[43]Nanokostek by Plewek01

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

[43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: Plewek01 » 18 sierpnia 11, 23:07

Witam wszystkich. Zauroczony pięknem podwodnej rafy postanowiłem i ja spróbować sił w tym temacie. Po wielu przejściach i trudnościach losu trafiła do mnie w końcu kosteczka OW 35x35x35 czyli ok. 43l wraz z wyposażeniem. Po kolejnych wielu bojach i mojemu samozaparciu udało się też dostać LR z działającego baniaka (po preferencyjnej cenie :smoke: )Nie wspominając tego ile walki trzeba było stoczyć z żoną o kolejne szkło i wyjaśnienia związane z trzymaniem go :wallbash: . Ale po wielu debatach w końcu się udało, a właściwie postawiłem ją przed faktem dokonanym i skompletowałem całość kiedy nie było jej w domu :harhar: Teraz trochę danych technicznych:
Baniaczek: OW 35x35x35
Oświetlenie PC 2x24w+1x18w
Cyrkulacja: 2x koralia nano + kaskada fzn1 jako pojemnik na wkłady - planuję purigen i chemipure, jeśli źle to poprawcie :)
7kg żywej skały z działającego baniaka i trochę piachu (na cieniutką warstewkę)
Woda w 1/3 również z działającego baniaka, reszta niestety świeża solanka.
Grzałka: Aquael 25w
Parametrów póki co nie mierzę
Zasolenie ok. 1,023
Chłodzenie: wentylatorki z podkładki pod laptopa, którą niechcący rozebrałem :whistle: Zamontowane pod pokrywę i podłączone pod ładowarkę usb do gniazdka.
Póki co dają radę utrzymać temp. ok 25-27stopni, będę jeszcze tylko musiał podpiąć to pod odwrócony rt-2.
Dzień 0 nastąpił 13.08 i przy pomocy kolegi "tyskie" :) udało się rozpocząć przygodę. Z góry przepraszam za zdjęcia, aparat pożyczony a ja z fotografią też nie mam za wiele wspólnego i muszę się trochę poduczyć. :coffee:
Pierwsze walki wyglądały tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po pierwszych bojach z ogarnięciem całości udało się osiągnąć to:
Obrazek
A po kolejnych długich chwilach i odmaczaniu odcisków wyglądało to tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jako, że zastała mnie baaaardzo późna pora i kolega "tyskie" :rambo: wymiękł więcej fot nie było...choć tu mała dygresja, póki dawał radę za żadne skarby nie szło poustawiać skał. Właściwa koncepcja powstała właściwie rzutem na taśmę. Nie wiem czy się nie zmieni(choć wątpię), bo zbiornik zmieni jeszcze niedługo miejsce osadzenia o szafkę obok, gdyż ta wyszła z błędem pomiaru, a może i nawet dobrze bo nie jest naprzeciw mego oka kiedy wypoczywam na kanapie :P .
Dzień 1 - żeby nie zanudzać kilka fot :)
Obrazek
Obrazek
A i tu kilku mieszkańców, którzy przywędrowali ze skałą - ale to Ci proszeni :whistle:
Obrazek - prawdopodobnie briareum ciężko ocenić :coffee:
Obrazek - discosoma sp.20
Jest jeszcze jeden niezidentyfikowany grzybek i talerzyk z zoa :)
Dzień 2
Spodziewałem się wysypu różnych nieproszonych gości ale to przerasta najśmielsze oczekiwania...jakieś macki wszędzie, strach pogrzebać w akwarium. Oprócz tego dojrzałem również dwie przedstawicielki asterina sp.2, choć mogę się mylić, jeśli tak to mnie poprawcie :coffee:
Obrazek
Pojawił się również taki towarzysz - proszę o identyfikację
Obrazek
A całość wyglądała tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A i zapomniałbym o zoaskach:
Obrazek
Obrazek
Dzień 3
Ciągle jeszcze kombinuję z cyrkulacją. Nie do końca wiem jak ma być silna. Briareum jak się otwierało w czasie pobytu tymczasowego, tak teraz nie otwiera się w ogóle. A i pokrywa się takim brązowym nalotem, nie wiem - okrzemki jakieś?? <_< Za to zoaski zaczynają coraz śmielej wyłazić. Grzybki w zależności od cyrkulacji, ale za to jedna apitasia jak się pompuje :realmad: , ale niedługo dostanie po oczach i nie będzie jej tak fajnie. Na szybach zaczyna się też pojawiać włoskowaty nalot.
Obrazek
Obrazek
A i foto kosmity, drugiego grzybka i jakiegoś małża doczepionego blisko zoa (prośba o info, jeśli ktoś coś o nich wie)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I trochę fotek zoa
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dzień 4
Temperatura dobija...ale chłodzenie daje radę póki co. Dolewki są codzienne, ale póki co nie uciążliwe. Potem potrzeba będzie pomyśleć nad automatyczną dolewką, choć zima idzie to i upały zmaleją. Skała dosłownie się porusza cała, jakby miała wyleźć ze środka. Mam nadzieję, że potem da się to opanować :) Na niedzielę planuję zakup jakichś turbo w ilości 3szt. co by trochę gloniska ogarnęły. Coś jeszcze ktoś poleci z ekipy czyszczącej?? Jest kupa rurówek, małych aipitasi (może wundermanii potem pomoże, tylko kiedy wpuścić?) i Bóg wie czego tam jeszcze. Może też jakieś krabiki by się przydały?? Jakieś propozycje? Briareum dalej nie daje większych oznak życia
Obrazek
Discosoma już bardziej :)
Obrazek
Jak i zoaski
Obrazek
Obrazek
No i całość z wczoraj
Obrazek
Obrazek
Sorki za taki dość długi post, ale wcześniej nie miałem jak wszystkiego ogarnąć, żeby wrzucać po kolei. No i czekam na opinie, sugestie, porady (na te szczególnie). Pozdrawiam Paweł
Ostatnio zmieniony 20 sierpnia 11, 09:56 przez Plewek01, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: polak.krk » 18 sierpnia 11, 23:25

Mam jedna sugestie, rob te zdjecia tak, zeby nie byly niebieskie :mrgreen:
Jak sie wkurze to tez takie postawie nawet na wynajmowanym mieszkaniu ^^ Graty za odwage no i powodzenia.
Ulozenie skal mi sie podoba, kleiles czy poustawiales tylko?
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: Plewek01 » 18 sierpnia 11, 23:29

A weź i weź :P Z czasem może się nauczę :) Skałki tylko poukładane, jakoś nawet, że się tak wyrażę same się poukładały...jak już je chciałem wyciągać z baniaka :D

Awatar użytkownika
Linda
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 752
Rejestracja: 19 maja 11, 18:18
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. / Hamburg

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: Linda » 19 sierpnia 11, 00:10

Łojeeny :D :ok:
Tylko czemu tak niebiesko ?
Ile tych stworzonek z tych skał jeszcze wyjdzie ?
Ekstra pomysły z tym morszczakiem :mrgreen:

KOBRA
Ryba
Ryba
Posty: 237
Rejestracja: 29 kwietnia 11, 21:39
Lokalizacja: się biorą dzieci :)

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: KOBRA » 19 sierpnia 11, 21:43

Fajne ułożenie skał ;-)
Czekam na dalszy rozwój aranżacji,bo SUPER się zapowiada

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: Plewek01 » 20 sierpnia 11, 00:11

Linda_Martin pisze:czemu tak niebiesko ?

Bo i światło takie a i tak mi jakoś bardziej się podoba :) A na poważnie aparat trochę z tym niebieskim przeciąga a ja póki co mistrzem fotografii nie jestem...ale to już nie długo :P
KOBRA, dzięki
Fotki z dziś czyli DNIA 6
Póki co nic ciekawszego się nie dzieje, poza szybami obrastającymi krótkimi niteczkami...ciężko schodzące <_< Ale czyścik w ruch i jest ok. Nagoskrzelnego nie widać, za to wczoraj wylazł wieloszczet długości mojego palca :whistle: Póki co zoa coraz bardziej pokazują swe piękno:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Grzybek też ok.
Obrazek
Apitasie niestety też :crybaby:
Obrazek
Briareum daje tylko nikłe oznaki życia i nie wiem o co chodzi? Jakieś podpowiedzi? No i z racji późnej godziny foto oświetlenia nocnego...
Obrazek

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: Rysica » 20 sierpnia 11, 10:51

Zazdroszczę morszczaka - moje marzenie ale kasy brak...
Skała bardzo fajnie poukładana, stworzonka fajne ze skały wychodzą :)
Powiedz, ile kosztuje założenie takiej kosteczki?
bo ja im więcej czytam tym bardziej się gubię... w słodkim potrzebny jest filtr, grzałka i światło a tu?
cyrkulacja, światło, grzałka i wentylatorki?? czemu obydwa? i co jeszcze, skoro filtrem jest skała??
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: Plewek01 » 20 sierpnia 11, 11:08

Rysica pisze: kosztuje założenie takiej kosteczki?

Na chwilę obecną wydałem ok.650zł z tym, że to sprzęt z drugiej ręki, jak i skała nie ze sklepu. Więc koszta wcale nie są takie duże...
Rysica pisze:iltr, grzałka i światło a tu?

Tak samo światło, grzałka, coś do chłodzenia wody, żywa skała jako główna filtracja, cyrkulatory(2 wiatraczki :P ), i może jakiś filterek na wkłady, w większych litrażach dochodzi jeszcze odpieniacz, który też posiadam, ale nie uważam go obecnie za potrzebny.
Rysica pisze:czemu obydwa

W morskim potrzebna jest dobra cyrkulacja wody...

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: Rysica » 20 sierpnia 11, 11:40

obydwa w sensie, że grzałka i chłodzenie... nie rozumiem tego, że grzeje się wodę, żeby ją chłodzić? bo że cyrkulacje dwie to wiem, wszedzie tak jest ;)
600 zł to dużo jak dla mnie niestety...
Ale może jak frank spadnie i raty zmaleją, to 54L na morszczaka przerobię... tylko tojuż są większe koszty bo i skały więcej...
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: Plewek01 » 20 sierpnia 11, 13:01

Rysica pisze: grzałka i chłodzenie... nie rozumiem tego, że grzeje się wodę, żeby ją chłodzić? b

Chodzi o utrzymanie stałej temp. na poziomie ok 25stopni. Kiedy spada grzałka dogrzewa, teraz latem to tylko wentylatory chodzą. W morszczaku utrzymanie stałej temp. jest bardzo ważne, dlatego dobrze jest jak grzałka i wentylator mają termostaty i nie chodzą razem.

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: Rysica » 20 sierpnia 11, 14:17

aha, już rozumiem :)
dzięki :)
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

KOBRA
Ryba
Ryba
Posty: 237
Rejestracja: 29 kwietnia 11, 21:39
Lokalizacja: się biorą dzieci :)

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: KOBRA » 22 sierpnia 11, 21:20

WOW!!! :shock:
Piękny ten koralowiec :grin: :grin: :grin:
W morskich najlepsze jest moim zdaniem to,że tyle dziwnych zwierząt wyłazi ze skały :grin:

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: Plewek01 » 24 sierpnia 11, 23:50

Mały UP...
Wczoraj doszły do filtra purigen(50ml) i phosguard(100ml). Skałka i szyby coraz bardziej obrastają zielonym glonkiem...
Dziś mija dzień właściwie 12, bo to już późna pora :) i do zbiornika trafili pierwsi (nowi) mieszkańcy.
Obrazek
Najprawdopodobniej C. litteratum lub nassarius vibex ale mogę się mylić ;)
i do tego capnella imbricata, ale też mogę się mylić.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zoaski sobie powoli rozkwitają:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Inni mieszkańcy (grzybki) też:
Obrazek
Obrazek
Glony niestety też :kwasny:
Obrazek
Obrazek

[ Dodano: 27 Sierpień 11, 00:57 ]
DZIEŃ 13
Póki co glony zielone szaleją. Trzeba będzie pomyśleć nad porządną ekipą czyszczącą...bliżej niedzieli mają być jakieś turbo. Temperatura trochę krzyżuje poczynania, ale wiatraczki z podkładki pod laptopa póki co dają radę :P. Na dno dosypałem piasku, gdyż obecna warstwa pozostawiała wiele do życzenia. Dziś do zbiornika trafili również nowi mieszkańcy...
Cladiella
Obrazek
Obrazek
Protopalythoa
Obrazek
Obrazek
Kilka zoa i ślimak nieznanego pochodzenia (dzięki luft :D )
Obrazek
Vibex wybrał się na spacer po polu :thumbup:
Obrazek
Capnella chyba czuje się dobrze, wygląda kwitnąco :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na skale znalazłem pasażera na gapę...czyżby xenia...nie wiem czy się cieszyć czy płakać :whistle:
Obrazek
A i briareum powoli (po zmianie cyrkulacji) powraca z martwych
Obrazek

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: polak.krk » 27 sierpnia 11, 00:03

Wez, zrob normalne foty Plewek. :P Niech Ci to ktos ustawi jakos czy cos. :P
Ja wiem, ze to nie latwe, ale nawet tych glonow nie widac, bo sa niebieskie ^^ hah
Jaka masz tam temp. z tymi wiatraczkami wlaczonymi?
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [43]Nanokostek by Plewek01

Postautor: Plewek01 » 27 sierpnia 11, 00:19

Obrazek
Obrazek tu masz zielone glony :P
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Temp. z wiatraczkami oscyluje przy 27stopniach. Potem przez noc spada do 25 i tak ciągle :) Zdjęcia niebieskie są i będą póki się nie nauczę pstrykać lepszych więc narzekanie nic nie zmieni :P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości