Soliczka 215L - Pytania

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Soliczka 215L - Pytania

Postautor: mihow1979 » 6 stycznia 17, 14:26

Cześć!

Niektórzy z Was zapewne wiedzą, że mam obecnie zbiornik słodki 215L Aquael Glossy 100 (215L) - 100x40x50 cm

Zastanawiam się nad rozpoczęciem przygody z akwarium morskim w tym zbiorniku. Zbiornika zmieniać raczej nie chcę - ładnie wygląda, jest pokrywa, jest szafka i oświetlenie LED.

Od około miesiąca sporo czytam, ale mam więcej pytań niż odpowiedzi :) Dlatego chciałbym się poradzić w paru kwestiach. Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

1. Odpieniacz - z sumpa raczej chciałbym zrezygnować. Mam mieszane uczucia co do całej instalacji w szafce i tych rur. Wolałbym się skupić na ładnym odpieniaczu wewnętrznym. Czy możecie coś zaproponować? I czy może to funkcjonować pod pokrywą?

2. Filtr zewnętrzny - obecnie mam dwa Eheimy i pomyślałem sobie, że jeden bym zostawił (np 2071) jako kubełek na węgiel i antyfosfor lub inne media. Czy to dobry pomysł? Jeżeli jest niepotrzebny to po prostu sprzedam i fundusze przeznaczę na inny sprzęt.

3. Oświetlenie - wymieniłbym na 2-3 belki LED Marine Retro Tube od Aquaela - są już w ofercie.

4. Cyrkulatory - ile i jakie powinienem kupić do mojego zbiornika?

5. Koralowce - chyba skupiłbym się tylko na miękkich - z tego co czytałem są łatwiejsze w hodowli? Czy w przypadku koralowców powinienem się skupić na jakichś konkretnych gatunkach, czy każdy z miękkich będzie się nadawał i tutaj jest dowolność?

6. Rybki i inne zwierzęta - tutaj jestem absolutnie zielony - jakie ryby i ile mogę trzymać w takim litrażu? Czy możecie coś zaproponować abym mógł sobie o nich poczytać? Oprócz ryb fajnie byłoby mieć coś innego - kraby, ślimaki, krewetki?

7. Skały - czy powinno się od razu kupić skały żywe czy cześć żywych i resztę suchych? Czy na skałach żywych są już jakieś korale czy dopiero potem się korale dokupuje i zaszczepia na skałach? Czy korale dokupowane w sklepie są już zaszczepione na jakichś skałkach i się je tylko ustawia na swojej aranżacji?

Wiem, wiem. Mało wiem :) Ale dlatego najpierw chciałem popytać i zorientować w sytuacji. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
Glossy Reef 215L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: barttsw » 6 stycznia 17, 14:36

akwarium by trzeba było przerobic doklejenie komina
mihow1979 pisze:Wolałbym się skupić na ładnym odpieniaczu wewnętrznym. Czy możecie coś zaproponować? I czy może to funkcjonować pod pokrywą?
nie ma takich mocnych
mihow1979 pisze:Filtr zewnętrzny - obecnie mam dwa Eheimy i pomyślałem sobie, że jeden bym zostawił (np 2071) jako kubełek na węgiel i antyfosfor lub inne media. Czy to dobry pomysł? Jeżeli jest niepotrzebny to po prostu sprzedam i fundusze przeznaczę na inny sprzęt.
filtracji takiej nie uzywa sie w solniczkach
mihow1979 pisze:Oświetlenie - wymieniłbym na 2-3 belki LED Marine Retro Tube od Aquaela - są już w ofercie.
odradzam ledy tylko swietlowki t5 4x39a dlaczego bo nie jest to samo woidmo co swietlowki
mihow1979 pisze:Cyrkulatory - ile i jakie powinienem kupić do mojego zbiornika?
1x rw4 +1 rw8
mihow1979 pisze:Post autor: mihow1979 » niecałą minutę temu
para blaznów zółtek i pare mniejszych rybek wejdz sobie na erybka.pl i poogladaj napisz co ci sie podoba a powiemy ci czy sie nada
mihow1979 pisze:. Skały - czy powinno się od razu kupić skały żywe czy cześć żywych i resztę suchych?
tylko Real Ref Rock a dlaczego bo latwiejszy start zywa jest bardzo kiepskiej jakosci
mihow1979 pisze:5. Koralowce - chyba skupiłbym się tylko na miękkich - z tego co czytałem są łatwiejsze w hodowli? Czy w przypadku koralowców powinienem się skupić na jakichś konkretnych gatunkach, czy każdy z miękkich będzie się nadawał i tutaj jest dowolność?

korale miekie i twarde ale twarde tylko lpsy
po zatym brak sumpa to pewne ograniczenia npbrak mozliwosci automatycznej dolewki

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: Marcinus » 7 stycznia 17, 15:15

1. Nie ma odpieniacza, który da radę pracować z pokrywą, do każdego trzeba ciąć. Ja polecam Tunze 9012.
2. Ja bym sobie darował nawet na wkłady, dosyć nie wygodne żeby co chwila odłączać i otwierać kubełek.
3. Nie bawiłbym się w żadne wynalazki Aquaela, jeśli myślisz poważnie o fajnych koralach to polecam belkę 4x39W i świetlówki ATI Blue Plus i ATI Coral Plus, to jest najlepsze rozwiązanie.
4. Moim zdaniem dwie sztuki Jebao RW-8, baniak ma 100cm długości, więc potrzeba już dość mocnego ruchu.
5. Większość miękkich i lpsów są w miarę łatwe, potrzeba odpowiedniej wody i dobrego światła.
6. Wybór jest naprawdę spory,jak już będziesz bliżej zalewania to podeślę jakąś fajną obsadę.
7. Żywą sobie daruj, ja zdecydowanie polecam suchą skałę Real Reef Rock, warta swojej ceny, zapewniam.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: mihow1979 » 7 stycznia 17, 15:32

Odnośnie odpieniacza - a może dwa takie Hydory zamontować obok siebie? No na środku tylnej szyby i zakryć skałami? Tylko pytanie, czy skała może dotykać osprzętu? Czy takie wewnętrzne odpieniacze trzeba w całości wyjmować co jakiś czas aby je czyścić?

Ten model Tunza jest ok - cenowo wychodzi jak dwa Hydory :)
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: Marcinus » 7 stycznia 17, 15:36

Zdecydowanie lepiej jeden Tunze niż dwa hydory, mam Tunze w 150 litrach i pieni rewelacyjnie, 200 litrów spokojnie pociągnie, szkoda,że nie chcesz sumpa, ale bez niego też się da bawić w akwarystykę morską.
Skała nie powinna dotykać sprzetu, a w szczególności odpieniacza, dlatego,że często trzeba go wyjmować do czyszczenia, wtedy skała by Ci przeszkadzała.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: barttsw » 7 stycznia 17, 15:36

tylko ze hydor jest glosny

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: mihow1979 » 7 stycznia 17, 16:09

No nie mam jak nawet zrobić komina do sumpa - zestaw Glossy jest trochę... zamkniętym systemem :) Ale zbiornik jest fajny...

Powiedzcie mi jeszcze ile piasku, skał i soli powinienem kupić do takich 215L?
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: Marcinus » 7 stycznia 17, 16:13

Skały około 15kg wystarczy, piasku 9kg a soli na początek kup 16kg, starczy na zasolenie i kilka podmian.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: barttsw » 7 stycznia 17, 16:15

mihow1979 pisze:No nie mam jak nawet zrobić komina do sumpa - zestaw Glossy jest trochę... zamkniętym systemem :) Ale zbiornik jest fajny...

Powiedzcie mi jeszcze ile piasku, skał i soli powinienem kupić do takich 215L?

mozesz zastosowac pudełko przelewowe
tylko ci od razu mowie ze woda musi byc RO+DI zadna kranowka

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: mihow1979 » 7 stycznia 17, 16:16

No dobra - to zaczynam kompletować elementy :)

Gdzie polecacie kupić skałę, piasek i sól? Piasek żywy?
Glossy Reef 215L

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: mihow1979 » 7 stycznia 17, 16:17

barttsw pisze:tylko ci od razu mowie ze woda musi byc RO+DI zadna kranowka


Wiem wiem... Wodę mogę tanio kupić od sąsiada :) A potem pomyślę o własnej instalacji jak mi się spodoba i będzie szło w miarę bezproblemowo :)
Glossy Reef 215L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: barttsw » 7 stycznia 17, 16:18

piasek sol odpieniacz refraktometr testy lampa + swietlowki pompy itd w erybce u tomka
skała w refshopie
mihow1979 pisze:
barttsw pisze:tylko ci od razu mowie ze woda musi byc RO+DI zadna kranowka


Wiem wiem... Wodę mogę tanio kupić od sąsiada :) A potem pomyślę o własnej instalacji jak mi się spodoba i będzie szło w miarę bezproblemowo :)

a ma RO+DI czy samo RO

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: mihow1979 » 7 stycznia 17, 16:20

barttsw pisze:a ma RO+DI czy samo RO


RO DI
Glossy Reef 215L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: barttsw » 7 stycznia 17, 16:21

choc nie wiem czy sie oplaci filtr ro+di kosztuje 285 zl
a wode sobie licza 1zl/litr

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Soliczka 215L - Pytania

Postautor: mihow1979 » 7 stycznia 17, 16:22

Wodę mogę mieć po 0,5zł - przy podmianach 20L raz w tygodniu to nie jakiś wielki koszt...
Glossy Reef 215L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości