Dojrzewanie 54l. akwarium - prośba o poradę

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dojrzewanie 54l. akwarium - prośba o poradę

Postautor: EyeQueue » 21 września 14, 12:31

Nie chodzi o warunki skrajne, tylko naturalne. Ryby z biotopu typu whitewater mają bardzo dużą naturalną właśnie tolerancję, bo wymaga od nich tego środowisko, w którym żyją. Między porą suchą i deszczową warunki zmieniają się nie tylko znacznie, ale też gwałtownie. Co zresztą często próbują naśladować hodowcy kirysków, by wywołać tarło.

Podsumowując, by nie kontynuować akademickich dyskusji, twierdzę, że dla kirysków Sterby nie ma potrzeby robić wody innej niż jest w kranie. Przynajmniej na początku przygody z akwarystyką.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

LukaszW
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 5 września 14, 20:56
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dojrzewanie 54l. akwarium - prośba o poradę

Postautor: LukaszW » 23 września 14, 13:09

No i teraz mam duży dylemat i wprowadziliście mnie w zakłopotanie. Bawić się w armatę torfową czy też pozostać przy tych parametrach co są? Nadal nie wiem jakie ryby kupić dla towarzystwa kirysków przy moich parametrach. Póki co kiryski mają się dobrze. Są trochę płochliwe. Wystarczy się przybliżyć do akwarium a już uciekają na zarośnięte tyły. Myślę że są wystraszone. W sklepie tak samo się zachowywały.

Mam jeszcze pytanie odnośnie dozowania azotu w płynie z racji iż poziom azotanów wynosi u mnie cały czas zero. Posiadam nawóz Nitro z EasyLife. Ile go dawkować na 54l. wody?
Na butelce jest podane "10 ml na 500l podnosi zawartość NO3 o 2ppm (mg/l) i K o 1.3ppm (mg/l)". Więc wg moich wyliczeń by azotany podnieść do wartości 10ppm musiałbym podawać 5,4ml nawozu. Co jaki czas stosować taki nawóz? Przy każdej podmianie?

LukaszW
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 5 września 14, 20:56
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dojrzewanie 54l. akwarium - prośba o poradę

Postautor: LukaszW » 12 października 14, 10:11

Postanowiłem nie zakładać nowego tematu a dodać post tutaj.

1 października robiłem podmianę u siebie (standardowo 16l.) jednak chciałem spróbować nieco zmienić parametry w swoim akwa. Póki co do prób użyłem wody destylowanej firmy Kamix. 11 litrów odstanej kranówy zmieszałem z tymi 5 litrami. Nie chciałem więcej dawać destylki, chciałem stopniowo obniżać parametry. Po podmianie na następny dzień padły mi 2 kiryski. I się zastanawiam teraz czy to przez dodanie tej destylowanej. Podmiany u siebie robię co 2 tygodnie po 30%. Założyłem sobie że 2 pierwsze podmiany zrobię mieszając kranówę i destylowaną w proporcjach 11l kran.- 5l destyl. Kolejne 2 podmiany w proporcjach 8,5l. kran- 7,5l. destyl, i kolejne już docelowo 6l.kran- 10l. destyl. Jednakże mam obawy.

Druga sprawa to powracający temat glonów i braku NO3 w akwa...

Edit: Testy na dzień dzisiejszy (13.10)
gH - 19
kH- 10
*testy kropelkowe z sery

LukaszW
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 5 września 14, 20:56
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dojrzewanie 54l. akwarium - prośba o poradę

Postautor: LukaszW » 14 października 14, 23:13

Nie sądziłem że tak długo można tutaj czekać na odpowiedź ...
prosiłbym Was o pomoc bo na prawdę nie mam się kogo poradzić w tych kwestiach.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Dojrzewanie 54l. akwarium - prośba o poradę

Postautor: Sance » 15 października 14, 06:13

Dopinasz się do czyjegoś tematu być może to jest powód. Poza tym glony to temat rzeka opisywany niejednokrotnie na forum.
Nie podałeś podstawowych danych o swoim akwarium jak np filtracja czy pełna obsada.
Ps Jaworzno to dziura ;)

LukaszW
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 5 września 14, 20:56
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dojrzewanie 54l. akwarium - prośba o poradę

Postautor: LukaszW » 15 października 14, 10:20

Sance pisze:Dopinasz się do czyjegoś tematu być może to jest powód. Poza tym glony to temat rzeka opisywany niejednokrotnie na forum.
Nie podałeś podstawowych danych o swoim akwarium jak np filtracja czy pełna obsada.
Ps Jaworzno to dziura ;)

Po pierwsze tak się akurat składa że ja ten temat założyłem. Po drugie każdy zbiornik jest inny i w każdym są inne powody występowania glonów. Po trzecie przeczytaj temat od początku to dowiesz się więcej o parametrach w moim akwarium. Po czwarte Twoje "Ps." świadczy tylko o Twoim małym rozumku. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Dojrzewanie 54l. akwarium - prośba o poradę

Postautor: Sance » 15 października 14, 11:15

Faktycznie twój temat nie zauważyłem.
Podane przez ciebie dane pochodzą z sierpnia więc od tego czasu mogło się zmienić wszystko prawda?
Akwa pewnie dojrzało parametry się zmieniły obsada pewnie też. Jak piszesz : każde akwa jest inne to pewnie przejżałeś posty o glonach i w każdym prosi się o aktualne dane....

Ps: Nie wyczułeś ironi i zaczynasz od obrażania użytkowników może to świadczyć o wielkości Twojego "rozumku" Mieszkałem w Jaworznie i wiem co pisze Poza tym Ja ciebie nie obrażam więc przystopuj z pyskówkami chyba że faktycznie nie ogarniasz kultury.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dojrzewanie 54l. akwarium - prośba o poradę

Postautor: Hunter » 15 października 14, 16:36

LukaszW pisze:Po podmianie na następny dzień padły mi 2 kiryski. I się zastanawiam teraz czy to przez dodanie tej destylowanej.

Bardzo możliwe. Woda destylowana w procesie produkcji ma kontakt z miedzianymi rurkami i baniakami, a te jak wiadomo wpływają na związki miedzi w wodzie, więc przemysłowy destylat nie tak do końca jest czystą wodą destylowaną ;)

Bezpieczniej jest używać wody RO.

LukaszW pisze:Druga sprawa to powracający temat glonów i braku NO3 w akwa...

Skoro brakuje NO3 to należy go podawać w sztucznej formie (nawozy). Nic nadzwyczajnego w akwarium roślinnym.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

LukaszW
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 5 września 14, 20:56
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dojrzewanie 54l. akwarium - prośba o poradę

Postautor: LukaszW » 15 października 14, 16:42

Sance pisze:Faktycznie twój temat nie zauważyłem.
Podane przez ciebie dane pochodzą z sierpnia więc od tego czasu mogło się zmienić wszystko prawda?
Akwa pewnie dojrzało parametry się zmieniły obsada pewnie też. Jak piszesz : każde akwa jest inne to pewnie przejżałeś posty o glonach i w każdym prosi się o aktualne dane....

Ps: Nie wyczułeś ironi i zaczynasz od obrażania użytkowników może to świadczyć o wielkości Twojego "rozumku" Mieszkałem w Jaworznie i wiem co pisze Poza tym Ja ciebie nie obrażam więc przystopuj z pyskówkami chyba że faktycznie nie ogarniasz kultury.


Wiesz, nie będę dyskutować na tematy w ogóle nie związane z tym forum. Twoja wypowiedź miała coś wnieść ciekawego dla innych użytkowników? Od prywaty jest PW. Opinie na temat tego miasta zatrzymaj dla siebie chyba że trudno Ci pojąć że to forum o akwarystyce.

Parametry na bieżąco podawałem i nie są to parametry z sierpnia.

Na dzień dzisiejszy wygląda to tak:
NH3/NH4 - brak
NO2 - brak
NO3 - brak
gH udało mi się zbić na 15, natomiast kH na 8.
Obsada się nie zmieniła. Dalej posiadam 8 kirysków Sterby.
Wodę podmieniam co 2 tygodnie 30% objętości zbiornika.
Codziennie podaję Easy Carbo z Easylife i co tydzień Micro z Tetry Plantamin.
Na dzień dzisiejszy dysponuję 3 nawozami z Easylife - Easy Carbo, Profito (micro), Nitro (macro) i chciałbym je zacząć stosować tylko nie wiem co ile i w jakich dawkach, czy trzymać się tego co pisze producent na opakowaniu.

Dzięki Hunter za odpowiedź. Pytanie tylko co ile podawać azot w płynie? co tydzień? po podmianie?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dojrzewanie 54l. akwarium - prośba o poradę

Postautor: Hunter » 15 października 14, 22:23

LukaszW pisze:czy trzymać się tego co pisze producent na opakowaniu.

Tak.
LukaszW pisze:Pytanie tylko co ile podawać azot w płynie? co tydzień? po podmianie?

Tak jak zaleca producent. On wie najlepiej co jest w jego butelce.

Powinieneś utrzymywać NO3 na stałym poziomie ok. 10mg/l.
Kwestia pozostałego, niemierzalnego testami macro to kwestia dyskusyjna :] Wolę podawać kompelskowo całość i usuwać ewentualne nadmiary cotygodniową podmianą, niż stosować pojedyncze makroelementy "na oko".
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości