Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

elwis76
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 05, 15:29

Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: elwis76 » 13 stycznia 06, 10:35

Witam. Ostatnio kupilem świtlówke Hagena Flora glo 20W do akwarium 112l. I zauwazyłem ze rosliny jakby slabiej rosły a wczesniej mialem zwyla swietówke przemysłową Teraz ma tylko jedna przemyslowa i ta nowa. Czy jest mozlwe ze ta zwykla swietlowka jest lepsza od tej nowej. Bo widze nawet po zachowaniu roslin ze kieruja sie w strone swiatla tej zwyklej swietlowki a nad ta nowa swietlowka powstaja brazowe glony na roslinach. Myslalem ze jesli kupie ta nowa swietlowke to bedzie lepiej . Na poczaku mialem dwie zwykle swietlowki po 18W a teraz jest 20w i 18W i jest zdecydowanie gorzej. Prosze o jakos rade. Swietlowka hagena jest z tylu a dlugie rosliny rosna w kierunku swietlowki z przodu
Akwa 112l. Kakadu harem, zbrojniki para, 3 krewetki filtrujące, węgorek

rysib
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 13 grudnia 05, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: rysib » 14 stycznia 06, 13:49

Sądzę że same rośliny udzieliły Ci odpowiedzi. Osobiście preferuje Osram lumilux 840 lub philips tld 840. (te pierwsze polaca zrestą Rataj jakob. dobre dla roslin). nie wspomne o dużo niższych cenach w stosunku do hagena
Pozdrawiam Rysiek
375 l. Pielęgnice: sajica, 2 x miodowa,2 skalary + kiryśniki czarnoplame x 5, gibiceps + zadziorny ancistrus.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: kuba!!! » 15 stycznia 06, 13:52

predzej to zmiana widma swiatla wplynela na rozwoj glonow. mysle ze po jakims czasie twoje rosliny zaczna rosnac lepiej przy tej swietlowce niz przy tej starej.
Ja tez mam flore glo w akwa i glony nie rosna (juz nie rosna hehehehehe)

pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: ciosek » 15 stycznia 06, 15:16

tak, Kuba ma racje, tu nie chodzi o to że hagen jest gorszy... jest poprostu inny ;), inne widmo i barwa napewno. Rosliny musza sie nieco przyzwyczaic. Mysle ze po jakims czasie powinna sie ustabilizowac i zmieni sie na lepsze ;). W koncu hagen robi jedne z najdrozszych (czyli pewnie najlepszych, ale nie pamietajmy ze nie zawsze cena idzie w jakosc). Ale tez nie nastawiaj sie ze po wymianie jednej swietlówki rosliny nagle dostana kopa, swiatlo to tylko jeden czynnik, drugim jest nawozenie nawozami a trzecim CO2... tylko odpowiednia synchronizacja tych 3-ech czynnikow da wymierne efekty.

elwis76
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 05, 15:29

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: elwis76 » 17 stycznia 06, 13:55

Wielkie dzieki. Wiec pozostało mi tylko czekac. Zamontuje jeszcze odblysniki i zobaczymy.
Pozdrawiam
Akwa 112l. Kakadu harem, zbrojniki para, 3 krewetki filtrujące, węgorek

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: Rama » 18 stycznia 06, 23:26

Jaki jest koszt swietlowki Philips TLD 965 18W....
Bede zmienial akwa na 126 litrow i szukam optymalnego wariantu oswietleniowego. I na jaki kolor zabarwia ona zbiornik bo na stronie o swietlokach wynika ze bardzo naturalnie :) Prawie jak Life-Glo :)

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: Suonko » 19 stycznia 06, 10:35

Polecam stronę http://saurama.aqua-web.org/ wszystko jest na obrazkach. 965 daje stosunkowo mało Luxów, jest bardziej w stronę świetlówek roślinnych, także dobrze zastanów się nad drugą świetlówką.
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: kuba!!! » 19 stycznia 06, 10:36

tak ok 20zl a barwe daje zimna :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: Rama » 19 stycznia 06, 18:25

Suonko pisze: jest bardziej w stronę świetlówek roślinnych, także dobrze zastanów się nad drugą świetlówką.


Nie rozumiem za bardzo nad czym mam sie zastanawiac.... Ale to moze zmeczenie :)
Jak mozesz to mi wytlumacz co masz przeciwko tej swietlowce.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: kuba!!! » 19 stycznia 06, 19:59

to jeszcze raz ja :)
jesli chcesz to zrob polaczenie 965 i 950 i bedzie ok.
philips to sa dobre swietlowki, ale dobre nie oznacza to ze nie ma lepszych :)
np. zestawienie kilku swietlowek markowych (akwarystycznych) jest lepsze niz zestawienie
np. zwyklych swietlowek philipsa.
ja mialem swietlowki philipsa w akwarium przez jakis czas i bylo ok. Rosliny rosly, ryby zyly czyli wszystko bylo w normie.
po pewnym czasie zainwestowalem w swietlowki akwarystyczne i widac bylo znaczna roznice, rosliny i ryby nabraly kontrastu itd.

pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: Rama » 19 stycznia 06, 20:19

Kuba.
Ja aktualnie mam w akwa swietlowki Hagena... AquaGlo i FloraGlo...
Kupilem Aqua i swiatlo jakie robi jest bardoz ladne. Bardzo ladnie widac rybki... Pozniej kupilem swietlowke dla roslinek.. Swieci, roslinki rosna i jest ok... ale kolor na jaki sie wymieszaly te dwie swietlowki troche mi sie nie podoba... Wiem ze polaczenie dwoch swietlowek sluzy rybkom i roslinkom ale... Na stronie o swietlowkach ogladalem swietlowki Hagena LifeII Glo. Bardzo ladnie na zdjeciu sie prezentuje akwa... Ale swietlowka jest droga... Dla nie ktorych bardzo droga... Po porownaniu wszystkich fotek na stronie Philips TLD 965 daje barwe podobna do tego Hagena. Moze to tylko tak sie wydaje... Nie wiem. Dlatego sie pytalem czy jest to cos podbnego jak na zdjeciu....
Jesli sie nic nie wykluje z tego porownania to kupie sobie dwie Aqua-Glo.... Bardzo mi sie podobal efekt jaki robi ta swietlowka na Neonach :)

Kurcze. Tak patrze na ten moj obrazek co poskladalem i juz sam nie wiem co mam wybrac... A moze sami cos zaproponujcie ja Wy byscie to poskaldali... A moze macie jeszcze inny pomysl

Obrazek

Jesli za duze zdjecie to krzyczec. Mam sporo rozdzielczosc na monitorze wiec mi nie przeszkadza.

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: Suonko » 19 stycznia 06, 21:32

Ja mam akurat połączenie LifeGlo2 na tył i PowerGlo na przód. No ale fartem LifeGlo2 dostałam za 45zł ...

A z tym doborem drugiej, chodziło mi o to, żebyś wyszukał taką o jak największej ilośći luxów, bo 965 daje światło troszkę ciemniejsze. Przy 2 standardowych świetlówkach akwa 126L może być trochę ciemne, dlatego tak kombinuj, żeby je maksymalnie doświetlić. Oczywiście odbłyśniki kioniecznie zamontuj.
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: Rama » 19 stycznia 06, 22:18

Ok. To moze inaczej.
Ile swietlowek i jakie byscie polecali do akwa 126 litrow...
Akwa oczywiscie 80x35x45 to swietlowki 75cm sie zmieszcza...
Z tego co przeszukalem na necie to Philips robi swietlowki 18W... Nie produkuje 25W o dlugosci 75 wiec trzeba by to jakos inaczej zamiescic... Na przemian....
Sie zastanawialem nad tym czy nie lepiej wsadzic 3 swietlowki 18/20W niz 2 swietlowki 25W...
Wogole to mam pewien pomysl na swietlowki... Mianowicie mam zamiar je zrobic w pokrywie wlasnej roboty, a zamontowac je na plastikowym korytku PCV (takie na kabel), ktore bedzie w poprzeg poprowadzone (tak jak swietlowka) z tym ze cala oprawa swietlowkowa bedzie zamocowana do tej czesc korytka ktore sie zamyka :) Nie wiem czy napisalem zrozumiale... W kazdym badz razie mam zamiar zrobic to z regulowana szerokoscia... Tzn bedzie szlo wsadzic swietlowki od 15W (45cm) przez 18W/20W (60cm) do 25W (75cm).... W zaleznosci jak sie ustawi oprawy :)
Statecznik bedzie elektroniczny z zarowek kompaktowych....

Coraz bardziej sie przygladam tej calosci i dochodze do wniosku ze polacze na razie Philips TLD 965 18W, z tymi co aktualnie mam Flora-Glo i Aqua-Glo 15W....
Nie dawno zrobilem remont pokoju... W tym tygodniu mam zamiar kupic jeszcze nowy dywan, a szafka pod akwa tez musi byc jakas ladna :) bo ta to paskuctwo... A to kolejny wydatek. Tak wiec na razie do poki swietlowki 15W swieca zastosuje w akwa... Jak przestana to bede kupowac nowe zmieniajac rozpietosc :)

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: Suonko » 20 stycznia 06, 08:53

Rama, a gdzie Ty wypatrzyłeś świetlówki 75cm długości ??????
Z tego, co się orientuję to są dostępne świetlówki T5 o mocy 24W, ale długości 55cm (oznaczane jako FQ). Są też takie 21W, ale długość 85cm (FH).
Zwykłe T8 są 18W/20W - długość 60cm, a następne są 30W o długości 90cm ...

Co do oświetlenia, świetlówek itd, to tutaj masz sklep z różnymi akcesoriami. Polecany na holenderskich ...

Jeżeli chodzi o ilość światła w akwa 126L, to jeżeli chcesz się bawić w roślinne, to kombinuj tak, żeby było łącznie około 100W. Lepiej jest to raczej rozbić na więcej świetlówek, żeby światło było rozłożone równomiernie.


A tak czy inaczej daj jakiegoś linka co do tych świetlówek o długości 75cm. Natychmiast wytedy rozpruwam swoją pokrywę i wstawiam takie 75-tki.
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Zwykla swietlowka a swietlowka Hagena

Postautor: Rama » 20 stycznia 06, 09:34

Tutaj masz link z Allegro:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=80739047

Tutja masz sklep netowy:
http://www.akwasklep.pl/go/_category/?i ... 36b79406ce

Niestety zdjecia ze sklepu nie mam czasu zrobic...
Z 75 nie ma ale Flora-Glo... Jakbys chciala zmieniac.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości