[31][Azja] Lucky in the shadows

Rusty
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 28 marca 12, 16:18
Lokalizacja: Cienista dolina

[31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: Rusty » 2 czerwca 12, 20:31

No to i ja pokażę zbiorniczek mojej córki.
Wymiary zbiornika: 42x25x30
Oświetlenie: Philips Genie 14W/865
Filtracja: aquael pat mini
Obsada: Betta splendens (CT)
Roślinność:
- Hygrophila polysperma
- Limnophila sessiliflora
- Cryptocoryne moehlmannii
- Pistia
- Pelia
- Mech

Parametry:
pH 6,6
GH 7
KH 2

Obrazek

Obrazek
Obrazek

treehouse
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 5 maja 12, 16:39

Re: [31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: treehouse » 2 czerwca 12, 20:45

A można zobaczyć baniaczek w jakimś innym/dziennym oświetleniu? W tym nie jestem w stanie obejrzeć jego walorów. :)

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: [31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: Fatty » 2 czerwca 12, 20:47

Owa ciemność to właśnie walor :)
Are you sure, you want to exist?


treehouse
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 5 maja 12, 16:39

Re: [31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: treehouse » 2 czerwca 12, 21:03

No niech Ci będzie ;)
Na podstawie tego zdjęcia, powiem, że jest tajemniczo i przytulnie, ale nie pasuje mi ta roślinka na pierwszym planie, choć może w innym świetle prezentuje się zabójczo :)

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: [31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: Killifish » 2 czerwca 12, 21:14

Rusty - moze pokaz tez, jak wygladalo pierwotnie ;) Oraz swoj baniak ;)
Wzorzec dla Wszystkich tych, ktorzy chca odpowiednie akwa dla bojownika: parametry, aranz.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

treehouse
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 5 maja 12, 16:39

Re: [31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: treehouse » 2 czerwca 12, 21:36

Killifish pisze:Wzorzec dla Wszystkich tych, ktorzy chca odpowiednie akwa dla bojownika: parametry, aranz.


To ja się przychylam do propozycji. Może czegoś się nowego nauczę i zastosuję u siebie :)

Rusty
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 28 marca 12, 16:18
Lokalizacja: Cienista dolina

Re: [31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: Rusty » 2 czerwca 12, 21:58

Oczywiście to nie jest kwestia oświetlenia, ale barwy wody, która celowo jest taka jaka jest.
Poprzedni aranż: bardziej surowy, mniej roślin.
Obrazek
Brakuje mi tych gałązek, więc pewnie trochę ich wróci.
A moje akwa nie jest gotowe do prezentacji, przyjemności trzeba dozować ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Kozub
Ryba
Ryba
Posty: 207
Rejestracja: 7 lutego 12, 12:30
Lokalizacja: Racibórz/Opole

Re: [31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: Kozub » 3 czerwca 12, 08:07

Świetne akwarium, pozazdrośić
Człowiek człowiekowi wilkiem, a zombie zombie zombie.

Rusty
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 28 marca 12, 16:18
Lokalizacja: Cienista dolina

prowizoryczna armatka torfowa

Postautor: Rusty » 3 czerwca 12, 08:56

Dziękuję za miłe słowa:)
Parametry i barwa są zasługą torfu. Pomyślałam sobie, że warto tu pokazać prowizoryczną wersję "armaty torfowej" dla bardzo małych zbiorników. Wiadomo, że właściciel 25 litrów nie porwie się od razu na budowę prawdziwej armaty, szczególnie jeśli nie lubi majsterkować.

Fotki:
Obrazek
Obrazek
Potrzebne rzeczy:
1 plastikowa butelka 2 litrowa
1 plastikowa butelka 5 litrowa
4 płatki kosmetyczne z waty
nożyczki, torf, odstana woda

Wykonanie banalne, odciąć denko małej butelki, obłożyć watą jej wylot, napchać do pełna torfem. Wylot małej butli włożyć do wylotu dużej i przefiltrować przez całość wodę.
W wyniku otrzymujemy wodę o obniżonym pH i twardości oraz pięknym zabarwieniu. Polecam właścicielom bojowników.
Obrazek

treehouse
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 5 maja 12, 16:39

Re: prowizoryczna armatka torfowa

Postautor: treehouse » 3 czerwca 12, 18:03

Rusty pisze:Polecam właścicielom bojowników.


Polecany torf. Rozumiem, że obniża PH- w moim przypadku byłoby to wskazane (mam PH 8,00), ale nie chciałabym, żeby obnizał mi twardosć wody, która jest idealna (KH- 7 dkH; 125,3[ppm]; GH- 9 dkH; 161,1 [ppm]. Informacje na temat bojowników w sieci są różne, mniej precyzyjne i bardziej, ale wszystkie one zgodnie twierdzą, że bojownik czuje się dobrze nawet przy PH= 8,00 z zaznaczeniem, że jest to absolutnie najwyższy dopuszczalny poziom. Jest jeszcze jedna kwestia. Ten torf barwi wodę, prawda? Jak bardzo? Powiem szczerze, że nie chciałabym uzyskać efektu ciemnej wody. To już kwestia gustu, po prostu podobają mi się zbiorniki z wodą krystaliczną przepełnione soczystymi kolorami, które można podziwiać w pełnej krasie.
Raczej nie będę używać torfu, no chyba, że się dowiem, że dla bojownika jest to niezbędne. Wtedy jako że to jego dobro jest tu priorytetem a nie moje widzimisię, z pokorą pochylę głowę i zbuduję torfową armatę.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: [31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: Killifish » 3 czerwca 12, 19:16

Kolor BW nie jest koninczny. Jak chcesz zbic pH nie ruszajac twardosci? Nie da sie. Dziwi mnie Twoje pH przy takich twardosciach, za wysokie. Jesli chcesz miec CW - jasna wode, to polecam zakup filtra odwroconej osmozy(filtr RO). Wtedy mieszasz swoja wode kranowa z woda RO i masz parametry idealne. Nie czytaj bzdur, ze bojownik da rade w pH 8, bo takiej wody nie ma w hodowlach. To wymysl sprzedawcow, ktorzy z tych ryb zrobili maskotki w kulach.
Rusty wybrala droge biotopowego zbiornika i dobrze, bo to wplywa in + na kondycje ryby - swoja droga piekne ma barwy - fota tego nie oddaje.

Reasumujac - polecam nawet lekkie zabarwienie, a jesli chcesz CW, to zakup RO - ja hodowlane mam w CW a WF sa w BW.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

treehouse
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 5 maja 12, 16:39

Re: [31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: treehouse » 3 czerwca 12, 22:53

@Killifish
Nie chcę robić OT-u, jednak postanowiłam się odnieść. Zapewniam Cię, że parametry KH i GH są poprawne- mierzone kilkakrotnie z uporem maniaka. Dlaczego to nie gra z PH, nie wiem- chemia to dla mnie czarna magia i nawet nie chce mi się w to wgłębiać.
Co do czytania bzdur...no cóż nie trafiłam jeszcze na żadna polska ani amerykańską publikację, która twierdziłaby, że 8,0 ph to za dużo dla bojownika. Rozumiem, że masz swoją wiedzę w tym zakresie i dobrze, tylko szkoda, że tak rzadko się nią dzielisz. Obiecuję kupić Twoją książkę jeśli taką napiszesz i trzymać się stricte Twoich doświadczeń i zaleceń. Póki co jestem zdana na twierdzenia ludzi, którzy swoimi doświadczeniami dzielą się w internecie (mają swoje strony, hodowle, ect.) i nie są to sprzedawcy w zoologach. Natomiast zawsze służą pomocą nie tylko w skrajnych sytuacjach.

O pięknych barwach BW, o których mówisz staram się nie wypowiadać, bo to kwestia gustu i tylko gustu. Dziś specjalnie wybrałam się do jednego z większych muzeum akwarystyki i na własne oczy widziałam BW w róznych rozmiarach (najmniejsze 120 galonów) i nadal nie jest to coś, co mnie zachwyca, choć nie odbieram temu swoistej magii i uroku.

Co do obniżenia PH, nie muszę kupować filtra odwróconej osmozy. Wystarczy, że kupię gotową wodę akwariową sprzedawaną na galony, specjalnie wyselekcjonowaną dla Betta z idealnymi parametrami. Po kilku podmianach PH spadnie a KH i GH przez cały czas pozostaną bez zmian.

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Myślę, że możemy kontynuować wątek w Twoim temacie o Bojownikach- http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=31764

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: [31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: Killifish » 4 czerwca 12, 06:54

Wartosci graniczne, nie sa optymalne - tyle o pH. Na reszte odpowiem na PW i pokaze gdzie znajdziesz odpowiedzi, pewnik jeden, zaczniemy od podstaw, bo musisz wyjsc z kregu glupio-mody. EOT
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: [31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: EyeQueue » 4 czerwca 12, 07:17

Jeśli KH=7,0 i pH=8,0 to w wodzie jest 2,3ppm CO2, czyli w powietrzu 1500ppm.
Innymi słowy, wszystko jest na swoim miejscu i nie ma żadnych anomalii.
Większość wody w kranie ma co najmniej takie KH, a niższe pH wynika albo z obecności większej ilości CO2 (wtedy po odstaniu pH rośnie), albo z małej dokładności testów. Skala typowych testów pH ("wąskich") kończy się na 7,6. Jeśli wyjdzie niebieski kolor, to znaczy, że jest co najmniej tyle, ale równie dobrze może być i 9. Mimo to znaczna część akwarystów poda, że ma 7,6.

treehouse pisze:Po kilku podmianach PH spadnie a KH i GH przez cały czas pozostaną bez zmian.

GH tak, KH nie. Istnieje ścisły związek pomiędzy pH, KH i CO2. Jeśli chcesz zmienić pH bez zmiany KH, musiałabyś ingerować w CO2. Tyle że nie ma potrzeby trzymać stałego KH. Po prostu wodę trzeba zakwasić, co spowoduje spadek pH i KH.
Więcej szczegółów jest w 8. części moje chemii wody w pigułce, której (co właśnie zauważyłem) nie ma na tym forum. Muszę to uzupełnić, a na razie odsyłam do Gógla, by nie podawać linków do konkurencji.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

treehouse
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 5 maja 12, 16:39

Re: [31][Azja] Lucky in the shadows

Postautor: treehouse » 4 czerwca 12, 14:26

EyeQueue pisze:Skala typowych testów pH ("wąskich") kończy się na 7,6. Jeśli wyjdzie niebieski kolor, to znaczy, że jest co najmniej tyle, ale równie dobrze może być i 9. Mimo to znaczna część akwarystów poda, że ma 7,6.


Posiadam testy rozszerzone. Jedna butelka mierzy ma skalę 6,0-7,6, druga High Range od 7,4- 8,8. I właśnie kiedy wyszło mi w teście pierwszym 7,6 zrobiłam High Range i tam wynik był 8,0.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości