[240] Taka tam niby Amazonka

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

[240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: basia » 13 lipca 13, 13:57

Z założenia miała to być Amazonka, którą pragnę kiedyś zobaczyć. Co wyszło? Po prostu aqwa jakich wiele, ale nam dostarcza wiele radości z podziwiania i obserwacji jego mieszkańców.
Pierwsza woda pojawiła się w nim 23. grudnia 2012 roku. Zamieszkały w nim moje trzy "glonojady" czyli zbrojniki z poprzedniej obsady - maleńki weloniasty albinos, jeszcze mniejszy standardowy niebieski kundelek i .. niestety Wielki Jarosław czyli 17 cm gibiceps, którego dostałam w prezencie, no i był.
Jaruś miał zupełnie inną koncepcję wystroju aqwa niż ja, więc stale przekopywał dno, wywracając wszystko do góry nogami, więc pewnego dnia postanowiłam znaleźć mu nowy dom. Dałam ogłoszenia tu i tam, i znalazł się miłośnik ze zbiornikiem ponad 300 litrowym, który zarzekając się, że zna wymagania gibicepsów, zabrał Wielkiego Jarosława do siebie. Odetchnęłam i zabrałam się za wystrój akwa wg mojego własnego gustu ;-)

Akwarium to 240 l zbiornik.
Na dno wysypałam 30 kg piasku kwarcowego kupionego z allegro. Niestety posłuchałam sprzedającego, że nie wymaga płukania i miałam kompletnie brudną, nieprzejrzystą wodę. Za moje lenistwo zapłaciłam kilkukrotnym płukaniem piachu już w akwa. Robota głupiego, lecz cóż, za głupotę się płaci.
Jako tło dałam tapetę z JBLa, którą przykleiliśmy z mężem na oleju rzepakowym (nie kupiłam kleju :zly: ). Do dziś trzyma chociaż w kilku miejscach się poodklejała, ale wśród roślin to tego aż tak bardzo nie widać.
Na dnie umieściłam też dwa korzenie. Oba nie tonęły, więc oba obciążyłam kamieniami. Są też dwa kokosy, kilka niedużych kamieni.
Roślin kilka kupiłam w sklepie a kilka od Huntera. Te drugie rosną zdecydowanie lepiej, więc polecam. Naturalnie nie wszystkie się przyjęły. Przypuszczam, a nawet jestem pewna, że mam zbyt słabe oświetlenie, no ale ..
I takie oto mam rośliny:
Hygrophilia difformis - rośnie jak wściekła!
Cabomba - z powodu marnego światła męczy się i wyciąga, ale rośnie
Sagittaria subulata - systematycznie się rozrasta
Nurzaniec - szukałam śrubowego ale u mnie w sklepach nie do dostania, ale ten co mam rośnie przyzwoicie
Żabienice - miały być inne są jakie są, rosną i to jest ważne
Kryptokoryna - niestety rośnie źle
Gałęzatka - śliczna kulka, bardziej jako ciekawostka niż roślinka ale jest super i czuje się dobrze
Hydrocotyle leucocephala - fajna roślinka, która charakterystycznymi liśćmi bardzo urozmaica wystrój
Anubias nana - pozostałość z poprzedniego biotopu, nie do zdarcia
To chyba wszystkie roślinki..

Rybki:
3 skalary - zwyczajne kupione w sklepie
20 neonów czerwonych
4 kiryski panda
2 otoski
1 kirysek albinos :(
3 zbrojniki w tym najprawdopodobniej 2 samiczki i jeden chłopak (jedna samiczka to welon albinos).
Chciałabym jeszcze coś dokupić, ale na razie that is all.

Filtr to JBL 500
Światło: aqwa glo i aqwa aun
Temp. 27 st.C

A teraz fotki :oops:
Zdjęcie z dnia pozbycia się W. Jarosława
Obrazek

Teraz już obsada sprzed kilku dni, a więc po ponad pół roku od założenia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie potrafię złapać w kadr weloniastego zbrojnika, ale jak tylko się uda zaraz go wam pokażę, a na razie to tyle.
N o, to możecie krytykować :ok:

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: deXter » 13 lipca 13, 14:02

Ja mam zawsze wymagania ;]
Większe zdjęcia sorry mam matrycę 15-19", a dajesz zdjęcie jak na matryce koło 10" tak nie będę z lupą zdjęć oglądał. Po długości poproszę przynajmniej 1024 px. <-- to i tak mało :P

Obsada mnie nie interesuje wiec nie skomentuje.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: Killifish » 13 lipca 13, 14:18

Ładnie. Aż się prosi o pielęgniczki na dno. Ale przy tylu zbrojnikach, kiryskach, miałyby wesoło.
Jeśli o parametry zadbałaś, to daje 5 ;)

Kryptokoryny rosną powoli, z małymi wyjątkami.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: basia » 13 lipca 13, 14:28

Dexter, następnym razem się poprawie ;-)

Killifish, dzięki. Jeśli chodzi o parametry to tak z pamięci ph6,5 gH 5, resztę mam gdzieś zanotowaną.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: Killifish » 13 lipca 13, 14:45

5+ zatem :mrgreen: jeśli dojdzie otosków i kirysków kilka. To jednak stadne ryby.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: basia » 13 lipca 13, 14:55

Dziękuję!
Właśnie myślałam nad dołożeniem otosków i kirysków spiżowych tylko obawiam się przerybienia :niewiem:

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: Killifish » 13 lipca 13, 15:29

Otoski możesz spokojnie aby było ich z 7.
Z kiryskami, to bym raczej poszedł w dokupienie pandowatych. Co jeden gatunek, to jeden. A na dożywociu ten albinos.
Zbrojników więcej nie dawaj, prawdopodobieństwo oddania jednego ze skalarów duże, jeśli dobierze się para z tych 3 sztuk.
Neony czerwone, para skalarów, harem zbrojników, stadko otosków i kirysków. Na ten zbiornik, filtracje, optymalnie. Regularne podmiany, badanie parametrów, oszczędne karmienie i będzie dobrze. Nawozy jakieś dla zielska będą konieczne.
Fotel, kakao i można odpoczywać ;)
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: Hunter » 13 lipca 13, 15:30

Akwarium podoba się, rób większe zdjęcia, bo naprawdę jest czym się chwalić ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: basia » 13 lipca 13, 16:21

Killifish pisze:Otoski możesz spokojnie aby było ich z 7.
Z kiryskami, to bym raczej poszedł w dokupienie pandowatych. Co jeden gatunek, to jeden. A na dożywociu ten albinos.

OK, tak zrobię.
Killifish pisze:Zbrojników więcej nie dawaj, prawdopodobieństwo oddania jednego ze skalarów duże, jeśli dobierze się para z tych 3 sztuk.

Zbrojników nie zamierzam już więcej mieć. Mam nadzieję, że to 2 + 1 i to byłoby super jak dla mnie. A co do skalarów .. One biją się każdy z każdym. Tak dziwnie, bo raz biały trzyma z czarnym i dalej na kolorowego, a za chwilę biały tłucze i czarnego i kolorowego, po czym kolorowy wchodzi w koalicję z czarnym i biją białego :niewiem: Nie są to jakieś poważne bijatyki a raczej takie przeganianie się wzajemne, przede wszystkim przy karmieniu. A można jakoś rozpoznać ich płeć? One różnią się między sobą np. długością tych wąsów na brzuchu, kształtem płetwy grzbietowej, ale nie wiem z czego to wynika.

Killifish pisze:Regularne podmiany, badanie parametrów, oszczędne karmienie i będzie dobrze.

Zwłaszcza skalary są okropnie żarłoczne. Aż czasami mam wyrzuty, że daje im zbyt mało jedzenia, bo rzucają się na nie jak sępy na padlinę :roll:
Killifish pisze:Nawozy jakieś dla zielska będą konieczne.

"Jakieś" to jest właśnie słowo klucz. Czyli?? :mrgreen:
Killifish pisze:Fotel, kakao i można odpoczywać ;)

I tak właśnie robimy. Relaks najlepszy ;)

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: Killifish » 13 lipca 13, 17:29

Co do skalarów... pielęgnice :)
To się tłuką delikatnie. Jak się para będzie klarować to zobaczysz różnice. Rozpoznanie płci. Ze zdjęć to strzelanko troche, po 5 minutach przed zbiornikiem to szybciej. Obstawiam czarnego jako samca, tak mi mówi nos i garb już widoczny u niego. Płetwami nie masz się co sugerować, masz formy hodowlane. Nie wiem jak duże są. Ale para dobrana będzie trzymać się razem. Na pewno to zaobsrwujesz.

Nie karm dużo. Przy takiej obsadzie, każdy musi mieć coś dla siebie. Najlepiej mrożonki i to różne. Wodzień, artemia, rozwielitka ale i oczlik. Trzeba pilnować by na dno coś zpadło. Zdrowa ryba to głodna ryba.
Nawozy. Wystarczą podstawowe makro+mikro i węgiel w płynie. Ostatnio zakupiłem takie z od znajomej zkrewetkarium.com
Węgiel ProCarbo i CompletePlantsGrowth. Oczywiście można zakupić sole i sobie samemu zrobić.

http://www.krewetkarium.com/?cat=142
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: basia » 13 lipca 13, 18:41

Jeszcze ciepłe, bo z dziś ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: Fatty » 14 lipca 13, 15:35

Przyjemnie to wygląda. A kiryski to gdzie? :mrgreen: Mam słabość do tych rybek, marzą mi się.
Are you sure, you want to exist?


Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: basia » 14 lipca 13, 19:46

Kiryski są na pierwszym zdjęciu przecież ;) Są okropnie ruchliwe i ciężko je ustrzelić.
Dziękuję za opinię i odwiedziny wątku.

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: basia » 15 lipca 13, 10:37

Killifish pisze:Nawozy. Wystarczą podstawowe makro+mikro i węgiel w płynie. Ostatnio zakupiłem takie z od znajomej zkrewetkarium.com
Węgiel ProCarbo i CompletePlantsGrowth. Oczywiście można zakupić sole i sobie samemu zrobić.

http://www.krewetkarium.com/?cat=142

A gdzie to kupić?

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: [240] Taka tam niby Amazonka

Postautor: Killifish » 17 lipca 13, 23:56

http://allegro.pl/Shop.php/Show?order=t ... ory=556003

Węgiel widoczny a nawóz ukryty pod skrótem z pierwszych liter, czyli CPG

Wiem, jestem zajebiaszczy ;) :D
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości