[54L] pytanie dot. obsady

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Androctonus
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 18 marca 13, 11:59
Lokalizacja: Szczecin

[54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Androctonus » 17 lipca 13, 21:49

Witam!

Koleżanki i koledzy po wielu latach wróciłem do słonej i słodkiej wody jednak zakładam ten wątek w celu skorygowania i naprawieniu zapewne kilku uchybień w obsadzie mojego jeszcze jednego małego słodkiego zbiorniczka.

Zbiorników w domu nigdy za mało i doszukałem się małego 54L zbiorniczka (nowy) z pokrywą.

Podam wszystkie komponenty i proszę o doradzenie i skorygowanie mojej małej obsady w baniaczku.

Zbiornik 54L - 60x30x30 + pokrywa ze świetlówką 15W (mało ale muszę pomyśleć jak dołożyć troszkę światła),

Eheim Pick Up 2008 + wkład gąbkowy,

Grzałka Eheim-Jager 50W (innych nie uznaję) odpalę w jesieni/zimie,

Podłoże otóż kupiłem 2 worki JBL Manado - 1,5L i 5L mam też 3 woreczki każdy po 2kg piasku kwarcowego z Filtus'a,

Korzeń i skałka są,

Preparaty najpotrzebniejsze zakupiłem oraz kilka pokarmów suchych póki co (JBL, Sera, Tetra i Hikari),

Moja proponowana obsada:
2/3x Cierniooczek Kuhla,
5szt. kirysków (gatunek do omówienia),

4x krewetka RC,

oraz od zawsze hodowałem pielęgnice, chciałbym powrócić czy jest możliwość aby ta obsada zaakceptowała parkę (po dobraniu oczywiście) Ramirezek "blue electric" lub Kakadu?

Dodatkowo może z 3szt. Otosków?

Oczywiście wszystkie rybki będą miały po kilka rodzajów pokarmów.

Pytanie o obsadę ryb. Rośliny jak ogarnę więcej światła (tutaj też będzie substrat oraz Carbo w płynie, K+ oraz inne nawozy).

Proszę o wyrozumiałość i pomoc jednocześnie. Moja przerwa w akwarystyce trwała blisko 7 lat :(

Pozdrawiam serdecznie.
Diversa 300L || Eheim Prof. III 2075 + Eheim Pick Up 2012 + Eheim Skim 350 + Tunze 6015 || 4x54W || Eheim-Jager 100W || Eheim Air Pump 200 || Fluval FX6 (zapas)...

54L || Fluval 206 + Eheim Pick Up 2006 || 2x24W || Eheim-Jager 25W || Graty...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Hunter » 18 lipca 13, 07:06

Androctonus pisze:Moja proponowana obsada:
2/3x Cierniooczek Kuhla,
5szt. kirysków (gatunek do omówienia),

4x krewetka RC,

oraz od zawsze hodowałem pielęgnice, chciałbym powrócić czy jest możliwość aby ta obsada zaakceptowała parkę (po dobraniu oczywiście) Ramirezek "blue electric" lub Kakadu?

Dodatkowo może z 3szt. Otosków?


Cierniooczi odpadają. Nie ten biotop, zresztą ryby denne już masz ;) Kirysy.

Kirys proponuję panda. Mały, więc może być do małego akwarium. Trochę więcej, bo to ryby stadne. 6szt to minimum.

Krewetki odpuszczamy. Będą ganiane przez pieleniczki. Nie ten biotop.

Powyższa obsada zaakceptuje parkę pielęgniczek kakadu ;) Na Ramirezki za ciepło.

Podaj parametry wody. pH i twardości.

Nad otoskami to jeszcze pomyślimy. Filtracja trochę mało wydajna. Otosy też trzymamy w większej grupie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Androctonus
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 18 marca 13, 11:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Androctonus » 18 lipca 13, 09:32

Hunter odnośnie parametrów wody, muszę zakupić testy JBL i wtedy zrobię pomiar. Akwarium będzie stawiane w drugiej połowie sierpnia.

Jednak nie mogę znaleźć żadnych informacji nt. wody w śródmieściu w Szczecinie.

Co do filtra, poluję na jakiś kubełek mały.

Możesz coś powiedzieć nt. oświetlenia i podłoża?
Diversa 300L || Eheim Prof. III 2075 + Eheim Pick Up 2012 + Eheim Skim 350 + Tunze 6015 || 4x54W || Eheim-Jager 100W || Eheim Air Pump 200 || Fluval FX6 (zapas)...

54L || Fluval 206 + Eheim Pick Up 2006 || 2x24W || Eheim-Jager 25W || Graty...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Hunter » 18 lipca 13, 10:13

Androctonus pisze:Akwarium będzie stawiane w drugiej połowie sierpnia.

Nie śpiesz się :) Najpierw parametry wody kranowej ;)
Androctonus pisze:Jednak nie mogę znaleźć żadnych informacji nt. wody w śródmieściu w Szczecinie.

http://www.serwis.zwik.szczecin.pl/inde ... &Itemid=90

Sprawdź z fakturami czy to ta firma dostarcza Ci wodę. Sprawdź w tabeli na dole strony jaką masz twardość wody.

Androctonus pisze:Możesz coś powiedzieć nt. oświetlenia i podłoża?

Podłoże dla pielęniczek i kirysów to piasek. Szukaj w dużych sieciowych sklepach, typu Castorama, Real, Obi. W Dwóch pierwszych znajdziesz sprawdzony SOBEX z atestem do piaskownicy, w OBI piasek ZEW. Oba dobre. Cena to jakieś 10zł 20kg.

Oświetlenie to zależy głównie od roślin. Tak od 0,3w/l do 0,5w/l. Chyba, że chcesz typowe roślinne akwarium, to możemy pomyśleć nad biotopem CW, i zmienić trochę rybki :) Wtedy zwiększymy też ilość światła, nawozów i CO2.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Androctonus
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 18 marca 13, 11:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Androctonus » 18 lipca 13, 10:25

THX :)

Zatem, woda średnio twarda...

Co do piasku to będzie piasek, zatem Manado wykorzystam w dużym akwarium. Pytanie czy sam piasek nie będzie przeszkodą dla roślin?

Oświetlenie to 15W + muszę coś pokombinować.

Filtracja to Pick Up 2008 + mała kaskada lub mały kubełek.

Kiryski Pandy będą, coś glonożernego by się przydało no i oczywiście Kakadu :)

Teraz pytanie czy warto ładować tam korzenie czy może piaskowce, skałki same?
Diversa 300L || Eheim Prof. III 2075 + Eheim Pick Up 2012 + Eheim Skim 350 + Tunze 6015 || 4x54W || Eheim-Jager 100W || Eheim Air Pump 200 || Fluval FX6 (zapas)...

54L || Fluval 206 + Eheim Pick Up 2006 || 2x24W || Eheim-Jager 25W || Graty...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Hunter » 18 lipca 13, 10:36

Androctonus pisze:Teraz pytanie czy warto ładować tam korzenie czy może piaskowce, skałki same?

Korzonki :) Dużo korzenia, gałązek i łupin kokosa ;) Piaskowce nie, zatwardzają wodę. Jak już jakieś ozdobne kamienie chcesz ładować do akwarium, to wcześniej je zalej octem. Jak syczy albo się pieni to się nie nadaje.

Androctonus pisze:Pytanie czy sam piasek nie będzie przeszkodą dla roślin?

Nie :) Rośliny pobierają nawozy przede wszystkim ze słupa wody ;)

Androctonus pisze:Kiryski Pandy będą, coś glonożernego by się przydało no i oczywiście Kakadu

Coś glonożernego... Hmm polecam ślimaki świderki :) Żywią się obumierającymi roślinami, glonami i detrytusem.

Androctonus pisze:Zatem, woda średnio twarda...

Zatem trzeba będzie pomyśleć nad filtrem RO, albo nad zbudowaniem armaty torfowej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Androctonus
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 18 marca 13, 11:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Androctonus » 18 lipca 13, 10:47

Filtr RO to może być problem ze względu na fakt, że wynajmuję mieszkanie i mam pokur***** właścicielkę.

Armata torfowa? Możesz ciut jaśniej? ;)

Edyta - Ok już wszystko wiem :D Odpada niestety...

Wyjdzie na to, że w tym małym zbiorniku jakaś mała Tanga powstanie...

Małe akwa ale sporo zachodu się szykuje :D
Diversa 300L || Eheim Prof. III 2075 + Eheim Pick Up 2012 + Eheim Skim 350 + Tunze 6015 || 4x54W || Eheim-Jager 100W || Eheim Air Pump 200 || Fluval FX6 (zapas)...

54L || Fluval 206 + Eheim Pick Up 2006 || 2x24W || Eheim-Jager 25W || Graty...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Hunter » 18 lipca 13, 11:00

RO podłączasz do ujęcia wody. Jeśli nie masz w łazience wolnej rury z wodą, to można zrobić przejściówkę i przykręcać do kranu na noc, albo odkręcać słuchawkę od prysznica, przykręcać RO. Właścicielka nie ma nic do gadania jaki sprzęt masz w łazience :P No chyba, że z nią mieszkasz :mrgreen: Ludzie po blokach w małych mieszkaniach radzą sobie jakoś ;)

Armata torfowa to pionowa rura (ja mam 2m :D) wypełniona torfem kwaśnym. Od góry wlewasz wodę, z dołu wypływa zmiękczona i zakwaszona woda. Szukaj schematów w sieci ;)

Tylko RO jest dużo lepsze, bo taka armata ma ograniczone możliwości. Nie wiemy jaką konkretnie masz wodę i nie wiemy czy zbijesz pH i twardości do odpowiedniego poziomu.

Androctonus pisze:Małe akwa ale sporo zachodu się szykuje

Przy akwarium 50l jest tyle samo roboty co przy 200l ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Androctonus
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 18 marca 13, 11:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Androctonus » 18 lipca 13, 11:23

No to teraz mam zagwozdkę... Filtr RO odpada ale może jak przekonam swoją połówkę to zrobię w piwnicy bloku armatę :D

Czuję, że będzie się działo :D

W takim razie póki co muszę zastanowić się jeszcze nad dodatkową filtracją + dołożeniem świetlówki jakiejś. Podłoże w takim razie piasek kwarcowy + muszę załatwić sobie kilka korzeni ciekawych :)

Hunter jeszcze takie pytanie dot. roślin, co byś mi polecił z roślin?

Drugie pytanie zatem mogę uznać, że mam kilka suchych pokarmów dla kirysków ale dla pielęgniczek co być zaproponował? JBL, Tetra, Hikari i Sera tylko. Tropicala, Acti i innych wynalazków nie akceptuję.

Bardzo dziękuję za pomoc ;)
Diversa 300L || Eheim Prof. III 2075 + Eheim Pick Up 2012 + Eheim Skim 350 + Tunze 6015 || 4x54W || Eheim-Jager 100W || Eheim Air Pump 200 || Fluval FX6 (zapas)...

54L || Fluval 206 + Eheim Pick Up 2006 || 2x24W || Eheim-Jager 25W || Graty...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Hunter » 18 lipca 13, 11:54

Androctonus pisze:Hunter jeszcze takie pytanie dot. roślin, co byś mi polecił z roślin?

Łatwe w uprawie rośliny, nie wymagające dużo światła. Sam musisz poszukać ;)

Ja mam takie:
-Peacock Moss
-Spiky Moss
-Creeping Moss
-Flame Moss
-Subwassertang
-Ludwigia repens
-Hygrophilia difformis
-Heterenthera zosterifolia
-Hemianthus micranthemoides
-Sagittaria subulata
-Hydrocotyle leucocephalla
-Cryptocoryne wendtii brown
-Nurzaniec amerykański
-Cryptocoryne balansae
-Rotala Wallichii
-Bacopa Caroliana
-Rotala Rotundofolia
-Limnophila Sessiliflora
-Microsorium Windelov

Na ciemnoczerwony rośliny, które rosną słabiej. Każde akwarium jest inne ;)


Androctonus pisze:Drugie pytanie zatem mogę uznać, że mam kilka suchych pokarmów dla kirysków ale dla pielęgniczek co być zaproponował? JBL, Tetra, Hikari i Sera tylko. Tropicala, Acti i innych wynalazków nie akceptuję.

Sucha pasza jest niezdrowa. Ryby karmi się naturalnym pokarmem, a więc "robaki" ;) W sklepie zoologicznym możesz dostać żywe, takie które możesz zużyć na raz lub dwa razy, ale zdecydowanie polecam mrożonki. Czyli pokarm mrożony w pudełkach podobnych do tych w jakich są tabletki. Trzymam w zamrażalniku i raz dziennie daję ćwierć kostki.

Szukaj: artemia, kryl, oczlik, wodzeń. Unikaj ochotki i mięsa zwierząt stałocieplnych, a więc serca wołowe odpadają.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Androctonus
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 18 marca 13, 11:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Androctonus » 18 lipca 13, 12:32

Dobra to już mam ogląd :ok:

Dodać filtrację, ogarnąć ja da radę jeszcze jedną świetlówkę do tego korzenie :)

Powoli się ogarnie.

Armata torfowa też będzie :D

Bardzo dziękuję za pomoc i wszelkie sugestie :)

Pozdrawiam.
Diversa 300L || Eheim Prof. III 2075 + Eheim Pick Up 2012 + Eheim Skim 350 + Tunze 6015 || 4x54W || Eheim-Jager 100W || Eheim Air Pump 200 || Fluval FX6 (zapas)...

54L || Fluval 206 + Eheim Pick Up 2006 || 2x24W || Eheim-Jager 25W || Graty...

Androctonus
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 18 marca 13, 11:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Androctonus » 21 lipca 13, 14:25

Witam,

czy mogę dać na sam spód szkiełka JBL Manado do tego jakiś nawóz (sypany oczywiście) + na to wszystko warstwa piasku kwarcowego? Czy jako same podłoże piasek kwarcowy rośliny będą mniej wymagające (oczywiście nawożone będą JBL Ferropol + carbo i K+ od Aqua Art) oświetlenie Day Light Juwel 15W.

Proszę o informację, dzisiaj chcę złożyć zamówienie na substrat.

Pozdrawiam.
Diversa 300L || Eheim Prof. III 2075 + Eheim Pick Up 2012 + Eheim Skim 350 + Tunze 6015 || 4x54W || Eheim-Jager 100W || Eheim Air Pump 200 || Fluval FX6 (zapas)...

54L || Fluval 206 + Eheim Pick Up 2006 || 2x24W || Eheim-Jager 25W || Graty...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Hunter » 21 lipca 13, 15:03

Manado chyba się nie przysypuje z tego co kojarzę. Sam substrat pod rośliny dajesz. Tylko ja tu widzę, że chcesz postawić rośliniaka? Jak to ma być rośliniak to światła mało. Do tego nawozy kiepsko zbilansowene... Masz mikro i K, ale brak makroelementów, zatem gdzie N i P? Carbo ewentualnie może być, chociaż jak stawiasz rośliniaka to lepszy byłby czysty CO2.

Ogarnij w końcu co stawiasz :) Biotop CW z pieleniczkami czy rośliniaka z roślinami. Nie sądzę czy to dobre połączenie Manado z kakadu :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Androctonus
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 18 marca 13, 11:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Androctonus » 21 lipca 13, 15:32

Heh i już Cię polubiłem :)

Tu jest właśnie problem, mam kupionych kilka nawozów i Manado ale cholera mam bardzo słabe oświetlenie :(

Myślałem jeszcze o Shrimp secie i tam zrobić małe rośliny, a tutaj zostać Kakadu i Pandami :)
Diversa 300L || Eheim Prof. III 2075 + Eheim Pick Up 2012 + Eheim Skim 350 + Tunze 6015 || 4x54W || Eheim-Jager 100W || Eheim Air Pump 200 || Fluval FX6 (zapas)...

54L || Fluval 206 + Eheim Pick Up 2006 || 2x24W || Eheim-Jager 25W || Graty...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [54L] pytanie dot. obsady

Postautor: Hunter » 21 lipca 13, 17:13

W takim razie SS to inna bajka, nie ten temat ;) Tu nic nie pisz, bo zaraz się zamotamy :P

Jak robimy CW to CW. Zwiększamy trochę światła, chociaż niekoniecznie. Zależy od roślin. Na dno sam piasek, do wody pieleniczki i kirysy, ale... parametrów wody nadal nie znamy, a to jest najważniejsze ;) Musimy wiedzieć na czym stoimy, samo stwierdzenie woda "średnio twarda" do celów akwarystycznych mówi mi tyle, co "woda jest mokra" ;) Konkretnie, bo jak będzie za twarda to musimy kombinować. Albo filtr RO, albo armata torfowa i dobry torf. Jak będzie źle ale nie tragicznie to ewentualnie można zmienić troche obsadę ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości