Czarny kirysek

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
tunele
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 lipca 14, 19:39

Czarny kirysek

Postautor: tunele » 25 lipca 14, 19:49

Witam,

posiadam akwarium 20L (w przeciagu tygodnia przeprowadzka do 50L)

w zbiorniku mamy:
-raczka pomaranczowego
-glonojad syjamski (dziki)
-bojownik syjamski
-4 otoski
-3 kiryski czarne..
(bojownik ostro goni glonojada syjamskiego)

i teraz pojawil sie problem, nie wiem czy takiego juz kupiłem, bo powiem szczerze ze nie zdazylem sie im przyjrzeć a dopiero teraz odkrylem problem..

jeden z nich ma podgryzioną płetwe i jest jakis taki "od dupy wyssany" za przeproszeniem, ma wielki łeb, ale cialo wiotkie (wrecz anoterktyczne) no i ten ogon... niby pływa - ale mało żwawo, jeść też je, no ale martwie sie jego wygladem..

dorzucam fotke
Obrazek

nie wiem czy cokolwiek widać, bo strasznie ciezko mi złapać ostrość ;/


no i kolejne pytanko... do akwa wrzucilem 4 otoski... jednak na dzien dzisiejszy zliczylem tylko 3 i ni cholery nie moge znalezc czwartego? jest mozliwe, ze cos go zeżarło? tylko co?
Ostatnio zmieniony 25 lipca 14, 20:00 przez tunele, łącznie zmieniany 1 raz.

Waane10
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 24 lipca 14, 19:03

Re: Czarny kirysek

Postautor: Waane10 » 25 lipca 14, 19:57

a glonojada syjamskiego masz dużego? Ja w akwarium mam dośc sporego glonojada syjamskiego i jest agresywny wobec niektórych ryb.

tunele
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 lipca 14, 19:39

Re: Czarny kirysek

Postautor: tunele » 25 lipca 14, 20:02

Waane10 pisze:a glonojada syjamskiego masz dużego? Ja w akwarium mam dośc sporego glonojada syjamskiego i jest agresywny wobec niektórych ryb.



ten glonojad syjamski ma okolo 6 cm.

wobec innych kirysków, ani otoskow nie widać żadnych przejawow agresji, czasem tylko pogoni, ale nie jest uparty...

Waane10
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 24 lipca 14, 19:03

Re: Czarny kirysek

Postautor: Waane10 » 25 lipca 14, 20:08

U mnie w akwarium strasznie się czepia skalarów.Czytałam ,że dorosłe osobniki mogą byc agresywne wobec ryb. Hmm na martwice płetw też to nie wygląda... bardziej wygląda na to,że jakaś ryba obgryzła płetwy kiryskowi ,albo już takiego kupiłeś.Może kup preparat na regeneracje płetw, może tropical healthosan :)

tunele
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 lipca 14, 19:39

Re: Czarny kirysek

Postautor: tunele » 25 lipca 14, 20:20

Waane10 pisze:U mnie w akwarium strasznie się czepia skalarów.Czytałam ,że dorosłe osobniki mogą byc agresywne wobec ryb. Hmm na martwice płetw też to nie wygląda... bardziej wygląda na to,że jakaś ryba obgryzła płetwy kiryskowi ,albo już takiego kupiłeś.Może kup preparat na regeneracje płetw, może tropical healthosan :)


kurcze, z tego co mi sie wydawalo to jeszcze wczoraj pływał z innymi po całym akwa (ogonek mial juz taki chyba) a dzisiaj caly czas siedzi w kącie, nie pływa, tylko czasem sie troszke ruszy... :(

no i kolejna kwestia, gdzie jest czwarty otosek? wyskoczyl kamikaze czy co?

Waane10
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 24 lipca 14, 19:03

Re: Czarny kirysek

Postautor: Waane10 » 25 lipca 14, 20:28

Może nie zaklimatyzował się ,zdechł a rybki go zjadły :/

Jutro kup coś na regenerację płetw i miejmy nadzieję ,że kiryskowi nic nie będzie :)

Używaj opcji Obrazek/Hunter
Ostatnio zmieniony 25 lipca 14, 20:35 przez Waane10, łącznie zmieniany 1 raz.

tunele
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 lipca 14, 19:39

Re: Czarny kirysek

Postautor: tunele » 25 lipca 14, 20:38

Waane10 pisze:Może nie zaklimatyzował się ,zdechł a rybki go zjadły :/


nie wydaje mi sie... wczoraj jeszcze wszystkie plywaly po calym akwarium... a teraz tylkoo jeden zostal...


może na tych zdjeciach bedzie cos lepiej widać...

Obrazek
Obrazek


a próba uchwycenia "zdrowego" kiryska konczy sie zazwyczaj tak, wiec na pewno cos na rzeczy leży :(
Obrazek

:cry:

tunele
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 lipca 14, 19:39

Re: Czarny kirysek

Postautor: tunele » 26 lipca 14, 08:35

*dobra, nie trudźcie sie,przez noc kirysek wyparował ze zbiornika*

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czarny kirysek

Postautor: Hunter » 26 lipca 14, 10:37

tunele pisze:*dobra, nie trudźcie sie,przez noc kirysek wyparował ze zbiornika*

I tak czasami bywa.
Zatem czas ogarnąć w końcu akwarium. Jeśli nie zapewnisz rybom odpowiednich warunków problemy się nie skończą.
Kirys to ryba trzymana w większych grupach. 10-15 sztuk, minimum 7szt, ale to minimum, a nie optimum. To wymaga akwarium dużego. Wymagają też piasku, a nie głazów wielkości pół ryby.
Na glonojada syjamskiego akwarium jest tym bardziej za małe.
Otoski i bojownik mają całkowicie odmienne wymagania temperaturowe.

W nowym, 50l baniaku z obecnej obsady możesz trzymać wyłącznie bojownika, albo wyłącznie otoski. Reszta wymaga baniaka minimum 80x30cm, więc nie dziw się, że ryby mają obszarpane płetwy i padają w nieuzasadnionych przypadkach :|

Raczków nie uwzględniłem, bo nie mam o nich zielonego pojęcia.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tunele
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 lipca 14, 19:39

Re: Czarny kirysek

Postautor: tunele » 27 lipca 14, 09:41

Szkoda tylko,że Twoje rady juz po fakcie....

Do nowego zbiornika trafił bojownik z glonojadem syjamskim oraz raczek karłowaty, kiryski/otoski zostały w poprzednim zbiorniku, gdzie postaralem sie wybrać duży żwir, zastępując go żwirkiem 1-2mm, przymierzam sie do wymiany na piasek kwarcowy 0,5mm ale niestety musze zamawiać co troche zajmie.

Chciałbym się teraz poradzić, czy jeżeli pozbęde sie z dużego zbiornika glonojada (nie wyrzuce, tylko oddam - spokojnie) to czy bede mogl tam smialo dorzucic kiryski?

pozdro

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czarny kirysek

Postautor: Hunter » 27 lipca 14, 09:50

tunele pisze:Do nowego zbiornika trafił bojownik z glonojadem syjamskim oraz raczek karłowaty, kiryski/otoski zostały w poprzednim zbiorniku, gdzie postaralem sie wybrać duży żwir, zastępując go żwirkiem 1-2mm, przymierzam sie do wymiany na piasek kwarcowy 0,5mm ale niestety musze zamawiać co troche zajmie.

Raczej daj na odwrót. Bojownik może pływać w małym 20l akwarium pod warunkiem, że będzie tam sam. Kirysy tymczasowo do większego baniaczka.

Ale kontynuując cytat Twojej wypowiedzi:
tunele pisze:Chciałbym się teraz poradzić, czy jeżeli pozbęde sie z dużego zbiornika glonojada (nie wyrzuce, tylko oddam - spokojnie) to czy bede mogl tam smialo dorzucic kiryski?

tak jak wspomniałem wcześniej, kirysy te wymagają większej powierzchni. 80x30cm to minimum dla tych ryb i tak jak wspomniałem wcześniej w grupie minimum 7sztuk. Poszukaj info na temat kirysa spiżowego, bo to właśnie takiego posiadasz. Z tym, że to kolorystycznie odmiana czarna, ale wymagania identyczne.

Problem w tym, że nie przeskoczysz wymagań ryb. Kirysy spiżowe to duże ryby, więc albo zrozumiesz na czym polega akwarystyka, albo na siłę upchasz do baniaka 50l co Ci się żywnie zapragnie ze skutkami jak wyżej na zdjęciach :| Dobra rada. Celuj w małe i spokojne rybki.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tunele
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 lipca 14, 19:39

Re: Czarny kirysek

Postautor: tunele » 27 lipca 14, 10:03

U mnie to jest niestety szerokosc 60cm. :<

Kirysków mam 5 (bylo 7 ale dwa kupiłem uszkodzone mech./chore?-lub to sprawka syjamskiego glonojada-w malym akwarium byl bardzo agresywny (kupiłem go niestety "za poradą")

Zostały też 3 otoski (zarówno jak i kirysek to biotop Am. płd.)

Chciałbym to rozegrać tak:
-glonojad syjamski znajdzie wlasciciela z wiekszym akwarium
-kiryski i otoski polecą do 50ki z raczkiem (dokupie około 5 czarnuchów)
-bojownik zostanie sam w 20ce (czy może dorzucic mu raczka do towarzytwa?:)
->sytuacja jest taka, że bojownik kilka razy przymierzał sie do skubniecia raczka, ale ten od razu zaczal wymachiwać szczypcami skutecznie płosząc bojka- od tego czasu nasz syjamczyk(? odpowiednia forma?) nawet nie próbuje atakować - wręcz zobaczywszy raczka omija go szerokim łukiem.

Czy będzie to "lepsze" niż obecne rozwiazanie?

Znalazlem wymagania tych wąsaczy:
http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... wy-czarny/

tylko teraz pytanie, Ty mówisz 80x30, tutaj mam 60x30 i kogo teraz sluchac :)?
Wielkie dzieki za pomoc :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czarny kirysek

Postautor: Hunter » 27 lipca 14, 19:10

tunele pisze:tylko teraz pytanie, Ty mówisz 80x30, tutaj mam 60x30 i kogo teraz sluchac ?

A co podpowiada zdrowy rozsądek? Skoro ryba dorasta do 7cm, oraz jest trzymana w grupie to 60x30cm to chyba trochę za mało na te minimum 7szt 7cm ryb?

No ale rybyakwariowe.eu już tak ma. Często mam wrażenie, że powstało na zasadzie bezmyślnego kopiuj - wklej. Do 60x30 nadają się pandy, lub inne mniejsze kirysy.

Opcja z kirysami w większym baniaku jest jak najbardziej lepsza od trzymania ich w 20l, ale nie licz na to, że problemy znikną, bo jednak mają za ciasno. Zresztą sam się przekonasz... 20cm różnicy to ogromnie dużo, zwłaszcza że to 80x30 o ktrym piszę to minimum a nie optimum.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tunele
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 lipca 14, 19:39

Re: Czarny kirysek

Postautor: tunele » 28 lipca 14, 19:57

Niestety, kiryski będą musiały sie troche pognieść :/. Wpadly do 60cm razem z otoskami, raczkiem i tymczasowo zbrojnikiem syjamskim (tego planuje oddać tylko wolalbym komus wpuscic do akwa niż z powrotem zeby znalazl sie z innymi w 30x30 w sklepie ;)

Moze jak fundusze pozwola to wymienie akwa na 80tke, ale poki co zostaje to co jest.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości