[270l] Oceanarium - pytania...

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

[270l] Oceanarium - pytania...

Postautor: Amnor » 29 grudnia 09, 01:33

Hej

W związku z uruchamianiem przeze mnie - choć już trochę oczytanego, to jednak bądź co bądź laika - akwarium , napotkam zapewne na wiele problemów i narodzi się wiele pytań (pewnie kilka będzie głupich ;-)). W miarę jak się będą pojawiać, będę je zamieszczał w tym wątku z nadzieją, że mi pomożecie.

Na początek dwa:

1. Musze wkleić komin. Czy pokryć silikonem obie klejone płaszczyzny, czy wystarczy jedną?

2. Czy są jakieś sprawdzone 'patenty' na umiejscawianie pomp cyrkulacyjnych, czy robi się to metodą prób i błędów, tak aby w całym baniaku ładnie krążyła woda? (zbiornik 80x80x45; zakupiłem dwie TUNZE 6045)

Z góry dzięki za podpowiedzi i porady. :dzieki:

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [270l] Oceanarium - pytania...

Postautor: osama » 29 grudnia 09, 10:45

Amnor pisze:czy wystarczy jedną?
Wystarczy.

Amnor pisze:Czy są jakieś sprawdzone 'patenty' na umiejscawianie pomp cyrkulacyjnych, czy robi się to metodą prób i błędów, tak aby w całym baniaku ładnie krążyła woda? (zbiornik 80x80x45; zakupiłem dwie TUNZE 6045)
Sprawdzonych metod raczej nie ma, bo dużo zależy od ułożenia skał i koralowców. Na pewno będzie trzeba spróbować pompy usytuować po dwóch stronach akwarium.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [270l] Oceanarium - pytania...

Postautor: Amnor » 29 grudnia 09, 11:11

osama pisze:Wystarczy.

Dzięki :-)

2a. A czy woda powinna krążyć w jednym kierunku, czy na przykład lepiej tak ustawić pompy, żeby wytwarzały prądy przeciwstawne? A może to nie ma żadnego znaczenia?

Awatar użytkownika
Kevlar
Ryba
Ryba
Posty: 148
Rejestracja: 20 stycznia 07, 08:13

Re: [270l] Oceanarium - pytania...

Postautor: Kevlar » 29 grudnia 09, 15:51

Najważniejsze żeby nie było stref bez ruchu wody. Ja u siebie mam 2 cyrkulacyjne ustawione na bocznych ścianach. Wylot z pomp na przeciwległą ściankę akwa ale jedna skierowana ku przedniej szyba a druga ku tylnej. Obieg z pomp mniej więcej "w kółko" zakłócany nieco przez wylot z pompy obiegowej.
Solniczka 100 litrów + sump 57 litrów. Parka błazenków + kraby + koralowce miękkie.
http://www.karawana.fora.pl http://wdrodzedo.blog.onet.pl/

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [270l] Oceanarium - pytania...

Postautor: Amnor » 29 grudnia 09, 19:33

Dziś pojawił się pierwszy poważniejszy problem, z którym sam nie bardzo umiem sobie poradzić. Dotyczy on komina.

Ponieważ komin ma być trójkątny, a szklarz nie zeszlifował szyb pod odpowiednim kątem, obawiam się że próba ich klejenia może być karkołomna. Poza powierzchnią dna, cała reszta łączeń styka się ze sobą właściwie tylko krawędziami - czyli mniej więcej na szerokość włosa.

Myślałem o tym żeby przykleić szyby do dna, a łączenia krawędzi na wierzchołkach trójkąta grubo zafugować silikonem i w ten sposób rozwiązać problem, tylko że nie jestem pewny czy to bezpieczne rozwiązanie.

Teoretycznie na komin nie będą działać żadne duże siły, więc rozwiązanie z fugami powinno się sprawdzić. Boje się jednak, czy będą one dostatecznie mocne i szczelne, żeby w razie awarii prądu powstrzymać 270 litrów wody z akwarium od wycieczki do SUMPa, a tym samym do sąsiadów na dole.

Czy takie fugowanie jest bezpieczne, czy lepiej podjechać do najbliższego szklarza i poprosić o odpowiednie zeszlifowanie szyb lub zrobienie nowych, jeżeli okaże się, że po szlifowaniu będą one za krótkie żeby pomieścić śrubunki?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [270l] Oceanarium - pytania...

Postautor: osama » 29 grudnia 09, 19:38

Amnor pisze:tylko że nie jestem pewny czy to bezpieczne rozwiązanie.
Bezpieczne.

Amnor pisze:w razie awarii prądu powstrzymać 270 litrów wody z akwarium od wycieczki do SUMPa, a tym samym do sąsiadów na dole.
Bez problemu.

Istnieje nawet sposób klejenia zbiorników właśnie z taką ilością silikonu. "Stykasz" krawędzie i smarujesz z zewnętrznej strony akwarium. Jest to najdroższy sposób klejenia, dlatego rzadko praktykowany jednak nawet na tym forum widziałem taki zbiornik.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [270l] Oceanarium - pytania...

Postautor: Amnor » 29 grudnia 09, 19:45

osama pisze:Bezpieczne

osama pisze:Bez problemu.


No to mnie pocieszyłeś. Dzięki bardzo za szybką odpowiedź. :dzieki:

[ Dodano: 29 Grudzień 09, 22:40 ]
osama -> jeszcze jedno pytanie odnośnie problemów z kominem. Czy podczas fugowania silikon nakładać warstwami, czy od razu całość?

[ Dodano: 7 Styczeń 10, 11:33 ]
Kolejne pytanie:

Jak najlepiej rozwiązać kwestię spływu, aby zapewnić minimalny poziom hałasu?

Czytałem o różnych patentach (np. durso), ale nie wiem, który z nich jest najlepszy.
Na dzień dzisiejszy skłaniam się ku następującemu rozwiązaniu:

Poziom wody w kominie planuje wyregulować tak, żeby był około 1cm poniżej poziomu wody w akwarium.

Spływ miałby być zanurzony około 1cm pod powierzchnią, a zamiast durso chciałbym nałożyć sitko spływu Aqua Medic (ewentualnie wywiercić malutki otwór na samym szczycie, aby umożliwić automatyczne odpowietrzanie). Na spływie będzie oczywiście zawór.

Rewizję chcę uciąć lekko skośnie i wkleić na górę sitko Aqua Medic, a jej wysokość ustawić tak żeby woda lekko przelewała się przez dolną krawędź. Rewizja będzie bez zaworu.

Mam nadzieję, że dzięki tym rozwiązaniom uzyskam zarówno stały poziom wody w kominie, jak i cichy spływ.

Czy powinienem też pomyśleć o jakichś rozwiązaniach wyciszających wylot spływu i rewizji do SUMPa (np. trójnik na wylocie, którego górny otwór wystaje nad powierzchnie wody w SUMPie, w celu odpowietrzenia strumienia wody)?

[ Dodano: 8 Styczeń 10, 19:12 ]
Kolejna sprawa:

Czy grzałka musi wisieć pionowo?

Mam Jagger 200W, której długość do minimalnego poziomu zanurzenia to 35cm, tym samym przy założeniu że powinna stać pionowo, taki musiałbym utrzymywać poziom wody w SUMPie.
W zasadzie to nie problem, bo SUMP ma 45cm wysokości, ale szczerze mówiąc zakładałem trochę niższy poziom wody - maksymalnie 30cm.

Czy mogę bezpiecznie zignorować zalecenia z instrukcji obsługi i przyczepić ja pod kątem?

A jeśli nie, to czy przy poziomie wody 35cm odpieniacz i filtr przepływowy będą pracowały poprawnie?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości