250l + SUMP + DIY = tanie bogate akwarium <=> wasze su

Awatar użytkownika
NIEBO!
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 3 października 04, 00:01
Lokalizacja: Poznań

250l + SUMP + DIY = tanie bogate akwarium <=> wasze su

Postautor: NIEBO! » 2 października 05, 20:30

Mam nadzieję ten topic zmusi kogoś do refleksji nad własnym baniakiem, komuś pomoże (mi? :lol:), komuś pozwoli sie wykazać, a kogoś natchnie i rozbudzi wyobraźnię ...
Witam Wszystkich po dłuższej przerwie! 8)

Mam zamiar zbudować sobie w bliższej lub dalszej przyszłości nowy zbiornik słodkowodny o pojemności ok. 250 litrów (zależy to od tego czy zdecyduję się w starej kamienicy postawić taki baniaczek, który będzie łącznie ważył ok 400-500kg - :roll: nośność stropów - czy będę musiał poczekać kilka lat, aż się usamodzielnię :? ) - tego elementu akurat sam nie będe wykonywał tylko w firmie, bo nożykiem otworów w dnie akwarium nie wykroję :) ) Poniżej zamieszczam schemat blokowy mojego pomysłu - na razie zaczynam od planu, który muszę doszlifować, a potem dopiero zajmę się szczegółowymi rysunkami i w końcu realizacją :lol: .

Obrazek

O PROJEKCIE:
- Pojemność zbiornika: ok 250 litrów.
- Pojemność całego układu: ok 300 litrów.
- Filtracja (mechaniczno-biologiczna): Otwarty filtr zewnętrzny przerobiony z posiadanego akwarium 54l. Kilka komór z wklejonego szkła z róznymi materiałami filtracyjnymi. Niektórzy polecają umieszczenie materiałów filtracyjnych w woreczkach np. po cebuli. Ja chcę zrobić coś na kształt pojemników - ułożonych kaskadowo na wzór klocków albo przegródek jak w skrzynkach z narzędziami dla jeszcze łatwiejszego wymieniania kermazytu, ceramiki czy jeszcze czegoś innego (w materiały filtracyjne i rolę poszczególnych materiałów jeszcze się nie zagłębiałem, bo jest na to czas). Pobieranie wody z wklejonego w zbiornik komina z trzema otworami w dnie na: ujście wody, ujście bezpieczeństwa, powrót wody do zbiornika prawdopodobnie przez deszczownię.
- Temperatura: Stabilizowana za pomocą termostatu DIY, który od roku spisuje się doskonale w połączeniu z grzałką ok 150W + 80W rezerwa, odczyt temperatury z niezawodnego Termometru cyfrowego DIY 8)
- Oświetlenie: Zamierzam mieć 4 rodzaje oświetlenia:
• Główne: 3 świetlówki 18W DayLight + Fluora + Aquarelle
• Wygaszające: Kilkanaście białych LEDów pełniących rolę powolnego wygaszania na noc i rozjaśniania rano dla zminimalizowania szoku rybek.
• Podświetlanie tła zewnętrznego z gałęzi: albo LEDY, albo małe żarówki.
• Podświetlanie wnętrza szafki: świetlówka
Oświetlenie będzie sterowane automatycznie jakimś sterownikiem DIY 8) Najpierw będą się rozjaśniać przez ok 10min LEDY potem zapali się środkowa świetlówka, po chwili dwie następne i wygaszą LEDY. Wieczorem proces odwrotny. Wnętrze szafki podświetlane wyłącznikiem krańcowym przy drzwiach. Tło podświetlane razem ze zbiornikiem głównym
• Szafka DIY ze stelarzem aluminiowym.
• Zasilanie awaryjne Termostatu; Termometru; Układu czujników i alarmu np. poziomu wody w sumpie (które będzie tylko bajerkiem bo całość ma być poobliczana tak, że komora buforowa w sumpie przejmie conajmniej dwie objętości komina).

Wiem wiem ... większość pomyśli, że brakuje tu tylko silników odrzutowych, a ja mam niepokolei w głowie, albo zbyt bogatą fantazję ... i jest tu tyle techniki, elektroniki, automatyki, że gdzie ja pomieszczę ryby, czy roślinność? :-) Odpowiedzi takie nie będą miały sensu, bo wiążą się z brakiem zapoznania z tematem "sump", który umożliwia właśnie wygospodarowanie całego akwa dla rybek ;-)
Otóż nie :!: Chcę wykonać coś takiego, a koszt jest minimalny (wiem co mówię). Potrzebne mi jest parę odpowiedzi, na pytania które sam niestety odpowiedzieć sobie nie mogę, bo potrzeba na to testów. Może ktoś z tutejszych użytkowników ma doświadczenie i pomoże mi uchronić moją maszynerię w kolejnych przeróbkach. Ale do rzeczy. Zadawać pytania czas zacząć ;-)

• Gdzie najlepiej umieścić FILTR UVC (oczywiście chcę zrobić DIY 8) taki jak tutaj 1, 2 ), który byłby wykorzystywany doraźnie np. przy zakwicie? Po filtracji BIO czy przed? Może jeszcze przed filtracją mechaniczną(chyba nie)? A może za grzałką, pompą? Gdzie? :niewiem:
• Jak wykonać grzebień do komina? A moze zastosować jakąś siatkę czy µ-dziurki?
• Czy odpływ wody do komina poprzez grzebień nie powoduje np. spływania większości podawanego na powierzchnię suchego pokarmu do sumpa?
:idea: Chcę jedną szybę komina mieć krótszą i pod delikatnym skosem np. 2° żeby wyeliminować chlupotanie spływajacej wody. Woda mogłaby sobie cichutko spływać po płaszczyźnie szyby do komina. Tak samo zresztą chcę wkleić szyby w samym sumpie. To dobry pomysł?
• Jaką pojemność powinien mieć taki komin?
• Jakiego kształtu powinien być komin żeby był jak najmniej widoczny? Prostokąt? Czy moze wielobok? :niewiem:
• O czym zapomniałem w moim projekcie? :roll:


Za wszystkie propozycje zmian i sugestie z góry dziękuję!
Mam nadzieję, że niedługo zdołam zamieścić w tym topicu fotografie mojego nowego zbiornika ;-) Jeśli będzie taka możliwość to na pewno opiszę cały proces budwy - problemy i sposoby ich rozwiazania. Na razie czekam na Wasze uwagi, które mam nadzieje pomogą wszystkim zainteresowanym tanim, wydajnym i superowym otwartym filtrem zewnętrznym i rozwiazaniami technicznymi ;-)

Pozdrawiam serdecznie!
NIEBO!™


Jeśli ktoś jest niedowiarkiem, nigdy nie widział SUMPA na żywo lub zastanawia się jak to wygląda i działa to zapraszam TU i TU lub TU
54l - 12×Neon Inessa, Samiec Ramireza, 3×Kirysek albinos, 2×Otosek, 2×Kosiarka, 3×Krewetka Amano.
12l - Różne ślimole, oczlik i różne ziele 8)
250l - Marzenia zaczynają nabierać kształtów na schematach budowy

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: 250l + SUMP + DIY = tanie bogate akwarium <=> wasze su

Postautor: Thom (AS) » 4 października 05, 19:40

Jeśli chdzi o te pytania to tak :
1. Foltr UVC powinieneś umieściś albo przy ężu powrotnym wody z filtra albo w obiegu niezaleznym z oddzielna pompą :wink:
2. Z grzebieniem do komina można óżnie kombinowac ale ja polecam kupic gotowy z aqua- medica :!:
3. Zawsze troche pokarmu przeleci przez grzebień, ale możesz podawac pokarm w sam róż akwa w małych ilościach tak że zanim spłynie do komina ryby go skonsumują :!:
4. To jak będzie spływac woda zalezy od szybkości pompy, jesli pompa będzie wolna to i woda w nieduzych ilościach będzie sie przelewała przez komin i spokojnie będzie spływać po ściankach, ale jesli pompa bedzie szybka to duze ilości wody będą wpadac do komina z impetem więc nawet skośna szyba nie pomoże bo woda przeleci przez grzebień wprost na szybe po przeciwnej stronie i i tak będzie chlupotało :!: A jeszcze może siorbac ale do tego najlepiej zastosowac syfon i problem z głowy :wink:
5. Pojemność komina raczej niema znaczenia, wazniejsze są wymiary dopasuj je tak abysmógł w razie czego łożyc tam ręke aby dokręcic lub odkręcic srubunek lub przetkac prelot w razie czego :wink:
6. Komin na środku raczej będzie widoczny, chyba że to akwarium roślinne to wszystko jest do zrobienia :wink: , jako kształt polecam kwadrat lub trójkąt, ale na twoim miejscu dałbym albo dwa kominy po bkach albo jeden po boku :wink:
7. Hmm .... o czym zapomniałeś :roll: może pokombinuj coś ze stałą podmianą wody, w sumpie na odpowiedniej wysokości można wywiercić otwór i zrobić spływ do kanalizacji, ja takie coś zaplanowałem w swoim zbiorniku który mam chęć postawić w przyszłym roku :wink: Tyle że w moim akwa sump będzie pojemności całego twojego akwarium.
Ale uważam że to rpzydatne rozwiązanie, można sobie skleic zawsze jeszcze jedno akwa o pojemnosci 20 % zbiornika głównego, i odstawac w nim wodę, gdy chcesz podmienić to tylko odkręcasz zawór a podmiana robi się sama, nadmiar wody spływa do kanalizacji :wink:

To chyba tyle :mrgreen:
Pozdrowionka... No i powodzenia życze :!:

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości