Rafa low-tech

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Rafa low-tech

Postautor: ducze » 19 grudnia 11, 13:40

Widziałem kiedyś w necie niewielki morski zbiornik, kostka bodajże coś koło 50-60l, zbudowany jako low-tech. Było tylko światło i cyrkulacja. Dużo skały w nim było (na oko z 30% objętości), życie całkiem kolorowe (nie znam się, dokładnie nie wiem co konkretnie), jakaś krewetka, ryb brak. Całość opierała się wg autora tylko na podmianach, ale wcale nie jakichś wielkich. Niestety nijak nie mogę znaleźć tego teraz w necie.

1. Da się coś takiego skonstruować, bez odpieniacza i żadnych adsorberów?

2. Jak duże musiałyby być podmiany, żeby taki zbiornik mógł funkcjonować w dłuższym okresie czasu?

3. Zakładając brak twardych korali, ile minimalnie światła wymagałaby taka lowtechowa kostka o wymiarach powiedzmy 40x40x40?

4. Ile skały można by tam upchać, żeby miało to ręce i nogi?

5. Czy woda ro + sól wystarczy dla miękkich korali, czy trzeba inwestować w jakieś preparaty, mikroelementy czy inne cuda? Nie rozważam na razie hodowli jakichś wymagających korali, ot standard który by wyglądał inaczej niż słodkie.

Pytam tak trochę teoretycznie, bo chwilowo nie mam miejsca na kolejny zbiornik, ale w takich tematach działam spontanicznie i kto wie czy mi z nowym rokiem nie odbije i nie postawie sobie jakiejś małej rafy ;)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa low-tech

Postautor: Marcinus » 19 grudnia 11, 13:51

1. Oczywiście,że się da. Odpieniacz w takim litrażu jest w ogóle nie potrzebny, natomiast adsorbery szczególnie na fosforany są w akwarium morskim bardzo przydatne, zauważ,że w takim litrażu koszt takich adsorbentów nie będzie zbyt duży, więc tym bardziej warto.

2. 6-7 litrów tygodniowo

3. 40W dla miękasów ,aby ładnie rosły i wysokość planuj raczej na 30-35cm

4. 5-7kg w zupełności wystarczy

5. Oczywiście,że wystarczy, nie potrzeba żadnych dodatkowych mikroelementów. Warto też mieć filtr DI z żywicą jonowymienną.

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rafa low-tech

Postautor: ducze » 19 grudnia 11, 14:22

Liczyłem właśnie na Twoją odpowiedź, bo masz, że tak powiem, inne podejście od większości "sprzętowców" z nano-reefa :) Podejście, które mi osobiście bardziej odpowiada.

Czyli jakaś kaskada na adsorbery byłaby wskazana. Faktycznie przy niewielu litrach koszt mediów nie będzie duży. RO+DI to dla mnei oczywista sprawa, jakąś tam styczność z morszczakami miałem :)

1. 7-8 kg skały obrośnięte miękasami wypełni wystarczająco takiej wielkości zbiornik? bo przy braku ryb przestrzeń musi być wypełniona "stałymi" elementami, żeby nie było pustki. czy więcej skały w czymś zaszkodzi? oprócz tego, że będzie mniej wody w obiegu.

2. Przy takim rozmiarze jak podałem (40x40x40) będzie problem z doświetleniem dołu? Bo jakbym próbował morskiego to kostka by mi kształtem mocno odpowiadała.

3. Czym konkretnie by to można oświetlić? trzymając się jednak założonych wymiarów. Chociaż w sumie sam bym mógł sklecić pokrywę, tylko co do niej by trzeba upchnąć? Odkrytego bym wolał uniknąć, bo przy takiej ilości litrów wymagałoby za wielkiej uwagi z uzupełnianiem ubytków.

4. Jaka cyrkulacja by się nadawała do czegoś takiego?

Kurde, kusi mnie to coraz bardziej... ;)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa low-tech

Postautor: Marcinus » 19 grudnia 11, 14:30

ducze pisze:Liczyłem właśnie na Twoją odpowiedź, bo masz, że tak powiem, inne podejście od większości "sprzętowców" z nano-reefa :) Podejście, które mi osobiście bardziej odpowiada.


Ja mam takie podejście, bo wynika z moich doświadczeń z małymi baniakami.
Teraz zrobiłem baniak 50x30x30cm bez odpieniacza i żywej skały :) za rok dam znać jak coś takiego działa :) baniak na razie na dwa błazenki i korale miękkie.


1. Taka ilość moim zdaniem w zupełności wystarczy, jeśli będzie Ci mało wizualnie to sobie dorzucisz jeszcze 2 kawałki

2. Nie będzie problemu, choć ja bym robił niższe, ale z drugiej strony jeśli nie nastawiasz się na mocny wzrost zwierzaków to 40cm będzie ok.

3. Jeśli umiesz to rób samemu na 2x24W, dasz wtedy ATI Blue Plus + ATI Aquablue Special. Jeśli nie uda się samemu, to są lampy Aquael Duo Marine, dwie takie wystarczą.

4. JVP 101, Tunze 6025 albo Koralia 2800

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Rafa low-tech

Postautor: deXter » 19 grudnia 11, 15:56

Ducze ja bym sie zastanowil czy nie dac jakiegos HQI lapme i tak masz.
Na nano reef jest przeciez temat z akwarium 375L low tech jak bede w domu to Ci podesle. Jest bogate zycie.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa low-tech

Postautor: Marcinus » 19 grudnia 11, 16:02

Za mały litraż na HQI.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Rafa low-tech

Postautor: osama » 19 grudnia 11, 18:45

Marcinus pisze:Za mały litraż na HQI.
35W, tzw "xenon".
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Rafa low-tech

Postautor: deXter » 19 grudnia 11, 23:17

No właśnie zostaje jeszcze HID tylko dobrą oprawę do tego potrzeba najlepiej odblask z reflektora samochodowego.
Aczkolwiek sam ostatnio kombinowałem czy w obudowę od halogenu tego nie można wsadzić. światło daje fajne miałem okazję testować :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rafa low-tech

Postautor: ducze » 20 grudnia 11, 13:51

Łatwiej zbudować pokrywę pod świetlówki niż hqi. A odkrytych zbiorników mam już zdecydowanie dość. No i przy 2 świetlówkach można ciekawszą barwę światła osiągnąć niż przy jednej lampie hqi.

Czym konkretnie dobrze byłoby zasypać kaskadę?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa low-tech

Postautor: Marcinus » 20 grudnia 11, 14:13

Do kaskady daj Purigen 100ml, oraz coś na fosforany do wyboru:

RowaPhos
EcoPhos
BA ExtraxPhos
Phosguard

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rafa low-tech

Postautor: ducze » 21 grudnia 11, 09:04

Przy 40 cm długości zbiornika T5 24W nie wchodzą w grę niestety. Jedyna opcja to kompakty 32 cm 24W. Jednak wybór źródeł światła w takim przypadku jest zdecydowanie mniejszy, chociaż można kupić i aktyniczne i jakieś w stylu 14000K.

A rozmiar akwarium 60x40x30 jakby się prezentował? Bo wydaje mi się, że nie byłoby najgorzej jakby akwarium stało dość wysoko (jak za nisko, to tyłu nie będzie widać). I wtedy weszłyby standardowe T5 24W.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa low-tech

Postautor: Marcinus » 21 grudnia 11, 09:43

Taki wymiar jaki napisałeś będzie wyglądał całkiem fajnie.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Rafa low-tech

Postautor: deXter » 21 grudnia 11, 12:36

Wcale nie musi stać wysoko. Moje 63L stoi na około metrze i powiem Ci, że dodatkowe 10 cm było by super. w moim przypadku :)

Powodzenia.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rafa low-tech

Postautor: ducze » 21 grudnia 11, 13:08

deXter pisze:Wcale nie musi stać wysoko. Moje 63L stoi na około metrze i powiem Ci, że dodatkowe 10 cm było by super. w moim przypadku :)

Zależy od tego z jakiej wysokości najczęściej obserwujesz baniak. I od wzrostu ;)

Ja mam miejsce na szafce wysokiej na ok. 60 cm. 1 m to już dość wysoka szafka.

[ Dodano: 22 Grudzień 11, 12:46 ]
Marcinus pisze: Jeśli nie uda się samemu, to są lampy Aquael Duo Marine, dwie takie wystarczą.

A solidne one są? bo słyszałem, że z modułami aquaela do shrimp setów są jakieś wieczne problemy. I czy barwa światła z zestawu będzie ok? Wiesz co ile mniej więcej trzeba wymieniać źródło światła w takim zestawie?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości