacza on więcej błędów, więc litrażu bym się nie obawiał tylko stawiał największe jakie możesz.

Cena za 1100l na dobrym sprzęcie i z łatwymi zwierzakami powinna oscylować w granicach od 30-40K PLN te 18kPLN to mało i póki nie zobaczę co tam jest to raczej bym się tym nie sugerował.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości