Choroba paletek - biały nalot na oczach

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Nisia
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 25 lipca 05, 10:36

Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: Nisia » 25 lipca 05, 10:37

W moim akwarium najpierw pozdychały wszystkie glonojady, teraz wszystkie z posiadanych przeze mnie paletek mają biały osad na oczach i tylko na oczach, co to może być?

Awatar użytkownika
tetra
Ryba
Ryba
Posty: 444
Rejestracja: 14 maja 05, 21:35

Re: Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: tetra » 25 lipca 05, 10:54

moim zdaniem to jakis pasorzyt :roll: ............ a zdechle glonojady jaki mialy objaw choroby ....... a i napisz jakie masz akwa , parametry, temperatura i tp. pozdr

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: lukasz » 25 lipca 05, 11:02

Według mnie może to być choroba przenoszona przez nicienie albo pokarmy tubifex.Na dzień dzisiejszy nie wiem co to może być, ale postaraj sie opisac szczegółowo objawy,kiedy się to zaczęło,temperatura wody,filtracja,pożywienie twoich paletek i tak dalej.Wtedy ci będę mógł pomóc. :mrgreen:

Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na opis przebiegu choroby
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

Nisia
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 25 lipca 05, 10:36

Re: Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: Nisia » 25 lipca 05, 16:23

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Najpierw zdechły wszystkie glonojady, praktycznie nie bylo po nich widać, że są chore. Może dwa dni temu pierwszej paletce zrobił się biały nalot na oku, teraz praktycznie całe oko jest białe, wiszą takie krótkie strzępki, trudno dostrzeć bo ryba w ogóle nie odwraca się tą stroną. Teraz praktycznie każda paletka ma coś takiego, ale w dużo mniejszym stopniu. Po ciele nie zauważyłam, żeby miały, ale wszystkie siedzą w jednym miejscu i w ogóle nie pływają. Oprócz paletek mam jeszcze dwie brzanki rekinie. Jedna przed godziną wyglądała normalnie, a teraz pływa już do góry brzuchem, chociaż nie widzę zmian na jej ciele. Odłowiłam ją i zaniosłam do oddzielnego akwarium. Druga brzanka również ma bardzo małą biała plamkę na oku i na ciele również, ale musiało się jej to zrobić dosłownie w ciągu kilku godzin, również wkoło pyszczka ma, narazie pływa normalnie i raczej jest aktywna. Temperatura w akwarium to ok. 29 stopni, podaję im tylko mrożone jedzenie.

Awatar użytkownika
tetra
Ryba
Ryba
Posty: 444
Rejestracja: 14 maja 05, 21:35

Re: Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: tetra » 25 lipca 05, 16:28

ba i moze mrozone jest problemem :!: :arrow: tzeba bylo im dac tez suche :roll: .... mi to wyglada na pasorzyty ....... jakie ryby maja odchody ....... jak dlugo je masz ?? i ile akwarium ma litrow ?? pozdr

Nisia
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 25 lipca 05, 10:36

Re: Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: Nisia » 25 lipca 05, 16:50

Wydaje mi się, że odchody są w normie, suche jedzenie też od czasu do czasu dostawały, co do tego jak długo je mam to paletka która ma największą ranę na oku i z tego co przed chwilą zauwazyłam bardzo jest słaba jest u mnie od około 2 miesięcy, dwie są od około miesiąca, a resztą już dość długo. Akwarium ma 280 litrów

[ Dodano: 2005-07-25, 16:51 ]
Ah, zapomniałam dopisać, że jedna brzanka przed chwilą zdechła, a drugą odłowiłam, ale wydaje mi się, że z każdą minutą rana przy pyszczku się powiększa.

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: Tomekł » 25 lipca 05, 17:03

powiedz jeszcze nam jakie mrozone jedzenie podawłaś, ochotka? wodzień?. Wydaje mni się ze to są jakieś pasozyty z mrozonego jedzenia. ryba nie wolono podawać duzo mrozonego jedzenia, najwyzej 4 razy w tygodniu
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Awatar użytkownika
atusia
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 533
Rejestracja: 20 maja 04, 08:32
Lokalizacja: Bytom

Re: Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: atusia » 25 lipca 05, 17:04

Wygląda mi to na zmętnienie rogówki. Tak oczy palety reagują na nagłe zmiany pH i/lub twardości wody. Na ogól pomaga na to sól niejodowana i podwyższona temperatura w akwarium.
Podaj jakie masz parametry wody (pH, NO3,TWO)
Pozdrawiam Beata

240l-paletki

Nisia
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 25 lipca 05, 10:36

Re: Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: Nisia » 25 lipca 05, 17:08

Hm, z tego co wyczytałam to też wydaje mi się, że jest to to o czym pisze Atusia, przykro mi, ale parametrów Ci nie podam, to jest znak, że jeszcze wiele do nauki przede mną. Jak mogę im pomóc? I co zakupić, aby właśnie móc kontrolować wszystkie parametry o których napisałaś? Dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
atusia
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 533
Rejestracja: 20 maja 04, 08:32
Lokalizacja: Bytom

Re: Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: atusia » 25 lipca 05, 17:20

Jak mogę im pomóc?

Awaryjnie możesz podnieść temperaturę w akwarium do 32C i dodać soli niejodowanej w ilości 1łyżka na 10l wody.(Najlepiej byłoby przeprowadzić leczenie w innym zbiorniku)
co zakupić, aby właśnie móc kontrolować wszystkie parametry

Najważniejsze będą dla Ciebie testy na pH, TWO oraz NO3. W sumie znajomość parametrów wody to podstawa przy hodowli paletek.

Paletki wymagają wody czystej, miękkiej o odpowiednich parametrach. W wodzie twardej źle się czują i często chorują. Najważniejsze są częste podmiany wody, stabilne parametry i dobre odżywianie a wtedy sukces murowany :)
Pozdrawiam Beata

240l-paletki

voysik
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 16 stycznia 10, 20:05

Re: Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: voysik » 16 stycznia 10, 20:10

Nisia,
Witam, czy może się Pani ze mna skontaktować. nr GG 8664574 . mam ten sam problem z paletkami i glonojadami. Prosze o pomoc

ajania01
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 16 stycznia 10, 21:49

Re: Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: ajania01 » 16 stycznia 10, 22:52

Witam!To może być(szkoda,że nie ma zdjęć chorych ryb) infekcja bakteryjna.Polecam preparat BAKTOPUR-sera.

Konrad8888rm
Ryba
Ryba
Posty: 169
Rejestracja: 21 listopada 09, 15:32
Lokalizacja: Strzelin

Re: Choroba paletek - biały nalot na oczach

Postautor: Konrad8888rm » 16 stycznia 10, 23:00

Na pewno się z Tobą skontaktuje ;-)
Patrz na datę postu 25 lipiec 2005r

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości