Jak obniżyć NO3?

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Jak obniżyć NO3?

Postautor: Spaiky » 15 lutego 05, 12:08

Z góry mówię, że podmiana wody nie wchodzi w grę gdyż z mojego kranu leci woda na poziomie 43mg/lNO3 (dane wg Wodociągów Częstochowa). Wg mojego testu Zoolek jest pomiędzy 40 a 80 (brak dokładniejszej podziałki). Taką samą mam w akwarium. Jeśli chodzi o amoniak jest nie wykrywalny (test Zoolek), fosforamy również niewykrywalne (test Hagena)

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Jak obniżyć NO3?

Postautor: Aigel » 15 lutego 05, 13:06

Witam
JA mialem podobny klopot tylko ze woda w kranie miala ponad 100 mg/l NO3, wtwoim przypadku nie ma tragedii, podstawa zmniejszenia NO3 to wlasnie podmiany wody, proponowal bym albo kupno filtra RO, albo stosowanie wymieniaczy jonowych Zooleku ktore obnizaja NO3 (przepuszcza sie przez to wode do podmiany, przed podmiana). Mozesz rowniez zastosowac denitrator, ten serowski jest drogi wiec mozesz wykonac go sam (sporo opisow w necie). Ja osobiscie zaopatrzyl bym sie w filtr RO (nie jest juz to bardzo drogie urzadzenie)

Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jak obniżyć NO3?

Postautor: Spaiky » 16 lutego 05, 00:01

A co sądzicie o takich środkach jak "Tetra Easy Balance" lub "Tetra Nitrate Minus"?
Co do filtra RO, to szczerze mówiąc nie wiem ile on kosztuje ani gdzie takowy można zakupić.

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jak obniżyć NO3?

Postautor: Suonko » 16 lutego 05, 09:52

W poprzednim akwa używałam EasyBalance. Obsewrując akwarium nie widziałam pogorszenia samopoczucia rybek. Chociaż większość akwarystów uważa, że to jednak chemia ... No cóż, jeżeli coś nie szkodzi rybkom, to chyba warto sporóbować.
W przy używaniu EasyBalance trzeba tylko pamiętać, żeby bardzo dokładnie wstrząsnąć butelkę, żeby granulki niwelujące NO3 równomiernie się rozprowadziły, no i po aplikacji trzeba mocno napowietrzać akwarium.
Ja zawsze wrzucałam EasyBalance na noc i rano po granulkach nie było już śladu.
Mimo wszystko, dla pewności podmieniałam część wody.
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jak obniżyć NO3?

Postautor: Spaiky » 16 lutego 05, 16:50

Kurcze..........jak to wychodzi cenowo? To stosowanie easy balance. Czy rzeczywiście zmniejszyła się ilosć NO3? Może w końcy w ten sposób pozbyłbym się tego zielonego naloty na szybach, to staje się meczące.

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jak obniżyć NO3?

Postautor: Suonko » 17 lutego 05, 09:55

250ml EasyBalance kosztuje u mnie około 20 zł. Leje się 2,5ml na 10L wody, także przy około 100L akwarium butelka wystarczy na 10 tygodni.
Najbardziej opłaca się kupić większą butlę (jest też 500ml, ale nie pamiętam ceny). Jak to jest z NO3 mogę powiedzieć najwcześniej jutro, bo wczoraj robiłam test, a po teście wlałam EasyBalance. U mnie wynik może być przekłamany, bo załadowałam do filtra wkład Ammonia-Remover. :?
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości