Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 26 marca 16, 11:07

Napisz post jak będziesz po piwku bo połowy rzeczy nie rozumiem.

Dlaczego sucha skała Ci nie pasuje ?? powiem Ci szczerze,że cały czas robiłem baniaki na żywej i jakoś ciężko było się przestawić na suchą, ale jak już zrobiłem baniak w całości na suchej to nigdy nie wrócę do żywej. Sucha ma tylko jedną wadę: na początku źle wygląda, ale po pół roku już ciężko poznać czy to sucha czy żywa. Teraz na rynku jest już fajna sucha skała , która od razu wygląda jak żywa.
Inna sprawa z żywą skałą jest taka,że dzisiaj już naprawdę ciężko znaleźć dobrą jakościowo skałę, są już takie limity na jej pobieranie z oceanu,że do sklepów trafiają odrzuty, albo sucha skała ożywiona w sklepowym baniaku. To jest jeden z powodów dlaczego zrezygnowałem z żywej skały.

Komin o długości 50cm nie odbiera Ci wody ?? trochę nie możliwe, ja w dwóch baniakach 1500 litrów mam długość komina około 50cm i nie ma żadnych problemów ze spiętrzaniem wody. Rury mam 40mm na spływie i 32mm na powrocie, wszystko ładnie przepływa, a w kominie mogę bez problemów regulować poziom wody.
Twoja pompa obiegowa ma 12000 l/h ?? W Twoim akwarium obiegówka powinna mieć maksymalnie 6000 l/h. Nie masz zaworów na rurze powrotnej i na spływie ??

Światło świeć 8h dziennie, postaraj się zrobić przewagę ledów niebieskich , będzie lepiej wyglądało. Nocne możesz zapalać np. o godz. 22 a wyłączać o 8, tylko pamiętaj, że to ma być naprawdę delikatne światło.
Ostatnio zmieniony 26 marca 16, 11:25 przez Marcinus, łącznie zmieniany 3 razy.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: barttsw » 26 marca 16, 11:09

zywej skały nie bierz bo jakość ma duzo do dyskusji

weż sobie Real Reef Rock droga ale warta tego

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 16 kwietnia 16, 23:58

Troszke z tym postem przesadzilem :) z wiazku z nadmiarem zlecen w pracy nic nie pisalem...
wracajac. dlaczego zywa skala? Mysle ze dlatego ze jestem poczatkujacy... chcialbym aby w moim baniaku cos sie dzialo, bo aktualnie na tej suchej skale nawet ataku glonow o ktorej wszyscy pisza nie mialem, azotany zeszly a ja nie mam pojecia co to glony.... Moze za bardzo mnie to wciagnelo? Porownuje to do mojej pracy, a buduje centrum spa i wiem doskonale jak to robic a spotykam klientow ktorzy na przekór chca robic inaczej i wiem doskonale ze pozniej wyjdzie na moje... i czuje ze to taki sam przypadek jednak ja wole uczyc sie na swoich bledach :D z ta zywa skala nie zawsze jest tak ze bedzie do kitu, dlatego wolalbym sprobowac na zywej, dla was wyjadaczy to bez sensu i ja to rozumie ale zrozumcie mnie :)

W akwarium na cale szczescie zadnych strat, doszly 2 rybki, dosyc sporo korali twardych i miekkich , nazw nie podam, jeszcze to dla mnie ciezki temat... wszystko od kolegow z forum nano, w sklepach za duza chca za korale... po ostatnich badaniach magnezu wyszlo mi 1500 czyli ta gorna granica wg instukcji, czy jest sie czym przejmowac? i PO4 od jakiej wartosci trzeba reagowac? Po rozmowach z osobami od ktorych kupowalem, jeden mocno negowal zbijanie po4 bo ono idzie w parze z no3 i zawsze musi byc w wodzie po4. Co wy o tym myslicie?

Światlo troche zredukowalem do 6 godzin dziennego swiatla bo mocno pojawialy sie brazowe naloty na skale i piasku (rada ze sklepu, nocnego swiatla nie ma bo przy niskim napieciu lampa mryga jak stroboskop, jestem w trakcie wyjasniania przyczyn) Ostatnio zauwazylem ze skala punktowo robi sie zielona... to dobrze? Tylko ze to nie glony (roslinki) tylko poprostu tak jak bym pędzlem pomalowal skale. Niestety ale latem poprzez okna dachowe popoludniem na sciane akwa pada mocne swiatlo sloneczne... to chyba zle? i z tej strony wlasnie tych zielonych pkt jest sporo... na te okna moge rolety zalozyc bo i tak zona narzeka.

do sumpa wpakowalem, 8l siporaxu, zwiru grubego na ktorym leza glony i widac momentalnie jak pozeraja no3 a w komorze sporo glonow wapiennych.

Odpieniacz wkoncu rozpracowalem, pracuje na sucho, i zawsze w momencie dodawania zycia nagle zaczyna pienic syf, w kazdym razie ustabilizowal sie :)

A co do pompy obiegowej, od samego poczatku pisalem ze taka chce zastosowac, jednak okazala sie duzo wieksza niz przypuszczalem, niestyety nie ma tabliczki znamionowej i nie jestem w stanie stwierdzic ile dokladnie ma wydajnosci. komin mam 35cmx12cm i nie jest w stanie czysty grzebien odebrac calej wody, ponad grzebieniem powstaje 1-1.5cm spietrzenie wody. Pompe skryzowalem do momenu az woda nie przelewa sie podan grzebien choc zastanawiam sie nad dokupieniem drugiego grzebienia i ich sklejenia grzbietami.
Pompa pobiera tylko 110W, dla niektorych moze az ale robiac w kazdym narozniku naplyw wody swobodnie moge zrezygnowac z falownikow, mam jednego bo juz na poczatku kupilem i ustawilem na zmienny tryb aby imitowal jak najbardziej nature. Jak kupowalem korale pytalem o ten problem, i cytuje mowili: mam pompe 6000l ale po stratach orurowania i slupa podoszenia i poziomie nastawy ma 3000l. u mnie w pracy takich rzeczy nie ma, moja pomka ma (zakladam) 12000l/h i nie wazne ile kolanek i jakich zastouje, wazde abym nie zmniejszał zalezcanej srednicy i nie przekraczal zalecalej wysokosci podnoszenia, a tu akurat zawsze mowa o min 2 metrach (wanny jacuzzi).

Przy takim przeplywie sump troche maly, spietrzenie wody robi problemy przy zaniku napiecia ale wszystko zgrane co do centymetra. Z nowych sprzetow doszlo automat do mierzenia pH (automat basenowy) i automatyczna dolewka pacific sun

Rybki chetnie jedza, korale tylko zacznie sie lampa palic od razu sie pompuja, u twardych pojawiaja sie nowe odrosty.

Duzo obiecuje ale jutro napewno jakies foty wstawie... mam nadzieje ze nie przestaliscie czytac tego watku.

Pozdrawiam i do uslyszenia

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 17 kwietnia 16, 09:00

Co do skały, to generalnie rób jak uważasz, ja polecam suchą bo jest mniej problemów, a żywa skała z roku na rok jest coraz słabszej jakości.

Mg za wysokie, jaką masz sól i jakie mg w świeżej solance ?? podajesz już ballinga ??

Załóż rolety,żeby to światło słoneczne nie atakowało tak baniaka, nie jest to dla niego dobre.

Jeśli masz sól AF to ten brązowy nalot może być za jej przyczyną, sporo ludzi na to narzeka. TDS na wodzie ro pokazuje 0 ??

Co do po4 to najlepiej trzymaj w okolicy 0,02, nie jestem zwolennikiem zerowych wartości no3 i po4 , jak braknie Ci po4 w wodzie to nie zbijesz no3, taka jest zależność.

Nie wiem skąd te problemy ze spiętrzaniem wody [ dla mnie masz za wielką obiegówkę w stosunku do litrażu], mam w baniakach duże obiegówki około 10000 l/h i nie mam takich problemów, tylko,że ja mam dużo większe litraże a pompy są mniejsze niż Twoja.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 19 kwietnia 16, 22:00

Aparat zostawilem w pracy:/

Mg, w przeciagu 2-3 tygodni podniosl sie z wartosci 1200 do 1500 mierzone 2 dni temu.
Sól aqua foresta, swiezej solanki nie badalem, TDS wskazuje 0. Dozowac oprocz baktrerii nic nie leje.

Co do tego nalotu, brazowy nalot zaczal sie pojawiac od kiedy lampe uruchomilem i akurat glony do sumpa wsadzilem, po zredukowaniu swiecenia baniaka nalot ustapil a byl wszedzie, chodz glownie na skale i piasku szybe malo atakowalo, a teraz tylko skala miejscami zielenieje ale nic nie rosnie na niej, glownie wlasnie od strony tego slonca, roletka juz zamontowana bede obserwowal czy ustaje.

Kh wyszlo 8

Jeszcze raz wroce do oswietlenia, pisales o 8 godzinach, ustawilem od 8 do 15 ze wschodami zachodami 2 godzinnymi czyli 3 godziny swiecenia 100%, a nocne oswietlenie na 1%mocy, jest taki polmrok ze widac tylko cienie rybek, tak ma byc czy mocniej moze swiecic? fakt nie mialem wschodow ustawionych wczesniej ale przy 5 godzinach mocnego swieceni wlasnie pojawial sie ten brazowy nalot. W tutejszym sklepie podpowiadal ze to moze byc sprawa bialego swiatla i aby jego moc zmiejszyc.

Wlasnie przygladajac sie w szkielko zauwazylem malutka ok 1cm rozgwiazde, prawdopodobnie musialem ja przywiezc z jakims koralem

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 20 kwietnia 16, 06:29

Sprawdź mg w świeżej solance.

Ledy białe spokojnie możesz skręcić na 50-60%. Czas świecenia zostaw tak jak jest, 8h jest najbardziej optymalne. Nocne też zostaw tak jak jest.

Ta rozgwiazda to najpewniej asterina, generalnie szkodnik, do wywalenia.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 21 kwietnia 16, 19:49


Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 21 kwietnia 16, 19:52

wywalać

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 24 kwietnia 16, 10:22

Rozgwiazda zlapana, w baniaku pare nowych rzeczy wpadlo, m.in 2 babki piaskowe i tu problem... po 2 dniach jedna znikla, od wczoraj z zona ja staramy sie namierzyc i nic... na zewnatrz tez nie ma, zona wyczytala ze samice zakopuja sie w piasku pod skala z ikra na kilka dni... moze byc to prawda? przy takiej obsadzie jak czesto karmic ryby? jak tylko podchodze do akwarium to szalu dostaja z mysli o jedzeniu :) I czy przy takiej obsadzie korali wypadalo by zaczac dla nich tez cos dawac? w sklepie mowil ze jeszcze nie trzeba.
Co do nalotu, od kad jest roletka napewno sie nie powieksza a to co bylo zielone powoli brazowieje.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 24 kwietnia 16, 10:32

Babki potrafią się zakopać, ale raczej nie siedzą tam długo, sprawdź dobrze w kominie, supie i dookoła baniaka, bardzo lubią skakać, jeżeli masz kota w domu, to pewnie się rybką zają po swojemu.

Ryby karm 2 razy dziennie, niewielkimi porcjami,żeby wszystko było w miarę szybko zjedzone, pamiętaj,że ryba nie ma uczucia sytości, więc jadłaby cały czas.

Koralom nic nie podawaj, masz ich mało, same podmiany wystarczą na tym etapie.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 17 czerwca 16, 20:45

Witam... w pracy zbyt wiele pracy, nowe zlecenia...
Akwarium miało sie dobrze do dzis...

jakies korale doszly, slimak zając, krewetka.
Wszystko bylo ok i nagle żona zauważyla ze goniopora w ogole sie nie rozklada... troszke rosnie i chowa, myslalem ze rybki moze albo krab przeszkadzają jej.
Niestety ostatnio duzo delegacji i jestem w domu tylko na weekend i zauwazylem ze od dolu robi sie biala... umiera... oprocz niej jeden twardy tez ma biale plamki.
Na szybach zaczely pojawiac sie biale kropki, nie wiem czy to ma jakies znaczenie?, skala caly czas zachodzila zielonym nalotem, rolete zalozylem aby ograniczyc swiatlo sloneczne, lampe skrecilem calkowicie na minimum i nic... w sklepie caly czas mowia ze to moze byc dojrzewanie...
badanie z dzis:

temp -25,5
sól -1,027
PO4 -0
NO2 -0
NO3 -75
CA -450
MG -1500
KH -7.3

Dodam, że jak wróciłem do domu zauważylem, że wkład żywiczny jakimś cudem podniósł gąbke troche sie poprzesypywało pod spod i badajac tds wskazywal 14, moglo sie tak dolewac minimum tydzien, po wymianie zywicy znowu jest 0.

NO3 2 tyg temu bylo duzo nizsze

jak zatrzymac chorobe korali? jakies pomysly na ten nalot? w swietle dziennym skala jest poprostu mocno zielona, piasek od dolu robi sie zielony ale tylko wtedy kiedy usypia sobie górke grupsza niz 3cm.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 18 czerwca 16, 15:44

Gonioporą się nie przejmuj, jest to koral , który w większości baniaków pada po kilku miesiącach, nie kupuj więcej tego gatunku.

Masz bardzo wysokie no3, musisz zjechać do poziomu 5-10, a jeśli masz spsy to 0-5. Wszystkie problemy biorą się teraz z tak wysokiego no3. Czym mierzysz no3 ??

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 18 czerwca 16, 22:05

Wszystkie testy mam saliferta. Nie mam na co zwalic jak na kiepska wode ro... nic innego nie robilem. Jedynie nemo jedna sztuka doszla ostatnimi czasy. Jak robilem testy na no3 zawsze mi wychodzil 10-25. Glony mam w sumpie i az fioletowo wokol wiec chyba robia swoje? Jakies dzialania podjac? Czy tylko czekac?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 18 czerwca 16, 22:15

duże podmiany i sprawdź jeszcze raz to no3, może coś salifert źle pokazał.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 19 czerwca 16, 10:42

robilem 2 razy i wyszlo tak samo.
podmiane zrobie w poniedzialek bo soli nie mam :(

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości