skalar

paulinerek
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 3 sierpnia 09, 10:27

skalar

Postautor: paulinerek » 11 sierpnia 09, 14:06

mam skalara jest srebrny w czarne paski i dziwi mnie to że jednego dnia te paski są niewidoczne w innych dniach mocno czarne. czy to jest normalne? np teraz jest cały srebrny a rano był w paski dziwne to...

Awatar użytkownika
trezor
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 2 lutego 09, 09:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: skalar

Postautor: trezor » 11 sierpnia 09, 14:54

Zupełnie normalne. Zmienia się w zależności od humoru.;)
Jak jest zestresowany też traci kolory.
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l (130x50x60) - http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=152342
63l (60x30x35) - http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=160530

paulinerek
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 3 sierpnia 09, 10:27

Re: skalar

Postautor: paulinerek » 11 sierpnia 09, 14:59

a jeszcze mam pytanie odnośnie neonków jak mam włączone światło to ich nie widać chowają się a jak wyłączam to pływają po całym akwa czy one się boją tego światła płoszy je? przyzwyczają się kiedyś? bo na razie to schowają się i pływają tylko za korzeniami albo kamieniami nie pokazują się.

Awatar użytkownika
daquid
Ryba
Ryba
Posty: 210
Rejestracja: 20 sierpnia 08, 09:08
Lokalizacja: Hermanowa

Re: skalar

Postautor: daquid » 11 sierpnia 09, 15:32

Jakie masz akwa i obsadę??

paulinerek
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 3 sierpnia 09, 10:27

Re: skalar

Postautor: paulinerek » 11 sierpnia 09, 16:13

akwa 112l

brzanki 2x różowa 3x sumatrzańska
2x gupiki
3x molinezja
2x skalar
2x glonojad
8x neony inessa

Awatar użytkownika
panaque
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 559
Rejestracja: 21 lutego 09, 22:24

Re: skalar

Postautor: panaque » 11 sierpnia 09, 16:45

Tak w ogóle to skalary nie nadają się do twojego baniaczka... Po prostu masz złą obsadę...
150l - krewetki Yellow, Tiger
150l - krewetki Orange Sakura
500l - krewetki Blue Pearl
40l - 10 x CB SS, 20 x CR S

paulinerek
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 3 sierpnia 09, 10:27

Re: skalar

Postautor: paulinerek » 11 sierpnia 09, 17:04

czemu złą? tylko skalary nie pasują? czy coś jeszcze?

Awatar użytkownika
panaque
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 559
Rejestracja: 21 lutego 09, 22:24

Re: skalar

Postautor: panaque » 11 sierpnia 09, 17:04

no wiesz branki raczej są stadne i jak coś to w akwa z samymi brzanami się je daje...
150l - krewetki Yellow, Tiger
150l - krewetki Orange Sakura
500l - krewetki Blue Pearl
40l - 10 x CB SS, 20 x CR S

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: skalar

Postautor: ciosek » 11 sierpnia 09, 18:03

Odnośnie obsady:
Czy brzanki nie podgryzają Ci skalarów i gupików? Tak z ciekawości pytam.

paulinerek
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 3 sierpnia 09, 10:27

Re: skalar

Postautor: paulinerek » 11 sierpnia 09, 18:15

nie wiem nie znam się jeszcze dobrze na akwarystyce..dodam że jestem początkująca. na razie nie widzę żeby się podgryzały to raczej gupiki pływają za brzankami a te je olewają... skalarów też nie widzę żeby którakolwiek atakowała...

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: skalar

Postautor: ciosek » 11 sierpnia 09, 18:23

Dziwne, sumatry słyną z tego że troche podgryzają długie, weloniaste płetwy innych ryb, a szczególnie kiedy są trzymane w zbyt małej grupie. Ale jeżeli jest dobrze to trafilas na jakies ugodowe osobniki :-).
Ogólnie akwa nie jest przerybione ale ciut można by się przyczepić do obsady.
1. Skalar - jak dobrze pamietam to pewnie masz akwa na 40 cm wysokości. Na poczatek da radę, ale wysokość dla dorosłego, okazałego skalara to 45-50cm
2. Brzanki - jak już mówiłem, mogą być uciążliwe dla "weloniastych" płetw innych mieszkanców, do tego tak jak neony wymagają liczniejszego towarzystwa osobników swojego gatunku.

Nie chciałbym niczego narzucać oczywiście, bo to w końcu twoje akwarium, ale po prostu radzę co można by zrobić aby uniknąć ewentualnych klopotow w obsadzie.

paulinerek
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 3 sierpnia 09, 10:27

Re: skalar

Postautor: paulinerek » 11 sierpnia 09, 18:42

ok dzięki no u mnie nie ma problemów jak zobaczę ze się atakują to coś wymyśle np zrobię podmiankę rybek z chłopakiem który też ma akwa :mrgreen: a póki co tak zostanie..

to ze neonki żyją w stadach to wiedziałam ale że brzanki to nie, a jak mam ich 5 tylko 2 różne rodzaje to nie bardzo chyba co? ile najlepiej kupić żeby było im dobrze? ładne są to w najbliższym czasie na pewno w nie zainwestuje skoro lepiej żeby było ich więcej.

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: skalar

Postautor: ciosek » 12 sierpnia 09, 16:17

paulinerek, brzanki potrzebują tak jak neony większej ławicy, minimum 8-10. Z tym, że u Ciebie albo wóz albo przewóz (tudzież albo rybki albo pypki;P), tzn. albo neony albo brzanki.
Twoje akwa jest za małe na trzymanie w nim dwóch ławic po 10 sztuk (doliczając do tego jeszcze innych mieszkańców).

Osobiście zostałbym przy spokojnych neonkach, poszukałbym jakiegoś wiekszego lokum dla skalarów i zainwestowałbym w neony.

pozdrawiam

paulinerek
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 3 sierpnia 09, 10:27

Re: skalar

Postautor: paulinerek » 12 sierpnia 09, 19:50

ciosek pisze:paulinerek
poszukałbym jakiegoś wiekszego lokum dla skalarów


akurat u mnie nie miałabym gdzie postawić oraz finansowo to nie możliwe na razie no ale dziękuje za uwagi postaram się pozmieniać co się da..

a co do brzanek jeszcze jedno pytanko mam nie wiem czy w dobrym miejscu to pisze ale nie chce zakładać nowego tematu... bo mam 2 różowe ubarwienie mają takie same bo czytałam ze samiec ma trochę inne a samica inne ale czy po płetwach da się rozróżnić bo jedna ma takie ładne takie jak by to powiedzieć "weloniaste" a druga krótkie i takie zwykłe czy to oznacza ze któryś to samiec a któraś samica? czy po prostu tak sobie coś ubzdurałam? ;-)

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: skalar

Postautor: ciosek » 13 sierpnia 09, 11:42

mam 2 różowe ubarwienie mają takie same bo czytałam ze samiec ma trochę inne a samica inne ale czy po płetwach da się rozróżnić bo jedna ma takie ładne takie jak by to powiedzieć "weloniaste" a druga krótkie i takie zwykłe czy to oznacza ze któryś to samiec a któraś samica?



Pewnie masz po prostu 2 osobniki różnych odmian. Naturalnej - o krotkich pletwach i wyselekcjonowanej przez człowieka - o weloniastych płetwach.
Po dalsze informacje odsyłam do googli, pod hasłem "brzanka różowa dymorfizm płciowy" powinnaś znaleźć informacje Cię interesujące, pozdrawiam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości