Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 18 października 15, 20:45

troche sie pozmienialo.... akwarium ostatecznie 130x70x55 z kominem wewnetrznym, w nastepny weekend jade po odbior, kwota 950zł z 2 szybami opti. sump wyląduje za sciana w pomieszczeniu gospodarczym bo pod akwarium jest tylko 50cm wysokosci a to za malo na swobodny serwis. Jak juz szlo bedzie na swoim miejscu porobie jakies zdjecia. filtry RO zamowione zastanawiam sie nad tym odpieniaczem... jakiej firmy polecilbys oprocz pacific sun?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 18 października 15, 20:58

Do jakiej kwoty chciałbyś odpieniacz ??

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 18 października 15, 21:03

Jak nie ma dobrych tańszych od tego co pisałes to nie było pytania.

i jeszcze skad skałe kupić i czy trzeba ja "czyscic" tak jak najczesciej zalecaja? czym podłoże wysypac... chyba ze jest jakis poradnik w tym temacie?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 18 października 15, 21:08

Tańszych ,dobrych do takiego litrażu nie ma , ten jest taki najbardziej odpowiedni pod względem jakość/cena, są jeszcze delteci i bubble kingi, ale to sporo większe pieniądze.

Skałę kup w jakimś znanym sklepie np. acropora, możesz też się skusić na suchą skałę Marco Rocks, ja mam jeden baniak na tej skale i jestem zadowolony.

Jeśli kupisz żywą skałę to możesz ją czyścić jakąś szczoteczką, ale koniecznie w solance, żebyś jej nie wrzucił do wody słodkiej. Suchej skały nie trzeba czyścić.

Jako podłoże ja zawsze stosuję Bio Active Live Aragonite White i nie narzekam.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 19 października 15, 19:26

A co myslisz o
Deltec sc 1455 ?
dostalem propozycje tu we wroclawiu w sklepie taniej niz w necie, a i na miejscu jezeli chodzi o gwarancje.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 19 października 15, 19:28

Deltec SC 1455 to bardzo fajny odpieniacz, miałem go u siebie, ale niestety to nie jest maszyna na Twój litraż. Realnie ten odpieniacz obsłuży około 300 litrowe akwarium.

Możesz postawić na słabszy odpieniacz, ale wtedy proponowałbym,żebyś wzmocnił filtrację innym sposbem ,czyli np. założył refugium, lub co bardziej polecam zastanów się nad pelletami. Wtedy będzie to miało ręce i nogi.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 19 października 15, 19:43

a podane jest ze od 800 do 1000 litrow a ja bede mial 550? mówisz ze aż tak mocno przekłamane?

a przybliżysz cos na temat tego refugium czy pellet bo za bardzo nie wiem o czym mowa :roll:

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 19 października 15, 19:59

Deltec mocno przesadził z tymi zaleceniami.

Refugium to filtr glonowy, wpisz w google, znajdziesz sporo informacji, fajna sprawa, ale trzeba to doświetlać i robić osobną komorę w sumpie.

Wygodniejsze są pellety np. Reef Interests N/P Reducing BioPellets XL, wrzucasz je do filtra przepływowego i nic więcej nie musisz robić. Co jakiś czas trzeba ich dosypać. Ta wersja XL jest o tyle fajna, że nie muszą mieć dużego przepływu, więc można je trzymać nawet w woreczku przepływowym w sumpie, można dodać do sumpa jakąś pompę obiegową np. jvp 102 i powinno działać.

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 19 października 15, 20:34

ok ostatnie pytanie. bo w cene takiej samej jak PACIFIC SUN proponuje mi tez Skimz Oval sv 203 ??

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 19 października 15, 20:37

O tym sprzęcie nic nie wiem, nigdy go u siebie nie testowałem. Opinie są różne. Ja bym dla siebie wybrał Pacyfic'a

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 23 października 15, 22:09

Akwarium odebrane, pokonało 100km jest juz prawie na miejscu :) waga ok 80kg tak sądzimy bo cieżko nawet w 2 osoby. koszt 950 zł, jakosc wykonania: szlify są ok , żadnych ostrych krawedzi, jedynie silikon mogli troche staranniej położyć, a tak to nie mam zastrzerzeń.
Obrazek
https://lh5.googleusercontent.com/-I22h ... 170338.jpg

Akwarium ma wylądować pod schodami obok kominka, jutro bede spawał konstrukcje pod akwarium, za 3 tygodnie schody beda obite i kominek obudowany i akwarium wyląduje na swoim miejscu.

Obrazek
https://lh5.googleusercontent.com/-wxRl ... 170547.jpg

Całość ma wyglądać cos w tym stylu:
Obrazek

Za ścianą znajduje sie pomieszczenie gospodarcze gdzie wyląduje sump i cała technika.
Powoli zaopatruje sie w osprzet:

https://lh5.googleusercontent.com/-GAFB ... 170753.jpgObrazek

Odpieniacz pacific sun zamowiony, do tego grzalka, cyrkulator, a skałe, sól i inne dodatki przy odbiorze za tydzień lub dwa.

Jak podoba się koncepcja?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 24 października 15, 07:40

Generalnie bardzo fajnie :) tylko pod schodami będziesz miał chyba nieco utrudniony dostęp do baniaka z góry ??

Czy ten kominek będzie tam na stałe ?? nie będzie przypadkiem zbyt gorąco wokół niego ??

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 24 października 15, 19:20

Miedzy kominkiem a akwarium postawie 2 scianki z welna i aluminium. Powinno wystarczyc w zupelnosci zeby nie grzalo akwarium. beda testy na samej wodzie przy probie szczelnosci ale moim zdaniem bedzie ok

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: Marcinus » 24 października 15, 19:24

Jak testy wypadną źle to czeka Cię chłodziarka :(
A jak z dostępem z góry ?? Nie będziesz miał problemów ??

malarzpl
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 24 sierpnia 15, 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świeżak. Czyli start z kopyta. 500l

Postautor: malarzpl » 24 października 15, 21:10

Przeciez nie bede w nim codziennie palil ;) raz na jakis czas. Po za tym nie badzmy pesymistami. Testy beda pozytywne. Od gory bedzie swobodny dostep jak bede robil przymiarke to zrobie zdjecie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości