Rafa 52L

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Rafa 52L

Postautor: mihow1979 » 6 maja 17, 21:47

Cześć!

Nadszedł czas na akwarium morskie. Już od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie takie cudo na kredensie...
Na początek będzie to małe szkiełko bez sumpa i odpieniacza. Wiem, że lepiej byłoby wejść w większy litraż na poważnie, ale na razie nie mogę sobie na to pozwolić. Docelowo chcę postawić 200L w miejscu mojego roślinnego Glossy 100. Czas pokaże...

Mój plan to uruchomić małą bańkę a po jakimś czasie (rok?) przejść na coś większego. Chcę na razie sprawdzić z czym to się je i jak smakuje - mam nadzieję, że nie będzie zbyt słone ;)

Szkło: 50x30x35 cm OPTI

Światło: 2 x Aquael Decolight Duo 2x6W (jeżeli możecie coś zasugerować innego to poproszę - tylko LED i za rozsądne piniędze :))

Filtracja: kaskada Aquael FZN-3 lub Tunze Comline 3162 (jeszcze nie wiem). Na pewno wypełniony będzie matrixem, purigenem i phosguardem + kawałek waty.

Cyrkulator: Hydor Koralia Nano Evolution 1600

Co do skały, piasku, soli, korali i obsady jeszcze nie wiem. Ciągle czytam i czytam i staram sie dowiedzieć jak najwięcej. Mam na to jeszcze trochę czasu. Z życia to na pewno parka Błazenków - tutaj dzieciaki mi nie darują :) No i pewnie 2-3 krewecie Lysmata Amboinensis - żona nie popuści :)

Słuchajcie - jeżeli macie jakieś swoje sugestie jeżeli chodzi o sprzęt do takiego szkiełka to bardzo chętnie poczytam. Będę wdzięczny za każdą sugestię.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 13 maja 17, 21:31 przez mihow1979, łącznie zmieniany 4 razy.
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa 63L

Postautor: Marcinus » 6 maja 17, 22:39

LEDy sobie daruj, troche bez sensu w tak małym akwarium, żadnych oszczędności z tego nie będzie. Ja bym dał 2x24W T5, bardzo fajne światło dla korali, niestety nie wiem jak się zachowują zwierzaki pod tymi lampkami aquaela.

Koralia 1600 - absolutnie nie, to słabiutka pompa, która nie zapewni Ci odpowiedniego ruchu wody, moim zdaniem minimum to Jebao RW-4 i do tego będziesz miał fajne falowanie :), tunze comline też sobie daruj, moim zdaniem szkoda kasy.

Obsada: głównie idź w miekasy [ricordee, zoanthusy i discosomy] jest ich cała masa w pieknych kolorach, są łatwe w utrzymaniu. jeśli chodzi o ryby to typowy standard, czyli dwa błazny, dwie krewetki, kilka ślimaków i jeszcze jedna nieduża rybka.

Skałę polecam Real Reef Rock, droga,ale świetna, tym bardziej,że nie potrzebujesz wielkiej jej ilości.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Rafa 63L

Postautor: mihow1979 » 6 maja 17, 22:58

Dzieki za sugestie. Jezeli chodzi o swiatlo to chyba pozostane przy LED. Mam awersje do swietlowek. Zastanowie sie nad tymi ledami jeszcze.

Co do filtracji to chyba bedzie jednak kaskada. Tunze widzialem i chyba jest za duzy do tego szkla. Tylko ra kaskada ma jeden minus - wisi to z boku i brzydko wyglada. A z tylu u mnie wisiec nie moze. No ale dzieki temu w srodku tylko rurka i nie szpeci wnetrza baniaka.

Z zycia chcialbym jeszcze jakiegos kraba lub dwa. Mysle wiec ze 2-4 rybki, 3 krewetki, 2 slimaki i ze 2 kraby. Nie za duzo? :)

Skala faktycznie swietna.

A jaka sol i ile kupic na start?

A piasek? 9kg wystarczy?
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa 63L

Postautor: Marcinus » 7 maja 17, 08:22

kaskada bardzo by Ci się przydała, z niej bym nie rezygnował.
światło tak jak pisałem, jeśli chcesz mieć najlepszą jakość to zdecydowanie 2x24W, do ledów jakoś nie mam wielkiego przekonania, w dużych akwariach faktycznie mają sens w małych moim zdaniem nie.
obsada 4 niedużych ryb i reszty powinna dać radę , podstawą są regularne podmiany wody.
sól na start: Instant Ocean, kup 8kg a piasku spokojnie 4-5kg wystarczy, w morskim nie robisz grubej warstwy, wystarczy tylko lekko przykryć dno.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Rafa 63L

Postautor: mihow1979 » 7 maja 17, 09:41

Ten cyrkulator Jebao fajny. Dwa takie w przyszlosci pasowalyby do 200L?

Moge okazyjnie kupic dwie lampki led Aquaela za 180zl jeszcze na gwarancji. Problem z belka mam taki, ze kaskada bedzie wisiec z boku i zajmie mi praktycznie cala boczna krawedz szyby.

Jak myslisz. Ile skaly kupic do tego baniaczka? 10kg?
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa 63L

Postautor: Marcinus » 7 maja 17, 10:04

Do 200 litrów pasowałby zestaw RW4 + RW8, jedna RW4 nie da rady w 200 litrach :)
Nie wiem jak będą zachowywały się zwierzaki pod tymi lampami Aquaela :( możesz utopić kasę.
Kaskada w małym baniaku jest na tyle przydatna, że warto ją mieć nawet kosztem bocznej szyby, tylko,że wtedy masz problem z lampą :(
Skały 6kg spokojnie wystarczy :) najlepiej jakieś małe, ustawne kawałki, jeden jakiś płaski itp.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Rafa 63L

Postautor: mihow1979 » 7 maja 17, 10:09

Do 200L myslalem o dwoch RW4 :). Po prostu pozniej dokupie druga :)

Te lampy ogolnie maja dobre opinie na start. Ale nie upieram sie. Szukam tez innego rozwiazania.

Mysle jeszcze o baniaku z panelem bocznym...
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa 63L

Postautor: Marcinus » 7 maja 17, 10:13

Dwie RW4 też raczej będą za słabe do 200 litrów.
Panel boczny to taki trochę przerost formy nad treścią :) ale to też zależy od konkretnych warunków ,gdzie ma stać akwarium, w tej kwestii nic nie doradzę.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rafa 63L

Postautor: Hunter » 7 maja 17, 10:45

Jest jeszcze HW-603b - mały filierek zewnętrzny z pompą. Pojemność prawie 3l i nic nie wisi na szybie ;)
Na biologa / węgiel / inne adsorbenty powinien wystarczyć.

Jakby tak rozejrzeć się po dużych lampach LED, to mają zdecydowanie bardziej bogate widmo niż te Aquaela.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Rafa 63L

Postautor: mihow1979 » 7 maja 17, 10:48

Hunter pisze:Jest jeszcze HW-603b - mały filierek zewnętrzny z pompą. Pojemność prawie 3l i nic nie wisi na szybie ;)
Na biologa / węgiel / inne adsorbenty powinien wystarczyć.


Czy Ty mnie chcesz namówić na kubełek do morszczaka? :) Podobno kubełki się do tego nie nadają :)

O jakiej lampie LED piszesz? :)
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rafa 63L

Postautor: Hunter » 7 maja 17, 11:18

mihow1979 pisze:Czy Ty mnie chcesz namówić na kubełek do morszczaka? :) Podobno kubełki się do tego nie nadają :)

Nie ma większej różnicy pomiędzy kaskadą a kubełkiem.
Trochę inaczej działa akwarium z odpieniaczem a inaczej bez. Odpieniacz usuwa z wody białka (przed nitryfikacją), natomiast bez odpieniacza nitryfikacja jest wskazana :p
Zauważ, że z tego powodu w akwariach bez odpieniaczy zaleca się więcej skały (i większe podmiany wody), bo to głównie na niej zachodzi nitryfikacja.

W sumie u Ciebie kaskada miała służyć jako pojemnik na matrix / purigen / phosguardem a nie jako biolog, więc wsio rybka czy to kaskada czy mały kubełek. Narzekałeś na wiszącą kaskadę na szybie, więc zaproponowałem kubeł :P Poczekaj na Marcinusa, ciekaw jestem co On o tym sądzi. Na pewno sprostuje jeśli piszę bajki :) Morszczaka mam od niedawna, dopiero raczkuje :P
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Rafa 63L

Postautor: mihow1979 » 7 maja 17, 11:40

Kubelka niestety nie mam jak postawic. Bedzie kaskada :). To ma byc raczej przejsciowe rozwiazanie...

A co tam zalozyles? Pochwal sie :)
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa 63L

Postautor: Marcinus » 7 maja 17, 11:45

Kubełka można używać pod warunkiem ,że nie nasypiesz do niego ceramiki, bioballi, gabek i tym podobnych wkładów. Na węgiel, purigen, wkład na fosforany będzie dobry, minusem jest potrzeba dość częstego otwierania co nie jest zbyt wygodne i pod tym względem wygodniejsza jest kaskada.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Rafa 63L

Postautor: mihow1979 » 7 maja 17, 12:10

Grzalka 50W wystarczy? Jaka moze byc max temp w zbiorniku rafowym?
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Rafa 63L

Postautor: Marcinus » 7 maja 17, 12:17

wystarczy, temperatura 25*C

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości