Kwasy humusowe

Jesli, masz "Czarne Wody" to czym barwisz i zakwaszasz oraz dodajasz kwasy humusowe do wody?

torfem w filtrze
24
45%
torfem w podlozu
3
6%
Tetra Toru Minem
4
8%
Torfinem, Torfexem
3
6%
szyszkami, liscmi olchy lub debu
19
36%
 
Liczba głosów: 53
Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Kwasy humusowe

Postautor: Dave » 6 marca 05, 20:09

Widze, ze w grupie jest nieco pustawo i nudno, wiec postanowilem nadac temat do nowej dyskusji. Chcialbym wysluchac Waszych opinii o zakwaszanie wody. Czym jest to najlepiej robic: czy torfem w filtrze, czy Torfexem, czy moze innym sposobem?

Ja uzywam w tym momencie Torfinu, ale postanowilem go wymienic na torf w filtrze, bo slabo barwi wode.

Awatar użytkownika
Izka:-)
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 10 listopada 04, 18:39
Lokalizacja: Kraków, Polska

Re: Kwasy humusowe

Postautor: Izka:-) » 7 marca 05, 18:35

Ja wsadziłam do wody korzeń i szyszeczki z olchy. W planach mam dołożenie torfu do filtra, ale mam pytanie: Czy do Fan 1 można wsadzić torf? Chodzi mi o to czy jakbym przecieła gąbkę na pół to czy zamiast tej połwki mogę włożyć wkład torfowy? Szczerze to wątpię czy to jest wykonalne, bo do tego to chba trzeba mieć przynajmniej Fan 2 . Miałam kupić Fzn 1 ale kasy nie starczyło a Fan był oczywiście tańszy..

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Kwasy humusowe

Postautor: Dave » 7 marca 05, 20:40

Da sie! Wcale nie musisz ciac gabki. Wystarczy, ze ja tak scisniesz, ze zmiesci sie w dolnej polowie obudowy, a na gore das torf. Mozesz tz wykombinowac, jakas inna obudowe, by mniej wiecej pasowala do filtra. Wtedy bedziesz mogla zastosowac wieksza gabke i torf.

Awatar użytkownika
Izka:-)
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 10 listopada 04, 18:39
Lokalizacja: Kraków, Polska

Re: Kwasy humusowe

Postautor: Izka:-) » 8 marca 05, 18:22

Dzięki, ale już wykombinowałam coś innego. Tam w środku tej gąbki jest jakby koszyczek, taki długi co zaczepia się go do tego co zasysa wodę ( nie wiem jak to się fachowo nazywa) i włożłam w niego torf. Oczywiście nie w tę górną część tylko w dolną co jest oddzielona, dużo tam tego nie weszło ale lepsze to niż nic :)
Po dłuższym namyśle, stwierdziłam jednak, że lepiej zrobię tak ja ty pisałeś. Tak będzie lepiej.

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kwasy humusowe

Postautor: Suonko » 15 marca 05, 16:08

Ja załadowałam 4 dni temu pół koszyka granulatu torfowego. Dziś z dumą zauważyłam, że woda jest herbaciana i to naprawdę "ładnie herbaciana". Szkoda tylko, że to wstrętne pH nie spada mi poniżej 7 :cry: Aquacid obniżył o pół stopnia i dalej nie chce spaść :cry: Tw spadło do naprawdę super niskich wielkości, a pH uparło się ...

Dziś zrobię najazd na akwa-sklep, może coś mi jeszcze polecą ...
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Kwasy humusowe

Postautor: Dave » 15 marca 05, 20:22

pół koszyka granulatu torfowego


A ilu litrowy masz ten koszyk? Ja mam 2.5 l filtr, wiec mam jeszcze wolne 0.5 l na torf, a nie wiem ile go tam dac. Dam 2 razy tyle, co ty bo mam wieksze akwarium. Jakiej firmy jest twoj torf? Mam podobne parametry wody, wiec chicalbym posluchac opinii ile tego dawac.

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kwasy humusowe

Postautor: Suonko » 15 marca 05, 21:18

Dałam na oko pół opakowania. Pewnie będzie tego około 250 ml. Tylko co z tego, że wodę barwi, jak pH mi nie chce obniżyć ...

Acha, ale dałam granulatu torfowego, a nie torfu, bo ponoć granulat jest mocniejszy ...
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kwasy humusowe

Postautor: Elmo » 16 marca 05, 10:24

Witam :)

Ja używam torfu granulowanego (Sera SuperPeat) obsadziłem nim jeden koszyk w filtrze i sprawuje sie niezle... choc z ph to on wiele nie nadzialał ;)

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Kwasy humusowe

Postautor: Dave » 16 marca 05, 14:40

To dam akurat 500 ml. Mam tyle wolnego w filtrze, a wody nie chce miec az tak bardzo ciemnej. Dzieki za rade.

Awatar użytkownika
End
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 6 lutego 05, 12:55
Lokalizacja: Węgrów

Re: Kwasy humusowe

Postautor: End » 16 marca 05, 17:07

Mam pomysł :idea: .Są w sprzedarzy sa różne wyciągi kory dębów :roll: można zastąpić taką zwykłą? (w zielarskim)do picia jest taka kora dębu,czy można to zastosować...czy będzie przynosiłó takie same rezultaty?????

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Kwasy humusowe

Postautor: Dave » 16 marca 05, 18:52

Moze, cos dac, ale moze i zabic ryby! Ja nie probowalbym takich eksperymentow. Jak chcesz wyciag z debu to kup Quratex, czy jakos tak Topicala.

galimedes
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 24 lutego 05, 18:00

Re: Kwasy humusowe

Postautor: galimedes » 22 marca 05, 16:23

Witam wszystkich. :) Ja w moim akwa (200L. Cleithacara Maroni, Laetacara dorsiger, agamyxis pectinifrons)uzywam wlokien torfu ktore po oplukaniu wlozylem do filtra (FAN3)(aby weszlo wiecej przyciolem kawalek gabki tak ze zostal tylko taki pierscien ktory nalozylem na dysze zasysajaca a dookola niego ulozylem torf)Woda ma odczyn ok 6.5 i na takim poziomie sie utrzymuje.Dodam jeszcze ze podczas cotygodniowych podmian wody(ok.20 %)dolewam wode odmineralizowana zmieszana z kranowka.Swoj wplyw na parametry wody maja pewnie takze korzenie i lignit ktorych jest sporo.

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Kwasy humusowe

Postautor: dadi321 » 18 kwietnia 05, 22:25

do obniżenia ph wystarczy dozować do akwa co2 wpływa on także korzystnie na rozwój roślin

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kwasy humusowe

Postautor: lukasz » 21 kwietnia 05, 14:10

Witam :ok:
Ja używam w swoim akwarium z paletkami torfu w granulkach.U mnie w akwarium woda jest ciemna, ryby i rośliny lepiej rosną od czasu kiedy pierwszy raz zastosowałem torf.Raczej nie polecam eksperymentów z kupną korą dębu.
Szyszki i liście olchy są doskonałe do akwarium. :roll:
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

Awatar użytkownika
aajaa
Ryba
Ryba
Posty: 256
Rejestracja: 23 lutego 05, 15:29
Lokalizacja: W-wa

Re: Kwasy humusowe

Postautor: aajaa » 22 kwietnia 05, 08:43

Ja włożyłam torf granulowany do koszyka w filtrze, woda jest herbatkowa :) kakadusie i borelki są zachwycone, gorzej ziemiojady, im jakoś chyba nie bardzo się podoba.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości