komercyjna hodowla ryb morskich

Awatar użytkownika
jasiek181vip
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 czerwca 13, 20:43
Lokalizacja: Ostrołęka

komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: jasiek181vip » 3 czerwca 13, 21:03

witam.

jak w temacie chciałbym założyć do celów handlowych hodowlę ryb morskich i z tego co kocham zrobić sposób na życie.

na początek chciałbym hodować około 5 gatunków niedużych rybek i takich na które jest popyt. przy okazji jeśli będzie na to zapotrzebowanie zająć się urządzaniem akwarii morskich jak i słodkowodnych. mam do przeznaczenia na ten cel około 15 tysięcy. jak sądzicie czy taki pomysł ma możliwość powodzenia? może macie jakieś sugestie i uwagi, a może ktoś z was już się tym zajmuje i mógłby coś doradzić.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: deXter » 3 czerwca 13, 21:04

Nie widzę tego w 15 kołach się nie zmieścisz.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
jasiek181vip
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 czerwca 13, 20:43
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: jasiek181vip » 3 czerwca 13, 21:13

nie myślę tu o zakładaniu wybajerowanych zbiorników do podziwiania (to w przyszłości bliższej lub dalszej), ale tylko o stworzenie im warunków do rozmnażania się. na początek myślałem o 5 zbiornikach 50-100l i dwóch około 200l. oczywiście jeśli chodzi o gatunki to błazenek to podstawa.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: Marcinus » 3 czerwca 13, 21:15

Komercyjna hodowla ryb morskich ?? super temat,ale ciężki do ugryzienia :(, ale jak Ci się uda to będę pierwszym klientem, który będzie u Ciebie hurtowo kupował ryby :)

Są dwa zasadnicze problemy:

1. Finanse, za taką sumę będzie ciężko coś zacząć,ale na jakieś podstawy, może nie od razu komercyjne wystarczy.

2 Brak wiedzy i generalnie brak materiałów do nauki. Po polsku nic nie ma, kieruj się raczej w stronę informacji niemieckich oraz amerykańskich.

Jeśli mogę Ci zasugerować jakieś gatunki to:

1. Krewetki:
lysmata amboinessis
lysmata wundermanii

2. Ryby:
Błazenki
Pterapogony
Koniki morskie
Pseudochromisy friedmani
Mandaryny

Ja osobiście w tematykę rozmnażania nie wchodziłem, więc nie będę zbytnio pomocny,ale jakbyś chciał się czegoś dowiedzieć o akwarystyce morskiej to zawsze możesz się odezwać.

Awatar użytkownika
jasiek181vip
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 czerwca 13, 20:43
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: jasiek181vip » 3 czerwca 13, 21:20

start przedsięwzięcia planuję na październik. do tego czasu chcę zgłębić temat żeby nie być później zaskoczonym. akwarystyką słodkowodną param się od 10 lat i doszedłem do wniosku że pora zrobić kolejny krok.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: Marcinus » 3 czerwca 13, 21:25

Skup się na początku na błazenkach i ewentualnie krewetkach. Gdyby w tym temacie coś Ci się udało poważniejszego to już byłoby całkiem nieźle.

Nie szukaj pomocy na polskich forach morskich bo tam znajdziesz tylko śmiechy i drwiny.

Z tymi pieniędzmi które masz możesz rozwinąć coś bardziej konkretnego jeśli chodzi o właśnie jeden gatunek ryb.

Daj znać od czasu do czasu czy temat aktualny, bo bardzo mnie ciekawi czy coś z tego uda Ci się zrobić, w każdym razie ja będę Ci kibicował. Gdybyś potrzebował jakiejś pomocy to dawaj znać.

Awatar użytkownika
jasiek181vip
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 czerwca 13, 20:43
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: jasiek181vip » 3 czerwca 13, 21:43

a może znasz jakieś ciekawe i godne polecenia tytuły wydane po polsku?
co do błazenków to z tego co już zdążyłem się zorientować komplet razem z obsadą zmieści się w 1500-2000zł. nie jest to specjalnie wymagająca rybka.

Awatar użytkownika
OKO
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 697
Rejestracja: 6 sierpnia 11, 22:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: OKO » 4 czerwca 13, 00:54

jasiek181vip, udało Ci się już coś rozmnożyć w morszczaku? Bo u mnie to tylko wieloszczety i kiełże zwiększają swoją populacje. Błazny niby jakieś tarło udają, ale kto ich tam wie co te waryjaty wyczyniają? :D

Co do rozmnażania błaznów był kiedyś program na TVP2 o tym. W akwa tarliskowym były dwie płytki (takie jak podłogowe w łazience) ułożone w stożek /\, kamień napowietrzający, woda i oczywiście para błaznów. Do karmienia młodych hodowcy mieli cały regał zooplanktonu i fitoplanktonu, różnych i różniastych gatunków z których robili mieszankę do karmienia narybku. Żadnych specjalnych informacji w tym programie nie podali, ale warto oglądnąć.
Ostatnio zmieniony 4 czerwca 13, 11:47 przez OKO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: deXter » 4 czerwca 13, 06:20

Qbab pokazywał relację z rozmnażania tych tzw. zeberek i z tego co czytałem to zabawa niemiłosiernie skomplikowana.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Carolin
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 21 stycznia 10, 08:44
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: Carolin » 4 czerwca 13, 08:41

Z książek ja poczytałam http://sklep.acropora.pl/pl/p/Pierwsze- ... orskie/543 i na stronie pet publications można sobie zamówić prenumeratę czasopism o tematyce morskiej, a tutaj są archiwalne numery http://www.zeszytyakwarystyczne.pl/inde ... 2&Itemid=4
ewentualnie z tej samej strony archiwalne nr magazynu akwarium, tylko one są pomieszane ze słodkowodnymi http://www.magazynakwarium.pl/index.php ... 1&Itemid=4.
Osobiście kupiłam jeszcze http://www.empik.com/akwarystyka-morska ... ,ksiazka-p ale ona starawa jest.
"Pozory mylą"- powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej...

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: Marcinus » 4 czerwca 13, 09:36

Po polsku za dużo nie znajdziesz, jak będę miał chwilę czasu to poszperam, jak coś znajdę to wyślę Ci na PW.

Zacznij od szukania informacji na temat hodowli pokarmu dla larw błazenków, czyli np. nannochloropsis salina, artemia i brachionus.

Rozmnażanie błaznów nie jest skomplikowane, jest upierdliwe ze względu na odżywianie larw, woda musi być mocno bogata w te larwy.

Awatar użytkownika
michalzgierz198
Ryba
Ryba
Posty: 238
Rejestracja: 28 czerwca 09, 11:28
Lokalizacja: Zgierz
Kontaktowanie:

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: michalzgierz198 » 5 czerwca 13, 13:00

Z Błaznami nie ma takiego problemu z dobraniem do Pary bo większy zawsze będzie samicą , U Pterapogonów już ten numer nie przejdzie i Para się dobiera z większej ilości ryb, i też Ryby nie mogą być z tego samego lęgu ale też jedna z najczęściej rozmnażanych Ryb w Akwarium

Awatar użytkownika
jasiek181vip
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 czerwca 13, 20:43
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: jasiek181vip » 5 czerwca 13, 23:17

a może macie informacje na temat firm lub osób od których można by nabyć takie rybki. znalazłem jedną firmę z gdynii, ale może macie jakieś inne info co do tego, a jakby nie było jest to kluczowa sprawa.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: Marcinus » 6 czerwca 13, 04:32

Kupno dwóch błazenków, to akurat najmniejszy problem :) można w sklepach, albo od akwarysty.

Awatar użytkownika
jasiek181vip
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 czerwca 13, 20:43
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: komercyjna hodowla ryb morskich

Postautor: jasiek181vip » 7 czerwca 13, 20:54

Znalazłem taką firmę http://www.aquarius.ima.pl/index.php
Akurat błazenki to żaden problem, ale nie tylko to chcę hodować przecież.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości