obsada 72l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
maxio275
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 23:13

obsada 72l

Postautor: maxio275 » 23 kwietnia 14, 23:21

Witam, dostałem w prezencie akwarium 72l. Niestety kompletnie się na tym nie znam, akwa dostałem od kumpla bo on wyjechał za granice i tak już u mnie zostało. Mam pytanie co do obsady. Jakie ryby mogę w baniaku trzymać?
W spadku dostałem:
2x black molly
1x bojownik
4x mieczyk
1x pielęgnica meeka
1x kirys albinos
2x platka (zmienniak)

czy ta obsada w ogóle tu pasuje? z tego co czytałem na innych forach to po prostu zupa rybna, kumpel nie chce już tego akwa i mogę z nim zrobić co chce. Chciałbym zostawić bojownika i meeke. Ale jakie rybki do tego? Resztę mogę oddać do zoologa bądź wymienić.
co więcej mogę powiedzieć o baniaku?
temp 25-27 stopni czasem 28.
ph nie znam
dzisiaj wrzucony korzeń od innego kumpla z akwa
jakieś tam roślinki na dnie i dwa rodzaje żwirku (czarny grubszy i biały dość mały)
filtr nawet nie wiem jaki to jest
jedna świetlówka
brzęczyk

jakieś porady? czekam na konstruktywną krytykę. nie boję się że dostanę za kumpla, ale proszę o konkretne rady bo chciałbym zachować to akwa.


twardość wody jaką pokazują mi wodociągi (nie wiem jak to ma się do tej w akwa, podejrzewam że może być zbliżona)
woda

lmrahil
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 26 marca 14, 20:59
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: obsada 72l

Postautor: lmrahil » 24 kwietnia 14, 00:44

Tak więc postaram się coś od siebie powiedzieć. Przede wszystkim musisz sprawdzić co to za filtr bo może się okazać zbyt mało wydajny= więcej sprzątania. Co do obsady, niestety pielęgnica Mekka rośnie zbyt duża i nie nadaje się do tego tank'u. Molinezje też nie pasują. Oddałbym również platki. W zasadzie kiryski mogłyby tu wejść w większym stadzie Ale podejrzewam że ten żwir będzie nieodpowiedni dla nich. Proponuję w tym tank'u zostawić tylko bojownika. Do niego dokupić ewentualnie 2 samice. Małe stado ryb ławicowych i na ile fundusze pozwolą dołożyć tu krewetek red cherry/Fire bądź babaulti. Taka obsada będzie ciekawa i kolorowa ;) oczywiście musisz mieć w zbiorniku dużo roślin, również tych pływających.

Awatar użytkownika
Perfect
Ryba
Ryba
Posty: 243
Rejestracja: 1 grudnia 08, 09:56
Lokalizacja: KrK

Re: obsada 72l

Postautor: Perfect » 24 kwietnia 14, 02:39

Opcja z bojownikiem jest spoko. Tylko czy w haremie przykładowo 1+4, żadna z ryb nie będzie wykazywała zainteresowania krewetkami? :) Moim zdaniem to mało prawdopodobne :) Fajną opcją byłoby bojownikarium z wysokimi, szybko rosnącymi roślinami :) Na początek fajna sprawa coś takiego "konkretnego" założyć :)

maxio275
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 23:13

Re: obsada 72l

Postautor: maxio275 » 24 kwietnia 14, 07:38

filt hanza aquaristic HJ-411B
220-240V/50Hz
moc: 2W
Hmax: 0.6m
Qmax: 300l/h

grzałka z tej samej firmy 100W

zapomniałem wspomnieć o dwóch fantomach w tej zupie
Ostatnio zmieniony 5 maja 14, 13:35 przez maxio275, łącznie zmieniany 1 raz.

maxio275
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 23:13

Re: obsada 72l

Postautor: maxio275 » 24 kwietnia 14, 07:44

co myślicie o wrzuceniu rzęsy wodnej? wiem że dla niektórych to zwykły śmieć, ale ja troche pohamuję glony i azotany w akwa, a zawsze mogę ją wyłowić.

jakie roślinki do akwa dać?

z tego co mam to widzę kryptokorynę plus jakąś jeszcze anubias nana o ile się nie mylę.

lmrahil
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 26 marca 14, 20:59
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: obsada 72l

Postautor: lmrahil » 24 kwietnia 14, 07:52

Rzęsy nigdy dosyć według mnie ;) jako rośliny proponuję mchy np.jave na korzenienie. Wspomniałem że musi być zarośnięte akwarium chociaż to zależy od temperamentu bojowników. Jak kupi młodzież to przyzwyczają się do krewetek, najprawdopodobniej- ja bym spróbował ;) z moich obserwacji samce są za wolne by złapać krewetkę i z czasem dają sobie spokój.

maxio275
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 23:13

Re: obsada 72l

Postautor: maxio275 » 24 kwietnia 14, 08:00

a jak ze żwirkiem? czarny jest większy, ten jasny jest drobny. Da radę stadko kirysów? ten jeden sobie dobrze radzi, jakoś problemu z nim nie ma, akwa stoi u mnie już od kilku miesięcy i dbam jak mogę. niestety dopiero niedawno wziąłem się za lektury forum. Bojownik z tego co się orientuję ma ponad rok (przynajmniej w tym akwa).

z tą rzęsą jest tak że zamierzam wyłowić trochę z okolicznego stawu, nie wiem czy to dobry pomysł i czy się ryby nie zatrują?

a z większych roślinek? moczarki? czy jeszcze jakieś?

lmrahil
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 26 marca 14, 20:59
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: obsada 72l

Postautor: lmrahil » 24 kwietnia 14, 10:26

To bardzo zły pomysł, przyniesiesz do akwarium pełno dziadostwa w postaci larw i jaj. Jeżeli zdecydujesz się na krewetki to będą pełniły tę samą funkcję co kirysy. Moczarka, rogatek, można spróbować kabombe, nurzańca. Ale polecam mech na korzeniach i kokosach obwiązać żyłką wędkarska- będziesz zadowolony. Temp jest za wysoka, 23-24 stp. do tych ryb.
Ostatnio zmieniony 24 kwietnia 14, 10:39 przez lmrahil, łącznie zmieniany 1 raz.

maxio275
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 23:13

Re: obsada 72l

Postautor: maxio275 » 24 kwietnia 14, 10:36

krewetki amano i rc? kabomba i rogatek mi chyba odpadną, boję się że będą się rozpadać tylko. jakie nawozy dać? jakieś tabletki pod kamienie czy jak? nurzaniec jak najbardziej, jakieś jeszcze pomysły na jakieś dłuższe rośliny z dużymi liśćmi chociażby? kupię jeszcze kilka gałązatek może.

zamiast tej rzęsy kupię pistię, na jedno wyjdzie no i sklepowa.

więc postanowione będzie bojownikarium. trzeba zainwestować w mchy.

no i teraz kwestia podłoża, zostawić to co jest? wymieszać? a może z jednej strony zrobic skałki większe i ten czarny bazalt niby a po drugiej stronie gładszy biały plus kilka roślinek?

co z filtrem? wymieniać? zostawić? domyślam się że jest lipny bardzo, jakieś propozycje?

lmrahil
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 26 marca 14, 20:59
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: obsada 72l

Postautor: lmrahil » 24 kwietnia 14, 14:39

Myślę że spróbuj same red cherry,babaulti bez amano. Jeśli będą polowania bojowników na nie, wtedy amano( droższa i nierozmnażalna krewetka). Kirysy do oddania przy tym czarnym podłożu. Dużo mchu by krewetki miały schronienie, gałęzatka jak najbardziej. Nawozów bym tutaj nie dodawał, ewentualnie można węgiel w płynie.

maxio275
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 23:13

Re: obsada 72l

Postautor: maxio275 » 24 kwietnia 14, 21:36

oki dzięki. a jak filtr?

Awatar użytkownika
chabrasz003
Ryba
Ryba
Posty: 289
Rejestracja: 3 lutego 14, 23:45
Lokalizacja: Poznań

Re: obsada 72l

Postautor: chabrasz003 » 24 kwietnia 14, 22:05

Oddaj meekę i mieczyki, bo akwa za małe.

maxio275
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 23:13

Re: obsada 72l

Postautor: maxio275 » 24 kwietnia 14, 22:06

tak wiem wiem, to już ustalone ;) pytam co z filtrem teraz ;) na wszelkie propozycję jestem pozytywnie nastawiony ;)

lmrahil
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 26 marca 14, 20:59
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: obsada 72l

Postautor: lmrahil » 26 kwietnia 14, 01:33

Myślę że niezawodny FZN 3 kaskadowy jest godny polecenia. Ewentualnie Aqua Clear 50.

maxio275
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 23:13

Re: obsada 72l

Postautor: maxio275 » 26 kwietnia 14, 23:25

oki dzięki ;) a chciałem jeszcze zapytać do haremu bojowników 1+3 i krewetek można dołożyć coś jeszcze??

neonki to rzecz jasna chyba, a co powiecie na prętniki karłowate 1+1?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości