[180] RIO Zdzisława

Awatar użytkownika
zdzislaw
Ryba
Ryba
Posty: 130
Rejestracja: 19 grudnia 10, 09:44
Lokalizacja: Rzeszów

[180] RIO Zdzisława

Postautor: zdzislaw » 10 lipca 11, 12:03

Przedstawiam Państwu moje pierwsze akwarium, które powstało 28.09.2008. Po trzech latach buszowania po forach internetowych (Waszego/mojego także) oraz lekturze Akwarium Magazynu i Naszego Akwarium, rozmowach z Wojtkiem - zdecydowałem się postawić na znakomite, twierdzę to także dzisiaj, akwarium RIO 180 JUWEL.
- wymiary i litraż: 101x41x50 – tj około 180 l wody
- filtracja: wewnętrzny COMPACT H ze zmienionym wirnikiem na 400 l/h oraz
EHEIM 2222 (z wypełnieniem firmowym) z ograniczaniem przepływu na zaworach
do około 75% oraz deszczownią EHEIM (dodatkowo rozwierconą).
Deszczownia umieszczona parę milimetrów nad lustrem wody – na noc podnoszę ją na wysokość około 1,5 cm by zwiększyć napowietrzanie wody;
- oświetlenie: JUWEL T5 2x45W (Day przód + Nature tył) + odbłyśniki asymetryczne JUWEL,
czas świecenia 9.30 – 14.00 – przerwa 2 godz. – 16.00 – 22.00;
- ogrzewanie: JUWEL 200W (w filtrze wewnętrznym);
- podłoże: JBL AQUA BASIS PLUS + JBL 7 KUGELN + żwirek 2-3 mm z IGUANY;
(w lutym 2011 wcisnąłem w żwirek 20 sztuk JBL 7 KUGELN)
- nawożenie: CO2 z butli 1,5 kg + reduktor AQUA ART + szklany „cyklotron”, podaję 1 bąbelek na 2-3 sek w dzień – otwieram CO2 dwie godziny przed zapaleniem lamp, a wyłączam gaz 2 godziny przed ich wygaszeniem.
Codziennie około 7.00 podaję 10 ml EASY CARBO, EASY POTAS 2,0ml oraz przemiennie (na zmianę) – w jeden dzień 2,0 ml TROPICA LIQUID „+” a w następny dzień 2,0 ML TROPICA LIQUID (bez plusa).Czasem podaję 0,5 ml E.FOSFO i E.FERRO (raz na 2-3 tygodnie) oraz (jak nie zapomnę) 4-6 kropli Kobaltosanu po podmianie wody.
- podmiana wody raz w tygodniu 15 l kranówka + 30 l RO. Do podmiany łyżeczka Mineral salt Sery, a w nocy - po podmianie – 18 kropel Fishtamin Sery. W wodzie zatopione są 3 dorodne liście cetapangu (EBI GOLD).
Flora:
STAUROGYNE PALUSTRIS, HEDYOTIS SALZMANII, PEACOCK MOSS, ECHINODORUS TENELLUS, ANUBIAS BARTERI NANA, ANUBIAS PETIT, CRYPTOCORYNE PARVA, C.RUBRA, C.NEVILE,C. SIAMENSIS, C.WENDTII TROPICA, ELEOCHARIS ACICULARIS, MICROSORIUM PTEROPUS NARROW, MICROSORIUM P. WINDELOV, BOLBITIS HEUDELOTA, PROSERPINACA
PALUSTRIS, LYSIMACHIA NUMMULARIA, HYGROPHILA PINNATIFIDA,
HETERANTHERA ZOSTERAEFOLIA.
Fauna:
OTOCINCLUS FLEXILIS x2, CORYDORAS AENEUS x (2 pary+7 szt albinosów), MEGALAMPHODUS SWEGLESI x6, MEGALAMPHODUS MEGALOPTERUS x8, PARACHEIRODON AXELORDI x22, MICROGEOPHAGOS RAMIREZI (odmiana ELECTRIC BLUE (młodzież - 3 sztuki), A. BORELLI 1+1, AEQUIDENS (CLEITHRACARA) MARONII x2 (para), CARNEGIELLA MARTHAE x13, C.AMANO x6.
Nadto w zbiorniku kilkadziesiąt różnych krewetek miniaturowych i ich krzyżówki.
RIO sprawdza się znakomicie. Wyposażone jest, jak dla mnie, w optymalne oświetlenie, pozwalające na prowadzenie wielu roślin, a nie wymuszające nadmiernej pracochłonności w utrzymaniu pożądanego aranżu. Przemyślane rozwiązania pokrywy i belki oświetleniowej zapewniają komfort podczas prac pielęgnacyjnych.
Wewnętrzny filtr służy doskonale za mechaniczny, a zwłaszcza nieoceniony jest jako skimer oczyszczając na lustro powierzchnię wody w zbiorniku (trudno wg mnie o lepszy na rynku). W związku ze stosunkowo dużym dociążeniem zwierzętami mojego zbiornika, „waciki” z włókniny tego filtra czyszczę 2 razy dziennie. Pokarm dla rybek to HIKARI MICROPELLETS, MICROWAFERS, CICHLID GOLD mini, SINKING WAFERS, CICHLID EXCEL.

Tak przedstawiało się w lutym 2009
Obrazek

A tak w „międzyczasie”
Obrazek

Obrazek


Tak wygląda aktualnie czerwiec/lipiec 2011
Obrazek

Chciałbym jak najpiękniej przedstawić mój zbiornik, ale robienia zdjęć jeszcze się uczę.. Uparcie zapisuję je tylko w JPG, by jak najszybciej, bez retuszu nauczyć się fotografii „cyfrówką”. Ostatnio akwarium pokazałem w konkursie Juwela - nieźle wyszło. Aranżując swoje akwarium starałem się nie tylko o to, by mnie się podobało, ale przede wszystkim, by ryby czuły się w nim jak najlepiej, zgodnie z ich preferencjami. Bardzo lubię swoich podopiecznych i nie wiem czy potrafię jeszcze zmienić coś w aranżacji. Może coś w trzecim planie, może jakiś inny mech na korzonku, ale to chyba tyle i na tyle – zmiany, które ryby akceptują.

Z wyrazami szacunku

Damian19840
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 1 maja 11, 23:01
Lokalizacja: Grudziadz-Cannock UK

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: Damian19840 » 10 lipca 11, 14:08

Piękny baniaczek :dzieki:
Obrazek

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: polak.krk » 10 lipca 11, 14:10

Bajka:).
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Bialy
Ryba
Ryba
Posty: 258
Rejestracja: 6 marca 11, 12:39

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: Bialy » 10 lipca 11, 17:04

Piękne : d

Awatar użytkownika
panaque
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 559
Rejestracja: 21 lutego 09, 22:24

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: panaque » 11 lipca 11, 19:03

Ja od siebie tylko dodam, iż jeżeli ktoś chciałby dokładniej przejrzeć historię rozwoju tegoż akwarium niech zaglądnie do linka:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6872
150l - krewetki Yellow, Tiger
150l - krewetki Orange Sakura
500l - krewetki Blue Pearl
40l - 10 x CB SS, 20 x CR S

Czeslaw
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 9 marca 11, 18:09

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: Czeslaw » 12 lipca 11, 12:00

Bardzo ładne :D pozdrawiam.

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: leopard33 » 12 lipca 11, 21:52

No robi wrażenie, bardzo ładny baniak.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

agulec28
Ryba
Ryba
Posty: 234
Rejestracja: 25 maja 10, 14:48
Lokalizacja: Chocianów

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: agulec28 » 12 lipca 11, 22:11

Akwarium jest Piękne, co widać po wydanych złotówkach. Jednak ja wole baniaki które są robione DIY , w których widać że właściciel grzebie w swoim baniaku.
akwa 200L
dużo roślinek z promocji:)

Awatar użytkownika
zdzislaw
Ryba
Ryba
Posty: 130
Rejestracja: 19 grudnia 10, 09:44
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: zdzislaw » 14 lipca 11, 17:15

agulec28 pisze:Akwarium jest Piękne, co widać po wydanych złotówkach

Zaskoczyłeś mnie Twoją uwagą/wiedzą o moich wydatkach na akwarium totalnie. Intencji Twej nie rozumiem, acz podpowiadasz dalej
agulec28 pisze:wole baniaki które są robione DIY
. Więc jeśli uwaga miała dotyczyć ceny zbiornika z kompletnym wyposażeniem, to zapewniam Cię, że za około 1000,00 można zakupić ten konkretny model RIO180 (z grzałką, poważnym filtrem i jakże komfortową pokrywą) jeszcze dzisiaj. Wybrałem takie rozwiązanie nad DIY, żeby nie spartaczyć mojego pierwszego akwarium i nie narażać na dyskomfort moich podopiecznych, ani też nie pakować się w koszty błędów. Na dwa lata przed "postawieniem" mojego akwarium "karmiłem świnkę drobnymi", kupowałem drobny sprzęt, podłoże, żwirek, korzonki ("do garażu"), ale jak przyszło co do czego, to i tak ciut jeszcze pożyczyłem (na CO2). Całe swoje umiejętności DIY oddałem aranżacji i jej kształtowaniu, by zaspokajała - jak tylko potrafię - oczekiwania moich podopiecznych zwierząt. Nie mam wątpliwości, że lepszego zbiornika sam bym nie zdłubał, zwłaszcza teraz po 3. latach moich doświadczeń. Troszkę "grzebię" przy swoim zbiorniku - co piątek 1,5-2,5 godziny - przycinam i koryguję rośliny wraz z podmianą wody, by aranżacja akwarium na co dzień nie odbiegała od jego fotek, a i rybom życia nie utrudniała. Ryby nieźle znoszą tę moją systematyczną dłubaninę, a ja się cieszę, jak cierpliwie, powoli ale przewidywalnie rośliny porastają korzonki czy kamyki, współtworząc ze mną od początku aranżację zbiornika. Przepraszam, za przydługawy post i trochę zbyt emocjonalny, ale jakoś nigdy jeszcze nie "podsumowywałem" mojego ostatniego hobby. Dzięki też za "ochy" i "achy" - skłamałbym, gdybym napisał, że ich nie lubię.
polak.krk pisze:Bajka:).
Dzięki, ale to żywy fakt.

Z wyrazami szacunku
Ostatnio zmieniony 14 lipca 11, 17:54 przez zdzislaw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Linda
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 752
Rejestracja: 19 maja 11, 18:18
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. / Hamburg

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: Linda » 14 lipca 11, 17:30

Pańskie akwarium to mmm.. CUDO :D
Można by patrzeć i patrzeć.... Myślę,(a raczej chciałbym) że za jakiś czas też osiągnę podobny efekt : D

Awatar użytkownika
zdzislaw
Ryba
Ryba
Posty: 130
Rejestracja: 19 grudnia 10, 09:44
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: zdzislaw » 14 lipca 11, 18:05

Linda_Martin, Dzięki, że Ci się podoba akwarium, a słusznie piszesz - każda aranżacja potrzebuje czasu i cierpliwości akwarysty. Życzę Ci bardzo, by Twoja - też Tobie bardzo się podobała.

Pozdrawiam
P.S. Mam prośbę tylko jedną - mój nick jest tak czytelny, że zwracaj się do mnie z imienia po prostu. Będzie mi tylko miło

Kidzio
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 27 listopada 10, 22:06
Lokalizacja: warszawa

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: Kidzio » 14 lipca 11, 19:26

zdzisław good job :)

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: Plewek01 » 14 lipca 11, 22:45

I z której strony to zacząć przycinać :P Lubię takie zarośnięte zbiorniki... :ok:

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: Kadav » 15 lipca 11, 06:19

Witam imiennika :) Masz talent do aranżu - widać to po kolejnych zdjęciach. Różne odcienie zieleni tworzą zgrabną całość. Widzę, że w swoich aranżacjach idziesz na harmonię, tj. nie tworzysz środka - punktu centralnego, czegoś co by skupiało na dłużej większą uwagę. IMO to dobre rozwiązanie. Pozwala się cieszyć całym zbiornikiem, a nie bardziej tylko jego częścią.

Trochę mnie zaskakuje ta przerwa w świeceniu. Zdaje się, że też kłopotliwe jest u Ciebie CO2. Może z czasem warto w elektrozawór zakupić?

Podoba się zbiorniczek w każdej jego fazie istnienia. Gratki Zdzichu :dzieki:
lecimy od zera :)
PeIHa

Awatar użytkownika
zdzislaw
Ryba
Ryba
Posty: 130
Rejestracja: 19 grudnia 10, 09:44
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [180] RIO Zdzisława

Postautor: zdzislaw » 15 lipca 11, 07:35

Plewek01 pisze:I z której strony to zacząć przycinać

Co tydzień, choćby po parę listków - bo czasem jak sobie odpuszczę "trymowanie" to też nie zawsze potem wiem gdzie ciąć ;-) . Jedynie łodygowce zawsze wiem, że od dołu i sadzę ponownie. Pstrążenica mała lubi swobodę przy powierzchni . :grin:
Kadav pisze:Witam imiennika
Witaj Zdzichu. Tej przerwy nie wymyśliłem - opis w innym temacie - ale stosuję i chyba służy mi. Ale elektrozawór to by mi sie bardzo przydał. Masz rację, że to kręcenie w prawo, w lewo i jeszcze raz rano mnie coraz mniej cieszy :sad: Trzeba pójść za Twą radą. Ciułałem na wiatraczki chłodzące, ale pewnie zawór będzie pierwszy. Dziękuję za miłe przyjęcie mojego debiutu, choć od mojego zalogowania minęło sporo czasu. Ale najpierw to się musiałem od Was trochę nauczyć jak prowadzić zbiornik.

Z wyrazami szacunku

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości