250L czyli nowy dom dla Heńka

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: 250L czyli nowy dom dla Heńka

Postautor: Marcinus » 13 września 12, 07:37

Lampa LED to DIY, czy kupiłeś jakąś firmówkę ?? jeśli DIY to wyjawisz kto robił i jaka cena ??

grzegorz.k
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 2 lutego 11, 11:03

Re: 250L czyli nowy dom dla Heńka

Postautor: grzegorz.k » 22 września 12, 20:23

Witam,
basia@,fear0ne@ - dzięki
Marcinus@ - to DIY kolegi z forum z Poznania, priv
Co do aktualności to od kiedy podniosłem kh do 10 i Ca do 450 glony się wycofały, ograniczyłem im również dopływ nowych mikro z podmianami (robiłem je raz w miesiącu), teraz wróciłem do co 1-2 tygodniowych podmian.
Pomału planuje zmniejszać Ballinga i obniżać kh do 7 i Ca do 400.
PO4 - 0,03, NO3 - 0.
Walczę wciąż z wirkami i valonią, niestety bezskutecznie.
Zadowolony jestem jednak z przyrostów, troche mniej z kolorów.
Co do życia to padł mi ostatni pseudoanthias evansi, początkowo były 3szt, pierwszy niedał rady już pierwszego dnia, drugi po 2 miesiącach a trzeci po czterech. Nie wiem dlaczego, ostatni był już ładnie wypasiony i po prostu rano znalazłem go pod skałką (chyba inne ryby go załatwiły).
Planuje wpuścić małe stadko 2-3szt anthiasów ale tym razem squampinnis, narazie jednak się trochę boję...
Pare fotek dla potomnych
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

grzegorz.k
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 2 lutego 11, 11:03

Re: 250L czyli nowy dom dla Heńka

Postautor: grzegorz.k » 24 września 12, 13:52


Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: 250L czyli nowy dom dla Heńka

Postautor: Marcinus » 24 września 12, 14:26

W rzeczywistości też jest tak niebiesko, czy to wina ustawień lampy lub kamery ??

grzegorz.k
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 2 lutego 11, 11:03

Re: 250L czyli nowy dom dla Heńka

Postautor: grzegorz.k » 24 września 12, 14:58

iphone :) ale w rzeczywistości mam w LEDach stosunek niebieskich do białych 2:1 plus doświetlam 2x39W Bluplusami, więc jest trochę niebiesko :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: 250L czyli nowy dom dla Heńka

Postautor: Marcinus » 24 września 12, 15:06

A jak wyglada sprawa z przyrostami i kolorami, pisałeś ,że przyrosty ok, a kolory nie bardzo, gdybyś miał ochotę rozwiń wątek, chętnie poczytam a może i komuś innemu na przyszłość się przyda, bo o Ledach są różne opinie i historie.

grzegorz.k
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 2 lutego 11, 11:03

Re: 250L czyli nowy dom dla Heńka

Postautor: grzegorz.k » 24 września 12, 16:27

Myśle że jest zbyt wiele zależności pomiędzy parametrami wody, karmieniem i światłem żeby jednoznacznie powiedzieć że od Ledów bledną korale.
Osobiście zaobserwowałem że zerowe parametry PO4 i NO3 i słabe karmienie mogą sprawiać że tak się dzieje.
Okazuje sie że rownież poziom kh i ca jest nie bez znaczenia. Przy wysokim ca i kh Spsy ruszyły z kopyta ale straciły moim zdaniem na barwie, są bledsze.
Szukam optimum dla swojego akwarium. Narazie wychodzi na to że kiedy mamy sporo ryb i karmimy nocą korale przynajmniej 2x w tyg to nadmiar światła im nie szkodzi. Jednak ważny jest stosunek światła niebieskiego do białego, zdecydowanie na korzyść niebieskiego.

grzegorz.k
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 2 lutego 11, 11:03

Re: 250L czyli nowy dom dla Heńka

Postautor: grzegorz.k » 28 grudnia 13, 21:27

W ostanim czasie sporo się działo zarówno dobrych jak i złych rzeczy.
Z tych złych to niestety po ponad 2,5 roku również mnie dopadła ospa i niestety zebrała swoje żniwo
Oczywiście po części pewnie sam jestem sobie winien bo przerybiłem akwarium, a druga sprawa to przytargałem do domu białobrodego który ledwo zipał i był de facto prezentem. Białobrody doszedł do siebie jednak długi czas był obsypany i rozsiewał zarazę na inne ryby które po kolei padały ( w tym również Chelmon). Teraz białobrody odziwo dochodzi do siebie i jest prawie czysty, chyba pozbył się konkurencji cwaniaczek ..
Z dobrych rzeczy to korale rosną i cieszę się bardzo bo niektóre kolory wracają ( w szególności niebieski ).
Ze zmian w sprzęcie to po kilkumiesięcznych testach na T5kach wróciłem z powrotem do LED +t5, jednak w mniejszej mocy (redukcja ze 180W do 120W i z 3x39W do 2x39W), dodatkowo uruchomiłem filtr z biopelletkami.
Moje obserwacje podpowiadają mi że miałem za dużo światła bo korale robiły się blade i słabiuśko polipowały, od jakiegoś czasu kiedy zmniejszyłem oświetlenie jest sukcesywnie coraz lepjej

Kilak fotek dla potomnych:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości